12 تکنیک مهم در آزمون آیلتس IELTS

12 تکنیک مهم در آزمون آیلتس IELTS

12 تکنیک مهم در آزمون آیلتس IELTS

 

در این مقاله می خواهیم در مورد 12 تکنیک مهم در آزمون آیلتس IELTS صحبت کنیم. این تکنیک ها می تواند نگرش تان به آزمون آیلتس را تغییر دهد. تکنیک های فراوانی در هر بخش از آزمون آیلتس ( IELTS ) وجود دارند که باید بیاموزید، اما 12 تکنیک زیر در عین سادگی مفید ترین تکنیک هایی هستندکه برای موفقیت در آزمون آیلتس ( IELTS )  لازم هستند.

این 12 تکنیک ساده به شما کمک می کند که از نتیجه آزمون آیلتس بسیار بیشتر راضی باشید، تکنیک های موثر دیگری نیز برای تسلط بر هر کدام از 4 مهارت آزمون آیلتس ( IELTS )  وجود دارد که در دوره های آموزش سرزمین زبان به صورت تصویری خواهید آموخت و البته به مرور در این وب سایت نیز منتشر خواهند شد.

 

نویسنده : ابراهیم خلیل مهرنو موسس و مشاور ارشد سرزمین زبان

 

1.نکته اول در هنگام شروع آزمون

یکی از بزرگترین مشکلاتی که داوطلبین در امتحان Listening با آن روبرو هستند نبودن زمان کافی در نگاه کردن به سوالات می باشد. قبل از هر چیز باید این نکته را در ذهن داشته باشید که قبل از پخش آزمون، یک دقیقه وقت به شما داده میشود تا به سوالات نگاهی بیاندازید و بعد از این مدت یک مثال برای شما حل خواهد شد. در اینصورت شما حدود 2 دقیقه وقت دارید تا نگاهی به سوالات بیاندازید و خود را برای پاسخ دادن به آن آمادهخ کنید. توجه داشته باشید که این آمادگی مهمترین امر در موفقیت شماست و می تواند به شما کمک کند تا 1 نمره افزایش داشته باشید.

 

2.با تکنیک حدس زدن آشنا شوید.

مهمتر از گوش کردن یا خواندن برای یافتن جواب،  حدس زدن سوال است، ‌همیشه به سوال خوب دقت کنید و نوع پاسخ را تشخیص دهید، درک دقیق سوال و مشخص کردن اینکه چه چیزی سوال خواهد بود، موثر ترین تکنیک است.

آیا پاسخ یک شماره خواهد بود؟ یک اسم خواهد بود؟ نام یک مکان خواهد بود؟

از لحاظ گرامری پاسخ به چه گروهی تعلق می گیرد؟ آیا من به دنبال فاعل هستم؟ آیا من به دنبال یک صفت هستم؟

این پیش بینی نوع پاسخ، به شما کمک می کند که تنها به شکار جواب بنشینید، و به راحتی کلماتی را که نمی توانند جواب باشند،  فیلتر کنید.

 

 

3.از کلمات سوال بعنوان مترادف های جواب در متن استفاده کنید و نسبت به آن ها حساس باشید

در بسیاری از مواقع سوال به شکل مفهومی هم معنی عبارتی است که می شنوید یا می خوانید

بعنوان مثال می شنوید که  People who are living nearbyو می خوانید Neighbors، اگر دقت کنید این دو هر دو به معنی “همسایه” و به عبارت ساده تر Synonym هستند.

‌به معنی کلمات حساس باشید به عنوان مثال اگر می شنوید Neighborhood بدانید که لغت نزدیک به آن  Environment‌ است، نه Neighbor  چون Neighborhood‌ به معنی محیط همسایگی است، نه شخص همسایه.

 

4.به تفاوت Not given‌ و دو گزینه False‌ و True‌ حساس باشید.

از اشتباهات بارز داوطلبان در آزمون Reading‌ نحوه مواجه شدن آنها با  سوالات گروه True-False-‌Not given  است.

