چقدر زمان لازم است تا یک زبان جدید را یاد گرفت؟

چقدر زمان لازم است تا یک زبان جدید را یاد گرفت؟

چقدر زمان لازم است تا یک زبان جدید را یاد گرفت؟

4 گام موثر برای رسیدن به پاسخ این معما

 

برای همه ما این سوال پیش آمده است و گاهی اوقات ایده یادگیری یک زبان خارجی از ذهن مان عبور کرده است.

بعد از خواندن این مسئله که دیگران چطور این کار را انجام داده اند.شما ممکن است فکر کنید که این روش ها غیر ممکن است.وشما با خودتان بگویید شاید من بتوانم با روش خودم زبان را یاد بگیرم.

ممکن است شما کلاس های زبان را در دبیرستان و دانشگاه به یاد بیاورید.

شما فکر می کنید آیا دو سال زمان برای یادگیری زبان اسپانیایی،فرانسوی،آلمانی یا چینی کافی است؟

شما به شک خواهید افتاد و از خودتان می پرسیدچه مدت طول می کشد تا من یک زبان جدید را یاد بگیرم؟

چقدر زمان لازم است تا شما صاحب یک زبان شوید ، بتوانید در یک کشور خارجی به راحتی گلیم خودتان را از آب بیرون بکشید یا بتوانید با افتخار به دوستان ،خانواده یا کارفرمایانتان نشان دهید که شما به راحتی به زبان موردنظرتان صحبت می کنید؟

چقدر زمان لازم است تا یک زبان جدید را یاد گرفت؟

همه افراد می خواهند بدانند که چه مدت یادگیری زبانشان طول خواهد کشید.

مردم نمی خواهند زمان،هزینه و انرژی شان را هدر بدهند.آن ها می خواهند این پروسه را پیش بینی کنند.در کنار همه ی این موارد،کاراته سیستم کمربندی اش را دارد.آلات موسیقی درجه بندی شده اند و شما می توانید با کار کردن روی برخی از مسائل،مهارتتان را در ریاضیات و برنامه ریزی افزایش دهید.

استانداردهای ساختاری برای زبان ها وجود دارد اما واقعیت آزمون اینجاست که چقدر خوب شما می توانید از آن استفاده کنید.

سطوح در مراحل اولیه کمتر تعریف شده است و درک کردن آن ها سخت تر می باشد.

زبان آموزان ممکن است نگران باشند که به اندازه کافی باهوش نباشند که یک زبان را یاد بگیرند.و به این موضوع فکر کنند در مدرسه هم تعداد انگشت شماری از دانش آموزان هستند که خیلی خوب عمل می کنند.درست است؟

زبان آموزان برای رسیدن به اهدافشان عجله می کنند و علاوه بر این می خواهند از زبان همین الان استفاده کنید.درست است؟ آن ها می خواهند برنامه های تلویزیونی را به زبان مقصدشان تماشا کنند و هر چه سریع تر همه چیز را متوجه شوند.یا شاید شما امیدوارید هرچه سریعتر با یادگیری زبان انگلیسی وارد رشته جدیدی شوید که واقعا برای شما درآمدزاست.

برای شروع باید بدانید که بیرون چه خبر است؟موسسه خدمات خارجی(FSI) اطلاعاتی درباره زبان های اصلی جهان منتشر کرده است.یک گویشور انگلیسی با شرکت در کلاس های فشرده، در طول شش ماه می تواند زبان اسپانیایی را در سطح حرفه ای یاد بگیرد.و در همین سطح دو سال طول خواهد کشید که زبان کره ای را یاد بگیرد.اما نکته مهم اینجاست که همه ما نمی توانیم این کلاس ها را در FSI بگذرانیم چرا که همه ما زمان نامحدود یا (پول) نداریم که صرف زبان ها کنیم.

عوامل بی نهایتی در این جریان وجود دارد.بنابرین پاسخ چیست؟ واقعا چه مدت طول می کشد تا یک زبان را یاد بگیریم.در حقیقت این سوال بیش تر از یک پاسخ ندارد.

من تمایل دارم به این سوال جواب بدهم حتی اگر این سوال به اشتباه از من پرسیده شده باشد.با فکر کردن درباره این سوال شک وتردید در من از بین خواهد رفت و به یک پاسخ ساده و واقعی خواهم رسید.

هیچ الگوریتمی به شمااجازه نخواهد داد به منظور دریافت طول زمان یادگیری زبان ،اطلاعات را بهم منگنه کنید.

یک جستجوی ساده در گوگل،هزاران پست در وبلاگ های مختلف به شما نشان خواهد داد که همین موضوع را به شما خواهد گفت:این بستگی به عملکردی دارد که ما در طول این مسیر انجام می دهیم.

