پنج استراتژی ای که به شما کمک می کند برای یادگیری انگلیسی زمان ایجاد کنید

پنج استراتژی ای که به شما کمک می کند برای یادگیری انگلیسی زمان ایجاد کنید

پنج استراتژی ای که به شما کمک می کند برای یادگیری انگلیسی زمان ایجاد کنید.

آیا تا به حال با خودتان به این موضوع فکر کرده اید.” من دوست دارم یک زبان خارجی یاد بگیرم اما خیلی پرمشغله هستم. اگر فقط چند ساعت بیشتر در روز داشتم…؟

من بارها این را از شما شنیدم.

زندگی کاری و خانوادگی مسئولیت زا است. و 24 ساعت شبانه روز بیش تر از این نخواهد شد.

بنابرین چه زمانی قرار است یک زبان دیگر را به طور کامل یاد بگیریم.

5 استراتژی برای یادگیری زبان انگلیسی
5 استراتژی برای یادگیری زبان انگلیسی

من خبرهای خوبی برای شما دارم که برایتان مفید خواهد بود وبه یقین زمانی را برای یادگیری زبان برای شما ایجاد خواهند کرد.(بله حتی برای برای شما که یکی از پرمشغله ترین برنامه ها را دارید.)

بنابرین فقط بشینید و به خواندن ادامه دهید. چرا که در اینجا پنج تا از بهترین استراتژی هایم را به منظور ایجاد زمان برای یادگیری روزانه زبان برای شما آورده ام که واقعا کاربردی است.

پنج استراتژی یادگیری زبان که به شما در ایجاد زمان کمک می کند.

 

1.قانون 20/80را برای تمرکز برروی با اهمیت ترین موضوعات اعمال کنید.

جهان مدرن پر از بی نظمی وهرج و مرج است و به نظر می رسد هر سال بدتر از سال قبل شود. درحقیقت مشکل کمبود وقت نیست بلکه عدم الویت بندی است. تیم فریس در پر فروش ترین کتاب خود” 4 ساعت کار هفتگی” می گوید:

“خیلی از چیزها تفاوت ایجاد نمی کند. مشغله داشتن و دست و پاچه بودن یک فرمی از تنبلی است. و نتیجه فکر تنبل و عمل بی رویه می باشد. غرق شدن اغلب اوقات به بی فایدگی انجام ندادن کارها است وبه مراتب ناخوشایندتر است. انتخاب کردن یعنی کمتر انجام دادن ،مسیر سازندگی است. بر روی مهم ترین ها تمرکز کنید و بقیه را نادیده بگیرید.”

قانون 20/80ابزار ساده اما قدرتمندی است که به شما کمک می کند که با اهمیت ترین چیزها و فعالیت های سودمند را در زندگیتان شناسایی کنید و بی اهمیت ها و فعالیت های کم بازده را حذف کنید و زمان اضافی برای یادگیری زبان ایجاد کنید.

در بررسی غلاف یک نخود، قانون 20/80 می گوید تعداد زیادی از اثرات تمایل دارند نتیجه تعداد کمی از علت ها باشند.

این پدیده جالب برای اولین بار توسط اقتصاد دان ایتالیایی ویلفردو پارتو در اوایل سال 1900 شناخته شد. زمانی که او مشاهده کرد 80 درصد از زمین های ایتالیا تنها توسط 20 درصد از جمعیت آن کشت می شود. او مجذوب این اختلاف شد و این حس کنجکاوی را به باغی برد جایی که او دید در 80 درصد از نخود فرنگی ها تنها 20 درصد به غلاف نخود تبدیل شده بودند.

به یقین برای شما مستغلات ایتالیایی  یا نخود فرنگی مهم نیست.اما کشف پارتو می تواند تاثیر عمده ای بر روی نحوه ی زندگی شما و رسیدن به هدف یادگیری زبانتان خواهد داشت.

همین حالا فقط ده دقیقه را صرف اجرا و تحلیل قانون 20/80 کنید. و با انجام مراحل زیر می توانید بخش گسترده ای از زمان غیر قابل دسترس گذشته تان را آزاد کنید.

