چگونه برای آزمون آیلتس آماده شویم؟

چگونه برای آزمون آیلتس آماده شویم؟

چگونه برای آزمون آیلتس آماده شویم؟

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که چگونه برای آزمون آیلتس آماده شویم؟ آمادگی برای آزمون آیلتس بدون کلاس و اینکه برای آزمون آیلتس از کجا شروع کنیم؟ از جمله سوالاتی هستند که بار ها از خودتان می پرسید . این مقاله تمام مشکلات شما را اعم از اینگونه سوالات را پاسخ خواهد داد .می دانیم آزمون آیلتس از 0 تا 9 نمره دارد. آیلتس آزمونی بین المللی است که مورد تایید بسیاری از مراکز علمی و دانشگاهها و همچنین یکی از مدارک لازم جهت اقدام به مهاجرت می باشد.

چگونه برای آزمون آیلتس آماده شویم؟
چگونه برای آزمون آیلتس آماده شویم؟

مترجمان:

ابراهیم خلیل مهرنو موسس سرزمین زبان

سرکار خانم جلالی کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی

شاید برای اولین بار است که تصمیم دارید در آزمون آیلتس شرکت کنید یا قبلا شرکت کرده اید اما متاسفانه موفق نبوده اید. این مقاله شما را جهت آماده سازی موثر برای این آزمون راهنمایی می کند.

قبل از این که شروع کنیم، باید بدانید که آیلتس یک آزمون مهارت زبانی است. بنابرین آماده سازی برای آزمون آیلتس از خواندن چند کتاب و دیدن چند فیلم یوتیوب فراتر می رود. شما واژه “فعالانه” را چندین بار در این مقاله خواهید دید. این واژه جهت برجسته سازی اهمیت ابتکار عمل در مطالعه تان و مستند سازی پیشرفت تان استفاده می شود. مطمئن شوید که به خودتان اجازه نمی دهید که روش های مطالعاتی منفعل( به عنوان مثال در حال گوش دادن پادکستی از BBC هستید در حالی که از پنجره اتوبوس به بیرون زل زده اید) را با روش های مطالعاتی فعال اشتباه بگیرید.( به عنوان مثال پادکستی از BBC  را چندین بار گوش می دهید و سعی می کنید تمام آیتم های زبانی را که شنیده اید بررسی و تکرار کنید).

برای رسیدن به یک استراتژی موثر جهت آمادگی برای این آزمون، چهار مرحله زیر را تکمیل کنید. زمان مورد انتظار برای تکمیل این لیست چند روزی می باشد.

گام اول: درک کاملی از این آزمون داشته باشید. این آزمون چیست؟ و چگونه برگزار می شود؟

گام دوم: وضعیت فعلی خودتان را در هریک از مهارت های این آزمون ارزیابی کنید( خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن).

گام سوم: یک هدف واقع بینانه و یک جدول زمانی مطالعه برای خودتان در نظر بگیرید.

گام چهارم: یک برنامه مطالعاتی همراه با تمریناتی که متناسب با نیازهای فردی شما است طراحی کنید.

ضمیمه: منابعی که در برنامه مطالعاتی می تواند جای داده شود.

توصیه من این است که برای انجام هریک از این فرآیندها عجله نکنید و مطمئن باشید کار کردن روی این مراحل هدر رفتن زمان شما نمی باشد. انجام دادن این مراحل، شما را در معرض الگوهای ارزشمند انگلیسی قرار می دهد که شما می توانید آن ها را اتخاذ کرده و در آزمون آیلتس موفق شوید.

 

گام اول: درک کاملی از آزمون آیلتس داشته باشید این آزمون چیست؟ و چگونه اجرا می شود؟

اولین چیزی که هر داوطلبی قبل ازتصمیم به شرکت در آزمون آیلتس باید بداند این است که  این آزمون چیست و چگونه اجرا می شود؟

IELTS.org اطلاعات کاملی درباره آزمون آیلتس دارد که شما می توانید درباره این آزمون، انواع تمرینات و فرمت سوالاتی که استفاده می شود تا توانایی هایتان را مورد ارزیابی قرار دهد اطلاعات کسب کنید.

