چگونه می توان مهارت صحبت کردن را بهترکرد؟

چگونه می توان مهارت صحبت کردن را بهترکرد؟

چگونه می توان مهارت صحبت کردن را بهترکرد؟

موسس سرزمین زبان ،جناب آقای ابراهیم خلیل مهرنو سعی دارد تا با انتقال مطالب نوشته به شما کمک کرده تا با تاثیر گذاری در این امر،راهگشای شما عزیزان در رسیدن به اهداف زبانی خود در کوتاهترین مدت باشید. امیداست با نظرات ارزشمند خود وازسوی دیگر قدردانی ازخدمات رایگانی که در اختیار شما گذاشته می شود،ما را در این امر همراهی کنید.

سخن ابراهیم خلیل مهرنو مؤسس سرزمین زبان :
درد بزرگ ما در این مملکت نگرش ماست ! کسی نگرش را به ما آموزش نداده است.
یک مسئله پیچیده جوابش لزوما پیچیده نیست. بیایید نگاه ساده داشته باشیم به موضوعات.
بیایید دست معلمی را ببوسیم که پاسخ سوْال ما را نمی دهد بلکه ما را به چالش می کشاند تا بهتر یاد بگیریم. (دوست همیشگی شما مهرنو )

(صفحه ی رسمی سرزمین زبان را در اینستاگرام دنبال کنید)

http://www.Instagram.com/Sarzaminezaban

 

اغلب صحبت کردن یکی از دشوارترین چهار مهارت زبانی می باشد . شنیدن ودرک کردن وحتی خواندن ونوشتن از یک طرف واز طرفی دیگر صحبت کردن از نظر زبان آموزان دشواراست .

صحبت کردن ویادگیری آن باید به گونه ای باشد که قادر باشیم با سخنور انگلیسی در محیط انگلیسی زبان وبه راحتی وبدون فکر کردن (اتوماتیک وار)صحبت کنیم.

من با مطالبی که درسرزمین زبان ارائه می کنم ،می توام به شما کاربران سایت سرزمین زبان خاطرنشان کنم که با اجرای راهکارها وتکنیک ها شما قادر خواهید شد به راحتی با یک بومی زبان صحبت کنید.

 

760px-Improve-Your-English-Speaking-Skills-Step-1-Version-2

1-صدایتان را ضبط کنید.

هنگامی که درخلوت ،تنها هستید پس لزومی ندارد که نگران اشتباه صحبت کردن باشید ، بنابراین به مغز خود فرصت آرامش وایمنی بدهید ،دراین حالت به حداکثر یادگیری خواهیدرسید. یک سی دی که به همراه کتاب است ویا کلیپ به صورت آن لاین پیدا کنید ومثل آن تقلید وکپی برداری کنید.

. صدای خود را به هنگا خواندن ضبط کنید . قادر خواهید شد تا با ملودی خود آشناترشوید که در واقع به هنگام نیاز ،دچار مشکل می شوید. اشکالات خود را می شنوید وبه آنها پی می برید ومتوجه می شوید درچه مقوله هایی ضعف دارید. دوباره آنها را می خوانید وضبط می کنید تا پی به پیشرفت خود ببرید.

 

 

2-با صدای بلند بخوانید.760px-Improve-Your-English-Speaking-Skills-Step-2-Version-2

اگر به هر دلیلی نمی توانید صدایتان را ضبط کنید ،مهم نیست . سعی کنید متن کتاب را با صدای بلند بخوانید . هرروز 15 تا 20 دقیقه ایده آل است . عادت پیدا می کنید تا مدت زمان بیشتری صحبت کنید وجملات بلندتری را تولید کنید. در واقع تولید جملات بلندتر شما را دچار مشکل نمی کند. واژه ها وکلمات جدید را که یاد گرفته اید را درجملات خود استفاده کنید. حالت بهتر این است که کتابهایی را پیدا کنید که دیالوگ های متنوعی دارند. البته به طور کلی زبان دراین حالت شکل واقعی خود را دارد وراحت تر هم به نظر می رسد. این که شعر بخوانید خوب است اما مکالمه خواندن مهارت کاربردی شما را افزایش می دهد.

