10 راز یادگیری گرامر زبان انگلیسی

10 راز یادگیری گرامر زبان انگلیسی

10 راز یادگیری گرامر زبان انگلیسی

یادگیری گرامر زبان انگلیسی برای اکثر افراد به منزله ی پلی میان عشق و نفرت است که بیشتر جنبه ی نفرت انگیز دارد تا دوست داشتنی 🙂  اگر از ما بخواهند یک سخنرانی تحت عنوان “101 نکته ی گرامری” به زبان مادری خود ارائه دهیم  بدون شک سعی می کنیم به ذهنمان فشار بیاوریم تا  راهی برای انجام این کار پیدا کنیم.

هم اکنون زمان آن رسیده تا با این چالش روبه رو شویم ، بسیاری از ما قادر به بیان بایدها و نباید های قوانین گرامری به زبان مادری خود نیستیم ، درست است؟ با این وجود چرا هنگامی که با گرامر زبان دوم سرو کار داریم هیجان زده می شویم؟.

اما صبر کنید، یادگیری گرامر زبان انگلیسی ارزش بسیار بیشتری دارد که  هر عاملی هر چند جزئی ما را از یادگیری آن منصرف کند، حتی کوچک ترین  بهانه نیز نباید مانع تلاش شما در یادگیری زبان انگلیسی شود. یادتان باشد  زمانی که در دوران کودکی زبان مادری خود را یاد گرفتید چیزی از گرامر نمی دانستید ، فقط شروع کردید به صحبت کردن و استفاده ازلغات جدید ، سپس به صورت ناخودآگاه یاد گرفتید چگونه صحبت کنید . دست کم برای یادگیری زبان دوم نیز می بایست در ابتدا به همین شکل عمل کنید ، یادگیری زبان انگلیسی یک تلاش اجتماعی دو جانبه است به طوری که زمانی که به آن دست یافتید تمامی مهارت ها از جمله گرامر کم کم برایتان جا می افتند.

چه موقع شروع به یادگیری گرامر کنیم؟
چه موقع شروع به یادگیری گرامر کنیم؟

قبل از هر چیزی باید “گرامر” را تعریف کرد  و به اهمیت آن توجه نمود، سپس ما شما را با 10 راز یادگیری چالش برانگیز قوانین گرامری آشنا خواهیم کرد.

تعریف گرامر ویژه ی زبان آموزان :

اکثر ما تعریف نامفهومی از معنای دقیق گرامر در ذهن داریم ، اما آیا واقعا می دانید گرامر به چه معناست؟ خوشبختانه جواب این سوال بسیار ساده است :”گرامرهمان نظام و چارچوب زبان است  که شامل نحو و واژه شناسی می باشد و دراصل روشی است که به وسیله ی آن کلمات در جمله سازمان بندی می شوند.” آیا شما هم با اصطلاحات بالا کمی ناآشنا هستید؟  واژه شناسی  به معنای مطالعه ی شکل کلمات است و  نحو نام ضمنی  روشی است که طی آن برای ساختن جملات دقیق ،کلمات و عبارات را به درستی کنار یکدیگر قرار می دهیم.

بله! تمامی این اصطلاحات ساده و قابل فهم به نظر می رسند پس دلیلی ندارد خود را با اصطلاحات پیچیده ی زبان شناختی و معانی ضمنی آن ها گیج کنیم. داشتن درک ساده ای از گرامر و کاربرد آن برای زبان آموزان بسیار الزامی است.

چه موقع شروع به یادگیری گرامر کنیم؟

گفته می شود که گرامر نباید اولویت اصلی افراد هنگام یادگیری زبان باشد، براساس یک مکتب فکری ابتدا افراد می بایست زمان خود را صرف صحبت کردن ، خواندن و یادگیری کنند سپس انرژی خود را با حفظ قوانین گرامری هدر دهند ، به عبارت دیگر: اول یاد بگیرید، صحبت کنید، اشتباه کنید و سپس اشکالات گرامری خود را مورد بررسی قرار دهید. حتی با وجود استفاده از نکات موجود در این مقاله باز هم چند دست انداز گرامری مقابل شما خواهد بود، پس زمانی که به این دست اندازها رسیدید متوقف نشوید و به دنبال نکته ای بروید که به شما کمک کند از سر این موانع راحت ترعبور کنید.

