راه های یادگیری زبان انگلیسی در منزل

راه های یادگیری زبان انگلیسی در منزل

اگرچه ممکن است در ابتدا تسلط به زبان انگلیسی سخت به نظر برسد اما تسلیم نشوید! راه های یادگیری زبان انگلیسی در منزل را می توانید با تمرین کافی و منابع مناسب بدست بیاورید.

 

روش های یادگیری زبان انگلیسی در منزل
راه های یادگیری زبان انگلیسی در منزل

بخش ۱ از ۳: تقویت مهارت گفتاری

تقویت مهارت گفتاری زبان انگلیسی
مهارت گفتاری زبان انگلیسی

۱.سعی کنید هر روز کمی به زبان‌ انگلیسی صحبت کنید

یادگیری هر زبانی تنها از طریق صحبت کردن امکان پذیر است. حتی اگر لغات محدودی بلدید یا هنگام صحبت کردن تپق میزنید تسلیم‌ نشوید. برقراری ارتباط با دیگران به زبان انگلیسی سریعترین و موثرترین روش تقویت زبان است. مسلما تسلط به زبان انگلیسی کمی زمانبر است اما تا زمانی که به این درجه از یادگیری نرسیده اید تسلیم نشوید.

سعی کنید یک فرد بومی انگلیسی ‌زبان پیدا کنید که متمایل است با شما ارتباط برقرار کنند. حتی می‌توانید زبان مادری خود را نیز به او آموزش دهید یا به عبارت دیگر نوعی تبادل زبانی داشته باشید. برای مثال روزانه ۳۰ دقیقه صرف آموزش زبان مادری خود به او کنید و او نیز در عوض ۳۰ دقیقه به زبان انگلیسی با شما مکالمه خواهد داشت. اگر در یک کشور انگلیسی زبان زندگی می کنید با افرادی که روزانه با آنها ملاقات دارید مکالمات کوتاهی را شروع کنید.‌ مثلاً یک سلام و احوالپرسی ساده با فروشنده ها یا آدرس پرسیدن از یک عابر پیاده.

۲. روی تلفظ لغات تمرین بیشتری داشته باشید

حتی اگر سطح زبانی قابل قبولی دارید به این معنا که دامنه لغات شما گسترده باشد  و نکات گرامری را به خوبی بلد باشید, اگر تلفظتان ضعیف باشد انگلیسی زبانان قادر به درک گفته های شما نخواهند شد.

اگر واقعاً قصد دارید سطح زبانی خود را تقویت کنید می بایست تلفظ صحیح لغات را یاد بگیرید. به دقت به تلفظ لغات گوش کنید و سعی کنید هر یک را کلمه به کلمه کپی کنید. بسیاری از افراد با تلفظ برخی صداهای خاص مشکل دارند زیرا معادل آنها در زبان مادریشان یافت نمی شود.

برای مثال فارسی زبانان با تلفظ حرف r و th مشکل دارند زیرا چنین صدایی در الفبای فارسی خود ندارند. کلمات انگلیسی در کشورهای مختلف جهان به اشکال متفاوتی تلفظ می شوند. برای مثال انگلیسی آمریکایی بسیار متفاوت از انگلیسی بریتانیایی است. چنانچه قصد دارید در یک کشور انگلیسی زبان زندگی کنید لازم است تفاوت تلفظی لغات را در نظر بگیرید.

۳. دایره ی لغات و اصطلاحات عامیانه ی خود را افزایش دهید

به خاطر داشته باشید که هر چقدر دامنه لغات شما بیشتر باشد و اصطلاحات عامیانه بیشتری بدانید ، راحت تر می توانید با زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید.

مجداد تاکید می‌کنیم که بخش‌ اعظمی از زمان خود را با انگلیسی زبانان بومی سپری کنید تا از این طریق اصطلاحات عامیانه را یاد بگیرید و طبیعی تر صحبت کنید. اگرچه روزنامه خواندن ، تماشای تلویزیون و گوش دادن به اخبار انگلیسی نیز بسیار مفید می باشند.

وقتی یک لغت یا عبارت جدید را یاد گرفتید سعی کنید حتماً و حتماً آن را در جمله استفاده کنید این راه بهترین تکنیک برای به خاطر سپردن لغات است. همانطور که در مقالات قبلی نیز اشاره کردیم نوشتن معادل انگلیسی وسایل اطرافتان مانند لوازم خانگی و غیره و چسباندن آنها روی وسایل یکی دیگر از بهترین روشهای یادگیری لغات جدید است. پس از آن هر زمان که از کتری استفاده کنید یا به آینه نگاه کنید معادل انگلیسی لغت جلوی چشمتان ظاهر می شود و از این طریق آن را راحت تر به خاطر می سپارید .

به شما توصیه می شود که یک دفترچه یادداشت حاوی اصطلاحات عامیانه به همراه داشته باشید. استفاده از عبارت عامیانه و غیر رسمی در مکالمات روزمره باعث می شود روان تر و طبیعی تر جلوه دهید.