 

3-سعی کنید به mp3 وپادکست ها واخبار گوش کنید .760px-Improve-Your-English-Speaking-Skills-Step-3-Version-2

ما در عصر دیجیتالی زندگی می کنیم . حتی اگر تصور می کنید در نزدیکی شما شخص بومی زبان پیدا نمی شود ،می توانید از کانال های BBC,Scientifie America,CBC و رادیوی ABC استرالیا بهره مند شوید. این ها مثال های خوب mp3 هستند که درشروع کار می توانید ازآنها استفاده کنید. البته ایستگاههای خبر فراوانی در دنیای بیرون وجود دارند وبهترین حال این است که این افراد خیلی زیبا و واضح وشفاف صحبت می کنند ضمن این که لهجه ی خوبی هم دارند.

 

. مطلب دیگر این است که مطالب خوبی برای صحبت به زبان انگلیسی پیدا می کنید. شما درعمل دارید با یک تیر دونشان می زنید. هم دانش زبانی خودتان را ارتقاء می دهید وهم اطلاعات عمومی تان را .

 

4-به موسیقی گوش کنید.760px-Improve-Your-English-Speaking-Skills-Step-4-Version-2

البته به خوبی گوش فرا دادن به اخبار، پادکست وغیره نمی باشد ،اما هم فال است وهم تماشا. به دلیل تمرکز برروی درک متن شعرها وآوازها می تواند مفید واقع شود .

. بهتراست به اشعاری توجه کنید که آهسته تر ادا می شوند هرروز مستمر گوش دهید تا به طور کامل آنها را حفظ کنید . البته به این روش با اصطلاحات عامیانه ،بهتر وراحت تر هم آشنا می شوید.

 

 

 

5-تلویزیون وفیلم تماشا کنید.760px-Improve-Your-English-Speaking-Skills-Step-5

باید بگویم که صحبت کردن با گوش کردن درهم تنیده شده است . بنابراین می توان گفت که بهترین روش آسان در شروع وادامه دادن یک مکالمه ،تلویزیون وفیلم تماشا کردن است . شما با تماشا کردن آنها به جای کاراکترهای فیلم می توانید با حس بیشتری مطالب رد وبدل شده را بیاموزید وبه تدریج به روش صحبت کردن آنها عادت کنید.

 

 

 

 

6-دنیای خود را وسعت ببخشید.760px-Improve-Your-English-Speaking-Skills-Step-6-Version-2

همان طوری که به صحبت کردن با خودتان به طور روزانه ،ادامه می دهید،متوجه می شوید که تغییرات خاصی در روند تفکر شما ایجاد می شود . مثل این که با پنج حواس خود انگلیسی را تجربه می کنید. فکر می کنید. حس می کنید و دریک زمان آن را از صمیم قلب وبه طور عمیق می آموزید.

 

 

 

 

 

بخش دوم

درتعامل با دیگران ،انگلیسی خود را ارتقاء دهید.

1-ریتم والگوی آن را کپی برداری کنید.760px-Improve-Your-English-Speaking-Skills-Step-7-Version-2

بهتراست بگویم اگر بهترین دانش گرامری را داشته باشید ولی قادر به تغییر الگوی ریتم وبالا و پائین بردن تن صدای خود نباشید. قادر نخواهید بود شبیه یک بومی زبان ،صحبت کنید. چه زمانی که با یک بومی صحبت می کنید ویا فیلم تماشا می کنید. توجه خود را برروی فشار و تاکید برروی کلمات وجملات ،معطوف کنید تا به خوبی آنها را کپی برداری کنید .

. در هرجمله بخش هایی وجود دارند که بلندتر هستند وبا تن بالاتری ادا می شوند. دقت کنید وآنها را ادا کنید.