چگونه بدون تسلیم شدن و ناامیدی در قوانین گرامری ماهر شویم؟

10 راز یادگیری گرامر زبان انگلیسی

1- ابتدا اصول پایه را یاد بگیرید!

راز اول بسیار ساده است! زمانی که به اندازه ی کافی در اصول پایه ماهر شدید سپس به دنبال گرامر بروید. با این ماجراجویی جدید احساس راحتی کنید و تا زمانی که با مهارت های اولیه از جمله شنیداری ، تکرار و درک زبانی آشنا نشده اید استرسی برای یادگیری گرامر نداشته باشید . چگونه اصول پایه را یاد بگیریم؟ زمان و تلاش.

زمان خود را صرف گوش دادن به فایل های صوتی ، توقف و تکرار مجدد آن ها کنید . اگر چیزی را نمی فهمید برگردید و دوباره آن را انجام دهید ، یک فصل را دوباره بخوانید یا روش جایگزینی دیگری (مانند تماشای ویدیو و…) برای تقویت سایر مهارت های اصول پایه انتخاب کنید.

2- به ترتیب کلمات توجه کنید.

شما می توانید از طریق صحبت کردن ، خواندن و گوش دادن  با ساختار زبان آشنا شوید، برای مثال ترتیب کلمات، تعیین جنس و حرف تعریف  همگی بدون یادگیری گرامر تنها با مطالعه ی اصول پایه قابل یادگیری هستند. در ابتدا از چگونگی آرایش کلمات در جملات یادداشت های ذهنی بردارید ، بهتر است الگوهای ساده و ابتدایی را انتخاب کنید  تا هنگام رویارویی با قوانین گرامری نیازی  به مراجعه به کتا ب گرامر نداشته باشید. مسلما از اینکه بدون سوختن سلول های مغز خود تا این اندازه یاد گرفته اید شگفت زده خواهید شد.

3- دنده را در دست بگیرید.

نکته ی سوم تقریبا خیلی شفاف است اما از اهمیت زیادی برخوردار است. آیا می توانید لوله ای را که چکه می کند بدون آچار تعمیر کنید؟ هر شغلی نیازمند ابزار آلات مخصوص به خود می باشد، پس انتظار نداشته نباشید زبان را بدون یک فرهنگ لغت مناسب و منابع صرف فعل یاد بگیرید. تمامی این ابزارها به آسانی و به صورت آنلاین یا رایگان در کتا ب خانه ها در دسترس شما می باشند. بنابراین دیگر بهانه ای برای نداشتن  ابزارات مورد نیاز خود نخواهید نداشت، برای مثال ECTACO یک فرهنگ لغت چند زبانه ی آنلاین رایگان است که  با پوشش بیش از 24 زبان به راحتی در دسترس شماست.

چنانچه شما طرفدار  کتاب های الکترونیکی می باشید لازم است بدانید که این کتاب ها گزینه ی بسیار مناسبی برای زبان آموزان  هستند که زحمت ورق زدن  صفحات بیشمار را برای یافتن مطلب مورد نظرتان حذف می کنند. برای یافتن کتاب های گرامری با کیفیت و ارزان تر و هم چنین فرهنگ لغات چند زبانه VitalSource را چک کنید. با مراجعه به قفسه های این کتاب خانه ی الکترونیکی می توانید  هر مطلب آموزشی را پیدا کنید.

4- منابع آموزشی را در دسترس قرار دهید!

منابع آموزشی را در دسترس قرار دهید
منابع آموزشی را در دسترس قرار دهید

راز شماره ی 4 کمی شبیه به شماره ی 3 می باشد زیرا می بایست همیشه منابع آموزشی را در دسترس قرار دهید، زمانی که همه چیز حاضر و آماده است پاسخ گویی به هر سوالی آسان می شود. با استفاده از یک نرم افزار ترجمه ی موبایل هیچ وقت از معانی کلمات یا استفاده ی صحیح عبارات متعجب نخواهید شد. لازم به ذکر است که برخی از این نرم افزار ها قابلیت ترجمه ی متون ، وب سایت ها و مکالمات  را به بیش از 100 زبان زنده ی دنیا دارند.

