چگونه یک رزومه ی موفق بنویسیم ؟

چگونه یک رزومه ی موفق بنویسیم ؟

چگونه یک رزومه ی موفق بنویسیم ؟

 • _رزومه چیست؟
 • _ چه زمانی لازم است از رزومه استفاده شود؟
 • _یک رزومه ی خوب می بایست شامل چه اطلاعاتی باشد؟
 • _ یک رزومه ی خوب چه ویژگی هایی دارد؟
 • _یک رزومه ی خوب چند صفحه است ؟
 • _ترفند های ارائه رزومه.
 • فونت.
  • انواع رزومه.
  • چگونه رزومه ی خود را مورد خطاب قراردهیم؟
 • -رزومه ایمیلی و رزومه وب.
 • _Media CV رزومه ی رسانه ای (صفحه مجزا)
 • _ رزومه ی دانشگاهی (صفحه مجزا)
 • _Example CV و covering letters (صفحه مجزا)

اولین رزومه توسط لئوناردو داوین چی حدود ۵۰۰ سال پیش نوشته  شد. از آن زمان به بعد نوشتن یک رزومه ی حرفه ای ضرروری است ، این در حالی که بسیاری از فارغ التحصیلان نمی توانند یک رزومه ی خوب بنویسند مقاله ی حاضر تمامی ترفند های نوشتن یک رزومه ی تاثیر گذار را در اختیار تان  قرار می دهد.

چگونه یک رزومه ی موفق بنویسیم ؟
چگونه یک رزومه ی موفق بنویسیم ؟

رزومه یا cv چیست ؟

تاریخچه ی  زندگی یا : (curriculum vitae)خلاصه ی  تاریخچه ی تحصیلی و زندگی فردی است که معمولا برای درخواست های کاری ارائه می شود و به صورت اختصار cv  نامیده می شود نام دیگر cv رزومه resume  می باشد.

رزومه بهترین و راحت ترین راه برای ارائه درخواست های شغلی است به طوری که اطلاعات فردی شما را به بهترین شکل به دیگران انتقال میدهد. در واقع cv  یک سند تبلیغاتی است که شمارا مورد تبلیغ قرار می دهد .بنابراین لازم است که مهارت ها ،توانایی ها ،ویژگی ها ،و تجربه های خود را به کار فرمایان بفروشید .شما می توانید از cv به منظور ارائه در خواست های متعدد در زمینه های شغلی خاص به کارفرمایان استفاده کنید به همین دلیل بسیاری از افراد که به تازگی فارغ التحصیل شده اند cv را قبول ندارند و به جای آن از درخواست های کاری خود استفاده میکنند .

یک درخواست کاری به منظور ارائه اطلاعات ضرروری و ویژگی های شخصی مورد نیاز کار فرمایان طراحی شده است و بر خلاف   cv  نقاط ضعف شما را نشان می دهد به علاوه زمانی که صرف پر کردن درخواست های کاری می کنید منعکس کننده میزان تعهد شما  به شغل  مورد نظر است. هیچ روش خاصی برای نوشتن بهترین cv  وجود ندارد چرا که این سند مربوط به شماست و می توانید ان را به هر گونه که بخواهید با رعایت چارچوب زیر بنویسید .cv شما می تواند روی برگه یا صورت آنلاین و یا حتی روی تیشرت نوشته شود (این راه روشی مناسب برای  مشاغل خلاقانه باشد اما به طور کلی استفاده از آن توصیه نمی شود)

 • چه زمانی لازم است از یک رزومه استفاده شود ؟

_ زمانی که یک کار فرما تقاضای درخواست کاری با چنین فرمتی می کند.

_زمانی که کار فرما بدون مشخص کردن نوع فرمت شما را دعوت به استخدام می کند.

_زمانی که یک “درخواست کاری گمانه ای” می نویسید یعنی کار فرمای شما جای خالی برای استخدام شما ندارد اما شما امید وارید شانسی برایتان وجود داشته باشد.

 • یک رزومه خوب می بایست شامل چه اطلاعاتی باشد ؟

بر اساس بررسی های به عمل امده از کار فرمایان موضوعات زیر از  از جمله مهم ترین اطلاعات مورد نیاز می باشند:

به طور کلی این بخش شامل نام ،ادرس، تاریخ تولد, شماره تلفن و ادرس ایمیل شما می شود البته با وجود قوانین تبعیض سنی ذکر سن ضروری نیست.

