چگونه یک زبان خارجی را به تنهایی یاد بگیریم؟

چگونه یک زبان خارجی را به تنهایی یاد بگیریم؟

چگونه یک زبان خارجی را به تنهایی یاد بگیریم؟

روان صحبت کردن به زبان انگلیسی و یادگیری انگلیسی در خانه و بدون کلاس و یا چگونه یک زبان خارجی را به تنهایی یاد بگیریم؟ ، این ها از جمله سوالاتی هستند که همیشه از خودمان می پرسیم! در این مقاله چگونگی یادگیری یک زبان به تنهایی توسط خودتان را آموزش می دهیم . تا بتوانید انگلیسی را مثل آب خوردن بیاموزید و لذت ببرید .

مترجم : ابراهیم خلیل مهرنو موسس سرزمین زبان

 5 نکته ی کلیدی برای موفقیت

1-با روانشناسی خود کار کنید – نه بر ضد آن

«در یادگیری زبان، این نگرش است و نه اشتها که موفقیت را تضمین می کند»

چگونه یک زبان خارجی را به تنهایی یاد بگیریم؟
چگونه یک زبان خارجی را به تنهایی یاد بگیریم؟

استیو کافمن

استیو کافمن
استیو کافمن

اهداف S.M.A.R.T را تعیین کنید

اگر نمی دانید که به کجا رهسپار هستید، چگونه می خواهید به آنجا برسید؟ من می دانم، این امر مانند چیزی است که بر روی پوسترهای انگیزشی چرند متعلق به دهه ی 1980 چاپ شده باشد. اما همچنان این پرسش قبل از شروع ماموریت یادگیری زبان به صورت تنهایی، پابرجا است.

وقتی که اغلب مردم به تعیین هدف فکر می کنند، برنامه های کوتاه مدت سال جدید به ذهن خطور می کنند. بسیاری از ما در اول ژانویه، قصد داریم که دنیا را شکست دهیم، یک زبان جدید یاد بگیریم، بدهی های خود را پرداخت کنیم، و غیره. اما چند هفته بعد، به جای مطالعه، در حال تماشای برنامه های چرند تلویزیونی هستیم، شکم خود را به جای بروکلی با پیتزا پر می کنیم و در حال خرید یک صفحه نمایش بزرگ با کارت اعتباری خود هستیم.

اما چرا این اتفاق رخ می دهد؟ این امر به تنبلی و ضعف شخصیت ارتباط دارد؟ شاید تا حدی. اما من فکر می کنم مسئله ی واقعی برای اغلب مردم، تعریف غلط یا ضعیف اهداف است. در حالی که تعیین اهداف ضمانتی برای رسیدن به آنها نیست، اما یک مرحله ی مهم در مسیر صحیح است.

خوب پس مشکل اصلی در رابطه با اهداف چیست، مخصوصا برنامه های فوق الذکر؟ آنها مبهم، غیرقابل اندازه گیری، غیرقابل حصول، غیرمرتبط با زندگی فرد می باشند و ضرب العجل معینی وجود ندارد. برای جلوگیری از این چنین اهداف مبهم، تلاش کنید تا از سرواژه ی S.M.A.R.T برای اهداف یادگیری زبان خود استفاده کنید. یک هدف «هوشمندانه»:

  • ویژه است.
  • قابل اندازه گیری می باشد.
  • قابل حصول است.
  • مرتبط می باشد.
  • محدودیت زمانی دارد.

به جای گفتن «می خواهم اسپانیایی یاد بگیرم» (منظور شما از یادگیری چیست؟ تا کی؟ هدف چیست؟)، می توانید در عوض بگویید، «می خواهم با همکار اسپانیایی خود هر چهارشنبه به مدت 15 دقیقه در شش ماه پیش رو، اسپانیایی صحبت کنم». تفاوت را می بینید؟

فرآیند را بر هدف ترجیح دهید

تعیین هدف ضروری است، اما در برابر باور عمومی، تصور خود در رسیدن به آن اهداف در واقع به اندازه ای که فکر می کنید، مفید نیست. تفکر مثبت عالی است اما چیزی که در نهایت برای اغلب مردم رخ می دهد، این است که آنها به صورت ناخودآگاهانه فکر می کنند که «من قبلا به هدف رسیدم، پس چرا باید به سختی تلاش کنم؟».