برای حل مشکل کمبود وقت باید به تکنیک های پاسخگویی سریع و دقیق Reading‌ مجهز باشید که در مورد آن توضیح داده خواهد شد  و اما برای تشخیص گزینه درست در مورد  True-False-‌Not given به مثال زیر دقت کنید:

قاضی برای حکم اعدام هرگز دلایل لازم را با کافی اشتباه نمی کند! ( به مفهوم و محدوده قدرت کلمات حساس باشید، فرض کنید در حال تنظیم یک قرار داد هستید، حتی به یک  and‌ یا Or  ساده نیز دقت کنید) بعنوان مثال اگر قاضی ببیند که شما شاهدی برای اینکه شب وقوع جرم خانه بودید ندارید،‌ حکم نمی کند که شما قاتل هستید، بلکه فقط به شما مظنون خواهد ماند.

(NOT GIVEN)

هرگاه دلیل کافی برای اثبات چیزی وجود داشت،‌ آن گزاره True  است.

هرگاه دلیل کافی برای رد کردن چیزی وجود داشت، آن گزاره False‌ است.

ولی هرگاه اصلا دلیلی وجود نداشت یا دلیلی وجود داشت ولی برای اثبات کافی نبود،

آن گزینه Not given  است.

به مثال زیر که یک سوال واقعی آزمون بخش General Reading    است توجه کنید:

This shirt comes in many different colors.

(این پیرهن در رنگهای متنوع تولید می شود)

حال شما قاضی هستید وسوال این است که :

This Shirt comes in yellow too.

(این پیراهن در رنگ زرد نیز تولید می شود)

 

پاسخ درست به نظر شما چیست؟

همانطور که یک قاضی عادل قضاوت می کند، این موضوع که این پیراهن در رنگهای متنوع تولید می شود لزوما به این معنی نیست که حتما در رنگ زرد هم تولید می شود، بنابراین گزینه  Not given‌ صحیح است.

ولی اگر گزاره این بود : این پیراهن ممکن است در رنگ زرد نیز تولید شود،‌

آن موقع خوب می دانید که گزینه True‌ جواب درست بود.

 

5.پیش بینی کنید که چه پاسخی خواهید شنید و به ماجرای داستان نیز توجه کنید.

مثلا اگر موضوع یک آزمایش تجربی برای کودکان است که با پرواز آشنا شوند و شما به انتظار نوشتن نام لوازم مورد نیاز هستید؛  اگر در لیست لوازم مورد نیاز برای انجام آزمایش کلمه Pepper‌ را شنیدید، به آنچه شنیدید شک کنید،‌ حتی اگر به طور واضح هم Pepper‌ بشنوید، باز ممکن است اشتباه کرده باشید، لحجه های مختلف گاه واقعا باعث اشتباه می شوند، آنچه شنیده اید را با توجه به موضوع داستان قضاوت کنید،  احتمالا بجای Pepper   باید Paper  گفته شده باشد، چون احتمال استفاده از کاغذ برای نشان دادن جریان هوا و پرواز مثلا با ساختن یک هواپیمای کاغذی، خیلی بیشتر از استفاده از فلفل است که چشم همه شاگردان را خواهد سوزاند!

پس در یک کلام فکر  کنید و در مورد صحت آنچه شنیدید قضاوت کنید.

 

یک تکنیک دیگر توجه به گرامر است، آنچه می شنوید باید از لحاظ گرامری درست باشد، دقت کنید که در آزمون آیلتس (IELTS )  دقیقا آنچه می شنوید باید بر روی کاغذ آورده شود و شما مجاز به تغییر ساختار گرامری آن نیستید، مثلا نمی توانید به جای نامی که شنیدید، صفت آن را بنویسید. بنابراین اگر آنچه می شنوید از لحاظ گرامی نمی تواند با جواب سوال هماهنگ باشد، احتمالا آنچه فکر می کنید شنیده اید آنچه گفته شده نیست و یا پاسخ نیست.