_معمولا cv های انگلیسی به عکس نیازی ندارند مگر اینکه شما یک بازیگر باشید .در کشور های اروپایی مانند فرانسه, بلژیک و المان معمولا استفاده از یک عکس پاسپورتی در قسمت بالایی سمت راست رزومه رایج است این در حالی که در بریتانیایی کبیر و ایالت متحده ی امریکا این امر ناپسند تلقی می شود زیرا ممکن است که باعث زیر پا گذاشتن قانون فرصت برابر شود; به عبارت دیگر یکرزومه ی کاری عکس دار می تواند به دلایل قومی ،جنسیتی یا سنی راحت تر رد شود. چنانچه به cv خود عکسی ضمیمه می کنید می بایست از ناحیه ی  سر و شانه هایتان و با لبخند باشد , بهتر است شما لباس راحت پوشیده باشید چرا که  این عکس برای پاسپورت شما نیست .

 • تحصیلات و صلاحیت ها :

این بخش شامل عنوان مدرک تحصیلی و دانشگاه شما به علاوه ی نمراتتان می باشد, اگر نمرات شما پایین نیستند  بهتر است انها را بنویسید .

تجارب کاری:

از افعالی مانند  developed, planned,و organizedاستفاده کنید .

_حتی کار کردن در فروشگاه, کافه, رستوران خدمت رسانی به مشتریان و پاسخگویی به شکایات مردم کار گروهی محسوب می شود.از ذکر کارهای روزمره مانند تمیز کردن میزها پرهیز کنید مگر انکه به دنبال شغلی غیر رسمی مانند کار کردن در رستوران باشید

_سعی کنید مهارت های خود را به شغل مورد نظر ربط دهید.

یک شغل  اداری نیازمند مهارت هایی مانند حساب و کتاب, قدرت تجزیه و تحلیل و حل کردن مشکلات می باشد پس سعی کنید روی این مهارت ها متمرکز شوید در حالی که برای مشاغل بازار یابی توجه خود را به مهارت های مانند متقاعد کردن افراد و چک وچانه زدن معطوف کنید.

 • علایق و دستاورد ها:

سعی کنید این بخش را کوتاه و دقیق بنویسید هر قدر سنتان بالا تر می رود سابقه ی کاری نیز در شرایط استخدام شما نقش بیشتری باز میکند و معمولا علایق شما اهمیت کمتری پیدا میکنند .

میتوانند برای جدا کردن علایق خود از” نقطه پر رنگ” یا   “Bullets”استفاده کنید مانند :

 • ورزشی .
 • خلاقانه و …..

_از جملات کلیشه ای قدیمی مانند “معاشرت با دوستان “استفاده نکنید.

_از ذکر فعالیت های خسته کننده و تک نفره مانند مطالعه کردن, تلویزیون تماشا کردن یا جمع اوری تمبر خودداری کنید زیرا ممکن است به عنوان شخصی غیر اجتماعی تلقی شوید در صورت ذکر این فعالیت ها نوع ان را مشخص کنید. برای مثال “من به دلیل بینشی  که از دوران ویکتوریایی به زندگییم الهام می شود از خواندن دیکنز لذت می برم .”

سعی کنید محدوده گسترده ای از علایق خود را  ذکر کنید برای مثال اگر  تمامی علایق شما حول محور ورزش و فعالیت های ورزشی باشد ممکن است کار فرمایان با خود فکر کنند که شما چگونه می توانید با مشتری که هیچ علاقه ای به ورزش ندارد صحبت کنید .

_ذکر فعالیت های که کمی غیر معمولی هستند باعث که از دیگران مجزا باشید: غواصی یا کوه نوردی شما را به عنوان فردی مستقل نشان می دهد.

هر نوع علاقه ای که به شغل مورد نظرتان مربوط است ارزش ذکر کردن را دارند :  برای مثال اگر می خواهید یک  روزنامه نگار شوید .علاقه به جریانات سیاسی روز خیلی موثر است.

