10 منبع آموزشی برای تقویت مهارت نوشتاری

10 منبع آموزشی برای تقویت مهارت نوشتاری

10 منبع آموزشی که برای تقویت مهارت نوشتاری در زبان انگلیسی به آن نیاز دارید

آیا شما جز آن دسته افرادی هستید که پشت میز لم می دهند و در حالی که یک لیوان چای در دست دارند شروع به نوشتن میکنند ؟ یا شاید بیشتر شبیه کسانی هستید که در کافی شاپ می نشینند و شروع به تایپ کردن با لپ تاپ می کنند و یا ممکن است کتابخانه ای آرام و خلوت را ترجیح دهید که به شما کمک می کند افکارتان به راحتی روی کاغذ بیاید؟ مهم نیست جز کدام دسته می باشید اما بدون شک اهمیت نویسندگی به عنوان مهارتی فریبنده,با ارزش و چالش برانگیز بر شما پوشیده نیست, به خصوص اگر به زبان انگلیسی مینویسد.

اگرچه نوشتن به زبان انگلیسی روشی بسیار مناسبی برای دسترسی دیگران به نوشته های شماست اما یافتن کلمات و گرامر مناسب نیزبه منظور بیان کردن افکارتان کار دشواری است.

ناامید نشوید … ابزارهای نویسندگی متعددی برای زبان آموزان سرزمین زبان وجود دارد که معمولا رایگان می باشد. این منابع می توانند بدون نیاز به هیچ کلاس یا دوره ی آموزشی موجب افزایش مهارت و انگیزه ی شما برای نوشتن شوند.

10 منبع آموزشی برای تقویت مهارت نوشتاری
10 منبع آموزشی برای تقویت مهارت نوشتاری در زبان انگلیسی

مزایای منابع نوشتاری سرزمین زبان چیست؟

جدا از هزینه ,داشتن یک معلم خصوصی که بتواند نقاط ضعف و قوت نوشته های شخصی شما را مشخص کند بسیا رعالی است اما از طرفی دیگر اگر معلمی داشته باشید که نوشته های شما را به صورت روزانه تصحیح کند بسیار لذت بخش است.

خوشبختانه منابع کمک نوشتاری آنلاین بسیاری به صورت رایگان در دسترس می باشد که در قسمت بعدی چندین نمونه برای ارتقاء مهارت های نوشتاری شما معرفی خواهیم نمود. اگر چه پول مشکل اصلی نیست ممکن است ترجیح دهید به جای کلاس یا معلم خصوص با استفاده از منابع نوشتاری مطالعه کنید, چرا که قابلیت انعطاف بیشتری نسبت به کلاس زبان یا معلم خصوصی دارد. زمانی که به صورت خود آموز مطالعه کنید خواهید توانست برای فرآیند یادگیری خود در هر زمانی برنامه ریزی کنید, برای مثال در ساعات اولیه قبل از کار , بین وقت آزاد ناهار یا هر ساعت دیگری که به نظر شما مناسب تر است.چنانچه نیمه های شب میتوانید مهارت های نوشتاری خود را ارتقاء دهید این امرکاملا امکان پذیر است, زیرا دیگر نیازی نیست که مانند یک معلم خصوصی از یک هفته قبل یا زوتر برای دروس برنامه ریزی کنید.

10 نمونه از بهترین منابع خود آموز تقویت مهارت نوشتاری

 • منابع ویژه ی گرامر و کاربرد آن: برخی افراد سعی میکنند با انتخاب لغات و عبارات یک متن و بدون یادگیری هیچ گرامر رسمی به زبانی دیگر صحبت کنند و با دیگران ارتباط برقرار کنند. متاسفانه این رویه در مورد مهارت نوشتن پاسخگو نمی باشد. اگر میخواهید نوشته های شما قابل فهم و حرفه ای باشند می بایست قوانین گرامری را یاد بگیرید , این قوانین جای بحث ندارند . استفاده اشتباه از زمان افعال یا عدم رعایت ترتیب کلمات در یک جمله خواننده را از فهمیدن مفهوم اصلی منحرف میکند.
 • خبر خوب: منابع بسیاری وجود دارد که به شما کمک می کنند تا در گرامر انگلیسی ماهر شوید.برخی از منابع مورد علاقه ی ما در فهرست زیر موجود می باشند.
 • کتاب های پایه

من قبلا از خواندن کتاب های گرامری و معلم زبان دبیرستانم متنفر بودم زیرا او سعی میکرد برای یادگیری بهتر ما هر صفحه را 5 بار تکرار کند. اما امروز خود را مدیون همان قوانین گرامری می دانم که به واسطه ی همان کتا بها و تمرین و تکرار معلمم یاد گرفتم.( شاید هم یک معذرت خواهی به او بدهکارم) کتاب های گرامری در نگاه اول گنگ به نظر می رسند اما به زودی خواهید فهمید که موثرترین راه برای پاسخگویی به سوالات گرامری و کشف تکنیک های جدید وصحیح می باشند.

