انگلیسی به عنوان زبان دوم یا ESL

انگلیسی به عنوان زبان دوم یا ESL

تعریف اصطلاح “انگلیسی به عنوان زبان دوم” یاESL

انگلیسی به زبان دوم یا ESL یک اصطلاح قدیمی است که به مطالعه یا کاربرد زبان انگلیسی توسط زبان آموزان غیر بومی در یک محیط انگلیسی زبان اطلاق میشود. منظور از محیط انگلیسی زبان کشوری است که زبان انگلیسی در آن به عنوان زبان مادری مورد استفاده قرار میگیرد مانند استرالیا یا آمریکا یا کشوری که انگلیسی زبان رسمی آن محسوب می شود مانند هند یا نیجریه.

همچنین اصطلاح “انگلیسی به عنوان زبان دوم” به تکنیک های تخصصی اموزش زبان به  افرادی که زبان اول آنها زبانی غیر از انگلیسی است اطلاق می شود.

“انگلیسی به عنوان زبان دوم ” مطابق با نظریه ای به نام “حلقه ی خارجی”  می باشد که توسط زبان شناس “برج کچرو‌” در سال ۱۹۸۵ ارایه شد ‌. این نظریه به بررسی استانداردها و کدگذاری و زبان شناسی اجتماعی می‌پردازد.

انگلیسی به عنوان زبان دوم
انگلیسی به عنوان زبان دوم یا esl

مشاهدات:

به طور کلی کشور ها از حیث استفاده از زبان انگلیسی به سه دسته تقسیم می شوند ؛۱. کشورهایی که انگلیسی زبان مادری آنهاست .۲. کشورهایی که انگلیسی زبان دوم آنهاست و ۳. کشورهایی که انگلیسی زبان خارجی آنها محسوب می شود.

کشورهای دسته اول که کاملاً مشخص هستند ,تفاوت بین انگلیسی به عنوان زبان دوم و انگلیسی به عنوان زبان خارجی تنها در یک اصل است ؛در کشورهایی که انگلیسی به عنوان زبان خارجی مورد استفاده قرار میگیرد زبان انگلیسی تنها جنبه ی ارتباطی دارد.

بدین ترتیب زبان انگلیسی در ۷۵ قلمرو مختلف دنیا جایگاه ویژه ای دارد. زبان‌ شناس” کچرو” کشور های انگلیسی زبان دنیا را به ۳ حلقه اصلی تقسیم می کند:

انگلیسی به عنوان زبان دوم یا ESL
انگلیسی به عنوان زبان دوم یا ESL

حلقه داخلی:

کشورهای عضو این حلقه نخستین زادگاه زبان انگلیسی بوده اند ,بنابراین زبان انگلیسی زبان اول آنها محسوب می شود ؛مانند بریتانیای کبیر, کانادا. استرالیا و نیوزلند.

حلقه خارجی یا گسترده:

کشورهای عضو این گروه برای اولین بار زبان انگلیسی را در محیط های غیر بومی عرضه و گسترش داده اند. در این کشورها زبان انگلیسی به عنوان زبان دانشگاهی و حقوقی در جامعه چند زبانه کاربردی است. کشورهایی مانند سنگاپور, هند, مالاوی و پنجاه کشور دیگر.

حلقه ی در حال گسترش:

این دسته شامل کشورهایی میشود که اهمیت زبان انگلیسی را به عنوان یک زبان بین المللی به همگان نشان داده‌اند. در حالی که هیچ یک از این کشورها مستعمره‌ ی انگلیس نبوده و زبان انگلیسی جایگاهی در امور اداری این کشورها ندارد ؛مانند چین و لهستان و بسیاری از کشورهای دیگر.

بنابراین انگلیسی در این کشورها به عنوان یک زبان خارجی کاربرد دارد. بدون شک کشورهای عضو این مجموعه از اهمیت زیادی برخوردار هستند. در این کشورها زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی در حوزه های تجارت ,علم, حقوق, سیاست و دانشگاهی مورد استفاده قرار میگیرد.

اصطلاحات انگلیسی به عنوان زبان خارجی(EFL) انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL) و همچنین آموزش زبان به زبان آموزان سایر کشورها (TESOL) بعد از جنگ جهانی دوم پدیدار شدند. در ابتدا در انگلستان هیچ تفاوت عمده ای بین ESLوEFLوجود نداشت و تا سال ۱۹۶۰ هر دو اصطلاح زیر مجموعه ی اصطلاح آموزش زبان انگلیسی(ELT) قرار می‌گرفتند .

دو روش مکمل اما مجزای آموزش زبان انگلیسی:

از آن زمان به بعد ESL به دو روش مکمل اما مجزای آموزش زبان انگلیسی اطلاق میشود : ESL در کشور مادری زبان آموز (انگلستان و توابع) وESL برای مهاجرین سایر کشورهای انگلیسی زبان (آمریکا و توابع)

اصطلاح انگلیسی به عنوان زبان دوم ESL در ابتدا به زبان آموزانی اطلاق می شده است که در منزل به زبان های مختلفی به غیر از زبان‌انگلیسی صحبت می کرده اند و برای یادگیری زبان‌انگلیسی به مدرسه می رفته اند. این تعریف از جنبه های مختلفی نادرست است زیرا کسی که به مدرسه می رود ممکن است زبان انگلیسی را به عنوان زبان سوم، چهارم یا حتی پنجم خود یاد بگیرد. برخی از افراد و گروه ها اصطلاح ” آموزش زبان به زبان آموزان سایر زبان ها”(TESOL) را از نظر ارائه ی بهتر ارزش های حقیقی زبانی بیشتر ترجیح می دهند.

همچنین در برخی از حوزه ها اصطلاح “انگلیسی به عنوان زبان مکمل”(EAL) استفاده میشود. در امریکا نیز اصطلاح (ELL)یا” زبان آموز زبان‌انگلیسی “کاربرد فراوانی دارد. مشکل این اصطلاح این است که افردا در اکثر‌ کلاس های درس، صرف نظر از پیشینه ای زبانی خود ، زبان انگلیسی را یاد میگیرد.

تابلو اعلان تخفیف پکیج شش ماهه ی آموزش زبان انگلیسی

پکیج طلایی آموزش زبان انگلیسی سرزمین زبان
90 درصد تخفیف بزرگترین پکیج آموزش زبان انگلیسی
کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

 

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با مطالب وبسایت سرزمین زبان مطلع کنید 🙂

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link