_هر تجربه رهبری نیازمند ذکر است: مانند کاپیتان مربی تیم های ورزشی, نمایندگی دروس ،سر گروه اجتماعات دانشجویی.”به عنوان کاپیتان تیم کریکت مدرسع مجبور بودم به بازیکنان و مربیان انگیزه بد هم  و در شرایط بحرانی مثلا  وقتی که موقعیت زمین بازی عوض می شود روی پای خودم بایستم.

_هر تجربه ای از مهارت های استخدامی محور مانند کار گروهی سازمان دهی ،برنامه ریزی ،متقاعدی و  مذاکراتی را عنوان کنید.

 • مهارت ها:

مهارت های غیر معمول  مانند زبان ها خارجی “مکالمه قوی فرانسوی ،اسپانیایی  و..” مهارت های کامپیوتری مانند دانش کار با نرم افزارها یی مانند ,MS access excel. Word به علاوه مهارت های ابتدایی طراحی وب ومهارت رانندگی (داشتن گواهینامه رانندگی).

_چنانچه شما یک متقاضی بالغ هستید یا مهارت های مرتبط بسیار زیادی برای ارائه دارید می توانید از رزومه skills-based استفاده کنید.

 • توصیه نامه:

بسیاری از کارفرمایان توصیه نامه های ضمیمه شده به در خواست های کاری را چک نمیکنند مگر انکه داشتن  توصیه نامه بخشی از شرایط استخدامی باشد. چنانچه فضای کافی ندارید حذف کردن این بخش مانعی ندارید.

_به صورت کلی نوشتن ۲توصیه نامه کافی است; یک توصیه نامه دانشگاهی از طرف مربی شما یا مسئول پروژه ویکی از طرف کار فرما ی اخرین شغل پاره وقت یا تابستانی شما.

_ترتیب و تایید توصیه نامه به نوع درخواست کاری شما و اطلاعات پیشنهادی بستگی دارد برای مثال media CV    ابتدا تجارب کاری خود متقاضی را لیست میکند چنانچه تقاضای بیشتر از یک نوع شغل می دهید میبایست برای هر زمینه کاری یک رزومه ی متفاوت داشته باشید و جنبه های مختلف مهارتی و تجربیات خود را در هر کدام مشخص کنید.

داشتن یک پروفایل شخصی در ابتدای رزومه مناسب مشاغلی است که وابسته به صنایع رقابتی مانند رسانه یا تبلیغات می باشد و به شما کمک می کند تا  از دیگران مجزا باشید .اگر از یک پروفایل شخصی استفاده میکنید می بایست مبتکرانه و حرفه ای  عمل کنید و  از اصطلاحات پیش پا افتاده  ی معمولی مانند” من یک مشاور عالی هستم که در زمینه کارهای تیمی مهارت دارم “استفاده نکنید .

همچنین شما به یک covering letter  برای ضمیمه به رزومه ی خود نیاز دارید.

 •  یک رزومه خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

هیچ روش ثابت و درستی برای نوشتن و ارائه رزومه وجود ندارد اما  قوانین زیر می تواند به شما در نوشتن یک رزومه ی خوب  کمک کند :

_یک رزومه خوب می بایست مرتبط با شغل خاص یا زمینه کاری باشد که شما برای ان درخواست کاری می نویسید و مهارت های مرتبط با ان را ارائه دهد .

_یک رزومه خوب می بایست با دقت و وضوح ارائه شود, ترتیب منطقی داشته باشد, قابل خواندن باشد و درهم برهم نباشد .

_یک مقاله خوب علاوه بر اگاهی رسانی  مختصر نیز میباشد .

_یک رزومه خوب محتوای نگارشی و گرامر صحیحی دارد. اگر به جزئیاتی مانند مهارت های خود توجه بیشتری دارد مطمئن شوید املا و گرامر شما بی نقص است.

_اگر رزومه ی شما به صورت وارونه روی یک برگه با خال های صورتی نوشته شود و مصاحبه ی منظمی را برای شما ارمغان می اورد پس رزومه خوبی است نکته اخر این است که اگر این رزومه تاثیرگذار است ان را تغییر ندهید اما اگر اینگونه نیست تا زمانی که تاثیر گذاری نشود  به تغییر آن ادامه دهید. همچنین میتوانید از دیگران بخواهید که به رزومه شما نگاه کنند و نظرات خود را برای  اعمال تغییرات درآن بیان کنند .