1.کارهای روزانه، هفتگی و ماهانه تان را بنویسید.( کارهای روزمره، بازی، مطالعه، ورزش و غیره )

2.لیست تان را مرور کنید و کارهایی که بیشترین تاثیر و تولید را دارند ستاره دار کنید کارهایی که نتایج نهایی قابل درکی دارند. این ها در واقع کارهای سودمند یا به اصطلاح سنگ های بزرگی هستند که شما باید آن ها را در الویت قرار دهید.

3.حالا کارهایی را شناسایی کنید که کمترین فایده و بیش ترین آشفتگی را دارند. آن ها را از لیست تان حذف کنید و هر کاری انجام دهید تا آن ها را از زندگی تان بیرون کنید.

با اعمال قانون 20/80 در مسیر یادگیری زبان، شما نتایج تان را افزایش خواهید داد و زمان بیشتری را برای تمرین ایجاد خواهید کرد.

2.کارهای مهم تر را در ابتدا قرار دهید. در برنامه ریزی خود قبل از هر چیز مطالعه زبان را قرار دهید.

روش دیگر ایجاد زمان برای یادگیری زبان این است که یادگیری زبان را الویت ویژه ای در زندگی تان قرار دهید. ابتدا سنگ های بزرگ زندگی تان را در نظر بگیرید قبل از این که زندگی تان پر از سنگ ریزه شود.

حتما شما منتظر زمان مناسبی در روز هستید تا مطالعه زبان را شروع کنید؟ موفق باشید! این فرصت هیچ گاه به وجود نخواهد آمد و شما تا ابد به انتظار خواهید نشست و هیچ وقت یادگیری زبان را شروع نخواهید کرد. با وجود اهداف مان، کارهای مهم توسط سیل بی پایانی از کارهای کوچک و بی ثمر در زندگی مان محو خواهند شد.

به خودتان اجازه ندهید که اهدافتان در میان چیزهای بی اهمیت گم شود. اگر یادگیری یک زبان خارجی برای شما مهم است این به شما بستگی دارد که در طول روز برای مطالعه آن زمان ایجاد کنید.

مهم نیست چقدر پر مشغله هستید شما می توانید زمانی را برای کارهای سودمند در زندگی تان در نظر بگیرید. زندگی تان را با کارهای سودمند برنامه ریزی کنید. و برای این کار باید کارهای مهم را در الویت قرار دهید.

در زندگی ابتدا سنگ بزرگ را در نظر بگیرید(چیزهای مهم در زندگی). و اجازه ندهید زندگی تان با سنگ ریزه ها پر شود( چیزهای کم اهمیت در زندگی).

اولین کاری که در صبح قبل از خواب انجام می دهید مطالعه کردن باشد.

مطالعه کردن یک زبان در صبح سه مزیت ویژه دارد:

1.این کار تضمین می کند که شما حداقل زمان کوچکی را در طول روز مطالعه می کنید.مهم نیست که روزتان چقدر شلوغ باشد. شما ممکن است در پایان یک روز کاری، باید یک گزارش کاری مهمی را ارائه کنید و یا ممکن است مسئولیت کاری مهمی داشته باشید که مجبور باشید تا دیروقت بیدار بمانید.با مطالعه در هنگام صبح فارغ از همه مشغله ها می توانید خودتان را در زمینه یادگیری روزانه زبان متعهد کنید.

2.این کار به مغز شما یادآوری می کند که یادگیری زبان الویت اصلی در زندگی شما است. با قرار دادن یادگیری زبان در الویت، انجام دادن این کار در خط مقدم ذهن شما نگه داشته می شود و این احتمال بیشتر خواهد شد زمانی که وقت آزاد دارید به یادگیری زبان برگردید.

3.این کار اطلاعاتی که شما قبل خواب شب قبل مطالعه کرده اید تقویت می کند. تکرار یکی از مهم ترین عناصر فراگیری موفق زبان می باشد. با مرور سریع اطلاعات زبانی شب گذشته در هر صبح، فاصله تکرار مطالب را کوتاهتر کرده و انتقال مطالب به حافظه بلند مدت تان بیشتر خواهد شد.