5- بشینید و ویدیو تماشا کنید.

بشینید و ویدیو تماشا کنید
بشینید و ویدیو تماشا کنید

راز پنجم یکی از موضوعات مورد علاقه ی من است. ویدیو تماشا کنید. ( با تماشای فیلم ها انگلیسی را بهتر بیاموزید )

درست است، ویدیوها بخشی از کیت رمز گشایی گرامر شما هستند، بنابراین قطعا نیازی نیست این کار را دوبار انجام دهید. در معرض زبان بودن به زبان آموزان این امکان را می دهد تا فراز و نشیب  صداها و معانی ضمنی لغاتی را که می شنوند یاد بگیرند.همچنین  می توانید با مراجعه به YouTube و تماشای ویدیوهای مختلف با موضوعاتی مانند صرف لغات  و سایر موضوعات گرامری به زبان های مختلف آشنا شوید. مطمئن باشید ارزش آن را دارد تا برای پیدا کردن مطالب مفید آموزشی به زبان مادری خود به YouTube سر بزنید 🙂

برخی از کانال ها و وب سایت های آموزشی گرامر

  • اسپانیایی: The Spanish Dude  کانالی است که از طریق  شخصیت ها، جلوه های بصری، موضوعات واقعی و یک دنیا جک صرف افعال  اسپانیایی  و سایر موضوعات مهم گرامری را به صورت عمقی  معرفی می کند.
  • فرانسوی: learn French with Vincent کانالی است که برای زبان آموزان کلیه ی سطوح از مبتدی تا پیشرفته طراحی شده است. Vincent یک میزبان سرگرم کننده است که دروس موجود در آن اغلب دشوار هستند و به روش تصاعدی به ترتیب سطوح مبتدی تا پیشرفته تنظیم می شوند.
  • آلمانی: Deutsch fur Euch ویژه ی انگلیسی زبانان بومی طراحی شده است و بیشتر روی توضیح قوانین گرامری تمرکز دارد. این کانال امتیاز ویژه ای برای کیت یادگیری گرامر شماست.
  • ایتالیایی: Torre di Babele یک مدرسه ی زبان است که توسط اداره ی آموزش و پرورش ایتالیا راه اندازی شده است. دوره های آموزشی این مدرسه پر از مطالب فرهنگی آموزنده، رویدادهای داخل و اطراف روم و ترفندهایی مانند تست شراب می باشد،به طور کلی در این کانال برای همه ی مخاطبان مطالب آموزشی وجود دارد.
  • ژاپنی: learn Japanese from Zero  یک کانال YouTube است  که کتاب ها و دوره های آموزشی مکمل دارد، میزبان این کانال شخصی شوخ طبع و جذاب به نام George  است  که زبان را پله به پله آموزش می دهد  و یادگیری آن را آسان می کند، حتی گاهی گربه اش را برای آموزش دروس  با خود می آورد.
  • چینی: AskBenny  هر چند مجموعه ی چندان جدیدی نیست اما هنوز هم از محبوبیت زیادی برخوردار است. Benny موضوعات مهم مانند غذا، آب و هوا و سایر مفاهیم ابتدایی را انتخاب می کند و با استفاده از حس شوخ طبعی خود آن ها را به خوبی ترجمه می کند.
  • انگلیسی: Anglo- Link تمامی مفاهیم یادگیری زبان را پوشش می دهد و با افزایش مهارت روان صحبت کردن نقش مهمی در شکل گیری اعتماد به نفس فرد دارد. طبق بازبینی 650 میلیونی آن: این کانال عملکرد بسیار خوبی داشته و کاربران خود را تشویق به استفاده ی مجدد از خود می کند.