من می دانم، به نظر دیوانه وار است اما این یک پدیده ی واقعی است. پس، اهداف را معین کنید اما به جای تصور خود از زمانی که خط پایان را رد می کنید، خود را به صورت واقع بینانه در حال انجام مسابقه در نظر بگیرید.

یادگیری زبان را به عنوان یک ماجراجویی در نظر بگیرید و نه یک کار طاقت فرسا

چگونه یک زبان خارجی را به تنهایی یاد بگیریم؟
چگونه یک زبان خارجی را به تنهایی یاد بگیریم؟

به جای اینکه به خود بگویید «باید امروز زبان بخوانیم»، از عبارتهای زبانی دیگر استفاده کرده و در عوض بگویید «بهتر است امروز زبان بخوانم». بله، این یک تغییر کوچک است اما می تواند اثر ویژه ای بر دیدگاه شما و احتمال ماندن در کورس روزانه داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که زبان ها درهایی به سوی سرزمین ها، فرهنگ ها، غذاها، موسیقی و شاید عشق های جدید هستند. دقایق و ساعاتی که شما در طول روز صرف می کنید، می تواند برای شما لذت سالها تجربه را به همره داشته باشد.

فعالیت هایی را انتخاب کنید که ذاتا مفرح هستند

اگر شما یک اپرای آبگوشتی را به زبان بومی خود نگان نمی کنید، چرا خود را مجبور می کنید تا آن را در زبان هدف نگاه کنید؟ (خوب، صحیح، مگر اینکه شما در حال مطالعه ی زبان اسپانیایی باشید- چون اپراهای آبگوشتی اسپانیایی، نوع منحصر به فرد از سرگرمی هستند! اما باید به نکته ی مد نظر من پی ببرید). بخشی از مفرح کردن یادگیری زبان، انجام کارهایی در زبان است که شما در هر حالتی آنها را انجام می دهید، فعالیت هایی که برای شما لذت و نشاط به همراه دارند.

برای من این امر یادگیری هنرهای رزمی یا سایر فعالیت های فیزیکی است. بافت فوری فیزیکی، درک واقعه را آسانتر می کند، به یادگیری لغات کمک کرده و ذاتا فی النفسه لذت بخش است. یک بررسی سریع از اشتیاق و انگیزه های فردی خود انجام دهید و فرصت هایی برای انجام کاری با آنها از طریق زبان هدف، پیدا کنید.

همه چیز به رویاهایتان بستگى دارد :
براى تحقق رویاهایتان به تخیل براى رویا پردازى ، به شجاعت براى تصمیم گیرى ، به عشق بى نهایت براى رسیدن به هدف ، به انگیزه براى شور و هیجان ، به صبور بودن براى گذر زمان ، به پشتکار براى عبور از سختى ها ، به قدرت روح و روان براى قدم گذاشتن به ناشناخته ها و به یک ذهن سالم براى رهبرى و مدیریت نیاز داریم
نویسنده ابراهیم خلیل مهرنو

 

2-محیط خود را طراحی کنید تا ورودی و خروجی زبانی را بیشینه کنید

«برتری هرگز یک تصادف نیست. این امر همواره نتیجه ی نیت قوی، تلاش صادقانه و اجرای هوشمندانه است؛ این امر نمایانگر انتخاب صحیح از میان جایگزین های فراوان است. انتخاب و نه شانس، سرنوشت شما را تعیین می کند».

ارسطو

رسانه های خود را با معادل های زبان هدف جایگزین کنید

چگونه زبان انگلیسی را بهتر یاد بگیریم
چگونه زبان انگلیسی را بهتر یاد بگیریم

توقف «انتخاب» مطالعه در کل روز الزامی است. زمانی که شما زبان هدف خود را تنها گزینه قرار می دهید، انتخابی ندارید جز قرار گرفتن در معرض آن در هر روز. و یکی از بهترین راه ها برای محدود کردن انتخاب ها و بیشینه کردن یادگیری، تغییر همه ی منابع رسانه ای (تلویزیون، فیلم ها، وبلاگ ها، فیلم های آموزشی و غیره) به زبان هدف می باشد. دی وی دی فیلم های خارجی را توسط دی وی دی پلیر، پخش کنید. مقدار زیادی کتاب و مجله مصور کنار تخت خود قرار دهید. اینگونه است که ایده می گیرید.