 

IELTS.org سوالات متداول

http://ielts.org/test_takers_information/test_takers_faqs.aspx

شما همچنین باید با انواع موضوعاتی که در آزمون آیلتس مطرح می شود آشنا شوید.

 http://www.ielts-blog.com/category/recent-ielts-exams/

 

 

سایتی که در بالا عنوان شده است بهترین بایگانی از موضوعات و سوالات آزمون های گذشته در اینترنت می باشد.

با نگاهی گذرا بر روی مجموعه ای از سوالات، شما متوجه خواهید شد که امسال سوالات آزمون آیلتس چه موضوعاتی را دنبال خواهند کرد.لیست موضوعات کریس گرین برای اسپیکینگ  بخش1(http://ielts-yasi.englishlab.net/PAST_PART_ONE_TOPIC_INDEX.htm)  و بخش 2 و 3(http://ielts-yasi.englishlab.net/TOPIC_USAGE_2013.htm) مجموعه ی کاملی از موضوعات اسپیکینگ هستند.

علاوه بر دانستن این که چه موضوعاتی روند کلی آزمون آیلتس را شامل می شود. شما باید با نحوه ی نمره دهی هر بخش از این آزمون آشنا باشید سطح خواندن و شنیدار شما با تعداد سولاتی که شما پاسخ صحیح داده اید معین می شود و در محدوده نمره بین 1تا9 قرار می گیرد. به منظور این که ببینید که این کار چگونه انجام می شود از این آدرس دیدن کنید:

http://ielts-yasi.englishlab.net/BAND_SCORE_CONVERTER.htm

توجه داشته باشید که این اسناد را با دقت بخوانید. درک روشی که شما با آن ارزیابی خواهید شد به شما این اجازه را خواهد داد که اصولی تر یاد بگیرید و میان رایتینگ و اسپیکینگ عالی از متوسط تفاوت قائل شوید.

 

چارت توصیف گر محدوده نمره دهی Task 1 رایتینگ

http://takeielts.britishcouncil.org/sites/default/files/IELTS_task_1_Writing_band_descriptors.pdf

چارت توصیف گر محدوده نمره دهی Task 2 رایتینگ( نسخه عمومی)

http://takeielts.britishcouncil.org/sites/default/files/IELTS_task_2_Writing_band_descriptors.pdf

 

 

گام دوم: وضعیت فعلی خودتان را در هریک از مهارت های این آزمون ارزیابی کنید.

زمانی که شما درک درستی از نحوه اجرا شدن آزمون آیلتس کسب کردید. قدم بعدی این است که وضعیت فعلی خودتان را ارزیابی کنید. برای مهارت لیسینیگ و ریدینگ، شما می توانید با چند آزمون تمرینی خودتان را محک بزنید. British council، نمونه آزمون هایی را در سایتش منتشر می کند که شما می توانید از آن ها برای ارزیابی خودتان استفاده کنید.

 Listening(شنیدار)

 

http://takeielts.britishcouncil.org/prepare-your-test/free-ielts-practice-tests/listening-practice-test-1

 Reading(جنرال)

http://takeielts.britishcouncil.org/prepare-test/practice-tests/reading-practice-test-1-general-training

Reading (آکادمیک)

http://takeielts.britishcouncil.org/prepare-test/practice-tests/reading-practice-test-1-academic

به منظور این که شما به محدوده نمره رایتینگ فعلی تان دست پیدا کنید شما به کسی نیاز دارید که مهارت هایش ارزیابی شده باشد و رایتینگ آیلتس را درک کند. من پیشنهاد می کنم  که با یک معلم آیلتس یا یک داوطلبی همراه شوید که در آزمون رایتینگ نمره 8 یا بالاتر کسب کرده باشد. به خاطر داشته باشید که گویشور بومی انگلیسی که تجربه آزمون آیلتس ندارد قادر نخواهد بود نمره رایتینگ شما را در موقعیت آیلتس به درستی ارزیابی کند. به یاد داشته باشید هیچ کس به جز بازرسان واجد شرایط آیلتس اجازه نمره دادن به زبان شما را ندارند.

