چگونه متن انگلیسی بخوانیم و متوجه شویم؟

چگونه متن انگلیسی بخوانیم و متوجه شویم؟

چگونه متن انگلیسی بخوانیم و متوجه شویم؟

در عصر جدید و رشته های جدید دانستن اینکه چگونه متن انگلیسی بخوانیم و متوجه شویم از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه شما دوستان عزیز را به این مقاله ی زیبا جلب می کنیم:

129 میلیون کتاب در جهان وجود دارد.

هرساله،کشورهای انگلیسی زبان درحدود نیم میلیون کتاب جدید منتشر می کنند.

در بخش آنلاین،حتی آمار چشمگیرتر است.تخمین زده شده است که بیش از دو میلیون پست جدید از طریق وبلاگ ها در هر روز منتشر می شود.

ویکیپدیا در حال حاضر بیش از پنج میلیون مقاله به زبان انگلیسی دارد که شامل مطالب متنوعی است.

چگونه متن انگلیسی متوجه شویم
چگونه متن انگلیسی متوجه شویم

بنابرین شما مطالب زیادی برای خواندن دارید اما چطور شما می توانید خواندن آن ها را یاد بگیرید؟

نگران نباشید!با استفاده از تکنیک های عنوان شده در این مقاله،شما می توانید خواندن هر آنچه را که دوس دارید یاد بگیرید.

چرا که خواندن یک مهارت است که می تواند یاد گرفته شود و در طول زمان پیشرفت کند.

با این هفت تکنیک شما می توانید مطالبی را که به انگلیسی می خوانید بهتر درک کنید(بدون توجه به سطح انگلیسی تان) بخصوص زمانی که شما با مطالب چالش برانگیزتری مواجه هستید.

این سیستم کمک بزرگی برای شما خواهد بود.

یادگیری خواندن به زبان انگلیسی با متن های تقریبا چالش برانگیز

زمانی که شما در حال یادگیری خواندن به زبان انگلیسی هستید بهتر است متن هایی را بخوانید که بالاتر از سطح زبان انگلیسی تان است.

این به این معنی است که شما مقاله ها یا کتاب هایی را بخوانید که اندکی برای شما دشوارتر باشد.بعضی از کلمات و عبارات برای شما چالش برانگیز و ناآشنا خواهد بود.اما بازهم متوجه خواهید شد که متن به شما چه می گوید.

چرا شما باید برای خواندن متونی را انتخاب کنید که بالاتر از سطح انگلیسی تان است؟

خواندن متون آسان برای شما سرگرم کننده خواهد بود.اما اگرشما فقط متون راحت را بخوانید هرگز پیشرفت نخواهید کرد.این ایده خوبی است که شما متونی را بخوانید که در حال حاضربرای شما راحت تر است.اما این کار هرگز شما را به سطح بعدی منتقل نخواهد کرد.با خواندن متونی که بالاتر از سطح فعلی شماست بیشتر به چالش کشیده خواهید شد ودر هرلحظه چیزهای بیشتری یاد خواهید گرفت.

با این روش،در خواندن متون انگلیسی به سطح بالاتری منتقل خواهید شد.

خودتان را به خواندن متونی که خیلی بالاتراز سطح خودتان است وادار نکنید.کار کردن با متونی که خیلی سخت است می تواند خسته کننده و ناامیدکننده باشد.بنابرین هدف این است که متونی را پیدا کنید که خیلی سخت نباشد فقط کمی شما را به چالش بکشاند.

گام هایی که قبل از شروع به خواندن باید بردارید.

این که شما در حال خواندن چیزی هستید که راحت،سخت یا درست مناسب سطح شماست مهم نیست.در اینجا گام ها و مراحلی را برای شما آورده ایم که به شما کمک خواهد کرد خواندنتان آسانتر شود.