برخی ا زکتاب های پایه ی گرامری مورد علاقه ی من در فهرست زیر قرار دارند. این کتا ب ها میان انگلیسی زبانان محبوب, جامع و پر کاربرد می باشند, اگر قصد دارید پاسخ سوالات گرامری خود را پیدا کنید این کتا ب ها پیشنهاد مناسبی برای شماست . کافی است نگاهی سریع به فهرست مطالب یا موضوعی آن ها انداخته تا پاسخ سوال مورد نظرتان را پیدا کنید.

 

 • The Cambridge Grammar of English Language
 • Longman Grammar of Spoken and Written English
 • The Elements of Style

 

نکته: اگر چه یادگیری گرامر کسل کننده است اما امروزه با انجام برخی بازی ها سرگرم کننده میتوانید نکات گرامری جدید یاد بگیرید. زمانی که یک ساختار گرامری جدید یاد می گیرم , کتاب مورد علاقه ی خود را بر می دارم یک صفحه را به صورت تصادفی باز می کنم و برا ی پیدا کردن ساختار مد نظرم شروع به بررسی چند پاراگراف می کنم و پیش از اینکه سراغ ساختار بعدی بروم از مثال ساختار مربوطه یادداشت برداری میکنم.

GrammarBook.com

این منبع یک وب سایت جستجو با قابلیت دسترسی آسان است که می تواند جایگزین یک کتاب گرامر قطور باشد. این وب سایت نه تنها به شما کمک میکند تا توضیح قوانین گرامری را پیدا کنید بلکه با داشتن آزمون های مختلف مهارت های زبانی شما را به چالش می کشد , بنابراین اگر با یادگیری نکته ی گرامری خاصی مشکل دارید این سایت فرصتی مناسب برای حل این مشکل است.

این سایت ویدیوهای گرامری را در اختیار زبان آموزانی که حافظه ی تصویری دارند قرار می دهد که هر موضوعی را از روش صحیح کاربرد حروف بزرگ تا افعال و زمان آن ها را مورد بحث قرار می دهد.

Grammarly

بسیار از اشتباهات گرامری منعکس کننده ی قوانین و عادات رایج در زبان مادری شماست. برای مثال در زبان مادری من که ویتنامی است چیزی به عنوان تطابق فاعل و فعل وجود ندارد زیرا برای تمامی فاعل ها از یک نوع فعل استفاده میشود. برای مثال من همیشه به جای جمله ی “I speak English at the same time as he speaks” از جمله ی I speak English at the same time as he speak”” استفاده می کنم و از هر 10 بار تصحیح ممکن است 9 بار متوجه ی این اشتباه شوم , اما اغلب این اشتباه از چشمم پنهان می ماند. خوشبختانه ابزرهای آموزشی مانند Grammarly اشتباهات گرامری شما را تصحیح میکند و شما را به نویسنده ای با اعتماد بنفس تر تبدیل می کند.

Grmmarly بهترین منبع برای چک کردن نکات گرامری می باشد به گونه ای که شما میتوانید برای هر نوشته ای از جمله ایمیل, پست های شبکه های اجتماعی, وبلاگ ها و.. از آن استفاده کنید. این وب سایت قابلیت تصحیح اشتباهات گرامری متن شما را تا 250 بار دارد به علاوه غلط های املایی را اسکن میکند و با پیشنهاد کلمات مترادف به دایره ی لغات شما می افزاید. برای کاربرانی که به صورت آنلاین مینویسند نسخه ی ویندوزی آن از طریق مرورگر “کروم” در دسترس می باشد. من یکی از کاربران پر و پا قرص grmmarly هستم که مزایای استفاده از آن کاملا برای من آشکار می باشد. شما میتوانید با نسخه ی رایگان این نرم افزار شروع کنید تا متوجه اشتباهات گرامری نوشته هایتان شوید.