مطالعه قبل از خواب سه مزیت ویژه دارد؟

1.یک عادت در شما ساخته می شود. شما روزتان را با یادگیری زبان شروع کرده اید و به همین منوال روز را به پایان می برید. این تقارن رفتاری مثبت، احساس خوبی در شما به وجود می آورد. انگیزه شما را افزایش داده و به تقویت عادت یادگیری زبان کمک می کند.

2. این کار به شما کمک می کند که خواب آرامش بخشی داشته باشید. شاید شما از جمله افراد خوش شانسی باشید که به محض این که سرتان را روی بالشت می گذارید به خواب می روید. اما اگر مرتب به این پهلو و آن پهلو می شوید مطالعه یک زبان( به ویژه فعالیت هایی که ذهن شما را بیشتر درگیر می کند مانند یادگیری گرامر و لغات جدید) می تواند به یک خواب قدرتمند کمک کند.

3.این کار با مراحل عصبی ای که طی می کند سبب تثبیت حافظه می شود. مغزمان تفسیر، تثبیت و ذخیره تجربیات و اطلاعات جدید را زمانی انجام می دهد که خواب هستیم. مطالعه قبل از خواب به شما کمک می کند که زبان از بخش های سطحی خط تثبیت به مناطق عمیق تری برود.

مطالعه زبان را به تقویم یا لیست کاری تان اضافه کنید.

یک راه ساده برای یادگیری زبان این است که درابتدا زمان مشخصی را در تقویم تان به مطالعه زبان اختصاص دهید. زمان هایی که شما نمی توانید آن ها را از دست دهید و یا دوباره برنامه ریزی کنید. این زمان اختصاص به مطالعه زبان دارد.

یا اگر شما مایل باشید شما می توانید از سیستم مدیریت کاری استفاده کنید که هر روز به شما یادآوری می کند که زمانی را به مطالعه زبان اختصاص دهید. من ده ها اپلیکیشن مدیریت کاری را امتحان کرده ام . اما دو مورد از بهترین آن ها را به شما معرفی می کنم.

Wunderlist:

مزایا: نسخه اولیه آن رایگان می باشد. روی همه سیستم عامل های اصلی موجود می باشد.ساده. طراحی زیبا

معایب: برای برخی از نیازهای تجاری بسیار ساده است.

Omnifocus:

مزایا: کار بسیار قدرتمند و سیستم مدیریت پروژه. ادغام خوب با رویکرد انجام شدن کارها.

معایب: گران قیمت.39.99 دلار برای مک، 29.99 دلار برای آی پد، 19.99 دلار برای آی فون.

قرار دادن یادگیری زبان در برنامه ریزی زمانی تان یا به معنای واقعی انجام دادن روزانه آن سبب می شود زمان بیشتری را برای یادگیری زبان سرمایه گذاری کنید و درعوض پیشرفت بیشتری خواهید داشت.

3.از لحظات پنهان بهره برداری کنید.

“بهره برداری از لحظات پنهان تان، آن بخش هایی که مورد استفاده قرار نمی گیرند و شما به طور معمول  فکر استفاده عملی از آن زمان ها را ندارید. استفاده از آن ها برای مطالعه زبان حتی اگر 15 ،10 یا 5 دقیقه باشد می تواند بسیار موثر باشد.همین زمان های اندک می تواند شما را به یک پیروزی نزدیک کند همانند لاک پشتی که به آرامی حرکت می کند.”

باری فابر-“چگونگی یادگیری هر زبانی”

زمانی که فعالیت های فکری انجام نمی دهید می توانید همراه با این فعالیت ها به فایل های صوتی گوش کنید.

گوش دادن یکی از مهترین اجزای یادگیری برای برقراری ارتباط دریک زبان خارجی است. ما پیشنهاد می کنیم که آن را وارد برنامه ریزی خودتان بکنید.

از آن جایی که گوش دادن نیازی به دست ها و چشم ها ندارد. شما می توانید با گوش دادن به درس های صوتی و پادکست ها همانطور که میزبان سایر فعالیت ها هستید مهارت شنیدارتان را ارتقاء دهید. فعالیت هایی مانند:

قدم زدن- آهسته دویدن- رانندگی- خرید کردن- پخت و پز- انجام کارهای منزل.