۴. در کلاس های گروهی زبان و بحث آزاد شرکت کنید

شرکت در کلاس های زبان روش بی نظیری برای تمرکز روی جنبه‌های رسمی‌تر انگلیسی گفتاری است. به طور کلی شرکت در کلاس زبان به شما کمک می کند تا جملات زبان انگلیسی را با گرامر و ساختار صحیح از طریق صرف افعال در زمان های مختلف بیان کنید.

شرکت در کلاس های بحث آزاد روشی غیر رسمی تر و راحت تر برای یادگیری زبان انگلیسی است که بیشتری روی روان تر صحبت کردن تاکید دارد تا صحیح صحبت کردن. چنین فضایی به شما کمک می کند تا در مقابل دیگران راحت تر و با اعتماد به نفس بیشتری صحبت کنید.

هر کدام‌ از این کلاس ها مزایا و معایب خود را دارد اما بهتر است در هر دو کلاس شرکت کنید.

۵. همیشه یک دیکشنری به همراه داشته باشید

همراه داشتن یک دیکشنری چه به صورت کتاب فیزیکی یا نسخه نرم افزاری کار بسیار ارزشمندی است. داشتن یک دیکشنری به این معنا است که هیچ وقت لنگ هیچ لغتی نخواهید ماند. این کار نه تنها آبروی شما را در موقعیت های مختلف حفظ می کند بلکه با چک کردن لغات ضروری و استفاده همزمان آنها در جمله می توانید  کلمات را سریع تر به خاطر بسپارید.

سعی کنید همه جا دیکشنری خود را به همراه داشته باشید برای مثال زمانی که در صف انتظار اتوبوس یا عبور از خیابان هستید یا در حال نوشیدن یک لیوان قهوه می باشید حداقل ۲۰ تا ۳۰ واژه را از فرهنگ لغت حفظ کنید‌.

به عنوان یک مبتدی از یک دیکشنری دو زبانه برای شروع استفاده کنید. پس از تقویت سطح زبانی خود می توانید از دیکشنری های یک زبانه یا انگلیسی به انگلیسی برای چک کردن معنی لغات استفاده کنید.

بخش ۲ از ۳: تقویت مهارت گفتاری ، شنیداری و خواندنی

تقویت مهارت گفتاری ، شنیداری و خواندنی
تقویت مهارت گفتاری ، شنیداری و خواندنی

۱. به پادکست یا رادیو انگلیسی گوش کنید

یکی از بهترین روش های تقویت مهارت شنیداری دانلود پادکست های انگلیسی یا نصب نرم افزار های رادیویی روی تلفن همراه یا ام پی تری پلیر است. قدم بعدی این است که حداقل روزانه ۳۰ دقیقه به برنامه های رادیویی یا پادکست های انگلیسی زبان گوش کنید . این کار را زمانی که در باشگاه هستید یا در حال رفت و آمد به محل کار می باشید انجام دهید.

نگران لغات سخت و نااشنا نباشید ، سعی کنید در آخر لیستی از این کلمات را تهیه کنید و معنی آن ها را چک کنید. در آخر یک بار دیگر به پادکست گوش کنید تا لغات را درون متن بشنوید.

۲. فیلم‌‌ و سریال انگلیسی ببینید

یکی از روش های مهیج تقویت مهارت شنیداری تماشای برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های انگلیسی‌ زبان است. همیشه سعی کنید ژانر مورد علاقه خود را انتخاب کنید. در صورت امکان فیلم هایی را انتخاب کنید که با آن ها آشنای بیشتری دارید مثل کارتون ها یا فیلم های پرفروش. با این روش دیگر نیازی نیست روی داستان فیلم تمرکز کنید تنها کافیست توجه خود را به زبان فیلم معطوف کنید.

۳. کتاب ، روزنامه و مجله ی انگلیسی بخوانید

خواندن یکی از موثرترین روش های یادگیری یک زبان جدید است بنابراین از اهمیت این موضوع غافل نشوید. پس از پیدا کردن موضوع مورد علاقه خود مثلا یک رمان انگلیسی معروف ، یک مجله مد یا نیویورک‌ تایم شروع کنید به هایلایت کردن عبارات و کلمات جدید و د‌ر اخر معنی آن ها را چک‌کنید. اگر در منزل تنها هستید سعی کنید با صدای بلند بخوانید این کار نه تنها به شما کمک می کند تا درک بهتری از متن داشته باشید بلکه تلفظ شما را نیز تقویت می کند.

۴. یک دفترچه ی خاطرات به‌ زبان‌ انگلیسی بنویسید

علاوه بر تقویت مهارت گفتاری و شنیداری لازم است روی مهارت نوشتاری زبان نیز زمان کافی بگذارید. اگرچه نوشتن یکی از سخت ترین بخش های یادگیری زبان است اما این کار به شما کمک می کند که روی ساختار و گرامر جملات و همچنین املای لغات کار کنید.

سعی کنید یک دفترچه خاطرات تهیه کنید و هر روز بخشی از کارهای روزمره خود را به زبان انگلیسی در آن بنویسید.