 

 

2-به حرکت لب ها ودهان هم دقت کنید.760px-Improve-Your-English-Speaking-Skills-Step-8

علاوه بر این که هرزبان یک ملودی خاصی دارداز حرکات دهان به شکل خاصی هم برخورداراست. اگر سعی کنید لب ها ودهان خود را به طرز صحیحی حرکت دهید ،در تولید صداها موفق تر و شبیه به یک بومی خواهید شد. بنابراین به این مطلب هم توجه کنید.

.البته شما نمی توانید صحبت کردن شخصی را قطع کنید واز او بپرسید چگونه صداها وکلمات را ادا می کند.(موقعیت زبان در دهان وتولید مثلا  واکه هاومصوت ها) اما باید به صورت آگاهانه برروی آنها تمرکز کنید. اگر کلمه ای را نمی توانید مانند بومی زبان ،ادا کنید (تقلید کنید) شاید لازم است موقعیت زبان خود را در دهان عقب تر ویا جلوتر بیاورید. برای تولید اصوات می توانید از کتاب آواشناسی استفاده کنید البته بحث تخصصی تری است .

 

3-بهتراست با خود یک دیکشنری الکترونیکی جیبی ویا یک دفترچه یادداشت داشته باشید.760px-Improve-Your-English-Speaking-Skills-Step-9

هنگامی که با شخصی صحبت می کنید ویا به گفتگوی شخصی توجه می کنید وکلمه ای ناآشنا به گوشتان می خورد ،بهتراست آن را یادداشت کنید تا فراموش نکنید بعد سرفرصت تلفظ ونوشتارآن را به دقت یاد خواهید گرفت .

. خیلی خوب است که آن را بنویسید وبه آن نگاهی بیندازید وواجب تر این که برای این که آن را تا ابد فراموش نکنید باید با آن جمله بسازید ودرجملات خود به طور عملی از آن واژه استفاده کنید. به این تکنیک می گوییم یادگیری واژه نه حفظ کردن آن .

 

 

 

4-کلاس های گوناگونی بردارید.760px-Improve-Your-English-Speaking-Skills-Step-10-Version-2

پیشنهاد من از روی تجربه به شما کاربران سایت سرزمین زبان این است که سعی کنید اگر به کلاس گرامر می روید ،کلاس مکالمه ی آزاد هم بردارید تا دانش خود را درکلاس مکالمه کاربردی ترکنید. کلاس گرامر خسته کننده است وتعداد زیاد است اما درکلاس کوچکتر می توانید فرصت بیشتری را اختصاص به صحبت کردن بدهید. وتوجه مربی به شما بیشتر خواهد بود.

.کلاس های مختلفی وجود دارند به خصوص در کالج های خارج از ایران شما می توانید با توجه  به نقاط ضعف خود را پوشش دهید. مثلا اگر به آشپزی علاقمند هستید می توانید کلاس آشپزی به انگلیسی را بردارید.

 

5-دلایل خود را برای نیاز به انگلیسی صحبت کردن پیدا کنید.760px-Improve-Your-English-Speaking-Skills-Step-11-Version-2

اگر با سرعت متوسطی مشغول به یادگیری زبان هستید واز طرفی نیاز مبرمی به یادگیری و صحبت کردن دارید،بهتراست همین حالا خودتان را متقاعد کنید تا بیشتر کار کنید وساعات بیشتری را به یادگیری اختصاص دهید. باید به خودتان اجازه بدهید که زبان تمامی ابعاد زندگی شما را دربر می گیرد.

 

 

 

چگونه می توان به این هدف رسید؟

دراین جا چندنکته وایده را ارائه می کنم.

.اگر چند دوست دارید که زبان می آموزید ،گروهی را تشکیل دهید تا به صورت یک تیم باهم کار کنید. حتی اگر بومی زبان نباشید همین که به انگلیسی فکر می کنید کافیست . ضمن این که از یکدیگر یاد می گیرید محیط خالی از استرس وترس را هم برای حداکثر یادگیری فراهم می کنید.