اگر شما به یک معلم آیلتس یا یک داوطلب نمره 8 یا بالاتر از 8 رایتینگ دسترسی ندارید. نمونه رایتینگ خود را به IELTS Network بفرستید.

(http://www.ieltsnetwork.com/viewforum.php?f=5 )

یک روش مشابهی که شما می توانید نمره فعلی اسپیکینگ خودتان را ارزیابی کنید،برای آن دسته از افرادی که به معلم آیلتس یا داوطلبان موفق دسترسی ندارند این است که فایل Mp3 خود را به IELTS Network   پست کنند.

(http://www.ieltsnetwork.com/viewforum.php?f=4)

 به هر حال ممکن است بازخورد 100٪ دقیقی نداشته باشد از آن جایی که صدای ضبط کرده شده که تنها خودتان صحبت می کنید تنها بخش دوم آزمون اسپیکینگ راتشکیل می دهد.

گام سوم: یک هدف واقع بینانه و یک جدول زمانی مطالعه برای خودتان در نظر بگیرید.

برای بسیاری از داوطلبان نمره هدف تقریبا مشخص شده است( برای مثال نمره 7 برای مهاجرت به استرالیا یا نمره 8 برای پذیرفته شدن در دانشگاه وارویک). اگر شما مطمئن نیستید که به چه نمره ای نیاز دارید.نمره هدف تان را در تماس با افرادی که می دانند پیدا کنید. داشتن یک هدف مشخص بخش مهمی از فرآیند برنامه ریزی است.

ایجاد یک جدول زمانی واقع بینانه برای مطالعه نیاز به استدلال دارد. به خاطر داشته باشید که پیشرفت شما به چندین عامل بستگی دارد. اساسا به طور فعالانه شما چه میزان زمان در برنامه تان را برای آماده سازی در آزمون آیلتس قرار می دهید.اگرچه British Council مخالف این قضیه است که مدرسان زمان لازم جهت آماده سازی و آمادگی یک داوطلب را تخمین بزنند. با این وجود من تمایل دارم تعدادی از مشاهداتم را که از تجربیاتم بدست آورده ام را به اشتراک بگذارم. مطمئنم برای داوطلبان مفید خواهد بود. لطفا توجه داشته باشید که این اظهارات گسترده تنها بر پایه تجربیات شخصی من است. وممکن است در مورد شما صدق نکند.

مشاهده

سرعت رشد مهارت های فردی متفاوت می باشد.مهارت های  Listeningو  Readingمعمولا سریع تر از  Speakingو  Writingپیشرفت می کند. یک تئوری در این مورد عنوان شده است که می گوید مهارت هایWriting و  Speakingبعد ازListening و Reading در پیشرفت زبان الگو برداری شده اند

( به عنوان مثال: ما با تقلید از آنچه که می شنویم یاد می گیریم صحبت کنیم و با تقلید از آنچه که می خوانیم یاد می گیریم بنویسیم).

علاوه براین، داوطلبان نیازی به دریافت بازخورد از جانب فرد دیگری در مهارت های  Readingو Listening  ندارند. در عمل دیده شده است زمانی که یک داوطلب یک امتحان تمرینی را برگزار و عملکردش را چک می کند از یک پاسخ کلیدی استفاده می کند و فورا ضعف هایش در مهارت های Reading و Listening مشخص می شود. این نوع خودارزیابی در هنگام آماده سازی مستقل برای Writing و Speaking امکان پذیر نمی باشد. و شاید این مورد علت پنهانی تاخیر در پیشرفت این مهارت ها باشد.

پژوهش ها نشان می دهد برای بالا رفتن میانگین نمره کلی داوطلبان از 5.5 به 6 بیش از 300 ساعت مطالعه نیاز است.

گفتگوی من با زبان آموز نمره 8(توبی) یک بازه زمانی مشابه ای رانشان می دهد. توبی به طور مستقل 20 ساعت در هفته برای یک دوره چند ماهه مطالعه کرده است.

البته افراد باهم متفاوت می باشند و موارد گفته شده ممکن است در رابطه با شما صدق نکند اما می تواند به شما کمک کند زمانی که یک برنامه مطالعاتی تدوین می کنید از تجربیات دیگران تا حدودی استفاده کنید و مسیر روشن تری را طی کنید.