 • رایج ترین اشتباهات موجود در رزومه های متقاضیان :

بر اساس بررسی های به عمل امده از کار فرمایان اشتباهات زیر  از جمله رایج ترین اشتباهات موجود در رزومه ی افراد میباشند .

_۵۶ درصد از کار فرمایان اشتباهات املایی و گرامری دارند.

_۲۱درصد عدم تطابق تجربیات با شغل درخواستی.

_۱۶درصد  به علت  سابقه کاری ناکافی و طول کم .

_11 درصد چارچوب ضعیف و عدم استفاده از نقطه های پررنگ یا Bullets.

_ 9 درصد  به علت نداشتن دستاورد.

_ 8 درصد  به دلیل مشکلات ایمیلی و راه های تماس.

_ 5 درصد به علت هدفمند نبودن و داشتن پروفایل مبهم.

_ 2 درصد به دلیل دروغ گفتن .

_  1 درصد به علت داشتن عکس.

_سایر موارد از قبیل ذکر تمامی اعضا ,علایق شخصی واستفاده از علائم اختصاری 3 درصد.

 • یک رزومه ی موفق چند صفحه است ؟

هیچ قانون مطلقی در این زمینه وجود ندارد ولی به طور کلی یک رزومه ی فرد تازه فارغ التحصیل شده نباید بیشتر از ۲صفحه A4باشد .

طی یک برسی به عمل امده ۳۵ درصد از کار فرمایان رزومه ی یک صفحه ای و ۱۹ درصد ان ها رزومه ی۲ صفحه ای را ترجیح می دهند. در امریکا طول رزومه ها کمتر از انگلستان است با این وجود نوشتن رزومه ی ۲ صفحه ای هنوز هم بین فارغ التحصیلان رایج تر می باشد اما دیده شده است که امروزه افراد به نوشتن رزومه های یک صفحه ای گرایش بیشتری دارند.

از انجایی که کار فرمایان همه روزه رزومه های زیادی را دریافت می کنند به نظر می رسد که زمان کافی برای خواندن اسناد طولانی را ندارند , بنابراین بهتر است تاریخچه کاری خود را در یک تک برگ خلاصه کنید .

برای نوشتن” درخواست های  گمانه ای  “فرمت های بسیاری دارد,  در هر صورت نباید نکات مهم را از قلم بیندازید ممکن  رزومه ی خود را برای اینکه در  یک تک برگ جا شود در هم برهم بنویسید , لازم به ذکر است که  رزومه های دانشگاهی و تحصیلی  بیش تر از ۴ تا ۵ برگه می باشند.

 • چگونه رزومه خود را از ۳ صفحه به ۲ صفحه تبدیل کنیم؟

 • اول حاشیه ی ان را در قسمت  /page layout/ margins/ margins/ word  تغییر دهید .این کار حاشیه شما را ۲۷/۱  سانتی متری میکند که به اندازه کافی بزرگ است و با ارائه ی فضای اضافی  نوشته های شما  دیگردرهمو بر هم به نظر نمی رسد.
 • .دوم اینکه فرمت متن را به Lucida sans وفونت ۱۰ تغییر دهید .این فرمت یک فونت خوب است که با هدف وضوع بیشتر روی صفحه کامپیوتر طراحی شده است. یکی از قوانین نوشتن رزومه این است که اسم شما با فونت ,۱۸ عناوین متن مانند تحصیلات و تجارب کاری با فونت ۱۴ ومتن شما  با فونت ۱۰ نوشته  شود . توصیه می شود تا از جدول ۲یا ۳ خانه ای برای ذکر نتایج دانشگاهی و منابع استفاده کنید .-.به جای استفاده از پاراگراف های طولانی تر از نقطه ی پررنگ یا bullets  استفاده کنید .

-در اخر برای فاصله دادن بخش فاصله ی خطوط را تنظیم کنید.

اگر بعد انجام این  ترفندها هنوز هم رزومه ی شما ۳ صفحه بود متن را بخوانید وهر لغتی را که به رزومه ی شما وزن و ارزش نمیدهد  حذف کنید.