 

6.لغت های ناآشنا را با توجه به موضوع داستان معنی کنید.

به مجموع داستان نیز توجه کنید، بجای اینکه تنها به لغت و شنیدن پاسخ حساس باشید،‌سعی کنید که دید کلی نسبت به داستان را در نظر بگیرید،‌ موضوع اصلی داستان کلید حدس زدن بسیاری از لغت هایی است که معنی آن را نمی دانید،‌این تکنیک هم در Listening‌ و هم در Reading ‌ به شما کمک می کند که معنی کلماتی را که درست نشنیده اید یا نمی شناسید به شکل تقریبی حدس بزنید.

 

مثال Listening:

This cot is better, since it has larger space for your baby to sleep

حال اگر معنی کلمه Cot  را نمی دانید، مضطرب نشوید، به آنچه شنیدید فکر کنید،‌ به راحتی حدس خواهید زد که Cotمکانی برای خوابیدن کودکان است … یعنی همان تخت کودکان نوزاد  که معمولا حفاظ دارد.

 

7.بدانید که سوال بعدی چیست که جا نمانید و همان طور که گوش می کنید منتظر پاسخ سوال بعدی نیز باشید.

خیلی مهم است که همواره سوال بعدی را نیز زیر نظر داشته باشید، این امر باعث آرامش شما خواهد شد که سوال بعدی را از دست نداده اید، این تکنیک هم در Listening‌ و هم در Reading‌ حیاتی است، بنابراین توصیه می شود که همیشه دو سوال دو سوال در حافظه خودتان نگه دارید و به جستجو یا انتظار جواب باشید.

 

 

8.از آنچه بین پاسخ ها در بخش Listening  نوشته شده بعنوان مکان یاب استفاده کنید.

توجه داشته باشید که مطالبی که بین دو نقطه چین در بخش Listening   نگاشته شده اند، به شما کمک می کنند که ردیابی کنید که گوینده به چه سوالی رسیده است، این مطالب را با استرس نخوانید و تنها به آنها به شکل یک نشانه توجه داشته باشید، بهترین تشبیه تابلوی راهنمایی است که در جاده به شما می گوید مثلا” 20 کیلومتر به تهران ” شما با نگاه کردن به این نوشته ها متوجه می شوید که هنوز وقت کافی برای خواندن سوالات بعدی دارید و گوینده هنوز به سوال بعدی نرسیده است، به این ترتیب با آرامش و زمان کافی پاسخ سوال قبلی را می نویسید و یا سوال های بعدی را خواهید خواند.

 

 

9.مراقب باشید  امکان تغییر عقیده گوینده یا نویسنده زیاد است.

معمولا از Section2‌ به بعد، چه در آزمون Listening‌ و چه در آزمون Reading  امکان تغییر نظر وجود دارد، باید صبور باشید و مطلب را تا آخر بشنوید یا بخوانید  و سپس پاسخ نهایی را که به نظر شما درست است یادداشت کنید، مباد که از هیجان پیدا کردن جواب باقی مکالمه را گوش نکنید  و فقط شروع به نوشتن کنید، یا از خواندن باقی متن صرف نظر کنید. معمولا هنگامی که داوطلب با خوشحالی در حال نوشتن پاسخ است، گوینده نظرش را تغییر می دهد و با عبارتی مانندHold on!  نظر جدیدی را بعنوان پاسخ پیشنهاد می کند.

 

 

10.سوال های که پشت سر هم آمده را شناسایی کنید و آماده خلاصه نویسی یا نگه داری در ذهن باشید.