گام چهارم :یک برنامه مطالعاتی همراه با تمریناتی که متناسب با نیازهای فردی شماست طراحی کنید.

اکنون شما نمره فعلی خودتان را می دانید و از وضعیت خود، آگاهی دارید. و تقریبا مقدار زمان برای پیشرفت آن را هم می دانید. اکنون شما آماده هستید که یک برنامه مطالعاتی جامع برای آزمون  آیلتس طراحی کنید.

هدف قرار دادن نقاط ضعف در حالی که نقاط قوت خود را حفظ می کنید بخش مهمی از استراتژی مطالعه است. همچنین شما باید به صورت دوره ای ارزیابی از خودتان داشته باشید تا مطمئن شوید که استراتژی مطالعاتی تان اثر مثبتی روی توانایی های شما دارد.

در اینجا دو نکته وجود دارد که شما باید مادامی که برنامه مطالعاتی خود را تمرین می کنید آن ها را انجام دهید. نکته اول این که شما باید دفتری تهیه کنید و هر اطلاعاتی که شما ضمن کار کردن بدست می آورید در این دفتر ثبت کنید (به عنوان مثال: استراتژی های تست هایی که واقعا کاربردی هستند، نقاط ضعف هایی که کشف می کنید، الگوهای زبانی که می خواهید به خاطر داشته باشید، نتایج آزمون های تمرینی) نکته دومی که شما باید انجام دهید این است که زمانی که شما به تنهایی خودتان را آماده می کنید باید نسبت به برنامه مطالعاتی تان متعهد باشید. اگر شما تمایل به تنبلی دارید یک دوست مطالعاتی ترتیب دهید که بتواند شما را در مسیر نگه دارد.

در زیر یک برنامه ریزی یک هفته ای برای شما آورده ایم که هدف آن رشد نیم نمره ای آیلتس در عرض سه ماه می باشد( شما می توانید از منابعی که در ادامه ی این مقاله پیشنهاد داده ایم استفاده کنید و آن ها را وارد برنامه تان کنید). این برنامه ریزی زمان آمادگی را در میان این چهار مهارت متوازن می کند. شما ممکن است در برخی مهارت ها بیش تر از مهارت های دیگر توانایی داشته باشید. شما ممکن است نیاز داشته باشید ساعات مطالعه این برنامه ریزی را زیاد یا کم کنید.

به هر حال، شما باید این برنامه مطالعاتی آیلتس را با توجه به شرایط خودتان شخصی سازی کنید تا بتوانید به سرعت پیشرفت کنید.

لطفا به واژه فعالانه در این برنامه ریزی دقت کنید. این واژه به این معنی است که شما باید در حین مطالعه یادداشت برداری کنید و نکات را در دفترتان بنویسید.تا بتوانید به طور منظم همه بخش های جدید زبانی ای را که با آن روبرو شده اید مرور کنید.

 

 

 

دوشنبه:

 

فعالانه به انگلیسی گوش دهید یا مشغول انجام تمرینات Listening شوید.(60 دقیقه)

فعالانه 25 صفحه از یک متن انگلیسی را بخوانید یا مشغول انجام تمرینات Reading شوید.(60 دقیقه)

فعالانه نمونه سوالات اسپیکینگ آیلتس را با دوست اسکایپی تان تمرین کنید.(60 دقیقه)

Task 2 رایتینگ را تمرین کنید.(60 دقیقه)

مجموع: 4 ساعت

سه شنبه:

 

فعالانه به انگلیسی گوش دهید یا مشغول انجام تمرینات Listening  شوید.(60 دقیقه)

فعالانه 25 صفحه از یک متن انگلیسی را بخوانید یا مشغول انجام تمرینات Reading شوید.(60 دقیقه)

فعالانه عملکردتان را در یک آزمون تمرینی Reading ارزیابی کنید.( 60 دقیقه)

مجموع:3 ساعت

 

چهارشنبه:

 

فعالانه به انگلیسی گوش دهید یا مشغول انجام تمرینات Listening  شوید.(60 دقیقه)

