10 عقیده ی غلط درباره ی بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس

10 عقیده ی غلط درباره ی بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس

10 عقیده ی غلط درباره ی بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس

آیا این روزها در حال آماده شدن برای امتحان اسپیکینگ آزمون آیلتس هستید؟ بهتر است بدانید که عقاید بسیار غلطی درباره ی این بخش از آزمون وجود دارد. پس هر چه را می شنوید باور نکنید!

در عوض به منظور مطالعه ی هدفمند تر ، به شما پیشنهاد می شود 10 عقیده ی غلط درباره ی این بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس را با ما بررسی کنید 🙂

اسپیکینگ آزمون آیلتس
اسپیکینگ آزمون آیلتس

امتحان اسپیکینگ آیلتس چیست؟

امتحان اسپیکینگ آیلتس عبارت است از یک مصاحبه ی رسمی که توسط ممتحن انجام می شود به گونه ای که کل مکالمات داوطلب در این قسمت ضبط شده ، اما جای نگرانی نیست زیرا این کار به منظور ارزیابی ممتحن انجام می شود نه داوطلب.

این بخش از آزمون 11  تا 14 دقیقه طول می کشد و از  3 قسمت تشکیل می شود:

در قسمت اول داوطلب به سوالاتی آشنا با موضوعاتی از جمله ( زندگی خانوادگی, کار یا تحصیلات و علایق) پاسخ می دهد.

در قسمت دوم داوطلب یک دقیقه فرصت دارد تا خود را برای صحبت کردن درباره ی یک موضوع آماده کند وسپس 1 تا 2 دقیقه راجع به آن حرف بزند. در این قسمت ممتحن صحبت شما را قطع نمی کند , اما در پایان چند سوال از شما می پرسد.

–  در قسمت سوم  ممتحن درباره ی ایده های  مبهم مرتبط با قسمت دوم شروع به بحث با داوطلب  می کند.

از آنجایی که امتحان اسپیکینگ کمی پیچیده است ، ممکن است شایعات غلطی درباره ی آن شنیده باشید. چناچه دلیل غلط بودن این شایعات را بفهمید ، شانس بهتری برای کسب امتیاز بالاتر در آزمون دارید.

 

10 عقیده ی غلط درباره ی امتحان اسپیکینگ آزمون آیلتس

اینفوگرافیک اسپیکینگ آزمون آیلتس
اینفوگرافیک اسپیکینگ آزمون آیلتس

 

1. امتحان اسپیکینگ آسان ترین قسمت آزمون آیلتس است

ممکن است این بخش از آزمون ساده به نظر برسد زیرا ممتحنین با داوطلبان رفتار دوستانه ای دارند. در حالی که  در سایر بخش های آزمون داوطلب تنهاست, اینگونه  به نظر می رسد  که در این بخش شخصی به شما کمک میکند.

در هر صورت ممتحن موظف است تابع قوانین  مشخصی باشد و  به منظور رعایت عدالت  با همه ی داوطلبان رفتار یکسانی داشته باشد.  به عبارت دیگر ممتحنین می بایست داوطلبان را براساس معیارهای یکسانی مورد ارزیابی قرار دهند.

حقیقت: هر یک از 4 بخش آزمون آیلتس درجه ی سختی یکسانی دارند, اما  بسته به مهارت های زبانی شما ممکن است یک بخش از بخش های دیگر برایتان  آسان تر باشد.

2. برای کسب امتیاز بالاتر می بایست لهجه ی مشابه با انگلیسی زبانان داشته باشید.

لهجه شما به عنوان یک معیار ارزیابی درنظر گرفته نمی شود و از طرفی انتظار نمی رود لهجه ای مشابه با انگلیسی زبانان داشته باشید.در عوض این  نحوه ی تلفظ داوطلب است که  مورد ارزیابی قرار می گیرد.

زمانی که تلفظ شما مورد بررسی قرار میگیرد ممتحن به تلفظ آواها, استرس کلمات و آهنگ افتان وخیزان جملات توجه می کند. به منظور اطمینان از تلفظ  صحیح کلمات  می توانید  به محض یادگیری یک لغت  تلفظ آن را بلافاصله چک کنید. دیکشنری های آنلاین این قابلیت را دارند. شما می توانید با کلیک روی علامت اسپیکر تلفظ صحیح لغات مورد نظر خود را بشنوید.

