چگونه آدرس خود را به انگلیسی بنویسیم؟

چگونه آدرس خود را به انگلیسی بنویسیم؟

چگونه آدرس خود را به انگلیسی بنویسیم؟

زمانی که بسته ای برای شخصی پست می کنید آدرس را به صورت زیر بنویسید:

 • آدرس گیرنده
 • پلاک منزل و اسم خیابان
 • نام محله( در صورت نیاز)
 • شهر( لطفا با حروف بزرگ بنویسید)
 • آدرس کامل پستی ( لطفا با حروف بزرگ بنویسید)

 

چگونه آدرس خود را به انگلیسی بنویسیم؟
چگونه آدرس خود را به انگلیسی بنویسیم؟

نکات کاربردی:

از سمت چپ پاکت  شروع به نوشتن کنید( از وسط ننویسید)

اگر نام شهر یا آدرس پستی را نوشته اید دیگر نیازی به نوشتن نام کشور ندارید.

اگر میخواهید مطمئن شوید که بسته ی ارسالی شما در صورت عدم تحویل به دستتان می رسد, آدرس فرستنده را فراموش نکنید, بسته های که تحویل داده نمی شوند به دست شما باز خواهند گشت.

چگونه یک بسته ی بین المللی پست کنیم؟

ممکن است نحوه ی نوشتن آدرس ها ی پستی بین المللی بین کشورهای مختلف متفاوت باشد, اما در اینجا یک راهنما ی مفید وجود دارد:

 • نام گیرنده
 • پلاک منزل و نام خیابان
 • شهر یا شهرک
 • استان, ایالت, بخش و کد پستی
 • کشور( لطفا با حروف بزرگ و با استفاده از اسامی انگلیسی نوشته شود)

نکات مفید برای پست های بین المللی:

 • کد پستی بین المللی را دقیق بنویسید.
 • اگر بسته ی خود را به اروپا می فرستید کد پستی را سمت چپ نام شهر قرار دهید. برای مثال: ATHENS
 • همیشه نام شهر یا کشور را با حروف بزرگ بنویسید , نام کشور را کامل بدون هیچ علایم اختصاری آخر آدرس بنویسید.
 • برچسب پست هوایی را فراموش نکنید مگر اینکه از اقتصاد بین المللی استفاده می کنید.
 • آدرس گیرنده را فراموش نکنید.

آدرس گیرنده:

اگر میخواهید مطمئن شوید که بسته ی ارسالی شما در صورت عدم تحویل نزدتان با زخواهد گشت فراموش نکنید که آدرس گیرنده را روی هر بسته بنویسید. به خاطر داشته باشید که آدرس گیرنده ای که واقع در کشور مقصد است قابل قابول نمی باشد.

گمرکی:

اگر شما بسته ای به خارج از کشورهای اتحادیه ی اروپا ارسال می کنید به یک برچسب گمرکی نیاز دارید. شما میتوانید تمای برچسب های گمرکی را از اداره ی پست تهیه کنید.

آیا بسته ی شما نزدیک به 270 پوند ارزش دارد؟ مطمئن شوید  که یک برچسب CN22 امضاء شده را پیوست بسته ی خود می کنید. این برچسب را جلوی بسته  و نزدیک به گوشه ی بالایی سمت چپ نامه بچسبانید, فقط مراقب باشید که آدرس را نپوشانید.

آیا بسته ی شما بیشتر از 270 پوند ارزش دارد؟ یادتان باشد  تا در قسمت بالایی بسته برچسب های CN22و CN23 را ضمیمه ی پاکت پلاستیکی کنید. (SP 126) علاوه بر برچسب C می بایست فرمی مبنی بر عدم وجود محتویات مغایر با قوانین پستی امضا کنید. مطمئن شوید  که نام و آدرس شخصی که CN22 را امضا کرده جلوی بسته نوشته شده باشد.

در صورت هر گونه سوال لطفا به نزدیک ترین شعبه ی اداره پست خیابان خود مراجعه کنید, همکاران ما همیشه آماده ی پاسخگویی به شما می باشند. برچسب های CN22و CN23 ا زطریق شعبات اداره ی پست محل زندگی شما قابل تهیه می باشند. طبق قوانین گمرکی از نظر قانونی فرستنده  مسئولیت اطلاعات موجود در اظهار نامه ی گمرکی را به عهده دارد, پس مطمئن شوید که اظها ر نامه ی شما با دقت و کامل پر شده است.