The Purdue Online Writing Lab

این وب سایت یک منبع جامع آنلاین نویسندگی است که برای زبان آموزان کلیه ی سطوح طراحی شده و با اختصاص فضایی ویژ ه ی زبان آموزان ESL و مدرسان تمرین ها و کتب پایه در اختیارشان قرار میدهد.اگر شما زبان آموز سطح پیشرفته ای هستید و یا به دنبال منابع مطالعاتی متنوع می باشید تنها به منابع ESL اکتفا نکنید , میتوانید از بخش منابع نوشتاری جامع (General Writing Resources) لذت ببرید. این بخش دروس خصوصی ویژه ی فرایند نوشتاری,گرامر, تلفظ و توضیح عمقی نوشته ها ی مختلف مانند تقاضاهای دوره ی لیسانس , نوشته های مکاتباتی و مردمی در اختیارتان قرار می دهد.

Dave’s ESL Café

این سایت یکی دیگر از سایت های منابع جامع نوشتاری ویژ ه ی دانش آموزان ESL و معلمان میباشد که فهرستی جامع از دروس گرامری از افعال و زمان آن ها گرفته تا لغات ابهام برانگیز در اختیار کاربران قرار می دهد. برخی از دروس این سایت به توضیح اصطلاحات خاص, رنگ ها, افعال بی قاعده و اسامی قابل شمارش می پردازد. در بخش Stuff for Students این سایت می توانید از اجتماعات انگلیسی زبانان , زبان آموزان و دانش آموزان کمک های آموزشی دریافت کنید. برای پاسخگویی به سوالات و کمک به دیگران به بخش Help Center و Student Forums مراجعه کنید.

Grammar Girl

Grammar Girl یک منبع جامع آموزشی گرامر است که به صورت پادکست و وب سایت در دسترس کاربران می باشد. در این وب سایت می توانید ترفند هایی مختصر و مفید برای بهبود مهارت نوشتاری و پاسخ سوالات گرامری خود را پیدا کنید. یکی از بزرگ ترین مزایای پاتکست Grammar Girl این است که سوالات گرامری پیچیده را به سوالات آسان تری تبدیل می کند, با استفاده از این پادکست ها می توانید با یادگیری ترفند های ذهنی قوانین گرامری دشوار را به یاد آورده و به کار ببرید, به علاوه این پادکست ها به صورت رایگان در دسترس می باشند که روشی عالی به منظور ارتقاء مهارت های انگلیسی به هنگام رانندگی, انجام کارها ی منزل و یا هر فعالیت دیگری هستند.

Writing Forward

این سایت که توسط Melissa Donovan در سال 2007 تاسیس شد نه تنها اطلاعات سودمندی برای بهبود مهارت های نوشتاری در اختیارتان قرار می دهد بلکه برای نوشتن به شما ایده می دهد. با مراجعه به بخش Grammar Tips میتوانید پست ها ی آنلاین با موضوعاتی مانند قوانین نقطه گذاری, هم آوا ها و خوش نویسی به زبان انگلیسی پیدا کنید. اگر درباره ی برخی موضوعات نیاز به راهنمایی دارید به نوار جستجو واقع در سمت چپ سایت بروید . همچنین writing forward به شما کمک می کند تا با نوشتن داستان ها ی تخیلی, شعر و سایر نوشته های ادبی مانند یک نویسنده ی واقعی پیشرفت کنید. گفتنی است که استفاده ی صحیح قوانین گرامری و همچنین لغات غنی موجب درخشش بیشتر نوشته ی شما می شود, بنابراین میتوانید قوانین گرامری را به عنوان استخوان و لغات را گوشت و پوست متن در نظر بگیرید.

منابع زیر به شما کمک میکنند تا دامنه ای لغات خود را به گونه ای گسترش دهید تا مفاهیم, ایده ها , داستان ها یا هر دنیای خیالی را به واقعیت تبدیل کنید.

FlunetU

این وب سایت فرصتی مناسب به منظور گسترش دامنه ی لغات انگلیسی در اختیارتان قرار می دهد. در حالی که شما غرق در مفاهیم واقعی انگلیسی هستید FluentU با الهام از ویدیوهای دنیای واقعی مانند موزیک ویدیوها, انیمیشن ها, مستندها وسایر برنامه ها و تبدیل آن ها به دروس خصوصی یادگیری زبان موجب تقارن فرایند یادگیری با تماشای فیلم می گردد. این ویدیوها براساس سطوح مختلف یادگیری طبقه بندی شده اند به گونه ای که با استفاده از زیرنویس های دو طرفه موجب سرعت بخشیدن به گسترش دامنه ی لغات شما می شوند. به منظور دانستن معنای یک کلمه درون متن و همچنین تماشای عکس لغت که ویژ ه ی زبان آموزانی با حافظه ی تصویری می باشد کافی است روی آن کلیک کنید. لازم به ذکر است که این سایت با داشتن بازی های مهیج و فلش کارت های چند رسانه ای به شما کمک می کند تا لغات موجود در لیست را به راحتی به یاد بیاورید.