و اگر شما به دنبال یک راه ساده تر و طبیعی برای یادگیری از رسانه های زبان خارجی هستید، باید FluentU را ببینید. FluentU ویدئوهای واقعی مانند موزیک ویدئو، تریلر فیلم ها و برنامه های تلویزیونی را می گیرد و آنها را به تجارب یادگیری زبان تبدیل می کند. این یک راه فوق العاده برای پیدا کردن لغات طبیعی و یادگیری در بافت است.

همه ی ابزار خود را به زبان هدف تغییر دهید

این یک چنجر (تغییردهنده) بازی است. با توجه به تعداد ساعات روز که ما تلویزیون نگاه می کنیم، تغییر زبان ابزار می تواند در معرض قرار گیری زبان هدف را برای ما افزایش دهد. همچنین این امر ورودی خوانش منفعل را افزایش می دهد و نه خروجی مکالمه ی فعال (مهمترین فعالیت زبانی)، اما هر فعالیت کوچکی می تواند کمک کند.

بهتر از همه، شما می توانید در مورد لغات جدید بر اساس تجربه ی قبلی با استفاده از واسط کاربر به زبان انگلیسی، حدس نیز بزنید. به عنوان مثال، اگر ژاپنی برای شما جدید است، احتمالا عبارت «تنظیمات» را به ژاپنی (زبان هدف) نمی دانید اما وقتی که واسط iOS خود را به ژاپنی تغییر می دهید، چی می بینید؟ (settei) در زیر تنظیمات نوشته شده است. بله. اینجاست که یک لغت بیشتر یاد گرفته اید.

آیتم های کلیدی را در خانه و دفتر به زبان هدف برچسب گذاری کنید

یک ایده ی قدیمی اما خوب. درست همانطور که تغییر زبان دستگاه قرار گرفتن در معرض لغات بافتی را در کل روز افزایش می دهد، برچسب گذاری آیتم ها (اجسام) در خانه و دفتر کار همین نتیجه را به همراه دارد. البته تفاوت این است که این برچسب ها، ورودی مبتنی بر فناوری کمتری دارند یعنی شما بسیاری لغات مفید در زندگی واقعی را یاد می گیرید که اگر به خارج سفر کنید، لازم هستند.

نشانه های مطالعه ی بصری و جملات «وقتی که من…..، پس من……» را برای ارتقای عادات جدید ایجاد کنید

ایجاد عادات جدید (یا کنار گذاشتن عادات قدیمی) می تواند یک کار شدیدا سخت باشد اما ترفندهای اندکی برای کنترل تغییر رفتار مطابق میل شما وجود دارد:

  • یادآورنده های بصری ثابت در محیط خود ایجاد کنید. فلش کارت ها را بر روی میز شب خود قرار دهید، برنامه های کاربردی زبانی را بر روی صفحه اول ابزار خود قرار دهید و رسانه های خود را مطابق بالا تغییر دهید.
  • تعدادی جملات «وقتی که من X را انجام دهم، سپس Y را انجام مید هم» را ایجاد کنید. به عنوان مثال، « زمانی که من از خواب بیدار می شوم، فورا 15 فلش کارت را مرور می کنم». ایج جملات را به زمان های ویژه از روز، موقعیت های خاص یا سایر فعالیتهایی اختصاص دهید، که به صورت منظم انجام می دهید.پیشرفت خود را ردیابی کنید

3-پیشرفت خود را ردیابی کنید

«چیزی که اندازه گیری شود، مدیریت می گردد»

 

پیتر دراکر

پیتر داکر
پیتر داکر

پیشرفت خود را ساعتی اندازه گیری کنید و نه سالانه

اغلب مردم فرض می کنند که یادگیری زبان خارجی سالها به طول می انجامد. و مطمئنا سالها طول می کشد تا در یک زبان خارجی، سلیس شوند. اما این امر بدان خاطر است که اغلب مردم تنها هفته تنها چند ساعت آن را مطالعه می کنند (اگر چند دقیقه نباشد!!!).