همچنین به منظور تقویت تلفظ خود می توانید کلمات را با صدای بلند ادا کنید  یا سعی کنید تلفظ انگلیسی زبانان را تقلید کنید وا زآن ها بخواهید اشتباهات تلفظی شما را تصحیح کنند. اگر به انگلیسی زبانان دسترسی ندارید می توانید به اینترنت وصل شده  و با معلم های زبان  به صورت آنلاین در ارتباط باشید.

حقیقت:  در امتحان اسپیکینگ آزمون آیلتس لهجه ی داوطلب مورد ارزیابی قرار نمی گیرد تنها نحوه ی تلفظ لغات از اهمیت برخوردار می باشد.

3. اگر از درستی ساختار های پیچیده گرامری مطمئن نیستید از آن ها استفاده نکنید.

سعی کنید به جای جملات خیلی ساده از ساختار های پیچیده گرامری استفاده کنید هر چند که برخی از این جملات غلط باشند. برای مثال داوطلبی که  تنها از جملات ساده و کوتاه استفاده می کند نسبت به داوطلبی که از جملات شرطی (علی رغم  غلط بودن) استفاده می کند امتیاز کمتری کسب خواهد کرد. البته شما  می بایست از ساختارهای پیچیده ی گرامری استفاده کنید که  دقیقا منعکس دهنده ی منظورتان  باشد. در اینجا به  معرفی چند ساختار پیچیده ی گرامری می پردازیم:

 

 جملات شرطی: If I had the chance to study a new subject, it would probably be astronomy

 جمله واره ی زمانی: As soon as I take my IELETS exam I’ll move to Australia.

نقل قول:  My friend said she would help me study this exam.

افعال کمکی:she might have arrived now.

بنابراین زمانی که یک ساختار گرامری جدید  را یاد می گیرید ، سعی کنید در جملات خود از آن استفاده کنید. زمانی که در حال تمرین هستید صدای خود را ضبط کرده, سپس برگردید و با دقت به صدای خود گوش کنید. اشتباهات گرامری که می شنوید را یادداشت کنید ، بدین ترتیب می توانید گرامر خود را هنگام صحبت کردن تقویت کنید.

حقیقت: بهتر است به جای جملات کوتاه و ساده از ساختارهای پیچیده ی گرامری استفاده کنید حتی اگر در استفاده از این ساختار ها دچار اشتباه شوید.

4. اگر نتوانید به سوالی پاسخ دهید ، امتیاز پایینی کسب می کنید.

قرار نیست در این آزمون دانش داوطلب درباره ی موضوعات مختلف ارزیابی شود. بنابراین ممتحنین بیشتر علاقمند به نحوه ی پاسخ گویی شما به سوالات می باشند نه اینکه دقیقا چه می گویید. به خاطر داشته باشید که هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. برای مثال اگر از شما بپرسند که ” نوجوانان در کشور شما چگونه اوقات فراغت خود را سپری می کنند؟” اما شما هیچ ایده ای در ذهن نداشته باشید ، می توانید علت  ایده نداشتن خود را به صورت زیر توضیح دهید:

 1. “I’m not sure that I can answer this question accurately. As I’m not a teenager anymore, but I could tell you about how I used to have fun when I was teenager. I expect this has changed a lot, because…”

به این ترتیب شما به ممتحن نشان میدهید که تحت هر شرایطی می توانید صحبت کنید و پاسخ خود را گسترش دهید.

حقیقت: چنانچه پاسخ سوالی را نمی دانید علت ندانستن آن را توضیح دهید زیرا هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد.

5. زمانی که خود را برای قسمت دوم آزمون آماده میکنید همیشه یادداشت بردارید.

ممکن است در این قسمت داوطلب بخواهد یاداشت  بردارد اما بهتر است به جای نوشتن زمان خود را صرف فکر کردن به موضوع کنید. از آنجایی که تنها یک دقیقه فرصت دارید تا  برای این قسمت آماده شوید اگر این زمان را صرف نوشتن کنید , ممکن است فرصت با ارزش فکر کردن را از دست بدهید.