6- تمرین را در برنامه ی روزانه ی خود بگنجانید

اگرچه راز ششم به مهیجی راز پنجم نیست اما از اهمیت زیادی نیز برخوردار می باشد. تمرین کنید

این راز تنها تمرین و تمرین  و تمرین است. اگر در خودرو یا منزل تنها هستید با صدای بلند صحبت کنید یا آواز بخوانید. هیچ کس صدای شما را نخواهد شنید ، پس تن صدای خود را پایین نیاورید. آیا در صف خرید ایستاده اید؟ تلفن همراه خود را بردارید، یک نرم افزار ترجمه را باز کنید و چند کلمه به زبان مادری خود در بلند گوی آن بگویید و سعی کنید قبل از آنکه نوبتان شود این کلمات را حفظ کنید. سعی کنید ذهن خود را برای یادآوری آخرین درسی که یاد گرفته اید بدون مراجعه به آن درس به چالش بکشید. تمرین کردن باعث می شود اطلاعات از ذهنتان بیرون کشیده شوند، هیچ چیزی جایگزین یک جلسه ی تکرار و تمرین نمی شود پس سعی کنید زبان را به صورت روزانه  استفاده کنید ، قوانین پایه تنها از طریق  تکرار و تمرین وارد ذهنتان می شوند.

7- لغات نوشته شده روی صفحات را فراموش نکنید!

راز شماره ی 7 را می توانید روی صفحات کتاب پیدا کنید ، بله درست حدس زدید خواندن روشی عالی برای غلبه به موانع یادگیری گرامر است. دلیل آن چیست؟ از طریق خواندن می توانید مثال های قوانین گرامری را در عمل ببینید ، دیدن این قوانین روی صفحات سیاه و سفید کاغذ موجب می شود به آنچه تاکنون فراگرفته اید توجه بیشتری کنید.

کتاب های بسیار زیادی با ژانرهای متفاوت وجود دارند که به صورت آنلاین و در کتا ب خانه ها در اختیار شما قرار دارند و پاسخگوی هر سلیقه ای  نیز می باشند. آیا همیشه دوست داشته اید آثار کلاسیک را بخوانید؟  پس چند نمونه از آن ها را دانلود کنید و شروع به خواندن کنید. آیا به دنبال روشی هستید که  فشار کمتری به ذهنتان بیاورید؟ چرا با ادبیات کودکان شروع نمی کنید؟ سایت FluentU مجموعه ای گسترده از ادبیات کودکان را  به زبان های مختلف دنیا در اختیارتان قرار می دهد، به علاوه به شما این امکان را می دهد تا به طور همزمان ترجمه ی نسخه ی انگلیسی این آثار را روی صفحه ی نمایش ببینید، پس اگر معنای لغتی را نمی دانید تنها با یک نگاه می توانید آن را روی صفحه مشاهده کنید.

کتابی را پیدا کنید که مورد علاقه ی شماست ، یک جای خلوت و دنج بنشینید وشروع به خواندن کنید. مسلما از اینکه با کمترین تلاش توانسته اید نکات بسیاری یاد بگیرید بسیار خوشحال خواهید شد.

8- سینما ، آیا حاضرید؟

راز شماره ی 8 یکی دیگر از موضوعات مورد علاقه ی من است. به سینما بروید 🙂 کمی پاپ کورن و نوشیدنی مورد علاقه ی خود را بردارید و چند ساعت در سینما بنشینید. زمانی که لغتی را می شنوید و آن را با مثال یاد می گیرید قادر خواهید بود تا جای مناسب آن را در جمله بهتر تشخیص دهید.

9- قلم و کاغذ خود را بردارید 🙂

قلم و کاغذ خود را بردارید
قلم و کاغذ خود را بردارید

ممکن است راز شماره ی 9 برای برخی افراد سخت به نظر برسد ، اما اگر کمی پشتکار به خرج دهید برایتان آسان خواهد شد، این راز چیست؟ نوشتن.

هر چه از اهمیت این راز برایتان بگویم باز هم کم است. نوشتن مکمل مهارت هایی مانند صحبت کردن و خواندن است  و یکی از بهترین روش ها به منظور تقویت نکاتی است که یاد می گیریم. استفاده از تمامی مهارت هایی که تاکنون یاد گرفته اید باعث یک دست شدن قوانین گرامری می شود. به علاوه در راه یادگیری گرامر نوشتن به شما کمک بسیاری می کند حتی اگر برای شروع با آن کشمکش داشته باشید.