نوشتن درست آدرس نامه به شما کمک میکند تا نامه ی خود را به موقع به مقصد برسانید. بیشتر افراد نمی دانند  که برا ی نوشتن آدرس نامه قوانین خاصی وجود دارد, برا ی مثال اگر برا ی مخاطب تجاری نامه می نویسید درست نوشتن نامه شما را فردی حرفه ا ی نشان می دهد. این مهارتی است که ممکن است گاهی مجبور به استفاده از آن شوید پس می بایست آن را به درستی یاد بگیرید.

1.نامه های شخصی (ایالت متحده)

نام گیرنده را خط اول بنویسید: خط اول میبایست شامل نام شخصی باشد که قرار است نامه را دریافت کند , نحوه ی نوشتن نام گیرنده بستگی به آن دارد که آن شخص ترجیح می دهد چگونه مورد خطاب قرار بگیرد. برای مثال اگر خاله ی شما ترجیح می دهد بی نام و نشان باشد می توانید به جای  Polly Jones به اختصار از  P Jonesاستفاده کنید.

عناوین ضروی را به کار ببرید: احتمالا  شما برای خطاب کردن دوستان نزدیک و اعضای خانواده ی خود ازعناوین استفاده نمی کنید اما در مورد مقامات دولتی, پرسنل نظامی, پزشکان , استادان و افراد مسن بهتر است ا زعناوین خاص استفاده کنید. برا ی  مثال اگر برای خاله ی مسن خود که  سال ها پیش بیوه شده نامه ای می نویسید میتوانید او را  Polly Jones Mrs. خطاب کنید.

2.در صورت نیازنامه را خطاب به شخص دیگری بنویسید. ( اختیاری)

اگر مخاطب شما شخصی است که در آدرس مورد نظر اقامت دائمی ندارد و یا مهمان می باشد می بایست د ر خطی جداگانه زیر اسم گیرنده از عبارت care of  یا courtesy of  به اختصار “C/O” استفاده کنید.

قبل از نام فردی که در مکان مورد نظر موقتا اقامت دارد مثل هتل یا مسافر خانه عبارت  “C/O”را بنویسید. برای مثال  اگر خاله Polly شما 2 هفته در منزل دختر خاله شما  مهمان می باشد زیر اسم او نام دختر خاله ی خود و عبارت “C/O” را قرار دهید. “”C/O Henry Roth

3.آدرس خیابان یا شماره ی صندوق پستی را خط دوم بنویسید:

 

اگر در حال نوشتن آدرس خیابان هستید به خاطر داشته باشید که از جهت های اصلی استفاده کنید برای مثال به جای خیابان 400 بنویسید 400 west و یا شماره ی آپارتمان را بنویسید. اگر آدرس خیابان یا شماره ی آپارتمان آنقدر طولانی هستند که در یک خط جا نمی شوند فقط شماره ی آپارتمان را در خطی مجزا زیر آدرس خیابان بنویسید. برای مثال اگر دوست شما در خیابان 500 0akland و آپارتمان شماره ی#206 زندگی می کند, بنویسید: 50 Oakland Ave, #206

 • می توانید برای خیابان ها از علایم اختصاری استفاده کنید , مانند: Blvd به جای- boulevard ctr به جای center- CT به جای court- dr به جای drive و ln  به جای lane.
 • اگر شما نامه ای را با استفاده از صندوق پستی می فرستید دیگر نیازی نیست که آدرس اداره ی پست را بنویسید. سرویس پستی میداند که براساس کد پستی , صندوق پستی مربوطه در کدام خیابان قرار دارد.

4.نام شهر, ایالت و کدپستی را خط سوم بنویسید:

نام ایالت می بایست به صورت اختصاری و با استفاده از 2 حرف نوشته شود. می توانید به جای کد پستی 9 رقمی از کد پستی 5 رقمی نیز استفاده کنید.

5.اگر شما از کشور دیگری نامه می فرستید بنابراین “ United States” را در آدرس عنوان کنید:

چنانچه شما خارج ا ز آمریکا نامه می نویسید میبایست فرمت آدرس نویسی را کمی تغییر دهید . نام شهر و ایالت را در یک خط بنویسید, عبارت “ united State of America”  را  زیر آن  و آدرس پستی را در آخرین خط بنویسید.