 • رزومه های تک صفحه ای:

در بخش هایی خاص مانند بانک داری سرمایه ای, مدیریت مشاوره و شغل های قضایی عالی مرتبه توجه بسیاری به رزومه های تک صفحه ای و هدف مند می شود .وجه مشترک تمامی این شغل ها این است که برای پذیرش در ان ها رقابت شدید است و از انجایی که کارفرمایان با رزومه های بسیار متعددی روبرو می شوند رزومه ی کوتاه تر را ترجیح می دهند.

_افزودن اطلاعات و جزئیات بی ارزش به رزومه ی خود هیچ مزیتی ندارد واین کار  تنها تاثیر رزومه را کم میکند و منحصرا ” پارادوکس ارائه دهنده “نامیده می شود .

رزومه ها ی تک صفحه ای  معمولا خطوطی مجزا با نقطه های پر رنگ دارند  و هیچ اطلاعات ضعیفی  در ابتدای خود ندارند .این رزومه ها پر از واقعییات هستند و  با  محتوای شخصی مغایرت دارند . هم چنین به جا ی توجه به  فعالیت ها و وظایف , بیشتر روی دستاورد ها, نوآوری ها و مسئولیت ها متمرکز می شوند . چنانچه  این رزومه هارابا دقت نوشته شوند علی رغم  سخت ترین بهترین نوع رزومه  به شمار می آیند.

 • ترفندهای ارائه :

رزومه ی شما باید با دقت و به درستی نگارش شود نه اینکه درهم برهم باشد وفضای خالی در ان وجود داشته باشد برای عناوین و اطلاعات مهم از حروف مورب یا برجسته استفاده کنید .

 • هیچ وقت از پشت رزومه برای نوشتن استفاده نکنید هر صفحه می بایست روی برگه ای جدا تایپ شود اگر اسم خود را در بخشی پاورقی بنویسید می توان ان را روی تمامی صفحات مشاهده کنید.
 • مختصر بنویسید ;رزومه نوعی پیش غذا است و نباید با خواندن ان به خواننده احساس سوهاضمه دست بدهد.

تصور نکنید که ذکر هر امتحانی که تا امروز داده اید یا هر فعالیتی که تا کنون انجام داده اید در رزومه ی شما الزامی است,  تنها فعالیت های مهم و مرتبط با شغل درخواستی را بیان کنید.

بهترین رزومه ها از نظر میزان  استفاده  ی لغات بسیار اقتصادی هستند .

رزومه یک پیش غذاست نه غذای اصلی .اکثر ارتباطات  تجاری موفق, کوتاه و مختصر میباشند و روی واقعیت های زندگی متمرکز میشوند رزومه ی شما نیز از این قانون پیروی می کند .هر چقدر رزومه شما طولانی تر وفشرده تر باشد درک دستاورد های شما برای کار فرمایان سخت تر میشود همان طور که مارک تویین میگوید:” اگر فرصتی دوباره داشتم نامه ی کوتاه تری برات مینوشتم “.

 • مثبت باشید: سعی کنید خود را با اعتماد به نفس نشان دهید و نقاط قوت خود را به نمایش بگذرید.برای مثال وقتی که درحال نوشتن نمرات خود هستید نمرات بالا تر خود را اول فهرست بنویسد.
 • صادق باشید: اگر چه یک رزومه به شما امکان حذف جزئیات از قبیل مردودی در امتحانات را مدهد که البته شما ترجیح می دهید کار فرمایان چیزی در این مورد ندانند,اما بهتر است از دادن اطلاعات غلط و گمراه کننده خودداری کنید.

رزومه یک سند قانونی نیست وشما ملزوم به پاسخگویی به محتویات موجود در  ان نمی باشید اما چنانچه شخص مصاحبه گیرنده متوجه هر گونه اطلاعات غلطی در ان شود فورا شما را رد می کند. درخواست کاری که شما  آن را برای تایید صحت محتویات موجود امضا می کند یک سند قانونی است وبخشی از قرداد استخدامی شما را تشکیل می دهد.