بنابرین به جای پاسخگویی به این معما با طول خاصی از زمان،این مقاله به شما ایده بهتری از عوامل این پروسه و چگونگی مدیریت کردن آن به شما ارائه می دهد.

این چهار گام را در خصوص این معمای بی جواب  دنبال کنید.

 

1-منظورتان را از یادگیری تعریف کنید.

 

آیا شما فکر می کنید این سوال ساده است این که چقدر زمان لازم است تا یک زبان جدید را یاد بگیرید!

حالا یک سوال سخت از خودتان بپرسید.یادگیری زبان برای شما همانند چیست؟

پاسخ از یک زبان آموز به زبان آموز دیگر به طور گسترده متفاوت خواهد بود.حتی مفاهیم ساده ای که همه افراد درباره آن صحبت می کنند (مانند تسلط) به سختی قابل تعریف و اندازه گیری است.آیا تسلط به معنای واقعی کلمه به معنای توانایی صحبت کردن می باشد؟ آیا این کلمه به معنای سطح بالای سواد است؟ آیا شما نیازمندعملکردی در زبان مقصدتان همانند آنچه که در زبان مادریتان انجام می دهید هستید؟ مسلط بودن در یک زبان برای شما به چه معناست؟

شما باید این سوال ها را برای خودتان مشخص کنید. من پیشنهاد می کنم چارچوب مشترک اروپا برای زبان ها (CEFR) را بررسی کنید. مقیاسی است که برای اندازه گیری مهارت های زبانی حرفه ای استفاده می شود. این مقیاس زبان را به سطوح مختلفی که مناطق خاص و مشخص شده ای دارد می شکند. و هر چهار مهارت زبان(خواندی،شنیداری،نوشتاری و گفتاری) راشامل می شود.

کدام سطح شما را واقعا خوش حال می کند؟ آیا شما فردی هستید که می خواهید مقداری مهارت های مکالمه ای را قبل از این که سفر مهم تان  را به کشور جدید آغاز کند بلد باشید؟ یا فردی هستید که همیشه علاقه ی خاصی به زبان داشته اید و تا زمانی که زبان جدید را مانند زبان مادریتان ندانید آرام و قرار نمی گیرید؟یا فردی هستید که این زبان برایتان زبان بی مصرفی است چرا که هرگز نیاز ندارید به آن زبان صحبت کنید همین که خیلی خوب بتوانید آن زبان را بخوانید برایتان کفایت می کند؟

برای این که به بهترین نتایج برسید.باید برای هر چهار مهارت ،هدف تایین کنید.(خوانداری،نوشتاری،گفتاری و شنیداری)

علاوه بر این، برای خودتان مشخص کنید که چطور تمایل دارید که تمرین کنید! اگر شما یک فرد اجتماعی هستید کسی که عاشق صحبت کردن با افراد جدید است.مهارت های شنیداری و مکالمه ای شما به سرعت رشد پیدا خواهد کرد. اما شاید مهارت های خواندن و نوشتن شما، رشد خیلی زیادی نداشته باشد. اما اگر شما فردی باشید که خواندن را ترجیح می دهید این مهارت شما عالی خواهد شد.اگر سایر مهارت ها برای شما مهم هستند باید بدانید که مهارت هایی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند زمان بیشتری  برای تسلط نیاز دارند.

درنتیجه، درباره وسعت موضوعاتی که شما می خواهید بحث کنید فکر کنید. اگر شما قصد دارید در حدود یک ساعت در طول روز به مدت یک سال مطالعه کنید شما به احتمال زیاد قادر خواهید بود در یک گفتگو شرکت کنید یا یک روزنامه بخوانید.اما زمان بیشتری لازم است تا شما مهارت لازم  برای خواندن ادبیات کلاسیک را کسب کنید یا بتوانید در مباحثی که مربوط به کارتان یا رشته مورد مطالعه تان است شرکت کنید.

آموزش گرامر زبان انگلیسی فقط در 30 روز

2-با خودتان تصمیم گیری کنید که چه میزان تلاش و زمان تان را می توانید صرف یادگیری کنید.

 

این حس کاملا مشترکی است شما برای یادگیری چیزی بیشتر تلاش کنید تا سریع از دست آن راحت شوید. اگر شما خودتان را در زبان غوطه ور کنید،در کشوری زندگی کنید که به آن زبان صحبت می شود و ساعاتی در روز را به مطالعه اختصاص دهید. شماخیلی سریع تر در زبان به نتیجه می رسید.

به هر حال، تعدادی از ما شغل، خانواده یا مسئولیت های بیشتری داریم.ما قطعا نمی توانیم همه آن ها را کنار بگذاریم. شغل و کشورمان را ترک کنیم.