مثلاً امروز برای ناهار یا شام چه غذایی خوردید یا هوا چطور است ، خیلی هم لازم نیست در مورد کارهای شخصی خود چیزی بنویسید. در صورت امکان از یک شخص انگلیسی زبان یا معلم زبان خود بخواهید تا نوشته های شما را بررسی کند تا از اشتباهات خود مطلع شوید.

۵. یک دوست مجازی انگلیسی زبان پیدا کنید

پس از آنکه مهارت نوشتاری تان به سطح قابل قبولی رسید می‌توانید از طریق شبکه های اجتماعی یک دوست انگلیسی زبان پیدا کنید. این فرد می تواند یک انگلیسی زبان بومی باشد یا یک زبان آموز از کشوری دیگر. با پیدا کردن یک دوست مجازی از کشورهایی مانند استرالیا ، کانادا ، آمریکا ، ایرلند ، نیوزلند و آفریقا علاوه بر تقویت زبان خود می توانید با آداب و رسوم و فرهنگ آن کشور نیز آشنایی بیشتری پیدا کنید.

بخش ۳ از ۳: پایبندی به زبان‌ انگلیسی

پایبندی به یادگیری زبان‌ انگلیسی
پایبندی به یادگیری زبان‌ انگلیسی در منزل

۱. با انگیزه باشید

زمانی که در حال یادگیری یک زبان جدید هستید نباید هرگز ناامید شوید ، همیشه به اهداف خود فکر کنید. همیشه به خود یادآوری کنید که با یادگیری کامل زبان انگلیسی چه فرصت های شغلی و درهای پیشرفتی به روی شما باز می شود.

۲. هر روز تمرین کنید

اگر قصد دارید در مدت زمان کوتاه تری به زبان انگلیسی مسلط شوید می بایست به آن متعهد باشید و تمرین را در اولویت زندگی خود قرار دهید. مبنای یادگیری یک زبان جدید تمرین کردن است ، به خاطر داشته باشید که زبان فرار است بنابراین اگر بین جلسات یادگیری زبان چه در منزل یا کلاس وقفه ی زیادی باشد همه چیز را از یاد می برید و می بایست از اول شروع کنید.

سعی کنید در یادگیری تنوع داشته باشید تا از زبان دلزده نشوید ؛ برای مثال یک روز تمرین های گفتاری ، روز دیگر شنیداری و روزهای بعدی تمرین های گرامری را حل کنید. خلاصه هر فرصتی را برای یادگیری زبان انگلیسی غنیمت بشمارید.

۳.‌ ذهن خود را به انگلیسی فکر کردن عادت دهید

یکی از روش های تسلط کامل به زبان انگلیسی این است که ذهن خود را عادت دهید تا به زبان انگلیسی فکر کند. به خاطر داشته باشید که ترجمه ی کلمات به زبان مادری  یا برعکس به انگلیسی یک فرایند زمان‌ بر و انرژی بر است. هر زبان ویژگی های مخصوص به خود را دارد و این موضوع باعث می شود که ترجمه ی دقیق آن به زبان های دیگر غیر ممکن باشد.

بنابراین اگر سعی کنید به انگلیسی فکر کنید هم انگلیسی گفتاری و هم نوشتاری شما به طرز قابل توجهی طبیعی تر جلوه میکند. هر زمان که قصد داشتید به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید مثل یک سوئیچ مغز فارسی خود را خاموش و بلافاصله مغز انگلیسی را فعال کنید.

۴. با انگلیسی زبانان دوست شوید

یکی از بهترین روشهای تسلط به زبان انگلیسی دوست شدن با افراد انگلیسی زبان و وقت گذرانی با آنها در کافی شاپ ها و رستوران ها است. با این روش مجبور می‌شوید که تنها از زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط استفاده کنید با این تفاوت که بر خلاف کلاس درس یا محل کار هیجان بیشتری خواهید داشت.

۵. از اشتباه کردن نترسید

بزرگترین سد یادگیری زبان ترس از اشتباه کردن است. خجالت نکشید و از اشتباه کردن هراسی نداشته باشید. بدون شک هیچ کس نمی تواند یک زبان جدید را بدون اشتباه صحبت کند. به هر طریقی که می توانید شروع به صحبت کردن کنید. به خاطر داشته باشید که هیچ کس از شما انتظار تسلط یک ‌شبه به زبان انگلیسی را ندارد‌، هدف شما از یادگیری پیشرفت تدریجی است.  اشتباه کردن خود بخشی از فرآیند یادگیری زبان است این کار به شما کمک می کند که سریعتر پیشرفت کنید.پس با آغوش گرم به استقبال اشتباهات خود بروید.

مترجمان:

ابراهیم خلیل مهرنو موسس و مشاور ارشد وب سایت سرزمین زبان

پگاه سعیدی وفا کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

تابلو اعلان تخفیف پکیج طلایی آموزش زبان انگلیسی

پکیج طلایی آموزش زبان انگلیسی سرزمین زبان
90 درصد تخفیف بزرگترین پکیج آموزش زبان انگلیسی
کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

 

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با مطالب وبسایت سرزمین زبان مطلع کنید 🙂

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link