موفقیت در آزمون رایتینگ (Writing) آیلتس فقط در 5 مرحله ی ساده

موفقیت در آزمون رایتینگ (Writing) آیلتس فقط در 5 مرحله ی ساده

موفقیت در آزمون رایتینگ (Writing) آیلتس فقط در 5 مرحله ی ساده!

در این مقاله در رابطه با یک شروع رایتینگ خوب ، نحوه نوشتن رایتینگ ، اینکه چگونه رایتینگ انگلیسی بنویسیم و اصول موفقیت در آزمون رایتینگ (Writing) آیلتس را در اختیار شما زبان آموزان قرار می دهیم.

آماده اید ؟ چگونه تنها در 5 مرحله ی ساده در امتحان رایتینگ آزمون آیلتس موفق شوید؟

موفقیت در آزمون Writing
موفقیت در آزمون Writing

ممکن است بخش اول  امتحان رایتینگ آیلتس برایتان بسیار چالش برانگیز باشد به گونه ای که با فکر کردن به آن استرس وجودتان را فرا بگیرد. در هر صورت تنها 20 دقیقه فرصت دارید تا موضوع مورد نظر را درک کرده ، برنامه ریزی کنید و سپس شروع به نوشتن کنید. چنانچه بتوانید زمان خود را به درستی مدیریت کنید در این بخش امتیاز بالایی کسب خواهید کرد ، حتی ممکن است در آخر فرصت تصحیح نوشته ی خود را پیدا کنید.

درست مانند امتحان”اسپیکینگ” همه چیز به آمادگی شما بستگی دارد. در این مقاله ما شما را با 5 مرحله ی ساده  به منظور موفقیت در امتحان “رایتینگ” آشنا می کنیم.

در بخش اول امتحان رایتینگ اطلاعات مورد نظر به صورت نمودار میله ای ، دایره ای ، پلکانی ، جدول  و زنجیره ای از رویدادها و تصاویر در اختیار داوطلب قرار می گیرد. در این بخش از آزمون می بایست حداقل یک متن 150 کلمه ای بنویسید.

موفقیت در آزمون Writing

بخش اول موفقیت در آزمون رایتینگ (Writing) آیلتس: روش 5 مرحله ای

اینفوگرافیک موفقیت در آزمون رایتینگ (Writing) آیلتس
اینفوگرافیک موفقیت در آزمون رایتینگ (Writing) آیلتس

1 به سرعت و دقیق برنامه ریزی کنید:

از آنجایی که زمان شما بسیار محدود می باشد نوشتن یک متن با جزئیات کامل تقریبا غیر ممکن است. اما راه حل چیست؟ اگر شما جدول یا نمودار داده شده را به دقت مطالعه کنید در واقع می توانید از آن به عنوان یک برنامه استفاده کنید.

تصور کنید یکی از جدول های آزمون حاوی اطلاعات زیر می باشد:

“تعداد دانش آموزان ساکن انگلستان و درصد افراد واجد شرایط مذکر که در سالهای 2007/8 و 2008/9 دوره ی آموزشی مدرس زبان انگلیسی را پشت سر گذاشته اند .”  این جدول نشانگر تعداد دانش آموزان مذکر و مونث در هر دو سال و تعداد و درصد کل دانش آموزان مذکر می باشد. همچنین با استفاده از این جدول تعداد افرادی که دارنده ی مدرک TEFL یا UCLES CELTA و سایر مدارک هستند قابل رویت می باشد. شما نمی توانید برای هر ردیف یا ستون این جدول یک پاراگراف جداگانه بنویسید ، زیرا در این صورت حداقل  6 پاراگراف درآخر خواهید داشت که نوشتن آن در 20 دقیقه غیر ممکن است.