 

نامه های کاری

 

 1. نام گیرنده را بنویسید: بستگی به مقصد نامه می توانید نام یک شخص یا سازمانی را در این قسمت بنویسید. در صورت امکان  به جا ی نوشتن نام سازمان از نام یک شخص به عنوان گیرنده استفاده کنید چرا که در این صورت  احتمال  دارد نامه ی شما توجه ی بیشتری را به خود جلب کند. مطمئن شوید  که از عنواین رسمی مانند “Mr.”, “Mrs.”, “Dr” و سایر عناوین در خطاب به افراد استفاده می کنید.
 • سمت یا شغل گیرنده را بعد از نام او بنویسید (اختیاری): برا ی مثال اگر نامه ای برای  رئیس بازاریابی می نویسید اینگونه عمل کنید:Paul Smith, Director of Marketin”
 • اگر گیرنده ی شما سمت خاصی در اداره یا محل کار خود دارد می توانید از عبارت “Attn:” به دنبال نام گیرنده استفاده کنید. برای مثال می توانید بنویسید: “Attn: Shirley Shatten”  و یا اگر نامه ی خود را به یک مجله می نویسید اما نام ویراستار داستان های تخیلی آن را نمی دانید بنویسید:”Attn: Fiction Editor” تا مطمئن شوید نامه ای شما به دست گیرنده ی مورد نظرتان می رسد.
 1. نام شرکت یا سازمان را خط دوم بنویسید: برای مثال اگر درباره ی یک مسئله ی کاری برای Paul Smith که در سازمان Widgets, lnc. مشغول به کار است نامه ای می نویسید , Paul Smithرا خط اول و Widgets, lnc. را خط دوم بنویسید.
 2. آدرس خیابان یا شماره ی صندوق پستی را خط سوم بنویسید: اگر در حال نوشتن آدرس خیابان هستید به خاطر داشته باشید که از جهت های اصلی استفاده کنید برای مثال به جای خیابان 400 بنویسید 400 west و یا شماره ی آپارتمان را بنویسید.
 • اگر شما نامه ای را با استفاده از صندوق پستی می فرستید دیگر نیازی نیست که آدرس اداره ی پست را بنویسید. سرویس پستی میداند که براساس کد پستی , صندوق پستی مربوطه در کدام خیابان قرار دارد.
 1. شهر, ایالت و کدپستی را خط سوم بنویسید: نام ایالت می بایست به صورت اختصاری و با استفاده از 2 حرف نوشته شود. می توانید به جای کد پستی 5 رقمی از کد پستی 9 رقمی نیز استفاده کنید.

قوانین بریتانیا:

 1. نام گیرنده را خط اول بنویسید: می توانید هر عنوانی را در این قسمت اضافه کنید, احتمالا  شما برای خطاب کردن دوستان نزدیک و اعضای خانواده ی خود ازعناوین استفاده نمی کنید اما در مورد مقامات دولتی, پرسنل نظامی, پزشکان , استادان و افراد مسن توصیه می شود این کار را انجام دهید.
 2. شماره ی پلاک و نام خیابان را خط دوم بنویسید: دقت کنید که شماره ی پلاک را اول و نام خیابان را بعد از آن بنویسید, برای مثال: 10 Downing St.
 3. نام شهرک یا شهر را خط سوم بنویسید : برای مثال: London
 4. نام کشور را خط چهارم بنویسید: برای مثال اگر نامه ی خود را به لندن میفرستید لازم نیست اسم کشور را عنوان کنید . اما اگر آن را به یکی ا زمناطق روستایی یا حومه ی شهر ارسال می کنید بهتر است نام کشور را بنویسید. در صورت نیاز می توانید نام استان, ایالت یا کشور را عنوان کنید.
 5. کد پستی راخط آخر بنویسید: برای مثال SWIA 2AA
 6. نام کشور را عنوان کنید: چناچه نامه ای را  به خارج از بریتانیای کبیرپست می کنید, در خط آخر  از عبارت “UK” or “ United Kingdom”  استفاده کنید.