فرهنگ لغات آنلاین Macmillan and Merriam- Webster

از آنجایی که فرهنگ لغات آنلاین معنی هر لغت را به صورت مجزا د ر اختیار کاربران قرا رمی دهند روز به روز به تعداد طرفدارانشان اضافه می شود. زمانی که من شروع به یادگیری زبان کردم داشتن نسخه ی چاپی فرهنگ لغت Macmillan باعث افتخار من بود , اگرچه هنوز هم این کتاب با افتخار در کتابخانه ی من جا دارد اما دیگر از آ ن استفاده نمی کنم , در عوض از نسخه ی آنلاین آن استفاده می کنم. من فرهنگ لغت ها ی آنلاین Macmillan and Merriam- Webster را به زبان آموزان سرزمین زبان توصیه میکنم زیرا علاوه بر اینکه میتوانید با استفاده از آن ها معنی لغت های خاص را چک کنید بلکه به شما این امکان را می دهند تا از فرهنگ لغت مترادف و متضاد (Thesaurus) و آزمون های موجود در وب سایت به صورت همزما ن استفاده کنید.

با استفاده از آزمون های موضوعی فرهنگ لغت   Macmillan میتوانید دانش لغتی خود را در معرض نمایش قرار دهید و یا نقاط ضعف خود را پیدا کنید. اگر به دنبال فرهنگ لغات آنلاین دیگری هستید Merriam- Webster با داشتن آزمون های هفتگی دانش لغتی شما را مورد آزمایش قرار می دهد ( برای یافتن به روز ترین و چالش برانگیزترین آزمون ها به بخش word games مراجعه کنید)

A Way with Words

A Way with Words یک برنامه ی رادیویی یک ساعته است که به شما کمک می کند تا با روشی سر گرم کننده دامنه ی لغات خود را افزایش دهید. میزبانان این برنامه با استفاده از موضوعاتی مانند تاریخ, فرهنگ و خانواده به زبان انگلیسی گفتگو می کنند, همچنین شنوندگان در طول برنامه تجربیات و پرسش های خود را از طریق تماس تلفنی با میزبانان به اشتراک می گذارند.

شما می توانید برا ی یادگیری اصطلاحات عامیانه , ریشه ی لغات یا لهجه های مناطق مختلف این برنامه را از طریق موج رادیویی جستجو کنید.

 

6 Minute Vocabulary

اگر شما به دنبال یک پادکست با قسمت های کوتاه هستید 6 Minute Vocabulary در اختیار شماست. همانگونه که از اسمش پیداست این برنامه موضوعات زبانی را در 6 دقیقه مورد بحث و گفتگو قرار می دهد . 6 Minute Vocabulary برنامه ای کوتاه و شیرین است که به راحتی در برنامه ی روزانه ی شما گنجانده می شود. این پادکست به صورت هفتگی آپدیت می شود و هر قسمت آن قابلیت دانلود30 روزه را دارد, این بدین معناست که دیگر نمیتوانید برای یادگیری گرامرهای خاص آرشیو برنامه را جستجو کنید , با این وجود این برنامه روشی مناسب برای یادگیری موضوعات جدید ی است که حتی تا به حال به آن ها فکر نکرده اید.

 • منابع دیگر تمرین مهارت نوشتاری

چالش برانگیز ترین قسمت خود آموزی این است که درباره ی کاری که انجام میدهید نظر یا بازخوردی دریافت نمی کنید. شما می توانید یک مقاله ی 2 هزار کلمه ای بنویسید بدون آنکه بدانید چقدر از آن مطابق استانداردهای موجود می باشد. خوشبختانه میتوانید برای دریافت بازخورد یا مثمر ثمر بودن تلاش خود از اجتماعات آنلاین استفاده کنید. در اینجا 2 وب سایت به شما معرفی می کنیم که برای تمرین مهارت نوشتاری و دریافت بازخورد بسیار مفید هستند.