اما اگر شما یادگیری زبان را در اولویت قرار دهید و حداقل روزی یک ساعت را بدان اختصاص دهید، قادر خواهید بود تا به اهداف سلیس بودن بسیار سریعتر دست پیدا کنید. چندین سال را فراموش کنید. این اندازه گیری های زمان، بسیار بزرگ هستند و برای اهداف ما ترسناک می باشند.

در عوض تلاش کنید تا ساعات صرف شده برای یادگیری فعال زبان در هر روز را ثبت کنید. اگر شما به سرعت دلخواه پیشرفت نمی کنید، پاسخ این است که ساعات کافی در طول هفته صرف نمی کنید. اما تا زمانی که اندازه گیری نکنید، متوجه نمی شوید. احتمالا احساس می کنید که زمان زیادی صرف می کنید اما در واقع اینگونه نیست.

صحبت کردن خود را حداقل ماهی یک بار ضبط کنید

در حالی که راه های زیادی برای اندازه گیری پیشرفت شما وجود دارد، سخن گفتن بدون آمادگی قبلی بهترین تست برای سطح واقعی شما در زبان است. مهم نیست که از چه وسیله ای استفاده می کنید (گوشی هوشمند، ضبط بر روی نوار یا فنوگراف)، فقط مطمئن شوید که آن را در فواصل منظم انجام می دهید. من ماهی یک بار را توصیه می کنم تا زمان کافی برای دیدن – یا شنیدن- پیشرفت قابل مشاهده وجود داشته باشد.

یک مجله روزانه را به زبان هدف خود بنویسید

در حالی که توانایی سخن گفتن هدف اصلی برای اغلب فراگیرندگان زبان است، مهارتهای نوشتاری نباید دست کم گرفته شوند. حفظ یک مجله روزانه به زبان خارجی هدف راه بسیار عالی برای بهبود مهارتهای ساخت لغت و اندازه گیری پیشرفت در طول زمان است.

لازم نیست که این مجله حاوی نثر زیبا و روان باشد. تنها پیش نیاز این است که شما در مبنای روزانه، لغات را بر روی کاغذ (یا صفحه) وارد کنید. چند ماه بعد، می توانید بازگشته و چیزی هایی که قبلا نوشته اید را مرور کنید. از پیشرفت خود شگفت زده خواهید شد.

چگونه زبان خارجی را بهتر یاد بگیریم
چگونه زبان خارجی را بهتر یاد بگیریم

4-یک قبیله ایجاد کنید: یادگیری « توسط خود» به معنای یادگیری «به تنهایی» نیست

«بله، من فکر می کنم کنار گذاشتن قبیله بزرگ، قدیمی و متحد بدون مشکل است. گفتن «شما جایی که من می روم، نمی روید، و راهی برای اغوای شما به منظور پیروی از من وجود ندارد. لذا، به جای ایستادن در اینجا و نگاه کردن به فرصت هایی که از بین می روند، من در حال پیشروی هستم. من شرط می بندم که بهترین شما با من همراه خواهد شد».

 

سث گودین

سث گودین
سث گودین

یک معلم، همکار تبادل زبانی یا معلم خصوصی بگیرید

اگرچه عنوان این نوشته «چگونگی یادگیری زبان توسط خود» است، من هرگز یادگیری زبان به صورت ایزوله را به شما توصیه نمی کنم. شما باشد (تکرار می کنم، باید) چیزی را که یاد می گیرید از طریق تعامل با سخنوران بومی، استفاده کنید. چیزی که من می گویم، این است که لازم نیست برای انجام این کار در کلاس های رسمی حضور داشته باشید.

با ظهور اسکایپ (و خدمات VIOP مشابه)، اکنون می توانید با سخنوران بومی تقریبا هر زبان در هر کجا صحبت کنید. سایت های تبادل زبانی رایگاه بیشماری وجود دارند که برخی از آنها حتی شما را به معلمان حرفه ای متصل می کنند. سایت مورد علاقه ی من iTalki است اما شما می توانید از گوگل استفاده کرده و یک سایت مطلوب را پیدا کنید.

دوستانی پیدا کنید که زبان مشابه را یاد می گیرند

یاد گرفتن به صورت نه تنها خسته کننده است بلکه دستورالعمل شکست محسوب می شود. داشتن حداقل یک دوست که زبان مشابه با شما را یاد می گیرید و قابل اطمینان شما باشد، می تواند سودمند واقع گردد. این امر همچنین کمی رقابت دوستانه را موجب می شود.