هر زمان جایی در حال انتظارهستید فلش کارت ها را مرور کنید.

به فرض این که دست های شما آزاد است. در حال انتظار بودن زمان ایده آلی است که فلش کارت ها را مرور کنید. حتی 10 ثانیه هم زمان کافی ای برای مرور فلش کارت ها است. هر زمانی را که پیدا کردید به سرعت فلش کارت ها را مرور کنید.

زمانی که در یک فروشگاه در صف به انتظار ایستاده اید.

زمانی که برای آسانسور منتظر هستید.

زمانی که منتظر هستید تا به شخصی متصل شوید و با او مکالمه تلفنی داشته باشید.

روزانه 15 دقیقه برنامه ریزی کنید و جلسه ای با یک گویشور بومی داشته باشید.

توانایی صحبت کردن، هدف عمده و ابتدایی بیشتر زبان آموزان می باشد. هیچ راهی بهتر از این نیست که روزانه تمرین اسپیکینگ داشته باشید. فقط روزانه 15دقیقه تمرین اسپیکینگ با یک گویشور نیتیو کافی است تا مطالبی را که یاد گرفته اید به تثبیت برسانید و معایب کارتان را بررسی کنید وبرای ادامه یادگیری  در روز بعد در خودتان ایجاد انگیزه کنید. علاوه بر این دانستن این که شما هر روز با یک گویشور بومی صحبت می کنید به شما انگیزه بیشتری می دهد تا قبل از جلسه مکالمه، مقداری مطالعه داشته باشید.

4.یادگیری زبان را به یک عادت قوی تبدیل کنید نه یک مطالعه.

تصمیم جدی یک منبع محدود است. هر انتخاب شما در طول روز، روزتان را می سازد. مهم نیست چقدر کوچک هستند. درواقع این ها ذخایر باارزشی هستند. اصطلاح” تخلیه نفس” توسط روان شناسان مطرح شده است. این پدیده دلیل بسیاری از رفتارهای افراد می باشد. برای مثال چرا بسیاری از مردم بعد از خرید احساس خستگی می کنند. و چرا بیشتر آن ها قرار دادن زمانی را برای مطالعه بعد از یک روز سخت و طولانی را سخت می دانند.

حلقه های عادت مثبت ایجاد کنید.

دلیل این که شما صد بار در طول روز ایمیل تان را چک می کنید حتی زمانی که کارهای مهم تری برای انجام دادن دارید حلقه عادت است. دلیل این که شما یک بسته دونات می خرید بعد از این که به خودتان قول داده اید شکر را ترک کنید حلقه عادت است. چالز داهیگ در کتاب “قدرت عادت” می گوید این حلقه های قدرتمند از چهار مرحله تشکیل شده است:

حلقه عادت  را در جریان ایمیل بررسی می کنیم.

1.نشانه: شما صدای پیام را می شنوید. در جیب تان احساس لرزش می کنید یا روی صفحه نمایش یک اعلان پیام جدید می بینید.

2.جریان عادی: شما صندوق ورودی ایمیل خود را برای پیام های جدید بررسی می کنید.

3.پاداش: یک حواس پرتی آنی از یک کار سخت، خسته کننده  یا ناراحت کننده طبیعی است.و احساس مهم بودن به شما دست خواهد داد اگر شما یک پیام جدید دریافت کنید.

4.وسوسه: پس از چک کردن پیام های جدید وبرگشت به کارهای دیگر شما شروع به پیش بینی می کنید که آیا در چند لحظه بعد پیغام دیگری دریافت می کنید. به محض این که نشانه بعدی ظاهر شود حلقه دوباره تکرار می شود.

همه حلقه های عادت برای ما بد نیستند. اما با کمی مهندسی منابع شما می توانید هر چهار مرحله حلقه عادت( نشانه، جریان عادی، پاداش و وسوسه) را به کنترل خود دربیاورید و آن را برای یادگیری زبان به کار بگیرید.

+ اولین قدم این است که یک نشانه آشکار برای مطالعه زبان ایجاد کنید.

