چرا اهمیت یادگیری زبان انگلیسی فراگیر شده و مهم است؟

چرا اهمیت یادگیری زبان انگلیسی فراگیر شده و مهم است؟

چرا اهمیت یادگیری زبان انگلیسی؟

فواید یادگیری زبان انگیسی چیست؟ چرا اهمیت یادگیری زبان انگلیسی این همه فراگیر و مهم تلقی شده است؟ البته که امروزه یادگیری زبان انگلیسی یک ضرورت انکار ناپذیر است چراکه زبان انگلیسی ، زبان علم است و آموزش رشته‌های مختلف در سطوح عالی و تولیدعلم به زبان انگلیسی صورت می گیرد.

چرا زبان انگلیسی؟

زبان توسعه یافته ترین ابزار فکری است که برای برقراری ارتباط بین انسان ها و جوامع انسانی به کار گرفته می شود. گرچه با ابزارهای دیگری مانند علایم ، رقص و هنرهای بصری همچون نقاشی و مجسمه سازی نیز می توان ارتباط برقرار نمود ، اما انتقال مفاهیم پیچیده ذهنی به ساده ترین و کامل ترین شکل ممکن فقط از طریق زبان نوشتاری و گفتاری ممکن است.

اما جمعیت کره زمین به زبانهای مختلفی صحبت می کنند ، زبان هایی که هرکدام به گوش دیگری غریب می آیند. طی سالیان اخیر به دلایل مختلف علمی ، سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی ، زبان انگلیسی تبدیل به وسیله ارتباط مردمانی از فرهنگ ها و ملیت های متفاوت شده است.

امروزه زبان انگلیسی در فعالیت های مالی ، تجاری ، آموزشی ، پژوهشی و علمی سراسر جهان به عنوان ابزار اصلی انتقال مفاهیم به کارگرفته می شود ، البته زبان های دیگر نیز در برخی موارد نقشی کلیدی ایفا می کنند.

در دنیای امروز ، اگر بخواهید در رشته پزشکی تحصیل کنید یا مدیری موفق باشید ، دانستن زبان انگلیسی برایتان یک ضرورت به شمار می آید چرا که در آن صورت می توانید در تجربیاتی که دیگرمردم دنیا بدست آورده اند سهیم شوید و در ارتباطی تنگاتنگ با آنان ، دانش خود را به روز نگه دارید.

 

علاوه بر آن ، دردنیایی که پیشرفت وسایل ارتباط جمعی رفته رفته آن را به دهکده ای فرضی بدل می کند ، نیاز به زبانی مشترک برای برقراری ارتباط و پیشبرد اهداف علمی-اجتماعی بشر ، بیش از پیش احساس می شود.

بنابراین یادگیری زبان انگلیسی که خواهی نخواهی به زبان ارتباط مردم دنیا بدل شده است دراولویت کاری تاجران ، دانش پژوهان و … قرارمی گیرد.

البته منظور از یادگیری ، کسب توانایی های لازم به اندازه سخن پردازانی مانند شکسپیرو میلتن نیست بلکه تا حدی است که بتوان دریافت کدام واژه چه مفهومی میتواند داشته باشد 🙂

 

در حال حاضر زبان انگلیسی ، زبان مادری بیش از ۳۴۰ میلیون شهروند بریتانیایی ، آمریکایی ، کانادایی و استرالیایی است. علاوه برآن ، به دلیل نفوذ نظامی ، اقتصادی ، علمی ، سیاسی و فرهنگی دولت انگلیس در سده های هجدهم و نوزدهم میلادی و همچنین نفوذ فرهنگی و رسانه ای آمریکا در سده بیستم و بیست و یکم ، تعداد ۶۰۰ میلیون نفر نیز زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود به کار می برند. میلیون ها نفر دیگر در سراسر جهان در حال یادگیری زبان انگلیسی می باشند تا بخشی از نیازهای علمی-فرهنگی خود را در جوامع انسانی به شدت در هم تنیده امروزی رفع نمایند.

برای یادگیری زبان انگلیسی از کجا باید شروع کرد؟

نقطه آغاز یادگیری زبان انگلیسی کجاست؟ چه مطالبی را باید خواند؟ و با چه روشی؟ اینها پرسش هایی هستند که معمولا زبان آموزان پاسخ ساده ای برای آنها پیدا نمی کنند.

به گفته بسیاری از زبان شناسان ، زبان یک مهارت است که برای یادگیری آن باید تمرین زیادی کرد. از آنجا که فرایند یادگیری زبان بسیار کند است ، این تمرین باید متناوب ، مستمر و طولانی باشد در غیر این صورت اثر بخشی آن کم می شود.

 منظور از یادگیری متناوب ، مستمر و طولانی چیست؟

تناوب یعنی مطالعه حجم محدودی از مواد درسی در فاصله های معین که در مورد زبان انگلیسی سه تا شش روز در هفته توصیه می شود.

استمرار یعنی تکرار این مطالعه بدون تعطیلی. متاسفانه اغلب زبان آموزان پس از مدتی مطالعه خسته شده و به خود استراحت چند هفته ای یا چند ماهه می دهند که این امر در فرایند یادگیری تاثیر منفی می گذارد.