چگونه انگلیسی را روان صحبت کنیم
چگونه انگلیسی را روان صحبت کنیم

5-ثبات کیفیت را بالا می برد: هر روز حداقل کمی پیشرفت داشته باشید

«قرار نیست که یک دیوار بسازید. شما نمی گویید «قصد دارم بزرگترین، بدترین، بهترین دیوار را که تاکنون ساخته شده است را بسازم». شما آنجا آغاز نمی کنید. شما خواهید گفت «می خواهم این آجر را به خوبی یک آجری که قرار است قرار بگیرد، قرار دهم. شما این کار را هر روز انجام می دهید. و خیلی زود یک دیوار خواهید داشت».

 

ویل اسمیت

برای اندکی مطالعه در هر روز متعهد شوید، مهم نیست چه چیزی مطالعه می کنید

روزی 5 ساعت مطالعه بهتر از 5 دقیقه است؟ البته. اما 5 دقیقه مطالعه در روز بهتر از هرگز مطالعه نکردن است. مهم نیست که در روز چقدر مشکلات داشته اید، بیشترین تلاش خود را بکنید تا هر روز کمی زبان بخوانید.

حتی اگر مرور یک فلش کارت باشد. زمانی که شما کاملا یک روز را از دست دهید، احتمال زیادی وجود دارد که روز بعدی، و سپس بعدی و ادامه را از دست دهید. سلسله را هرگز قطع نکنید.

تابلو اعلان تخفیفات ویژه بسته ی آموزشی دوره ی شش ماهه ی آموزش زبان انگلیسی

8 روش موثر موفقیت در آزمون آیلتس

در کل روز از «لحظه های مخفی» استفاده کنید

همانطور که در نوشته ی قبلی ذکر کردم، «لحظات مخفی» راهی بسیار عالی برای فشرده کردن زمان یادگیری زبان حتی در شلوغ ترین برنامه است. هر موقع که منتظر چیزی هستید (مثلا ایستادن در ضف یا انتظار برای آسانسور)، تعداد فلش کارت بخوانید یا به فایل های صوتی آموزش زبان گوش دهید. چند ثانیه اینجا، چند دقیقه آنجا، روی هم رفته مقدار زیادی زمان در انتهای روز جمع آوری کرده اید.

اولین چیز را در صبح مطالعه کنید

یادگیری زبان را «اول» قرار دهید. قبل از انجام هر کار دیگری در روز، مطمئن شوید که اندک زمانی به گوش دادن، صحبت کردن، خواندن یا نوشتن اختصاص داده اید. بدین روی، مهم نیست که چه تعداد گزارش TPS برای ثبت مجدد در دفتر دارید، شما قبلا «مطالعه ی زبان» را از لیست تعهدات روزانه، تیک زده اید.

آیا اکنون احساس اطمینان دارید؟ شما باید این حس را داشته باشید چون می توانید یک زبان را توسط خودتان یاد بگیرید – و به هنگام پیشرفت به سمت اهداف زبانی خود، حسی مانند یک ستاره ی راک داشته باشید.

تنها این نکات را عملی کرده و در مسیر موفقیت قرار خواهید گرفت.

موفق باشید!!

 Steve Kaufmann

 Peter Drucker

Seth Godin

 Will Smith

هر هفته یک آموزش تصویری از اصطلاحات زبان انگلیسی در کانال تلگرام سرزمین زبان ببینید.

کانال تلگرام مرجع آموزشی زبان انگلیسی

برای گوش دادن به آموزش های صوتی سرزمین زبان به صورت رایگان به بخش رادیو اینترنتی سرزمین زبان مراجعه کنید.

اگر در یادگیری زبان انگلیسی تنبلی می کنید و یا هرچه تلاش می کنید نتیجه ای حاصل نمی شود و حتی اگر برای یادگیری زبان انگلیسی با دیگران مشورت می کنید و جواب آن ها به شما جوابی گنگ است پیشنهاد ما خواندن مقالات مشاوره ای و برنامه ریزی سرزمین زبان می باشد.

ساعت تماس از 10 صبح تا 6 عصر

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان

09121035797

02144008685

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

جهت مشاوره رایگان از طرف سرزمین زبان فرم زیر را پر کنید.

لطفا صبر کنید

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link