6-شما می توانید درسایت سرزمین زبان به صورت رایگان عضو شوید ومطالب ونوشته های خود را ایمیل کنید تا باز خورد بگیرید با نمونه های تدریس وپکیج ها آشنا شوید. آنها را بررسی کنید و با جدیدترین راهها وروش های یادگیری زبان آشنا شوید.

 

 

 

 

 

 

بخش سوم

آموزش دادن به مغزتان

1-عادت کنید تا روزانه عبارات خاصی را بیاموزید.760px-Improve-Your-English-Speaking-Skills-Step-13-Version-2 (2)

اگر احساس می کنید حمل دیکشنری جیبی ودفترچه یادداشت چندان کار ساز نیستند ،باید روش دیگری را برای یادگیری وبالا بردن دامنه ی لغات انتخاب کنید. حالا بیایید درهرکجا که انگلیسی می خوانید ویا می شنوید ویا تماشا می کنید به محض برخورد کردن با یک واژه ی جدید آن را به خاطر بسپارید.

.اگر ازآن استفاده نکنید آن را ازدست خواهید داد. می توانید حالا با مرور آنها در دفترچه تان ،وجمله سازی ، آنها را دوباره به یاد بیاورید.

 

 

2-باید آوا نگاری را یاد بگیرید. 760px-Improve-Your-English-Speaking-Skills-Step-14-Version-2

هرچند سخت است اما ارزش دارد. الفبای فونتیک بین المللی یک سیستم سمبولیکی است که مربوط به صداها می باشد . اگر با کلمه ای برخورد کردید که تلفظ آن را نمی دانید فقط لازم است آوا نگاری آن را چک کنید.IPA درآنجا می تواند کارساز باشد به دو فرمت بریتانیایی و آمریکائی.

 

.از هر ملیت وبا هر لهجه ای که دارید می توانید با یادگیری IPA ،تلفظ صحیح هر واژه را بیاموزید. گویی کلیدی دردست دارید ودری را به روی خود می گشائید. هر زبانی در دیکشنری خود آوانگاری دارد واین یعنی همه چیز….

.ما در سرزمین زبان هدیه ای برای شما عزیزان داریم. سی دی دیکشنری آکسفورد هدیه ی ما به شماست که می توانید از آن بهترین استفاده را داشته باشید.

 

 

3-برای خود پاداش ویا جریمه قائل شوید.760px-Improve-Your-English-Speaking-Skills-Step-15-Version-2

به نظر سخت ودشوار است . اما امتحان کنید …جواب می دهد . در منزل خود ابتدا به موقعیت های کوتاه مدت تری مانند زمانی که سرمیزشام هستید به یکدیگر قول بدهید فقط انگلیسی صحبت کنید وبعد مدت زمان آن را طولانی تر کنید .

وبا یکدیگر شرط کنید که اگر به مدت دو هفته انگلیسی صحبت کنید ،بعد به رستوران خواهید رفت . ویا حالت برعکس آن ،اگر کسی از خانواده به زبان مادری صحبت کند 1000 تومان باید کنار بگذارد . ان بهترین روش برای ساختن عادات خوب است .

.البته قوانین حاکم بر خانه شماست . شما می توانید آن را درگروه خاص ویاکلاس خود هم تعمیم دهید. مثلا اگر در تیم درسی شما کسی به زبان مادری صحبت می کند ،نوبت بعد باید غذا ویا تغذیه بیاورد.

 

4-موقع صحبت کردن زیاد فکر نکنید.760px-Improve-Your-English-Speaking-Skills-Step-16-Version-2

هنگامی که درحین صحبت واژه ای از یادتان می رود به خودتان اجازه ندهید تنها فراموشی یک کلمه باعث می شود ذهن وبدن وتعامل شما مختل شود . شما می توانید واژه ی دیگری را به جای آن جایگزین کنید ویا حتی این که آن قسمت را حذف کنید ومطلب دیگری را بگوئید. نگذارید احساس خوب شما تبدیل به یک احساس بد شود. لازم است بدانید که این حالت برای همه اتفاق می افتد حتی یک سخنران ماهر هم درسمینار دچار این حالت می شود.