پس دست از نوشتن برندارید چرا که کم کم  مانند زبان مادرتان به بخشی از ماهیت شما تبدیل می شود. کاری که من به طور مرتب انجام می دهم نوشتن یک دفترچه ی خاطرات به زبان انگلیسی است، اگرچه این کار کمی ترسناک به نظر می رسد اما در اصل اینگونه نیست، نوشتن خاطرات روشی بی نظیر برای تمرین است و من اغلب از اینکه این همه لغت میدانم شگفت زده می شوم. مطمئن باشید با این کار چیزی را از دست نمی دهید و در آخر دفترچه ی خاطراتی دارید که می توانید آن را  مثل یک رمان خارجی بخوانید.

اگر نوشتن خاطرات را دوست ندارید  چرا با یک وبلاگ شروع نمی کنید؟ وبلاگ ها هم شخصی هستند و هم عمومی ، اما من وبلاگ های  عمومی را پیشنهاد می کنم. با نوشتن یک وبلاگ در آخر مطالب زیادی در اختیار کاربران قرار می دهید ، همچنین وقتی میدانید روزانه چندین نفر نوشته های شما را دنبال می کنند برای هر چه بهتر نوشتن انگیزه پیدا می کنید. سعی کنید به صورت روزانه یا یک روز درمیان پست بگزارید  و با این کار به مهارت های نوشتاری و گرامری خود روز به روز اضافه کنید.

10- وقت بازی است!

یادگیری گرامر را به یک بازی تبدیل کنید. بله… یک بازی.

بدون شک زمانی که شاد هستید فرایند یادگیری برایتان آسان تر خواهد شد. بدون فشار برای یادگیری “بازی کردن” به یکی از بهترین ابزارهای آموزشی تبدیل شده است. پس به برنامه ی یادگیری زبان خود کمی هیجان اضافه  کنید ، مانند یک کودک بخندید، رقابت و بازی کنید. دراین بازی ها باخت معنایی ندارد، هر چه بیشتر یاد بگیرید شانس بیشتری برای برنده شدن خواهید داشت. حتی می توانید نرم افزار ها یا بازی هایی را دانلود کنید که الزاما با هدف آموزش مهارت های گرامری طراحی نشده اند. برای مثال  FluentU I Phone App و  Duolingo  دو تا از بازی های مورد علاقه ی من هستند.

 آخرین توصیه ی گرامری

 

آخرین توصیه ی گرامری
آخرین توصیه ی گرامری

باید بپذیریم که همه ی ما کارهای ناتمامی داریم که اقدام به انجام آن ها نکرده ایم  و برای برخی از ما یادگیری گرامر یکی از این کارهاست. بدون یادگیری قوانین گرامری و استفاده از آن ها نمی توانید زبان انگلیسی را به روانی صحبت کنید، روانی گفتار چیزی است که  همه ی ما به دنبال آن هستیم . اینطور نیست؟ همه ی ما می خواهیم نهایت توانایی خود را در یک زبان جدید نشان دهیم  و رسیدن به این هدف نیازمند تلاش است.

معما حل شد!

به خاطر داشته باشید زمانی که مهارت های زبانی شما عمیق تر می شوند گرامر نیز کم کم برایتان جا می افتد. نگران این نباشید که هر بار نمی توانید از زمان درست افعال استفاده کنید ، یادگیری زبان فرایندی است که با لذت و شادی همراه است. خوشبختانه با دنبال کردن راز های موجود در این مقاله بیشتر موانع یادگیری گرامر برای شما کنار می روند، بنابراین دیگر هیچ بهانه ای برای  یاد نگرفتن گرامر انگلیسی برایتان وجود نخواهد داشت.

از یادگیری گرامر لذت ببرید.

گردآورندگان :

آقای ابراهیم خلیل مهرنو موسس و مشاور آموزشی سرزمین زبان

سرکارخانم پگاه سعیدی وفا کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

تابلو اعلان تخفیف پکیج طلایی سرزمین زبان

پکیج طلایی آموزش زبان انگلیسی سرزمین زبان
90 درصد تخفیف بزرگترین پکیج آموزش زبان انگلیسی
کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

 

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با مطالب وبسایت سرزمین زبان مطلع کنید 🙂

 

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. ‍پینگ بک: 4 روش غوطه ور شدن در یادگیری زبان انگلیسی - سرزمین زبان

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link