چگونه یک CV (رزومه) استاندارد بنویسیم؟

چگونه یک CV (رزومه) استاندارد بنویسیم؟

چگونه یک CV (رزومه) استاندارد بنویسیم؟

نوشتن رزومه فرصتی که  به شما این  امکان را می دهد تا طی یک  استخدام کاری از قابلیت های خود به کار فرمایان بگویید.

یک cvیا curriculum vitae  به شما این امکان را می دهد تا تحصیلات ،مهارت ها و تجربه های خود  را خلاصه کنید  یا به عبارتی دیگر خود را به کار فرمایان عرضه کنید .در کشور های مانند امریکا  و کانادا به cv رزومه می گویند  که حاوی اسناد خلاصه تری است.

How can i structure my resume
How can i plan a good resume

یک رزومه خوب چند صفحه است ؟

در انگلستان نباید یک cv استاندارد بیشتر از دو طرف  یک برگه A4باشد، سعی کنید تنها موارد مهم را در cvخود ذکر کنید. چنانچه cvشما یک صفحه  ای است  طول مناسبی دارد زیرا کارفرمایان تمایل دارند  تنها اطلاعات مرتبط را بخوانند. ممکن است برخی از رزومه های پزشکی یا دانشگاهی بسته به  تجربه ی فرد طولانی تر باشند .

یک cvحاوی چه اطلاعاتی است ؟

 • اطلاعات تماس : نام ونام خانوادگی، ادرس محل سکونت، شماره تلفن یا ادرس ایمیل را در این قسمت ذکر کنید .ذکر تاریخ تولد و یا ضمیمه ی عکس ضروری نیست مگر اینکه برای شغل مدلینگ یا بازیگری کاندید شده باشید.
 • پروفایل :این بخش در ابتدای cvقرار می گیرد. یک پروفایل متشکل از عبارتی کوتاه است که اهداف شما را از تصمیم به کار در زمینه ی  شغلی خاص مشخص می کند .

در حالی که اهداف کاری خود را با دقت بیان می کند از عنوان دستاوردها ومهارت های مرتبط  نیزغافل نشوید .این بخش روی شغل در خواستی شما تمرکز می شود ، به همین دلیل لازم است cover letterشما مخصوص شغل  درخواستی می باشد. بهتر است این بخش را کوتاه و مختصر بنویسید. نوشتن  ۱۰۰لغت مناسب است.

 • تحصیلات :تاریخچه تحصیلی خود را از جمله فعالیت های حرفه یتان را بر اساس تاریخ و  به ترتیب فعالیت های اخیر لیست کنید .
 • تجارب کاری: تجارب خود را بر اساس روش رویداد زمانی معکوس بنویسید مطمئن باشید که همه مواردی که ذکر می کنید با شغل درخواستی شما مرتبط می باشد اگر تجارب کاری زیادی دارید این قسمت را قبل تحصیلات بنویسید.
 • مهارت ها و دستاوردها: در این قسمت شما می توانید زبان های خارجی  ومهارت های IT که به انها  تسلط دارید را بیان کنید.  هر اطلاعاتی که در این قسمت ذکر میکنید می بایست مرتبط با شغل درخواستی باشد ،هرگز اغراق نکنید زیرا بعدا مجبور می شوید تادر زمان مصاحبه ادعاهای خود را پس بگیرید. چنانچه تجارب مرتبط بسیاری دارید ازskills-based cv استفاده کنید .

 

 • علایق :نوشتن مواردی مانند” معاشرت ،سینما رفتن و مطا لعه “خیلی توجه کا رفرمایان را به خود جلب نمیکند. لازم است بدانید که داشتن علایق مرتبط با شغل درخواستی تصویر یک فرد فرهیخته از شما در ذهن کار فرما به جای می گذارد. مثلا اگر قصد دارید یک روزنامه نگار شوید  ذکر علایقی مانند وبلاگ نویسی یا  عضویت درگروه تئاتر مثال های مرتبطی می باشند.

فرمتcv:

 • از فونتهایی مانند comic sans اجتناب کنید به جای ان می توانید از فونتهای حرفه ای تر مانند Arialبا اندازه ۱۰ استفاده کنید.

همه چیز را به ترتیب روش رویداد معکوس بنویسید تا کار فرمایان دستاوردهای تاثیر گذارواخیر شما را قبل از هر چیزی ببینند.

برای سهولت درخواندن cv را کوتاه بنویسید واز نقطه های پررنگ (bullet) استفاده کنید ؛این نوع  cvبه کار فرمایان این امکان را می دهند تا رزومه ی شما را به سرعت بخوانند و اطلاعات مهم را پیدا کنند .

چگونه یک cvبنویسیم ؟

 1. در صورت نیاز هر جا لازم است از لغات معلوم استفاده کنید برای مثال استفاده از لغاتی مانند  created ،analyzedیا devisedشما را فردی مبتکر نشان می دهد .
 2. نباید هیچ اشتباه املایی یا گرامری در رزومه ی شما باشد .می توانید از یک چک کننده املای کلمات استفاده کنید ویا از شخص دیگری بخواهید تا دوباره رزومه ی شما را چک کند .
 3. از اصطلاحات کلیشه ای مانند “کار گروهی ،سخت کوشی یا  چند شغله “استفاده نکنید، به جای ان می توانید از مثال های واقعی که نمایان گر این مهارت ها هستند استفاده کنید .
 4. به وب سایت شرکت، اخبار محلی و تبلیغات شغل درخواستی خود نگاهی بیاندازید تا مطمئن شوید که رزومه ی خود را به درستی مورد خطاب قرار داده اید .
 5. مطمئن شوید که کدام نوع cv یعنی” رویدادی، مهارت محور یا دانشگاهی “مناسب شماست .
 6. هیچ گاه عبارت curriculum vitaeرا بالای رزومه ی خود ننویسید.
 7. از یک ادرس ایمیل حرفه ای استفاده کنید.
 8. هیچ گاه در رزومه ی یا درخواست شغلی خود اغراق نکنید ، با این کار  نه تنها خود را به عنوان فردی فریبکار به کار فرمایان نشان میدهید بلکه انجام ان عواقب جدی دیگری نیز به دنبال دارد. برای مثال تغییر مدل خود را از ۲.۲ به ۲.۱ نوعی کلا هبرداری به حساب می اید و مجازات قانونی در پی دارد .
 9. چنانچه رزومه ی خود را به صورت انلاین ارسال می کنید ادرس محل سکونت خود را عنوان نکنید زیرا ممکن است زورگیران شما را مورد هدف قرار دهند .

شما میبایست در همه ی موارد  از cover latter برای رزومه ی خود استفاده کنید مگر اینکه کارفرما خلاف ان را تقاضا کند .داشتن cover latterدرخواست شغلی شما را شخصی می کند.

 • در آخر به بخش های خاصی از رزومه ی خود توجه کنید وهر نکته ی مبهمی را در زمینه تاریخچه کاریتان بر طرف کنید.

مترجم این مقاله:

خانم پگاه سعیدی وفا کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی.

تابلو اعلان تخفیف پکیج شش ماهه ی آموزش زبان انگلیسی

85 درصد تخفیف بزرگترین پکیج آموزشی زبان انگلیسی
85 درصد تخفیف بزرگترین پکیج آموزشی زبان انگلیسی
کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

از ساعت تماس از 10 صبح تا 6 عصر

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان :

09121035797

02144008685

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با مطالب وبسایت سرزمین زبان مطلع کنید 🙂

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link