 

.این واقعیت دارد که حتی بومی زبان هم واژه ای را فراموش می کند وخود ما هم صدالبته . این حالت ها باعث نمی شوند که مخاطب ما روی ما قضاوت کند . بسیار عادی برخورد کنید ، فقط سعی کنید که حرفی را به بومی زبان نگوئید که تاکنون نشنیده است . بنابراین باید مراقب باشید عباراتی را انتخاب کنید تا تکرار استفاده ی بالایی در بومی زبانها داشته باشید.

 

 

5-در مورد همه ی موارد بالا باید صبورانه برخورد کنید وبه خاطر داشته باشید که یادگیری زبان روندی است که سالها به طول می انجامد .760px-Improve-Your-English-Speaking-Skills-Step-17-Version-2

اگر درطول راه احساس خستگی کنید ،ریسک است از کارکشیده شدن را تجربه خواهید کرد. سخت نگیرید! شما به آن مرحله ی رضایتمندی وایده آل خواهید رسید.   روزی نه چندان دور ….به حرف من اعتماد کنید.

.آسان ترین روشی که باعث می شود شما به نکات بالا گیج وسردرگم نشوید ،این است که باید پیشرفت خود را ارزشیابی کنید آن وقت است که به گذشته برمی گردید وپله های پیشرفت یادگیری در زبان را مرور می کنید. یادداشت برداری ،جمله سازی ،فیلم تماشا کردن و….

همین مرور به گذشته چراغی می شود برای راه آینده ی شما .

 

درسرزمین زبان درتولید پکیج ها رعایت این نکات شده است .

.تکرار بالای عبارات واصطلاحات رایج

.بومی سازی

.ساختار شکنی

 

در دهه ی اخیر مهارتهای انگلیسی یک اصل ناگریز است چرا که زبان انگلیسی ،زبان دنیاست و همه ی ما باید با آن جلو برویم . اگر از آن دسته افرادی هستید که زبان را جزو کارهای روزمره خود قرار نداده اید بلکه هرزگاهی وقت خود را به آن اختصاص می دهید. باید بگویم در ارتباط برقرار کردن با دنیای بیرون دچار مشکل می شوید ،و در روند یادگیری هم افت می کنید. شما نیاز به وقف کردن زمان دارید و خبرخوب ما در سرزمین زبان این است که با  گردآوری آنها توسط آقای ابراهیم خلیل مهرنو ،این فرصت را به شما می دهیم

 

تهیه و تنظیم :

موسس سرزمین زبان آقای ابراهیم خلیل مهرنو

ترجمه از خانم الهام دژکام کارشناس سرزمین زبان

 

(صفحه ی رسمی سرزمین زبان را در اینستاگرام دنبال کنید)

http://www.Instagram.com/Sarzaminezaban

 

لطفا جهت ورود به هر بخش کلیک کنید:

آموزش تصویری سرزمین زبان

رادیو اینترنتی سرزمین زبان

محصولات آموزشی سرزمین زبان

و جهت مشاوره رایگان حتما با ما تماس بگیرید

-سرکار خانم موسوی مشاور و کارشناس فروش

– سرکار خانم راد مشاور و کارشناس فروش

– سرکار خانم فیضی مشاور و کارشناس فروش

-سرکار خانم مهرنو مشاور و کارشناس فروش

 – ابراهیم خلیل مهرنو موسس و مشاور آموزشی سرزمین زبان

ساعت تماس از 10 صبح تا 10 شب

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان :

09121035797

09128382836

09128382837

02144961935

02144961936

09128299196

09128299197

09128299198

سامانه پیامک :

30004033

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

لطفا صبر کنید

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link