 • مهم ترین قسمت رزومه بخشی است که کارفرمایان بیشترین توجه را به ان میکنند واین بخش معمولا در قسمت بالای و وسط صفحه اول قرار دارد بنابراین مطمئن شوید که این بخش حاوی اطلاعات ضروری است.
 • چنانچه رزومه ی خود را پست می کنید ان را از وسط تا نزنید بهتر است ان را در پاکت A4 قرار دهید .

 

 • فونت ها:

Times New Roman یک فونت “سریت” استاندار می باشد که مورد پسند برخی از کار فرمایان است اما نمی توان ان را به راحتی روی مانیتور خواند به خصوص وقتی که فونت نوشته شما کوچک باشد .اگر قصد دارید از یک فونت سریت استفاده کنید من فونت CAMBRIA را پیشنهاد می کنم زیرا به منظور سهولت خواندن روی مانیتور طراحی شده است

من شخصا فونت بدون دندانه را ترجیح می دهم فونت های sansیا بدون دندانه فونت استانداردی هستند که توسط سایت BBCاستفاده می شوند. همانطور که می دانید فونت های بدون دندانه واضح تر ومدرن تر از times وCambria  می باشند و هر دو با فونت یکسان بزرگتر به نظر می رسند. در هر صورت فونت های Arial و times new roman رایج تر هستند ولی کمی چشم شما را خسته  میکنند .

_فونت های Lucida sans ,veranda انتخاب های کلاسیک تری هستند که نسبت به سایر فونت ها حروف بزرگتری دارند اگر مشکل فصله دارید فونت Arialدر فاصله صرفه جویی بیشتری می کند همچنین فونت Tahomaیک نسخه باریک تر از verandaمی باشد. در حال حاضر Calibriبه عنوان فونت استاندارد word در نظر گرفته می شود که کمی کو چکتر و نسبت به Arial veranda وضوح کمتری دارد.

_معمولا اندازه فونت استاندارد نوشتن  روزمه  ۱۲است مگر انکه برای عنواین آن را تغییر دهید .

_استفاده از فونت ۱۴برای نوشتن متن خیلی بزرگ است وموجب ایجاد فاصله ودرهم به نظر رسیدن متن میشود .

_همچنین استفاده از فونت ۸یا ۹خیلی کوچک است زیرا نمیتوانید ان را بخوانید به خصوص در times new romansکه نباید با فونت زیر ۱۱ نوشته شود

_اگر چه افراد ترجیح میدهند از فونت ۱۲ استفاده کنند اما طبق برخی تحقیقات به عمل امده  رزومه های با سایز فونت کوچک تر معقولانه تر به نظر میرسند.

_امروزه بسیاری از رزومه های کاری به جای برگه روی مانیتور خوانده میشوند ,فونت های سریف به ندرت روی وب استفاده میشوند چرا که نمیتوان ان را به راحتی روی مانیتور خواند. times roman   اولین بار ۲۰۰۰سال پیش استفاده شد .برخی از فونت ها مانند veranda با هدف خوانایی بهتر روی مانیتور طراحی شده اند .

 • از حروف برجسته برای عناوین مانند مشاغل و نام مدارس استفاده کنید :

استفاده از حروف برجسته برای عناوین شغلی و اسامی کارفرمایان در زمینه ی تجارب کاری و تحصیلی باعث میشود برجسته تر به نظر برسید : برای مثال:

A levels: chemistry A, biology B ,math C.

 • انواع رزومه :

 رزومه ی رویدادی یا chronological:

این نوع رزومه تاریخچه ی شغلی شما را به ترتیب زمان مینویسد که معمولا با فعالیت های اخیر شما اغاز می شود. همچنین رزومه ی “رویدادی معکوس “یک  روش قراردادی است که اماده کردن ان اسان تر است .این رزدمه جزئیات بیشتری دارد , به صورت جامع و زندگی نامه ای است و معمولا مناسب دانش اموزانی است که ترکیبی از تجارب کاری و تحصیلی متفاوت دارند .

درهر صورت ممکن است این روش گزینه ی مناسبی برای دانش اموزان بالغ نباشد چرا که تاکید بیشتری روی سن ,شکست های کاری یا هر تجربه  ی سطحی  ونامربوط با شغل کنونی  آن ها دارد .