 • Good reads

این سایت اجتماعی بزرگ مختص علاقمندان به کتاب است. در اینجا می توانید کتاب هایی را که در حال خواندن آن ها هستید یا قصد خواندشان را دارید به اشتراک بگزارید. کاربران با معرفی کتاب به دوستان خود فرایند مطالعه را چالش برانگیز تر می کنند. به علاوه شما می توانید به کتا ب ها امتیاز دهید و خلا صه ی آن ها را در وب سایت بنویسید.

چگونه از Good reads استفاده کنیم؟

 • ابتدا یک حساب کاربری برای خود بسازید یا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید. کتاب مورد علاقه ی خود را پیدا کنید, آن را خریداری کرده یا به امانت بگیرید.
 • بعد از خواندن کتاب خلاصه ی آن را نوشته و روی سایت Good reads قرار دهید. توصیه می شود قبل از آنکه درباره ی کتابی نظر دهید خلاصه ی آن را بنویسید. خلاصه نویسی راز ارتقاء مهارت خواندن و نوشتاری ESL می باشد. شما میتوانید به دلخواه خلاصه ی خود را کوتاه یا بلند بنویسید و آن را چندین بار ویرایش کنید. طی خلاصه نویسی شما میتوانید درون مایه اصلی کتاب را به زبان ساده ی خود بازنویسی کنید و از این راه مهارت های نوشتاری خود را تقویت کنید.
 • زمانی که از خلاصه ی خود راضی شدید می توانید آن را در اجتماع Good reads به اشتراک بگزارید. سعی کنید خلاصه های دیگران را بخوانید و با خلاصه ی خود مقایسه کنید. چگونه دیگران یک کتاب را خلاصه می کنند؟ خلاصه ی شماچه تفاوتی با سایر خلاصه ها دارد؟
 • انتقادگر باشید و نظر خود را درباره ی خلاصه های دیگران آزادانه بیان کنید. مادامی که به زبان انگلیسی فکر میکنید و سخن می گویید مهارت های نوشتاری شما نیز قوی تر می شوند.

 

Quora

Quora جایی است که شما میتوانید از اجتماعات آنلاین سوال بپرسید و به دنبال پاسخ سوالات خود باشید, در حال حاضر این سایت به یکی از محبوب ترین سایت های جهانی تبدیل شده است.

چگونه از Quora استفاده کنیم؟

 • یک حساب کاربری بسازید و اطلاعات شخصی خود را با جزییات وارد آن کنید. سپس این سایت تجربیات شما را با سوالاتی که احتمال دارد پاسخ آن ها را بدانید مطابقت میدهد. برای مثال اگر مشخص کنید که کجا به دنیا آمده اید ممکن است سوالاتی درباره ی آداب و رسوم محل تولد خود دریافت کنید. هر چه اطلاعات شخصی بیشتری دراختیار سایت قرار دهید سوالات بیشتری به شما پیشنهاد خواهد شد , کاربران بیشتری برایتان درخواست میفرستند و تمرین ها ی نوشتاری بیشتری انجام خواهید داد.
 • پس ازمشاهده ی پرسش دریافتی خود میتوانید به آن پاسخ دهید, سعی کنید توضیحاتتان شفاف, دقیق و قانع کننده باشند.
 • اگر به اندازه ی کافی از درستی پاسخ خود مطمئن نیستید میتوانید ابتدا آن را از طریق Grammarly چک کنید , سپس آن را به اشتراک بگزارید.

ما به شما این اطمینان را می دهیم که هر بار به پرسش ها ی کاربری پاسخ دهید احساس رضایت خواهید کرد و این کار انگیزه ی شما را برای ادامه ی نوشتن و برقراری ارتباط با سایر انگلیسی زبانان بیشتر می کند.

استفاده از منابع درست , یادگیری زبان دوم را برای شما آسان تر خواهد کرد . چنانچه قصد دارید مهارت های نوشتاری خود را تقویت کنید , منابع معرفی شده در این مقاله کمک زیادی به شما خواهد کرد. همچنین تمرین کردن را فراموش نکنید چرا که کار نیکو کردن از پر کردن است.

 

مترجم این مقاله:

سرکارخانم پگاه سعیدی وفا کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

تابلو اعلان تخفیف پکیج شش ماهه ی آموزش زبان انگلیسی

85 درصد تخفیف بزرگترین پکیج آموزشی زبان انگلیسی
85 درصد تخفیف بزرگترین پکیج آموزشی زبان انگلیسی
کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

از ساعت تماس از 10 صبح تا 6 عصر

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان :

09121035797

02144008685

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با مطالب وبسایت سرزمین زبان مطلع کنید 🙂

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link