با این وجود می بایست بتوانید اطلاعات مورد نظر را در 2 پاراگراف اصلی طبقه بندی کنید 🙂

برای مثال در پاراگراف اول اطلاعات سال های 2007/8 و در پاراگراف دوم اطلاعات مربوط به سال های 2008/9 را بنویسید. سپس می توانید جزییات مورد نیاز را به هر یک از پاراگراف ها اضافه کنید. از آنجایی که مقایسه کردن یکی از روش های پیش روی شماست بنابراین یک پاراگراف را به بیان شباهت های بین دو سال و پاراگراف دیگر را به تفاوت های موجود اختصاص دهید. همچنین می توانید پاراگراف اول را درباره ی تفاوت های میان تعداد دانش آموزان مذکر و مونث سالهای 2007 2008 و دومین پاراگراف را درباره ی تفاوت مدارک موجود بنویسید.

2- یک مقدمه ی تاثیر برانگیز بنویسید:

تصور کنید که خواننده به خلاصه ی اطلاعات موجود در نمودار یا جدول دسترسی ندارد! این موضوع به شما کمک می کند تا تنها اطلاعات ضروری را ذکر کنید. داوطلب می بایست مقدمه ی متن را در پاراگرافی جداگانه بنویسد ، فقط مطمئن شوید که این مقدمه خیلی طولانی نباشد تا زمان کافی برای نوشتن متن اصلی داشته باشید. همچنین ممکن است بخواهید مقدمه و پاراگراف اول را ادغام کنید ، اما دقت داشته باشید که این کار را تنها در بخش اول امتحان رایتینگ انجام دهید.

مقدمه ی متن می بایست یک جمله موضوع یا “Topic sentence” داشته باشد به گونه ای که با خواندن آن ادامه ی متن قابل پیش بینی باشد. شما می توانید برای مثال ذکر شده در بالا جمله موضوعی مانند زیر بنویسید:

The aim of the report is to summarize data on the qualifications obtained by English language teachers in 2007/2008 as opposed to 2008/2009 while also studying the differences in the numbers of male and female teachers in both years.

3- ایده های اصلی را در پاراگراف های جداگانه بیان کنید:

هر پاراگراف  شامل یک ایده ی اصلی  و تعدادی ایده های پشتیبان است. با نوشتن یک مقدمه ی جامع مانند مثال بالا به راحتی برای  طبقه بندی  و نوشتن  متن اصلی دستتان باز می باشد. برای مثال ممکن است در پاراگراف اول شباهت ها و در پاراگراف دوم تفاوت ها را بنویسید:

به دو پاراگراف زیر که هر کدام یک ایده ی اصلی و تعدادی ایده ی پشتیبان دارند توجه کنید:

 In both 2007/2008 and 2008/2009 the total number of female students exceeds the numbers of the male students by over 75%. Moreover, the TFEL certificates in the qualification preferred by both male and female students, with at least two-thirds choosing TEFL over Cambridge UCLES CELTA and other degrees.

There are also a number of differences between the two years. There’s a 2% drop in the number of male students who qualified in 2008/2009 as opposed to 2007/2008, despite the total number of students being slightly higher in the second year. As for the certificates students chose to take, there is an increased preference for Cambridge UCLES CELTA and other degrees for female and male students combined in 2008/2009 as compared to the previous year.

بستگی به مدت زمان باقی مانده ممکن است بخواهید در آخر یک پاراگراف پایانی به منظور نتیجه گیری بنویسید تا تعداد لغات متن شما به 150 برسد. لازم به ذکر است که اگر متن شما پاراگرافی تحت عنوان نتیجه گیری نداشته باشد مشکلی نیست ، چرا که در این بخش از رایتینگ قرار نیست ایده های شخصی خود را بیان کنید یا استدلال های موجود را خلاصه کنید.

 

4- از زبان و لحنی دقیق و سودمند استفاده کنید.

بیان درصد:

یکی از راه های مفید برای بیان اعداد و ارقام استفاده از درصد است.  می توانید از مثال های زیر برای بیان درصد در  متن خود استفاده کنید:

 The smallest /largest percentage of students is currently unemployed.