 • رزومه ی مهارت محور یا skills based:

  این رزومه های پر تاکید مهارت ها و توانایی های شما را با مشخص کردن دستاوردها ی رشته ی  تحصیلی شما, جزئیات واقعی و رویدادی تحصیلات و تاریخچه کاری به شغل یا زمینه شغلی خاص ارتباط می دهند.  این نوع رزومه ها برای فارغ التحصیلان  بالغ یا هر شخصی که عنوان مدرک تحصیلی و تجارب کاریش به درخواست کاری فعلی او ارتباط مستقیمی ندارد مناسب است .

بر اساس یک برسی به عمل امده از کارفرمایان امریکایی :

_۴۹درصد  رزومه ی رویدادی معکوس را ترجیح دادند که تمامی شغل هابه ترتیب رویداد زمانی معکوس د رآن ذکر شده بودند.

_۶درصد رزومه ی مهارت محور را با مهارت های مرتبط با شغل مورد نظر انتخاب کردند.

_۳۹درصد ترکیبی از دو فرمت بالا را انتخاب کردند .

_۲درصد گزیده ای از رزومه ها یی با پروژهای تمام شده  انتخاب کردند.

4 درصد هیچ کدام را انتحاب نکرده اند .

_چنانچه برای مشاغلی خارج از انگلستان در خواست کاری می نویسید به خاطر داشته باشید که کارفرمایان سایر کشور ها انتظارات متفاوتی از یک رزومه ونحوه نگارش ان دارند.

“The Global resume and CV handbooks”به شما کمک میکند تا رزومه های خود را مطابق شرایط استخدامی خارج بنویسید.

 • مورد خطاب قرار دادن رزومه ی خود:

اگر شما رزومه های خود را برای کار فرمایی می نوسید که چنین درخواست های کاری در نظر دارد می بایست نام سازمان و سمت او را با دقت جستجو کنید .

در بازار رقابتی شغلی امروز رزومه های بدون مخاطب در مقابل رزومه های که مخاطب دارند شکست می خورند. برای مثال یک رزومه ی تبلیغاتی با یک رزومه ی معلمی متفاوت است زیرا اولی معطوف به مهارت های متقاعدی و مذاکره ای است در حالی که دومی بیشتر روی مهارت های ارائه وشنیداری متمرکز می باشد. چنانچه رزومه ی خود را به منظور” درخواست های کاری گمانه ای” می نویسید ,مورد خطاب قرار دادن ان بسیار با اهمیت است دست کم در زمینه کاری جامعی که می خواهید کار کنید . برای گرفتن ایده ومهارت و صلاحیت های مورد نظر خود از سایت www.prospects.ac.uk استفاده کنید. این سایت به شما کمک می کند تا رزومه خود را متناسب با زمینه کاری مورد نظرتان بنویسید و ازتجربه های مرتبط استفاده کنید .

_اگر برای کا رفرمایان مختلف از یک نوع رزومه استفاده می کنید می بایست covering letter ان را شخصی کنید.

برای مثال میتوانید علت و انگیزه خود برای کار کردن در یک سازمان را در یک پاراگراف توضیح دهید

 • رزومه های ایمیلی و وب :

Covering letter- خود را به عنوان بدنه ایمیل در نظر بگیرید زیرا باعث میشود دیگران ایمیل شما را بخوانند.

 • خواندن ایمیل معمولا به راحتی خواندن نامه ها نیست : به دنبال متن های ساده با پاراگراف های کوتاه و فضای خالی زیاد باشید, پیام های خود  رابه  چند پاراگراف جدید  تقسیم کنید و بین این پاراگراف ها یک خط فاصله قرار دهید.
 • سپس رزومه ی شما به عنوان ضمیمه ی ایمیل فرستاده میشود. می توانید بنویسید که در صورت نیاز یک رزومه ی پرینت شده  نیزخواهد فرستاد
 •  رزومه ی خود باید با چه فرمتی بنویسید ؟

بر اساس یک برسی به عمل امده از کار فرمایان امریکایی:

۶۳ درصد فرمت MS office world

۳۶ درصد فرمت adobe acrobat

۱درصد خدمت rich text  و۰درصد کارفرمایانtext web را انتخاب کردند .

 • Pdf یا فرمت اسنادی قابل حمل:

در حال حاضر pdfبه یکی از پر کابرد ترین فرمت ها تبدیل شده است.