اگر شما فقط نیم ساعت در روز،سه بار در هفته، مطالعه کنید.ٍقطعا زمان بیشتری طول خواهد کشید تا شما در زبان موردنظرتان به نتیجه برسید. اما این به این معنا نیست که این کار یا پروژه ارزشمند نیست! و قطعا به این معنا نیست که شما هرگز به اهدافتان نمی رسید.

اگر شما می خواهید فیلم و برنامه های تلویزیونی را متوجه شوید شما می توانید فیلم هایی که به زبان مقصدتان است جای گزین فیلم ها و برنامه هایی کنید که در حال حاضر می بینید کنید.

یک راه ساده ای که ما به شما پیشنهاد می کنیم این است که با سرزمین زبان یادگیری انگلیسی را شروع کنید.شما می توانید روزانه از آموزش های رایگانی که در سایت و کانال سرزمین زبان قرار می دهیم استفاده کنید.

اگر شما می خواهید با اعتماد به نفس صحبت کنید. زمانی را برای پیدا کردن یک دوست اینترنتی بگذارید و مطمئن شوید که می توانید با او به طور مداوم مکالمه داشته باشید و زبان تمرین کنید.

اگر واژگان چیزی است که شما میخواهید درآن پیشرفت داشته باشید هر روز پانزده دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید وبا تکرار های مداوم آن را به حافظه تان بسپارید. شما می توانید به پادکست ها و موزیک های مختلف در زبان مقصدتان در مسیر رفت وآمد به کلاس یا محل کارتان گوش دهید و باید بدانید که منابع و امکانات در یادگیری زبان به خصوص زبان انگلیسی بی پایان است.

یک نکته را به خاطر بسپارید اگر شما فرد انعطاف پذیری نیستید نمی توانید به صورت خودآموز زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

شاید شما بتوانید در عرض نود روز در بعضی بخش ها نتایج سریعی بگیرید اما نباید از خودتان انتظار داشته باشید که در زمان خیلی کوتاه به روش فوق سری زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

بعضی چیزها در یادگیری زبان واقعا به صرف زمان نیاز دارد به خاطر داشته باشید زبانی که به سرعت یاد گرفته شده به سرعت هم از دست می رود.هنگامی که شما برای دو هفته متوالی به صورت روزانه در دوره زمانی کوتاه زبان کار می کنید مسلما نگهداری آن مقدار مطالب یاد گرفته شده در ذهن شما بهتر انجام خواهد گرفت. از سوی دیگر،اگر شما با یک سرعت ثابت به مدت طولانی تری زبان یاد بگیرید مسلما به شما آسیبی وارد نخواهد شد.

 

3-اگر زبان مورد نظرتان به زبان مادریتان نزدیک است درباره ی آن فکر کنید.

 

موضوع خانواده های زبانی! به دنبال زبانی باشید که به آن علاقه مند هستید و فکر کنید که آیا این زبان مشابه زبان شماست؟ اکثر زبان های اروپایی به هم مرتبط هستند.اما برخی زبان ها مانند دانمارکی و سوئدی خیلی به هم شباهت دارند.بسیاری از آن ها گویش هم دیگر می باشند. زبانی مانند فارسی برای یک گویشور انگلیسی از زبان عربی راحت تر خواهد بود. چرا که متعلق به خانواده  زبان هندی-اروپایی است. عربی از خانواده زبان آفریقایی-آسیایی است و به هیچ وجه اشتراکی با انگلیسی ندارد.

اگر شما درحال یادگیری زبانی هستید که به زبان شما نزدیک است مدت زمانی یادگیری،به میزانی که چه مقدار آن زبان به زبان شما نزدیک است کوتاه تر خواهد شد. حالا شما می توانید کمی در گرامر و واژگان تقلب کنید. به عبارت ساده تر،شما برخی از بخش های زبان را آسان تر یاد خواهید گرفت.چرا که برخی از الگوهای گرامر مشابه و یکسان خواهد بود و شما برخی از واژگان را راحت تر تشخیص می دهید.

به عنوان مثال، من زبان مادری انگلیسی است اما فرانسه اولین زبان خارجی من بود.من این زبان را در سطح عالی ای از طریق استفاده و تکرار زیاد یاد گرفتم و حدود یک سال طول کشید تا به این زبان تسلط پیدا کنم. تسلط به معنای این که خیلی راحت منظور خودم رابیان کنم ومنظورم دیگران را متوجه شوم وخیلی راحت بخوانم.چند سال بعد اسپانیایی را یاد گرقتم که تفاوت آن مانند شب و روز بود.