زمانی از روز را انتخاب کنید که شما بیشترین هوشیاری را دارید.آیا شما فردی سحرخیرهستید یا جز آن دسته افرادی هستید که شب ها بیدار می مانید؟ اگر شما احساس می کنید مغزتان در ساعاتی از روز بهترین عملکرد را دارد.سعی کنید در همان ساعات بخوانید.

برای خواندنتان هدف تعیین کنید. چرا شما این متن را می خوانید چگونگی متفاوت خواندن یک متن بستگی به چیزی دارد که شما می خواهید از خواندن آن دریافت کنید.خواندن برای درک کلی متن کاملا متفاوت خواهد بود اززمانی که شما بخواهید آن را به طورکامل درک کنید یا فقط کلمات جدید از آن یاد بگیرید.

Scan و Skim:اسکن یک متن به این معنی است که در یک متن به دنبال یک بخش خاص برای پاسخگویی به یک سوال خاص باشید. Skim کردن به این معنا می باشد که به چشمانتان اجازه بدهید نگاه سریع و اجمالی ای بدون این که هر کلمه را بخوانید داشته باشید.

این دومورد استراتژی های فوق العاده ای هستند که شما قبل از این که شروع به خواندن کنید می توانید از آن ها استفاده کنید.این ها به شما اجازه خواهند داد که درباره متن یا عنوانی که قصد خواندنش را دارید یک ایده کلی داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید که شما راحت هستید و نورخوبی در اختیار دارید.نورضعیف می تواند به چشمانتان فشار وارد کند و راحت نبودن حواس شما را پرت خواهد کرد.شما می خواهید مغزتان به طور کامل روی متن باشد نه این که چقدر کمرتان از صندلی نامناسب صدمه خواهد دید.

عوامل حواس پرتی را از بین ببرید.پیدا کردن مکانی که شما بتوانید آرامش و سکوت را حین خواندن داشته باشید به شما کمک خواهد کرد تمرکز کنید.تلویزیون را خاموش کنید.تلفن خود را در حال سکوت قرار دهید وبه تنهایی به یک اتاق ساکت بروید.

از قلم و انگشت خوداستفاده کنید تا خواندنتان را هدایت کند.اگر شما هنوز مشکلات تمرکز دارید اسلاید قلم یا انگشت خود را زیر کلماتی که می خوانید قرار دهید.این به شما کمک خواهد کرد که چشمانتان را در حرکت روی صفحه نگه دارید.

استراحت کنید.بعد از مدتی مغز شماخسته می شود و وقتی شما خسته هستید تمرکز کردن عملا کاری سخت می باشد.وقفه های زمانی ایجاد کنید این وقفه های زمانی به مغز و چشم شما فرصت استراحت می دهد.یا فقط برای دوره های کوتاه زمانی بخوانید.

برای نشان دادن این که چطور شما می توانید هر متنی را صرف نظر از سختی و راحتی آن بخوانید.ما تکنیک هایمان را در قالب دوپاراگراف از مقاله ای برای شما توضیح خواهیم داد.

این دو پاراگراف به شرح زیر است. همین الان سعی کنید آن ها را بخوانید.اما نگران نباشید که متوجه آن نمی شوید.ما به شما قول خواهیم داد که درپایان این مقاله خواهید توانست.

Reading is not an instinctive skill for human beings. It’s not etched into our genes the way speech is. We have to teach our minds how to translate the symbolic characters we see into the language we understand. And the media or other technologies we use in learning and practicing the craft of reading play an important part in shaping the neural circuits inside our brains.

 

Experiments demonstrate that readers of ideograms, such as the Chinese, develop a mental circuitry for reading that is very different from the circuitry found in those of us whose written language employs an alphabet. We can expect as well that the circuits woven by our use of the Net will be different from those woven by our reading of books and other printed works.

هفت گام موثر

1-قبل از این که شروع به خواندن کنید یک لیستی از کلمات برای خودتان بسازید.