تمامی پلت فرم ها قابلیت خواندن pdf را دارند هم چنین استفاده از این فرمت به شما این اطمینان را میدهد که محتویات متن شما همانگونه که ان را نوشته اید روی مانیتور به نمایش د ربیاید. نسخه های جدید word  قابلیت تبدیل به pdf را دارند یا شما می توانید یک برنامه تبدیل کننده pdfمانندcut pdf رابه صورت رایگان دانلود کنید :

بعد از نصب این برنامه شما می توانید سند مورد نظر را درون پوشه ای در کامپیوتر خود پرینت کنید. استفاده از pdfگاهی مانع از قابلیت اسکن لغات کلیدی انجمن وابسته به مشاغل میشود .هم چنین شما میتوانید از فرمت  MS word با پسوند docx استفاده کنید, فایل های docx معمولا روی سیستم عامل های  Linux و appleباز نمی شوند ا, همچنین این فرمت ها ممکن است  حاوی اطلاعات حساسی از جمله اطلاعات شخصی  نسخه های  های قبلی باشند .

 • web CVs and Electronically scanned CVs رزومه های وب و رزمه های الکترونیکی اسکن شده:

 رزومه های webاز فرمت HTMLاستفاده میکنند شما می توانید ادرس وب را در ایمیل یا رزومه خود برای کار فرما ارسال کنید. این رزومه به شما این امکان را مدهد تا از نمودارها ,رنگ ها ,لینک ها  وحتی صدا و انیمیشن و ویدیو در رزومه ی خود استفاده کنید ا.گر شما به دنبال مشاغلی مانند طراحی وب ,چند رسانه ای یا بازی های کا مپیوتری می باشید این رزومه ها  مهارت ها تکنیکی شما را به همراه گزیده ای از تجربیاتتان  را در معرض نمایش قرار می دهند.

 

– از رزومه های الکترونیکی اسکن شده برای ford motorsو سایر موارد استفاده می شوند rusumix  نام پکیجی است که برای  این رزومه استفاده می شود این پکیچ یک هوش مصنوعی دارد که متن شما را می خواند و اطلاعات مهمی از قبیل کار تحصیل و مهرت های  شما را  از آن خارج می کند.

 

Linkedln

اشتراک رزومه و پروفایل شما بدون جژئیات شخصی مانند( ادرس و ….) روی linkedln ایده جالبی است. در سال ۸۹,۲۰۱۱ درصد از مشاغل شبکه های اجتماعی برای استخدام افراد  از این سایت استفاده کردند ودر این میان linkedlnبا آمار ۸۶درصدی به محبوب ترین  سایت  اشتراک رزومه ها ی انلاین تبدیل شد. در حالی که ۶۰ درصد از شرکت ها  face bookو ۵۰ درصد twitterرا انتخاب کردند. مطمئن شوید که صفحه face book شما هیچ مدرکی مبنی بر اختیارات شخصی شما را شامل نمی باشد. توصیه میشود که  صفحه ی فیسبوک خود را شخصی کنید تا تنها دوستان و خانواده شما بتوانند  از آن بازدید کنند.

_اگر شما به یک تبلیغات شغلی پاسخ می دهید از اطلاعات خود اطمینان حاصل کنید:

موارد زیر مورد نیاز کارفرمایان نمی باشند  اما استفاده از ان ها منجر به دزدی هویتی میشود .

از ذکر موارد زیر خوداری کنید:

– محل  و تولد تاریخ.

-وضعیت تاهل.

– کپی شناسنامه/ مدرک /پاسپورت یا اطلاعات حساب های بانک .

-تنها اسم کوچک و اسم فامیل خود را عنوان کنید.

 

 

مترجم این مقاله:

خانم پگاه سعیدی وفا کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی.

تابلو اعلان تخفیف پکیج شش ماهه ی آموزش زبان انگلیسی

85 درصد تخفیف بزرگترین پکیج آموزشی زبان انگلیسی
85 درصد تخفیف بزرگترین پکیج آموزشی زبان انگلیسی
کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

از ساعت تماس از 10 صبح تا 6 عصر

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان :

09121035797

02144008685

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با مطالب وبسایت سرزمین زبان مطلع کنید 🙂

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link