فعالانه 25 صفحه از یک متن انگلیسی را بخوانید یا مشغول انجام تمرینات Reading شوید.(60 دقیقه)

فعالانه نمونه سوالات اسپیکینگ آیلتس را با دوست اسکایپی تان تمرین کنید.(60 دقیقه)

Task 1 رایتینگ را تمرین کنید.(60 دقیقه)

مجموع:3.5 ساعت

 

 

پنج شنبه:

 

فعالانه به انگلیسی گوش دهید یا مشغول انجام تمرینات Listening  شوید.(60 دقیقه)

فعالانه 25 صفحه از یک متن انگلیسی را بخوانید یا مشغول انجام تمرینات Reading شوید.(60 دقیقه)

فعالانه عملکردتان را در یک آزمون تمرینی Reading ارزیابی کنید.( 60 دقیقه)

مجموع:3 ساعت

 

جمعه:

 

فعالانه به انگلیسی گوش دهید یا مشغول انجام تمرینات Listening  شوید.(60 دقیقه)

فعالانه 25 صفحه از یک متن انگلیسی را بخوانید یا مشغول انجام تمرینات Reading شوید.(60 دقیقه)

فعالانه نمونه سوالات اسپیکینگ آیلتس را با دوست اسکایپی تان تمرین کنید.(60 دقیقه)

Task 2 رایتینگ را تمرین کنید.(60 دقیقه)

مجموع:4 ساعت

 

شنبه:

نمونه های رایتینگ و اسپیکینگ خودتان را تحت شرایط آزمون قرار دهید و پاسخ هایتان را بررسی کنید.(75دقیقه)

i.e. post your mp3/text to IELTS network or have someone with IELTS experience provide feedback

مجموع:1.25 ساعت

 

یک شنبه:

پیشرفت هفتگی تان را همانطور که در دفترتان نوشته اید مرور کنید.(60 دقیقه)

مجموع:1.25 ساعت

زمان کل: 19 ساعت و 45 دقیقه

 

 

ضمیمه 1: منابعی که می تواند در برنامه مطالعاتی تان جای داده شود.

بخش زیر لیستی از تمرینات و منابعی است که می تواند به برنامه مطالعاتی شما وصل شود تم هایی که شما برای هر تمرین انتخاب می کنید باید عمدتا از امتحانات آیلتس سال های گذشته گرفته شده باشد. این تمرینات فقط پیشنهاد داده شده اند و تضمین کننده موفقیت شما در گرفتن نمره دلخواه تان در آزمون آیلتس نمی باشد.

Listening

به صورت فعالانه به پادکست هایی گوش کنید که چندین موضوع در هر قسمت آن منتشر شده است. مانند:(خودتان را به این لیست کوتاه محدود نکنید.)

رادیو اینترنتی سرزمین زبان که برای شما زبان آموزان ایرانی در نظر گرفته شده است.

http://sarzaminezaban.com/category/radioshows

 

BBCیادگیری حرفه ای انگلیسی

 http://www.britishcouncil.org/learnenglishpodcasts-professionals.htm

‍پادکست های دانشگاه آکسفورد

http://podcasts.ox.ac.uk/

شبکه انگلیسی تجاری استرالیا

http://australianetwork.com/businessenglish/episodes.htm

 

پادکست آیلتس

http://www.ieltspodcast.com

 

امتحانات تمرینی از خودتان بگیرید.

آزمون تمرینی   1  Listeningرایان

http://www.ieltsielts.com/wp-content/pubproducts/IELTS%20Listening%20Mock%20Test%201.zip

آزمون تمرینی Listening 2 رایان

(http://www.ieltsielts.com/wp-content/pubproducts/IELTS%20Listening%20Mock%20Test%204.zip)

آزمون تمرینی British Council

http://takeielts.britishcouncil.org/prepare-your-test/free-ielts-practice-tests/listening-practice-test-1

Reading

به طور فعالانه مقالات آکادمیکی را بخوانید که در آزمون های اخیر آیلتس دیده شده است. تعدادی از نشریات که شما می توانید با آن ها شروع کنید:

History Today (http://www.historytoday.com/)

National Geographic (http://www.nationalgeographic.com/)

The Economist (http://www.economist.com)

آزمون تمرینی از خودتان بگیرید.