طولانی بودن یعنی این تناوب و استمرار باید تا مدتها ادامه پیدا کند. به عبارت دیگر ، زبان آموز نباید انتظار داشته باشد که در مدت کوتاهی ، مثلا چند هفته یا حتی چند ماه ، همه توقعاتش برآورده شود زیرا همانطور که قبلا اشاره شد فرآیند یادگیری زبان کند بوده و نیازمند مدت زمانی در حدود دوسال است. البته این زمان کاملا تقریبی است و بسته به میزان تمرین روزانه ، روش مطالعه و مواد درسی تغییر می کند. به طور خلاصه باید گفت که قانون طلایی یادگیری زبان مطالعه حجم کمی از مطالب در فاصله زمانی معین اما مداوم است.

اما اینکه مواد درسی چه باشند یا روش های مطالعه چگونه باشند احتیاج به بحثی طولانی دارد که سعی می کنم کلیات آنرا در این نوشته مطرح نمایم.

به چه منظوری باید زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟

نکته ای که معمولا زبان آموزان به آن توجهی ندارند این است که زبان انگلیسی را به چه منظور فرا می گیرند؟ آیا تاکید آن ها بر کسب مهارتهای گفتاری است یا مهارتهای نوشتاری یا هر دوی آنها؟ هدف آنها هرچه باشد ذکر یک نکته بسیار پر اهمیت است: تا زمانی که نمی توانید گفته های یک انگلیسی زبان را درک کرده و به او پاسخی مناسب دهید، فرایند یادگیری زبان در ذهن شما کامل نشده است. به عبارت ساده تر ، زمانی زبان انگلیسی را یادگرفته اید که بتوانید ارتباط گفتاری و نوشتاری معناداری با یک انگلیسی زبان برقرار کنید. این یعنی درک کامل واژه ها ، اصطلاح ها و لهجه ها با همان سرعتی که معمولا انگلیسی زبان ها صحبت می کنند 🙂

پس می بینیم که یادگیری یک زبان به آن آسانی که در برخی آگهی ها ادعا می شود ، نیست!! به همین دلیل فراگیری زبان های مختلف ، در سنین کودکی و نوجوانی توصیه می شود تا حافظه قوی و زمان کافی برای یادگیری وجود داشته باشد. با این همه ، چنانچه زبان آموز قانون طلایی را رعایت کند حتما به نتیجه ای مطلوب خواهد رسید.

نکات کلی در مورد مواد درسی و روش مطالعه

1- مطالبی را انتخاب کنید که مناسب با سطح دانش تان باشد. یعنی نکات دستوری و تعداد واژه های متن انتخابی آنقدر ساده نباشد تا انگیزه مطالعه را از دست بدهید و یا زیاد مشکل نباشد تا از رجوع مکرر به کتابهای دستور یا فرهنگ واژه ها خسته شوید.

2- تا آنجا که ممکن است مطالبی را بخوانید که نوارهای شنیداری آن ها نیز در دسترس باشد. یعنی آنچه را می خوانید ، بشنوید. ( رادیو اینترنتی سرزمین زبان 🙂 )

3- هرگز واژه ها را خارج از متن حفظ نکنید. سعی کنید هر واژه یا اصطلاح را درون متن فهمیده و به خاطر بسپارید. زیرا ممکن است معنی بسیاری از واژه ها بسته به موضوع متن و نحوه قرارگرفتن آنها درجمله تغییر کند. درضمن، مطالعه واژه ها درون یک متن سبب می شود تا مغز رابطه ای منطقی و معنادار بین کلمات ایجاد کرده و آنها را بهتر به خاطر بسپارد.

4- برای یافتن معنی واژه ها از فرهنگ های تک زبانه ای استفاده کنید که واژه را توضیح داده و مثال می آورد.

5- از هر دو ورودی ذهن تان یعنی گوش ها و چشم ها به خوبی استفاده کنید. گوش کردن و خواندن هر دو به یک میزان در یادگیری تاثیر می گذارند.

6- هر روز یک اصطلاح یا ضرب المثل را به خاطر بسپارید.

7- به انگلیسی فکر کنید و صحبت کنید. این کار در ابتدا مشکل به نظر می رسد ولی رفته رفته با وسعت دایره واژگانی تان آسانتر می شود.

8- هر مطلبی را با هر موضوعی با شرط اینکه متناسب با دانش شما باشد ، مطالعه کنید. شاید برای شروع ، مطالعه داستانهای ساده شده (simplified stories) که بر اساس آسانی و دشواری سطح بندی شده اند، مناسب باشد. انگلیسی در سراسر دنیا تحت شرایط مختلفی تدریس می شود. بیشتر زبان آموزان زبان انگلیسی در یادگیری آن مشکلاتی دارند. اکثر مشکلاتی که زبان آموزان با آنها مواجهند ، در نتیجه میزان تفاوت زبان مادری آنها با انگلیسی است.

برای مثال یک متکلم بومی چینی ممکن است با مشکلات بیشتری مواجه شود تا یک متکلم بومی آلمانی.