هر کارت حاوی چندین ایده است که داوطلب ملزم است  گفته های خود را پیرامون این ایده ها مرتب کند.توصیه می شود یک دقیقه زمان را صرف فکر کردن به پرسش های این قسمت کنید. پس از اینکه  برای هر سوال پاسخی کوتاه درذهن خود  پیدا کردید , می توانید  حین صحبت کردن از طریق مثال زدن و نحوه ی ارتباط ایده های موجود با خود پاسخ سوالات را گسترده تر کنید.  معمولا اکثر افراد با صحبت کردن درباره ی خود مشکلی ندارند,  زیرا تنها موضوعی که به اندازه ی کافی به آن مسلط هستند.

حقیقت: ممکن است تمایل داشته باشید تا در این بخش یادداشت بردارید ، اما از آنجایی که تنها یک دقیقه فرصت دارید ، بهتر است درباره ی موضوع فکر کنید.

6. اگر گرامر خوبی داشته باشید امتیاز بالاتری کسب می کنید.

گرامر تنها یکی از 4 معیار های ارزیابی است که  در بخش “اسپیکینگ ” آزمون آیلتس در  میزان امتیاز داوطلب نقش دارد. سایر معیار های ارزیابی عبارتند از : تسلط, انسجام, دامنه ی لغات و تلفظ. تمامی این معیارها از اهمیت یکسانی برخوردار می باشند. بنابراین اگر گرامر خوبی داشته باشید بدون شک امتیاز پایانی  شما یک چهارم بیشتر می شود. اما چنانچه قصد دارید امتیاز بالاتری کسب کنید باید نشان دهید که دایره ی لغت گسترده ای دارید,بنابراین اگر بتوانید  برای بیان ایده های خود از لغات متعدد به  درستی استفاده کنید امتیاز شما بالاتر می رود.

همچنین می بایست در زمینه ی تلفظ نیز امتیاز بالایی کسب کنید. همانطور که قبلا گفته شد این قسمت به توانایی شما در نحوه ی تلفظ آواها, آهنگ افتان وخیزان جملات و استرس کلمات مرتبط می باشد. از طرفی دیگر تسلط و انسجام از جمله  معیار های موثر در امتیازدهی هستند, به این معنا که  داوطلب می بایست بدون مکث های طولانی صحبت کند وایده های خود را به صورت  منطقی به یکدیگر مرتبط کند.

با استفاده از  کلمات زیر می توانید گفته های خود را به صورت منظم طبقه بندی کنید:

 • Firstly, secondly, last but not least
 • Moreover, furthermore, in addition
 • Consequently, therefore, as a result
 • In order to, so as to, so

حقیقت: در امتحان اسپیکینگ آزمون آیلتس 4 معیار ارزیابی وجود دارد: 1. دامنه ی گرامری و درستی. 2. تسلط وانسجام. 3. دامنه ی لغات. 4. تلفظ.

7. اگرهنگام صحبت کردن مکث نکنید خیلی تاثیر گذار خواهید بود.

درست است که تسلط فاکتور مهمی است اما انسجام, منطقی و معنا دار بودن نیز از اهمیت یکسانی برخوردار می باشند.  از طرفی دیگر  پرهیز از مکث های  طولانی خود نکته ی مثبتی است اما لازم است  داوطلب پاسخ های خود را منطقی و سازمان دهی شده نگه دارد. چنانچه به طور پیوسته صحبت کنید شاید مسلط به نظر برسید اما منسجم نیستید و خیلی تاثیر گذار نمی باشید. به خاطر داشته باشید که برخی از مکث ها طبیعی هستند, چرا که قرار نیست بدون فکر کردن و نفس کشیدن صحبت کنید. سعی کنید به منظور طبیعی جلوه دادن مکث های خود از عبارات موجود در زیر استفاده کنید:

 To put it differently…

 What do you call it… wait a second… I have it right there.

 Well…

You see…

حقیقت: تسلط به تنهایی نتیجه ی مطلوبی در پی ندارد.لازم است بتوانید با انسجام ، منطقی و سازمان دهی شده نیز صحبت کنید.

8. می بایست تمامی سوالات را پاسخ دهید ، حتی اگر مفهوم آن را متوجه نشده اید.