آزمون تمرینی ریدینگ و رایتینگ جنرال

http://www.ielts-exam.net/index.php?option=com_content&task=section&id=19&Itemid=70

آزمون تمرینی ریدینگ جنرال از وب سایت British Council

http://takeielts.britishcouncil.org/prepare-test/practice-tests/reading-practice-test-1-general-training

آزمون تمرینی ریدینگ آکادمیک از وب سایت  British council

http://takeielts.britishcouncil.org/prepare-test/practice-tests/reading-practice-test-1-academic

Writing

ویدئو های رایان در زمینه بررسی ساختار مقاله

http://www.youtube.com/playlist?list=PLAE217EDDF7F19843

ویدئوهای رایان در زمینه بررسی انواع مقالات

http://www.youtube.com/playlist?list=PL34AF240668EF35F4

ویدئوهای رایان در زمینه تعداد لغات به کار گرفته شده و عبارات:

http://www.youtube.com/playlist?list=PL0AA42FBC1038F73A

از خودتان امتحانات تمرینی رایتینگ بگیرید.

امتحان تمرینی Task     1 و 2 رایتینگ جنرال  همراه با نمونه پاسخ از British council

http://takeielts.britishcouncil.org/prepare-your-test/free-practice-tests/writing-practice-test-1-ielts-academic

امتحان تمرینی Task 1  رایتینگ آکادمیک  همراه با نمونه پاسخ از British council

http://takeielts.britishcouncil.org/prepare-your-test/free-practice-tests/writing-practice-test-1-ielts-academic

امتحان تمرینی Task  1و2 رایتینگ آکادمیک با نمونه پاسخ از British council

http://takeielts.britishcouncil.org/prepare-your-test/free-practice-tests/writing-practice-test-1-ielts-academic

رایتینگ خودتان را به IELTS Network  برای دریافت پاسخ ارسال کنید.

http://ieltsnetwork.com/viewforum.php?f=5&sid=dbf60cdd4e4d4d7f9449ce5519b8942a

Speaking

 

یک دوست در IELTS Network  پیدا کنید و با اومکالمه داشته باشید.

http://www.ieltsnetwork.com/viewforum.php?f=11

یک دوست برای مکالمه در بخش نظرات این ویدئو پیدا کنید.

http://www.youtube.com/watch?v=BF4rUQCME1E

فایل Mp3 صحبت تان را به IELTS Network برای دریافت پاسخ ارسال کنید.

http://ieltsnetwork.com/viewforum.php?f=4

آزمون های نمونه را بررسی کنید.

آزمون های اسپیکینگ به همراه نمونه پاسخ هایی که توسط British council  منتشر شده است.

http://takeielts.britishcouncil.org/prepare-your-test/free-practice-tests/speaking-practice-test-1/speaking-part-1

به IELTS Cast گوش دهید و توضیحات داوطلبان موفق در زمینه کسب نمره عالی در آزمون آیلتس را بشنوید.

http://www.ieltscast.com

به درس های روزانه آیلتس سیمون گوش دهید که چندین مهارت را ضمن آزمون دادن آشکار می کند.

http://www.ielts-simon.com

موفق باشید.

 

تابلو اعلان تخفیفات ویژه بسته ی آموزشی دوره ی شش ماهه ی آموزش زبان انگلیسی 

یادگیری زبان انگلیسی 2

کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان :

ساعت تماس از 10 صبح تا 6 عصر

09121035797

02144008685

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

جهت مشاوره رایگان از طرف سرزمین زبان فرم زیر را پر کنید.

لطفا صبر کنید

 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link
سرزمین زبان

پکیج طلایی سرزمین زبان
کامل ترین بسته آموزش زبان انگلیسی از مبتدی تا سطح آزمون آیلتس با تدریس مدرس اختصاصی سرزمین زبان از کشور انگلستان

با وارد کردن کد کوپن زیر 100 هزار تومان تخفیف بیشتر بگیرید

zaban :کدکوپن
!همین الان می خرم
توجه: کوپن ارائه شده فقط یکبار قابل استفاده است
close-link