قوانین ایرلند

 1. نام گیرنده را خط اول بنویسید: می توانید هر عنوانی را در این قسمت اضافه کنید, احتمالا نیاز نیست برای خطاب کردن دوستان نزدیک و اعضای خانواده ی خود ازعناوین استفاده کنید اما در مورد مقامات دولتی, پرسنل نظامی, پزشکان , استادان و افراد مسن توصیه می شود این کار را انجام دهید.
 2. نام منزل را خط دوم بنویسید: این قسمت بیشتر مربوط به مناطق روستایی یا حومه شهر است که خانه ها و ایالات به جای آدرس با نام شناخته می شوند. مثلا می توانید بنویسید: Trinity College Dublin
 3. نام خیابان را خط سوم بنویسید: چنانچه فقط  آدرس خیابان را می دانید می توانید شماره ی خیابان را عنوان کنید. حتی اگر نام ایالت را هم می دانید نام خیابان به تنهایی کافی است. برا ی مثال College Green.
 4. نام شهرک یا شهر را خط چهارم بنویسید: اگر نامه ی خود را به شهر دوبلین می فرستید می بایست کد پستی دو رقمی مخصوص را بعد از نام شهر اضافه کنید. مثلا : Dublin 2.
 5. نام کشور را خط پنجم بنویسید: اگر به یک کلان شهر مانند دوبلین نامه  می فرستید احتمالا به اسم کشور نیازی ندارید اما اگر به مناطق روستایی یا حومه نامه ارسال می کنید به نام کشور نیاز دارید.
 • توجه داشته باشید که در ایرلند کلمه ی کشور به اختصار” “Coنوشته می شود و  قبل از نام کشور قرار می گیرد. برای مثال اگر نامه ای به کشور “کورک” می نویسید اینگونه عمل کنید: “Co. Cork”
 1. نام کشور را در صورت نیاز بنویسید: اگر بسته ای را از خارج کشور به ایرلند می فرستید, “Ireland” را آخر خط اضافه کنید.

قوانین فرانسه

 1. نام گیرنده را خط اول بنویسید: در فرانسه مرسوم که نام خانوادگی گیرنده با حروف بزرگ نوشته شود, برای مثال “Mme.Marie- Louise BONAPARTE”. در صورت نیاز از عناوین غافل نشوید. نیاز نیست برای خطاب کردن دوستان نزدیک و اعضای خانواده ی خود ازعناوین استفاده کنید اما در مورد مقامات دولتی, پرسنل نظامی, پزشکان , استادان و افراد مسن توصیه می شود این کار را انجام دهید.
 2. نام منزل یا ایالت را خط دوم بنویسید: این قسمت بیشتر مربوط به مناطق روستایی یا حومه است که خانه ها و ایالات به جای آدرس با نام شناخته می شوند. مثلا می توانید بنویسید: Chateau de Verdsailles.
 3. نام و شماره ی خیابان را خط سوم بنویسید: اسم خیابان باید به صورت کامل با حروف بزرگ نوشته شود مانند: “1 ROUTE de ST-CYR”
 4. کد پستی و نام شهر را خط چهارم بنویسید: برای مثال: “78000 Versailles”.
 5. در صورت نیاز نام کشور را خط پنجم بنویسید: چنانچه نامه ی خود را از کشوری به کشور دیگرارسال می کنید, “France”   را خط آخر بنویسید.

 

 

قوانین کشور های اروپایی

 1. نام گیرنده را خط اول بنویسید: این قسمت می تواند شامل نام یک شخص یا سازمان باشد. در صورت نیاز از عناوین غافل نشوید. نیاز نیست برای خطاب کردن دوستان نزدیک و اعضای خانواده ی خود ازعناوین استفاده کنید اما در مورد مقامات دولتی, پرسنل نظامی, پزشکان , استادان و افراد مسن توصیه می شود این کار را انجام دهید.
 2. در صورت نیاز نام منزل را خط دوم بنویسید: این قسمت بیشتر مربوط به مناطق روستایی یا حومه است که خانه ها و ایالات به جای آدرس با نام شناخته می شوند.
 3. نام و شماره ی خیابان را خط سوم بنویسید: مانند “ NeuschwansteinstraBe 20”
 4. کد پستی, نام شهر و در صورت نیاز مرکز استان را خط چهارم بنویسید: برا ی مثال : “87654 Schwangau”
 5. در صورت نیاز نام کشور را خط پنجم بنویسید:چنانچه نامه ی خود را از کشوری به کشور دیگرارسال می کنید , نام کشور را خط آخر بنویسید.

 

مترجم این مقاله:

سرکارخانم پگاه سعیدی وفا کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

تابلو اعلان تخفیف پکیج شش ماهه ی آموزش زبان انگلیسی

پکیج 6 ماهه آموزش زبان انگلیسی
پکیج 6 ماهه آموزش زبان انگلیسی
کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

از ساعت تماس از 10 صبح تا 6 عصر

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان :

09121035797

02144008685

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با مطالب وبسایت سرزمین زبان مطلع کنید 🙂

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link