در زبان فرانسه برایم مدتی طول کشید تا برخی ویژگی هایی که در زبان های عاشقانه( زیر مجموعه ای از خانواده زبان هندی-اروپایی است که همه آن ها لاتین تبار هستند.) وجود دارد مانند صرف افعال پیچیده واستفاده از حالت های شرطی را در ذهنم طبقه بندی کنم. اما در زبان اسپانیایی ،این موارد برایم راحت تر و سریع تر اتفاق افتاد. چرا که من یک ایده کلی از زبان فرانسه دریافت کرده بودم. من بعد حدود 9 ماه به سطح مورد نظرم درزبان اسپانیایی رسیدم. این درواقع شروع یادگیری زبانی بود که نیمه یاد گرفته شده محسوب می شد.

اگر شما درباره زبان مقصدتان خیلی کنجکاو هستید. سعی کنید درباره آن در ویکی پدیا بررسی کنید و درباره آن به صورت آکادمیک بخوانید. اگر شما علاقه مند به زبان هند-اروپایی هستید می توانید آن را در شجره نامه پیدا کنید وبه بستگان  نزدیک این زبان و این که  با کدام زبان ها اشتراک بیشتری دارد توجه کنید. ممکن است چند شاخه طول بکشد تا به زبان مقصد و مادریتان از طریق یک جد مشترک مرتبط شوید.

بنابرین این برای شما به چه معناست؟ یا شما عمدا زبان های مشابه انتخاب می کنید؟ اگر شما یک گویشور انگلیسی هستید زبان هلندی را انتخاب می کنید یا اگر شما لهستانی هستید زبان چکوسلواکی را انتخاب می کنید؟

توصیه من این است که زبانی را نتخاب کنید که واقعا مجذوبش شوید و شما را به یک دانش مجهز کند. انگیزه برای یادگیری زبان از اهمیت زیادی برخوردار است و زمانی که مسیر دشوار می شود به شما کمک می کند نامید نشوید و مسیر را ادامه بدهید.

انتظاراتتان را تنظیم کنید و واقع بین باشید! به نمودار FSL بروید و سطوح زبان انگلیسی را به ذهنتان بسپارید در نتیجه هیچ گاه اعتماد به نفس تان را از دست نخواهید داد.

 

4-تلاش بلند مدتی را از خودتان انتظار داشته باشید اگر شما می توانید از انجام دادن آن لذت ببرید!

 

من می دانم این مسئله کمی بدبینانه به نظر می رسد.اما منظور من، از لذت بردن از مسیر یادگیری این است که این احساس به شما کمک می کند مثبت باقی بمانید.

اگر شما به اندازه ی کافی به یادگیری یک زبان علاقه مند هستید.بنابرین به سمتش بروید.

یادگیری یک زبان مانند مسابقه دویی است که باید به خط پایان برسید .شما هم می توانید به خط پایان برسید و هم جایزه خود را دریافت کنید و هم از مسیر طی شده لذت ببرید.پاداش به پایان رساندن مسیر یادگیری زبان، تسلط کامل بر آن است..اینترنت این اجازه را به شمامی دهد  که یادگیری یک زبان از همان ابتدا برای شما سرگرم کننده باشد چرا که منابع مختلفی مانند فیلم، برنامه تلویزیونی،کتاب و بازی ها را در اختیار شما قرار می دهد. بنابرین یادگیری یک زبان، یکی از بهترین سرگرمی هایی است که می توانید انتخاب کنید.

با این وجود انتظار می رود یادگیری یک زبان از طریق خودآموزی یا مطالعه شخصی یک سالی زمان می خواهد. اما نکته مهم اینجاست که یادگیری از طریق کلاس های آموزشی، زمان بیشتری را می طلبد وبیشتر طول می کشد.

من انتظار داشتم یادگیری فرانسه دو سالی طول بکشد تا به سطح مورد انتظارم برسم. اما به طرز شگفت آوری غافلگیر شدم. زمانی که متوجه شدم آن دوره زمانی در زمان کوتاه تری اتفاق افتاده است.

یادگیری یک زبان چیزی نیست که در آن عجله کرد.به این توصیه فکر کنید به جای یادگیری یک زبان آن را فرا بگیرید. کاملا طبیعی است فراگیری یک زبان، زمان بیشتری را می طلبد.هیچ عجله ای نیست.

و نکته آخر: برای یادگیری یک زبان به آن معتاد شوید.

مترجمان:

ابراهیم خلیل مهرنو موسس سرزمین زبان

سرکار خانم فاطمه جلالی کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی

کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

مشاور :
-سرکار خانم جلالی مشاور آموزشی سرزمین زبان

ساعت تماس از 10 صبح تا 10 شب

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان :

09121035797

02144008685

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

جهت مشاوره رایگان از طرف سرزمین زبان فرم زیر را پر کنید.

لطفا صبر کنید

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link