بر روی میز تخت تان، تعدادی فلش کارت قرار دهید.

برنامه های مورد علاقه یادگیری زبان را برروی صفحه نمایش گوشی هوشمند خود قرار دهید.

روزانه در محدوده زمانی خاصی را برای مرور کردن در نظر بگیرید و زنگ هشدار تنظیم کنید.

جای خالی را در جمله زیر پر کنید. بعد از این که من…به مدت 15 دقیقه زبان مطالعه می کنم.

نکته ای که کاملا ساده است این است که هر فعالیتی را که برای یادگیری زبان انجام می دهید برایتان لذت بخش باشد یا بیشترین نتیجه را از آن ها بگیرید.

به پادکست ها گوش دهید.

یک مقاله خبری، پست های وبلاگ ها یا تعدادی از صفحات یک کتاب را بخوانید.

با یک معلم خصوصی صحبت کنید و سعی کنید به تبادل زبان بپردازید. سعی کنید از پادکست هایی که در بخش رادیو اینترنتی سرزمین قرار داده ایم استفاده کنید و آن ها را در برنامه زبانی خودتان قرار دهید.

بهترین روش یادگیری زبان غوطه وری در آن است.

حالا نوبت به پاداش می رسد. این بخش مهم ترین بخش حلقه عادت است. شما خودتان را بهتر از هر هرکسی می شناسید. مطمئن شوید پاداش هایی که برای خودتان انتخاب می کنید به اندازه کافی ترغیب کننده است و رضایت را برایتان به ارمغان می آورد.

یادگیری چیزهای جدید در روز را به عنوان یک پاداش در نظر بگیرید. به طور مرتب اطلاعات و موضوعات جدید یاد بگیرید تا اطلاعاتتان به روز باشد. سعی کنید کمی بیشتر از سطح فعلی تان یاد بگیرید.

به خودتان چیزی را که دوست دارید هدیه بدهید. این می تواند نوشیدن یک لیوان نوشیدنی خوشمزه یا دیدن بخشی از برنامه تلویزیونی مورد علاقه تان باشد. و این ها زمانی به شما هدیه داده می شوند که مطالعه زبان تان را در آن روز کامل کرده باشید.

به صورت مکرر روزانه مطالعه کنید.همانطور که شما هر روز مطالعه می کنید تمایل و انگیزه شما روز به روز بیشتر می شود و تمایلی به شکستن زنجیره ندارید.

اگر شما پروسه یادگیری زبان را لذت بخش کنید و پاداش موثری برای آن در نظر بگیرید. شما خود به خود وسوسه می شوید روز بعد هم این جلسه مطالعاتی را ادامه دهید. شما حتی ممکن است بیشتر از یک جلسه در روز را به مطالعه اختصاص دهید یا هر جلسه را طولانی تر کنید. اگر این چنین نیست سعی کنید پروسه یادگیری زبان را با پاداش های مختلف امتحان کنید.(به عنوان مثال شما می توانید یک قطعه شکلات روی میزتان قرار دهید و به خودتان اجازه ندهید تا زمانی که مطالعه تان تمام نشده است آن را بخورید.)

عادت های کیستون( عادت هایی که انجام آن ها تاثیرات زیادی روی جنبه های غیرمرتبط زندگی می گذارد) را شناسایی کنید.

” زمانی که افراد به ورزش کردن عادت می کنند حتی برای یک بار در هفته، آن ها اغلب شروع به تغییرات دیگری هم می کنند این تغیرات مربوط به الگوهای نامربوط  در زندگی می باشد که اغلب ندانسته اند. به طور معمول، افرادی که ورزش می کنند بهتر هم غذا می خورند و در محل کار هم سازنده تر عمل می کنند. آن ها کمتر سیگار می کشند و نسبت به خانواده و همکارانشان  صبورتر می شوند. و اغلب اوقات از آن ها می شنویم که استرس شان کمتر شده است. این کاملا مشخص نیست اما برای بسیاری از افراد یک عادت کیستون است که باعث تغییرات گسترده ای در زندگی می شود.”