در متن بالا،شما ممکن است متوجه کلماتی شده باشید که شما آن ها را نمی شناشید.بعضی از کلمات مهم تر از بقیه هستند(درتک دوم در این مورد بیشتر یاد خواهیم گرفت).قبل از این که یک متن را بخوانید نگاه سریعی ای بر روی کلماتی که نمی دانید داشته باشید و یک لیست از کلمات با تعاریفشان برای خودتان بنویسید.

جستجو کنید:

×کلماتی را که بیش ازیک بار تکرار شده اند.

×کلمات ناآشنا در جملات کوتاه

×کلماتی را که قبلا در جاهای دیگر دیده اید.

در اینجا یک لیست از کلمات با تعاریفشان برای متن بالا آورده ایم.

Instinctive: Something you do or know how to do without needing to learn it

Etched: Something that is carved into a surface, or something that is remembered very well

Circuitry: A closed route or path that something takes—usually an electric current

2-هیچ کلمه ای را معنی نکنید.

همانطور که در گام یک گفته شد. نیازی نیست که معنی همه کلمات را بدانید تا متن را متوجه شوید. درواقع توقف برای معنی کردن هر کلمه، زمان زیادی را از شما می گیرد وشما را از فهم و درک کل متن منحرف می کند.

وقتی به کلمه ی برخورد می کنید که آن را نمی شناسید.از خودتان سوال بپرسید که آیا بدون این کلمه هم شما می توانید این جمله را متوجه شوید.

در متن نمونه ما،آخرین جمله اولین پاراگراف می گوید:

And the media or other technologies we use in learning and practicing the craft

شما ممکن است معنی کلمه “craft” را ندانید.اما واقعا به معنی آن نیازی ندارید.اگر شما آن را در نظر نگیرید شما هنوز هم می توانید جمله را متوجه شوید.

“And the media or other technologies we use in learning and practicing reading.”

اگر شما کنجکاو هستید”craft”به معنی مهارت به وجود آوردن یا ساختن یک چیز است.حالا شما می دانید!

85 درصد تخفیف بزرگترین پکیج آموزشی زبان انگلیسی

3-از راهنمایی های داخل جمله استفاده کنید.

نکته مهم درباره جمله ها این است که آن ها کلمات قبل و بعد کلمات جدید را در اختیار شما قرار می دهند.این به این معنی است که کلمات ناآشنا توسط کلمات دیگری که مفهوم را روشن می کنند احاطه شده است. با نگاه کردن به کلماتی که قبل و بعد از کلمه ناآشنا آمده است.شما اغلب می توانید مفهوم اصلی را متوجه شوید.

به عنوان مثال،پایان آخرین جمله پاراگراف اول درباره “neural circuits inside brains”صحبت می کند. Neural circuits چیست؟با نگاهی به بقیه جمله می توانید بگویید که neural circuits چیزهایی هستند که در مغزمان داریم.

اگر شما قبل از اینکه شروع به خواندن کنید لیستی از کلمات را تهیه کنید شما به احتمال زیاد می دانید که circuit یک مسیر بسته ای است که جریان الکتریکی از آن می گذرد.بنابرین شما حدس می زنید که neural circuit یک مسیری است که سیگنال های مغزمان هنگامی که فکر می کنیم، عمل می کنیم یا چیزی را یاد می گیریم از آنجا عبور می کند.و کاملا درست است!

4-به دنبال ریشه کلمات،پیشوندها وپسوندهایی که می دانید باشید.

پیشوندها،بخش هایی از کلمات هستند که در ابتدای کلمات می آیند.در اینجا دو نمونه پیشوند آورده ایم:

Bi(به معنای دو):bicycle ( دوچرخه)،bipedal( دوپا)،bilateral(دوجانبه)

Im(کلمه را منفی می کند.): impossible(غیرممکن)، )imperfectناقص)،immoral(غیراخلاقی)

پسوندها در پایان کلمات می آیند.در اینجا دو نمونه پسوند آورده ایم:

Ology- (به معنای مطالعه ی…): biology (زیست شناسی)،archaeology(باستان شناسی)، zoology(جانورشناسی)

Less-(به معنای بدون): powerless(ناتوان)،worthless(بی ارزش)،pointless(بی معنی)

ریشه بخشی از کلمه است وآنچه که به کلمه می دهد معنای اصلی اش است و هنگامی که شما پیشوند و پسوند را حذف می کنید باقی می ماند.