یکی از علت های اصلی جاماندن در آزمون   Listening  ، غفلت در مورد سوالاتی است که درست پشت سر هم عنوان می شوند، ‌این سوالات این اشتباه را تقویت می کنند که در هیجان نوشتن پاسخ اولین سوال، تمرکز برای شنیدن پاسخ سوال بعدی را از دست بدهید، توصیه می شود که در آغاز آزمون سوالات بخش Listening را که در یک سطر و بدون فاصله قرارداده شدند با یک نگاه سریع شناسایی کنید   و منتظر نوشتن هر دو جواب بمانید، لازم نیست که جوابها را کامل یاد داشت کنید، در پایان آزمون  به شما ده دقیقه وقت داده خواهد شد که پاسخ هایتان را پاک نویس کنید، فقط فراموش نکنید که این زمان اضافی برای آزمون Listening   است نه برای بقیه بخش های آزمون آیلتس ( IELTS ) .

 

 

11.در تست های چند گزینه ای فقط سوال ها را بخوانید.

جوابهای طولانی را فقط اگر وقت شد نگاه کنید،‌پاسخ هر سوال را به شکل خلاصه یادداشت کنید و در 10 دقیقه پایان تست جوابهای یاد داشت شده را با گزینه ها تطبیق داده و انتخاب کنید. چون زمان برای خواندن و یادداشت کردن کافی در حین شنیدن تست کافی  نخواهد بود.

سوالات چند گزینه ای که پاسخ گزینه های آنها کوتاه است را می توانید سریع بخوانید، ولی وقتی پاسخ ها  یک خط طولانی است، خواندن تمامی پاسخ ها غیر ممکن است، پاسخ ها مهم نیستند، مهم درک شما از سوال است، اگر سرگرم خواندن  گزینه های سوالات شوید،‌احتمال دارد که تمرکزتان به آنچه می شنوید از دست برود.

اگر سوال ها را با دقت بخوانید، و آنچه به عنوان پاسخ تشخیص می دهید را به طور خلاصه در کنار سوال به زبان انگلیسی یا فارسی با یک یا دو کلمه یادداشت کنید، ‌در 10 دقیقه پایانی بخش Listening  وقت کافی خواهید داشت تا آنچه نوشته اید را با پاسخ های چند گزینه ای مطابقت داده و بهترین پاسخ را انتخاب نمایید، این حرفه ای ترین روش پاسخ به چند گزینه ای ها است، که البته داوطلبانی که استرس زیاد دارند از انجام آن می پرهیزند، زیرا بر این باورند که ممکن است قدرت تطبیق پاسخ خودشان را با پاسخ های اصلی نداشته باشند، شاید همین نگرانی و استرس  دلیل این باشد که این گروه از داوطلبان همیشه نمره ای پایین تر از میزان شایستگی شان اخذ می کنند.

 

 

12. Writing  IELTS  را از Task2  شروع کنید

آیا می دانید که Task 2  امتیازی به مراتب بیشتر از Task 1  دارد و با این حال اکثر داوطلبان وقت کافی برای کامل کردنTask 2  در نظر نمی گیرند، با توجه به اینکه Task2 دشوار تر است و ذهن شما را بیشتر خسته خواهد کرد، بهترین استراتژی آن است که اول Task2  را انجام دهید، برای انجام Task2  میزان 40 دقیقه زمان در نظر بگیرید و سپس در 20 دقیقه باقی مانده Task 1  را انجام دهید، و هرگز زمان را برای چک نویس و پاک نویس هدر ندهید، بلکه از مداد نرم استفاده کرده و هرجایی که نیاز به ویرایش مجدد داشت، متن را تصحیح کنید.

 

برای یادگیری کامل تکنیک ها و همینطور تقویت واقعی مهارتتان در زبان انگلیسی سریعترین روش این است که امروز عضو وبسایت ما شده و از خدمات آنلاین ما بهره مند شوید.

 

با آرزوی موفقیت برای شما که به زندگی بهتر می اندیشید!

 

تابلو اعلان تخفیفات ویژه بسته ی آموزشی دوره ی شش ماهه ی آموزش زبان انگلیسی 

یادگیری زبان انگلیسی 2

کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان :

ساعت تماس از 10 صبح تا 6 عصر

09121035797

02144008685

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

جهت مشاوره رایگان از طرف سرزمین زبان فرم زیر را پر کنید.

لطفا صبر کنید

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link