چارلز داهیگ ـ “قدرت عادت”

شما ممکن است متوجه شده باشید زمانی را که به باشگاه می روید را بیشتر از زمانی که به کتابخانه می روید دوست دارید. به این دلیل که ورزش یک عادت کیستون است چرا که برروی رفتارهای نامرتبطی تاثیر می گذارد.

اما  برعکس این قضیه نیز به همان اندازه درست است. زمانی که باشگاه را کنار می گذارید به احتمال زیاد مطالعه را هم کنار خواهید گذاشت. زمانی را برای شناسایی عادت کیستون در نظر بگیرید. آن ها محرک های قدرتمندی هستند که امواج مثبت و منفی درزندگی تان دارند.بنابرین هر کاری انجام دهید که عادت بد را از بین ببرید وعادات خوب را به حداکثر برسانید.

از یک اپلیکیشن ثبت عادت استفاده کنید تا برپیشرفت شما نظارت کند و در شما حرکت به وجود آورد.

زمانی که گوشی هوشمندتان رفتارتان را تغییر نمی دهد. اپلیکیشن های ثبت عادت مانندLift  ، chains.cc یا Habit list به شما کمک می کند که حداقل بر پیشرفت خودتان نظارت کنید و حلقه های بازخوردی مثبتی را به وجود آورد تا به شما کمک کند حرکت تان را ادامه دهید. زمانی که روزهای بیشتری به طور مکرر آن عادت را کامل می کنید. این عادت قوی تر و بزرگ تر شده و انگیزه ای می شود تا زنجیره را نشکنید.

5.مخاطرات مالی و اجتماعی تنظیم کنید.

به وجود آوردن یک عادت جدید کار سختی است. اما شما می توانید این عادت را با اعمال نفوذ قدرت رقابت و مسئولیت اجتماعی در خودتان به وجود آورید.

یک دوست برای خودتان انتخاب کنید.

حداقل یک دوست انتخاب کنید که با او مطالعه کنید یا بهتر بگوییم با او رقابت کنید. نه تنها یادگیری زبان را لذت بخش می کند بلکه یک رقابت کوچک دوستانه نتایج قابل توجهی را به ارمغان می آورد.

همانطور که تونی استابل باین( مدیر عامل شرکت لیفت) اشاره می کند:

” شما 50 درصد بیشتر تمایل دارید در اهداف تان موفق شوید اگر شما بدانید حداقل یک نفر دیگر همین هدف را دارد و برای آن تلاش می کند.”

اهداف و پیشرفت روزانه تان را در دید دیگران قرار دهید.

جدا از مطالعه با دوستتان، من پیشنهاد می کنم اهداف یادگیری و پیشرفت خودتان را با جهان به اشتراک بگذارید. شما می توانید با وبلاگ یادگیری زبان شروع کنید یا با  Give it 100پیشرفت تان را به اشتراک بگذارید یا پست هایتان را در فیس بوک، توییتر و غیره بروز رسانی کنید. این که افراد دیگر می بینند شما هر روز مطالعه می کنید می تواند در شما یک وظیفه ایجاد کند و هر طور شده خودتان را به خواندن روزانه زبان موظف کنید حتی اگر دوست نداشته باشید.

ما همه پر مشغله هستیم اما اگر شما زمان بیشتری برای یادگیری زبان می خواهید . از پنج استراتژی که در این مقاله گفته شده است استفاده کنید. هر چقدر تکرار و پشکار شما بیشتر باشد مسلما شما سریع تر به سمت اهداف تان حرکت می کنید.

موفق باشید.

مترجم:

سرکار خانم جلالی کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی

تابلو اعلان تخفیف پکیج شش ماهه ی آموزش زبان انگلیسی

بدون رفتن به کلاس زبان انگلیسی ، انگلیسی تجارت را یاد بگیرید.
بدون رفتن به کلاس زبان انگلیسی ، انگلیسی تجارت را یاد بگیرید.
کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

مشاوران :
-سرکار خانم جلالی مشاور آموزشی سرزمین زبان

ساعت تماس از 10 صبح تا 6 عصر

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان :

09121035797

02144008685

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

جهت مشاوره رایگان از طرف سرزمین زبان فرم زیر را پر کنید.

لطفا صبر کنید

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link