 Out of s total of 11000 employees , only 15% are qualified.

 The numbers of female drivers rose/dropped to 40% last year.

 Their profit decreased/increased by 12%.

 %20 of the recruits were from rural areas.

 The percentage doubled/tripled in the next year.

 There were more children than adults (70% and 30% respectively).

بیان تغییرات:

ممکن است شما در نظر داشته باشید از لغات و عبارات دیگری به منظور بیان تغییرات استفاده کنید. با استفاده از عبارات زیر می توانید به بیان تغییرات بپردازید:

 

 فعل+قید :

The number of female employees having formal qualification:

…. rose dramatically.

…. increased suddenly.

… decreased sharply.

… dropped steeply.

… fluctuated slightly.

… fell steadily.

 صفت + اسم:

e.g: there was a dramatic rise in the number of female employees having formal qualifications.

 همچنین بسته به شرایط ، می توانید از نمونه های زیر استفاده کنید:

e.g.: There was a…

… sudden increase

… Sharp decrease

… Steep drop

… Slight fluctuation

… Steady fall.

لحنی رسمی داشته باشید

توصیه می شود تا جایی که ممکن است لحنی غیر شخصی و رسمی داشته باشید و از غیر رسمی و شخصی سازی پرهیز کنید.

 

هرگز از فاعل “I” استفاده نکنید ، به مثال زیر توجه کنید:

e.g. I can notice that…

e.g. it can be noticed that…

بعد از عباراتی مانند “it is necessary” یا “it is important” از مصدر “to” استفاده کنید:

e.g. it is necessary to instruct all new recruits.

e.g. it is important to organize reports well.

بعد از افعال خاص مانند “involve” از اسم فعل یا “جراند” استفاده کنید:

e.g. This part of the training involves participants working in Paris.

5- تصحیح متن را فراموش نکنید:

تصحیح کردن به شما کمک می کند تا با به حداقل رساندن تعداد اشتباهات متن امتیاز بالاتری کسب کنید. به خاطر داشته باشید که برای از سر نوشتن کل جملات زمان کافی ندارید ، بنابراین در پایان حدود 5 دقیقه از زمان خود را صرف تصحیح متن کنید. با توجه به اینکه اولویت شما به پایان رساندن متن است ، فرصتی که برای نوشتن دارید فدای تصیح کردن نکنید. این قانون را فراموش نکنید!

هرگز برگه ی امتحان رایتینگ خود را زودتر تحویل ندهید ، زمان اضافی را صرف تصحیح متن کنید. در صورت امکان یک بار متن را از نظر  اشتباهات گرامری و واژگان و بار دیگر از نظر اشتباهات املایی تصحیح کنید ، زیرا امکان دارد زمانی که در حال بررسی اشتباهات گرامری و واژگان هستید از اشتباهات املایی متن غافل شوید یا بالعکس.

اگرچه ممکن است بخش اول امتحان رایتینگ آزمون آیلتس کمی سخت به نظر برسد اما با تمرین هدفمند ، برنامه ریزی و تصحیح  قادر خواهید بود در روز سرنوشت ساز آزمون امتیاز بالایی به دست آورید. مهم تر از همه ممکن است با آمادگی برای این قسمت از آزمون نحوه ی ارائه ی منطقی و منسجم آمار و ارقام را یاد بگیرید.

 

دانلود PDF این مقاله

مترجمان :

آقای ابراهیم خلیل مهرنو موسس و مشاور آموزشی سرزمین زبان

سرکار خانم پگاه سعیدی وفا کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

تابلو اعلان تخفیف پکیج طلایی سرزمین زبان

پکیج طلایی آموزش زبان انگلیسی سرزمین زبان
90 درصد تخفیف بزرگترین پکیج آموزش زبان انگلیسی
کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

 

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با مطالب وبسایت سرزمین زبان مطلع کنید 🙂

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link