Bio(به معنای زندگی): biology(زیست شناسی)،biodegradable(زیست تخریب پذیر)

Hydro (آب): dehydrate(بی آب کردن)،hydroelectric(زیست تخریب پذیر)

شما ممکن است متوجه شده باشید که دوکلمه “bicycle”و”biology” هر دو “bi”مشابهی در ابتدا دارند.”bio” وbi” ” از دو کلمه متفاوت لاتین می آیند.بنابرین مراقب باشید هنگامی که به یک کلمه جدید نگاه می کنید.پیشوند،پسوند و ریشه کلمه کمک شایانی به شما می کند.

در دو پاراگراف نمونه،تعدادی کلمه وجود دارد.که شما احتمالا ریشه های لاتینشان را متوجه شده اید.

Ideogramها سمبل های نوشته شده ای هستند که یک مفهوم را نشان می دهند.این کلمه از ریشه ideo (فرم) و یک پسوندgram (روش نوشته شدن) آمده است.شما ممکن است پیشوند gram را از telegram” ” و “instagram “بشناسید.

Circuit حلقه بسته یا مسیری است که از کلمه لاتین circum (مدور) آمده است.شما به احتمال زیاد تشخیص خواهید داد که به کلمه circle(دایره)نزدیک خواهد بود.

 

5-جملات را به تکه های کوچک بشکنید.

حالا شما می توانید کلمات را متوجه شوید.شما می توانید دانش جدیدتان را به جملات کامل اعمال کنید.بعضی از جملات برای دنبال کردن سخت می باشند.چرا که خیلی طولانی هستند یا ساختار سختی دارند.برای این که این جملات را بفهمید باید آن ها را ساده تر کنید.برای این کار باید آن ها به قطعات کوچکتری بشکنید.شما می توانید جملات را با کاما یا در ذهنتان جدا کنید.

جمله اول در پاراگراف دوم واقعا طولانی است:

“Experiments demonstrate that readers of ideograms, such as the Chinese, develop a mental circuitry for reading that is very different from the circuitry found in those of us whose written language employs an alphabet.”

سعی کنید این جمله طولانی را بشکنید و از هم جدا کنید ودر عین واحد آن را به یک قطعه تبدیل کنید.اگر شما سعی کنید هر بخش را با کلمات خودتان بگویید واقعا به شما کمک خواهد کرد.

این ممکن است چیزی شبیه این باشد:

Experiments demonstrate that — studies show that.

readers of ideograms — people who read characters (which show meaning instead of sounds).

such as the Chinese — Chinese people are an example of ideogram readers.

develop a mental circuitry for reading — create paths in their brains when they read.

   . that is very different from the circuitry — which are not like the paths.

found in those of us whose written language employs an alphabet — found in people who use an alphabet.

از آن جایی که شما بخش های مختلف جمله را می فهمید.حالا شما می توانید با کلمات خودتان آن را در کنار هم قرار دهید.

Studies show that people who read characters instead of an alphabet (like Chinese people, for example) have very different brain paths for reading than those of people who do use an alphabet .

حالا ببینید.آن چنان که سخت به نظر می رسید نبود!

 

6-به دنبال کلمات و ایده های مرتبط باشید.

این که می توانید هر جمله ای را درک کنید یک شروع خوبی است.اما حالا زمان آن رسیده است که همه جملات را با هم مرتبط کنید و متن کامل را بفهمید.شما می توانید با جستجوی کلمات و ایده هایی که مرتبط شده اند این کار را انجام دهید.