چنانچی سوالی را نفهمیدید می توانید از ممتحن بخواهید آن را دوباره تکرار کرده  یا به روش دیگری بیان کند.برای این کار میتوانید از عبارات زیر استفاده کنید:

. I’m not quite sure I understand what you mean. Can you repeat the question please?

. I don’t think I know what you mean. Do you mind repeating the question please?

بهتر است قبل از پاسخ گویی به سوال مفهوم آن را درک کنید. چنانچه چندین بار تقاضای تکرار مجدد سوال کنید امتیازی از دست نمی دهید. اما اگر بعد از هر سوال از ممتحن بخواهید آن را مجددا تکرار کند ، وی  ممکن است با خود فکر کند در درک انگلیسی گفتاری مشکل دارید و امتیاز شما را کم کند.

حقیقت: اگر سوالی را متوجه نشدید, می توانید  از ممتحن درخواست کنید مجددا ان را تکرار کند.

9. نیازی نیست تمامی سوالات قسمت دوم امتحان “اسپیکینگ آزمون آیلتس” را پاسخ دهید.

کارتی که در قمست دوم آزمون در دست دارید حاوی یک موضوع اصلی و 4 سوال کوتاه درباره ی همان موضوع می باشد. لازم به ذکر است که داوطلب می بایست تمامی سوالات این قسمت را پاسخ دهد و زمان تقریبا یکسانی را به هر سوال اختصاص دهد. اگر کارت شما حاوی 4 سوال باشد می بایست هر سوال را حدود 30 ثانیه و 4 سوال را جمعا در 2 دقیقه پاسخ دهید. پس از تمرین و تکرار در این قسمت ، خواهید فهمید که  30 ثانیه دقیقا چقدر طول می کشد و چه موقع لازم است به سراغ سوال بعد بروید.

حقیقت: داوطلب می بایست تمامی سوالات بخش دوم آزمون را پاسخ دهد و زما ن برابری صرف پاسخگویی به هر سوال کند.

10. اگر در بخش سوم آزمون ایده ای برای صحبت کردن نداشتید می توانید از ایده های بخش دوم مجددا استفاده کنید.

بخش سوم آزمون در واقع داوطلب را در چگونگی فاصله گرفتن از موضوع قسمت دوم  مورد ارزیابی قرار می دهد تا درباره ی حوزه های  علایق جمعی با جزئیات بیشتری صحبت کند. شما در این قسمت می بایست ثابت کنید که قادر به  توصیف  جزییات ، مقایسه ایده ها ، استنباط و نتیجه گیری هستید. بنابراین تکرار ایده های قسمت دوم آزمون هیچ کمکی به شما نخواهد کرد.

شما می توانید در این بخش از آزمون از عبارات زیر استفاده کنید:

 • برای بیان نظرات:
 • As far as I’m concerned…
 • What I think is this:
 • I strongly believe that…
 • From where I stand…
 • برای مقایسه:

 

 • On the one hand…on the other hand…
 • While…
 • Whereas….
 • Both…
 • Similarly…

 

 • برای نتیجه گیری:

 

 • The bottom line is…
 • In a nutshell,
 • All in all,
 • To sum up,

حقیقت:  هدف از قسمت سوم مورد بحث قرار دادن موضوعات عینی تر توسط داوطلب و ممتحن است. بنابراین تکرار ایده ها ی قسمت سوم آزمون پاسخگوی این قسمت نمی باشد.

حالا که  اهداف اصلی این بخش از آزمون را متوجه شدید ,  بدون شک مقابله با آن برایتان  آسان تر خواهد شد. هم اکنون می توانید برای روز بزرگی که در انتظار شماست با دید بازتری تمرین کنید.

دانلود PDF این مقاله

 

گردآورندگان :

آقای ابراهیم خلیل مهرنو موسس و مشاور آموزشی سرزمین زبان

سرکار خانم پگاه سعیدی وفا کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

تابلو اعلان تخفیف پکیج طلایی سرزمین زبان

پکیج طلایی آموزش زبان انگلیسی سرزمین زبان
90 درصد تخفیف بزرگترین پکیج آموزش زبان انگلیسی
کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

 

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با مطالب وبسایت سرزمین زبان مطلع کنید 🙂

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link