فراگیران زبان اغلب مرتکب اشتباهات تلفظی و ترکیبی می شوند، علی رغم این که این اشتباهات ناشی از دخالت زبان اولشان (L۱) است. این مداخله بعنوان تداخل زبان اول (زبان مادری ) شناخته شده است. در حالی که زبان انگلیسی پیچیده تر از خیلی از زبان های اصلی نمی باشد اما این زبان چندین خصوصیت دارد که برای زبان آموزان ایجاد اشکال می کند.

صداهای صامت ، مصوت و هجاها در تلفظ ، شمار زیاد زمان ها ، کاربدهای افعال کمکی ، افعال معین ، اصطلاحات و حروف تعریف در حیطه دستور زبان (گرامر) باعث خیلی از مشکلات برای زبان آموزان شده است. این واقعیت که ایالات متحده و انگلستان دو موتور اصلی این زبانند و مقوله ها را با اصطلاحات متفاوتی توصیف می کنند و بیشتر اختصارهایی که در حیطه آموزش و یادگیری زبان انگلیسی استفاده می شوند ممکن است گیج کننده باشند.

اکثر کسانی که در دوران مدرسه از زبان انگلیسی استفاده ای نمی‌برند به علت ناآگاهی از اهمیت آن است. همین افراد وقتی وارد دانشگاه می‌شوند و می‌ بینند که زبان علم دنیا و اینترنت و رسانه ها انگلیسی است ، بیشتر انگیزه برای یادگیری زبان دارند. برخی به دنبال آموختن می‌روند و برخی دیگر به همین شکل فارغ‌التحصیل می‌شوند. بسیاری از دانشجویان ، حتی در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری درس را تمام می‌کنند بدون آنکه توانایی ترجمه حتی یک متن انگلیسی ساده را داشته باشند چه برسد به متون تخصصی. و همان‌ ها می‌شوند استاد دانشگاه‌ 🙂

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی و تاثیر آن در تحصیل 

امروزه یادگیری زبان انگلیسی یک ضرورت انکار ناپذیر است! چراکه زبان انگلیسی ، زبان علم است و آموزش رشته‌های مختلف در سطوح عالی و تولیدعلم به زبان انگلیسی صورت می گیرد.

با افزایش روند جهانی سازی ارتباطات بین المللی ، برنامه‌های رادیوئی و تلویزیونی ، تجارت جهانی و آموزش علوم جدید همگی به زبان انگلیسی صورت می‌گیرند و عدم آشنایی با این زبان برابر با عدم زندگی در دنیای مدرن امروزی است زبان انگلیسی از زبان های زنده و بین المللی دنیاست که پر طرفدار ترین زبان مکالمه ای دنیا است.

زبان بین المللی جهان هم زبان انگلیسی است به دلیل یادگیری آسان و روان و آسان بودن در به کار بردن این زبان در مکالمه که زبان انگلیسی را به زبانهای دیگر جهان متمایزتر میکند.

تذکر: قابل به ذکر است که زبان انگلیسی بسیار فرار است و اگر هر چند وقت یک بار تمرین نکنیم از یادمان میرود بخاطر همین هر هفته باید وقتی را برای تمرین کردن زبان انگلیسی در نظر بگیریم و تمرین هایی را انجام بدهیم و معلم انگلیسی ما هم می گوید: زبان انگلیسی به یک yesو no خلاصه نمیشود و باید برای فراگیری آن تلاش کرد. امروزه این زبان بین المللی در تمام رشته ها کاربرد مهمی دارد کامیپوتر که زبان آن نیز انگلیسی است نیاز به یادگیری زبان انگلیسی دارد تا با دستورات و خطاهای آن آشنا شویم.

اگر بتوانیم زبان انگلیسی در همان پایه از تحصیل خود قوی کنیم و نکات دستوری و گرامر آن را یاد بگیریم مطمئنا در ادامه تحصیل و همینطور در رشته مورد نظر موفق خواهیم بود .

از بحث هایی که شده می فهمیم که زبان انگلیسی تاثیر مستقیم در ادامه تحصیل دارد و برای یادگیری هر چه بهتر این زبان باید تلاش کرد و مدارس و دانشگاه ها باید در این راه به دانش اموزان کمک کنند تا با هر چه بهتر آموزش این زبان و نحوه یادگیری گامی موثر در عرصه آموزش زبان انگلیسی رواج دهند و همین طور خانواده ها با حمایت فرزندان خود و کلاس های موجود در این زمینه این زبان را در فرزندان خود تقویت نمایند.

نویسندگان :

ابراهیم خلیل مهرنو موسس و مشاور ارشد سرزمین زبان

حامد کرباسی مشاور ارشد انگیزشی و بهبود فردی سرزمین زبان

تابلو اعلان تخفیف پکیج طلایی سرزمین زبان

پکیج طلایی آموزش زبان انگلیسی سرزمین زبان
90 درصد تخفیف بزرگترین پکیج آموزش زبان انگلیسی
کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

 

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با مطالب وبسایت سرزمین زبان مطلع کنید 🙂

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link