یک راه برای این کار این است که به دنبال کلمات و عبارت های تکراری باشید.در مثال ما این روش خوبی است.از آن جایی که کلمه “circuit” دفعات زیادی در دو پاراگراف تکرار شده است.

پاراگراف اول به این موضوع اشاره می کند که چطور ما تغییرات را می خوانیم.چطور مغزما از اطلاعات مفهوم می گیرد وآن را درک می کند(استفاده از مدارهای عصبی).پاراگراف دوم یک مثال خاص تری به ما نشان می دهد.این می گوید افرادی که با استفاده از حروف الفبا می خوانند و افرادی که با استفاده از مفهوم نگاشته ها (ideogramها) می خوانند مدارهای مغزی متفاوت تری دارند.

متن شما ممکن است کلمات تکراری نداشته باشد در آن صورت شما می توانید به دنبال کلمات برجسته،کلمات در ایتالیک ها یا گفتگوهایی که در میان علامت نقل و قول نوشته می شود باشید.

اگر شما در حال خواندن داستان هستید شما می توانید برای بدست آوردن سرنخ به دنبال عواطف و احساساتی باشید که در جریان داستان برای شخصیت ها اتفاق می افتد.

در غیر داستانی ها به دنبال کلمات وعبارت هایی که مربوط به زمان هستند باشید مانند before(قبل از)، then(پس ازآن)،soon after(به زودی پس از آن) و کلماتی از این قبیل باشید که به شما کمک می کند اطلاعاتتان را سازماندهی کنید.

فقط با دنبال کردن کلمه “circuit ” در متن ما،شما تقریبا می توانید متن کامل را متوجه شوید.

 

7-بخوانید و خلاصه کنید.

شما کلمات را می فهمید.جملات را می فهمید.شما حتی در حال شروع کردن فهم ایده ها هستید.حالا توقف کنید!دوباره متن را بخوانید و سعی کنید آن را خلاصه کنید.نکات و ایده های اصلی را با کلمات خودتان توصیف کنید.

بعد از این که از ابتدا تا انتهای متن را بادقت خواندید و کم کم از این هفت تکنیک استفاده کردید.شما باید قادر باشید متن را خیلی بهتراززمانی که برای اولین بار خواندید متوجه شوید.

در اینجا خلاصه ای از متن را برای شما آورده ایم ودر خلاصه آن از کلمات آسان تری استفاده کرده ایم.

Reading is not something we do naturally, so our brains need to learn how to change the letters on a page into actual meaning. How and where we read can change the way our brains make this change.

Studies have shown that our brains work in very different ways when we read an alphabetical text than when we read a text of ideograms (like Chinese characters). This probably means that our brains also work differently when we read text online than when we read text from a physical book.

In other words, you might be changing the way your brain works right now, just by reading these words on a screen instead of a printed page. Pretty crazy!

شما در این مسیر پیشرفت کرده اید چرا که از درک سخت یک متن به درک خوبی از آن رسیده اید.خسته نباشید!شما حالا می دانید هر متنی را می توانید بخوانید.

ما فقط از دو پاراگراف یک مقاله طولانی استفاده کردیم.حالا شما با این تکنیک ها می توانید کل مقاله را بخوانید.

شما هنوز هم ممکن است گاهی اوقات مشکل داشته باشید.بنابرین این قابل قبول است که از دیگران درخواست کمک کنید.اگر بخشی از یک متن برای شما واقعا سخت است.سعی کنید از دوستتان،یک گویشوربومی،یک استاد یا از اینترنت برای توضیح و خلاصه آن کمک بگیرید.

 

مترجمان:

ابراهیم خلیل مهرنو موسس سرزمین زبان

سرکار خانم جلالی کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی

 

کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

مشاوران :
-سرکار خانم جلالی مشاور آموزشی سرزمین زبان

ساعت تماس از 10 صبح تا 10 شب

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان :

09121035797

02144008685

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

جهت مشاوره رایگان از طرف سرزمین زبان فرم زیر را پر کنید.

لطفا صبر کنید

 

 

 

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link