نکاتی کلی و کاربردی در رابطه با هر 4 مهارت آزمون آیلتس

نکاتی کلی و کاربردی در رابطه با هر 4 مهارت آزمون آیلتس
نویسنده: استاد حامد رفیعی

اشاره:

ذر این مقاله استاد رفیعی نکاتی بسیار مهم و کاربردی را در رابطه با آزمون آیلتس بیان میکند. خواندن این مقاله برای تمامی داوطلبین ضروری است.

 

 

ترفند آزمون آیلتس: زمان کافی برای خود در نظر بگیرید!

 

در حالیکه آزمون آیلتس توسط ممتحنین کنترل می شود ، هیچ کس به شما نمی گوید که چگونه زمان خودرا برای هر یک از بخشهای آزمون تقسیم بندی کنید . ساعت خود یا ساعت اتاق امتحان رابه دقت نگاه کنید. ممتحنین زمان آزمون را به سختی تقسیم می کنند. این بسیار مهم است که پیشرفت خود را کنترل کنید ، تا قسمتی از آزمون را بی پاسخ یا شروع نشده باقی گذارید.

 • آزمون Listening آیلتس کمتر به زمان بندی نیاز دارد ، زیرا بدون مکث پخش خواهد شد. حتی اگر به نحو احسن از زمان استفاده می کنید، باز هم این کار را انجام ندهید.
 • در پایان آزمون Listening شما 10 دقیقه فرصت دارید تا پاسخ ها را به پاسخ نامه انتقال دهید که زمان مناسبی برای انجام این کار می باشد.
 • بنابر این بجای پر کردن مستقیم پاسخ ها در یک پاسخ نامه مجزا، ان را در دفترچه سؤالات داده شده بنویسید ، آمد و رفت بین پاسخ نامه و سؤالات باعث سردرگم شدن شما می شود که این بدترین اتفاق ممکن در آزمون Listening آیلتس می باشد.
 • اگر در مورد پاسخها مطمئن نیستید ، می توانید دقیقترین حدس خود را در دفترچه سؤالات نوشته و تصمیم خود را هنگام انتقال پاسخها به پاسخ نامه بگیرید.
 • آزمون Reading آیلتس از سه مطلب خواندنی و سیزده سؤال در مورد هر یک تشکیل شده که تمامی انها باید در 60 دقیقه پاسخ داده شود. کنترل خود شما بسیار حساس است. اگر زمان طولانی را بر روی 2 مطلب اول اختصاص دهید، وقت مناسبی برای تمام کردن مطلب سوم نخواهید داشت. این باعث از دست دادن یک سوم نمره می شود.
 • حتی اگر مطالب دشوارتر شد ، برای هر یک 20 دقیقه در نظر بگیرید. هنگامی که به افتادید، سریعتر کارها را انجام می دهید که این باعث تعدیل دشواری متن می شود.
 • اگر پاسخ را زود به پایان رساندید ، همیشه می توانید مرور کنید و بر روی سؤالات مطالب قبلی که از انها نامطمئن هستید کار کنید. بر خلاف آزمون Listening، از همان ابتدا پاسخ ها را در پاسخ نامه بنویسید.
 • همیشه می توانید انها را تغییر دهید ( افراد پاسخ نامه ها را صحیح می کنند) و ثبت مستقیم پاسخها برای شما زمان می برد و در برنامه نگه می دارد.
 • زمان بندی ، مهمترین وظیفه در Writing آیلتس به شمار می رود. آزمون در دو بخش است، تکلیف اول و تکلیف دوم. ابتدا باید تکلیف اول را انجام دهید و آن را در 20 دقیقه به اتمام برسانید. 40 دقیقه باقی مانده را در نوشتن تکلیف 2 استفاده کنید.
 • به نظر می رسد ، زمان کافی برای هر دو آزمون موجود نمی باشد. در حالیکه، نمره بخش در تکلیف 2 Writhing بیشتر شمرده می شود، مطمئن باشید که 40 دقیقه کامل را برای تکلیف 2 در نظر گرفته اید.
 • احتمالاً احساس خواهید کرد برای نوشتن تکلیف 1 به زمانی بیشتر از 20 دقیقه احتیاج خواهید داشت ، با این بهترین عملکرد را در 20 دقیقه انجام دهید و بعد از اتمام تکلیف 1 به تکلیف 2 Writing  بروید.
 • به یا دداشته باشید که در نگارش پراگراف بندی را انجام داده و با عبارت ” در نتیجه…“ شروع کنید و سپس خلاصه تکلیف 1 و گزارش تکلیف 2 را تکرار کنید زیرا باعث تکمیل می شود.
 • در تکلیف Speaking آیلتس، زمان بندی فقط در بخش مرکزی مهم است که به بلند مدت معروف است. بعد از یک دقیقه آماده سازی ( که ممتحن زمان بندی می کند) موظف هستید بدون کمک حداقل یک دقیقه  و در شرایط عالی دو دقیقه صحبت کنید.
 • اگر احساس می کنید چیزی برای گفتن در مورد موضوع ندارید و نمی دانید وقت تمام شده، می توانید ساعت خود را نگاه کنید. مطمئن باشید حداقل به یک دقیقه رسیده باشید ، در غیر این صورت نمره شما کم می شود.
 • اگر شما بیش از 2  دقیقه صحبت کنید ، ممتحن با دست اشاره خواهد کرد که باید ادامه ندهید.

 

ترفند آیلتس: پاسخ دادن سرالات Reading که در مورد نقطه نظر نویسنده سؤال می کند.

تکالیف Reading آیلتس از ده نوع سرال استفاده می کند که امکان دارد هر یک از آنها در آزمون Reading بیاید. بعضی از آنها نسبت به دیگری دشوارتر است، ولی اغلب متقاضی ها موافقند سرالاتی که در مورد نقطه نظر نویسنده می باشد ، از همه دشوارتر است. این سؤالات از این جهت چالش پذیر هستند که پاسخ ها مستقیم در متون وجود ندارد. از شما خواسته نشده که آیا این عبارت صحیح است یا نه. در عوض ، از شما می پرسند که آیا شما فکر می کنید نویسنده با این موافق است یا نه، یا آیا اطلاعات کافی در متن برای موافق بودن نویسنده وجود دارد . برای پاسخ به این سؤالات باید به نکات ناگفته های متن پی برد. خواننده باید به درستی متوجه شود که نویسنده چه می گوید تا بدین صورت ناگفته های او را درک کند. برای اینکه متوجه شوید که نویسنده با عبارت گفته شده موافق است یا نه، باید به تمامی نشامنه های ممکن – لغات ، عبارات و نظرات که دلایل را فراهم می کنند ، توجه کرد.

ترفندهای جزئی برای پاسخ به این نوع سؤال:

 • سؤالات را اول به دقت بخوانید. همیشه باید سؤالات را اول بخوانید، اگر این نوع سؤال رادید عبارات را بدقت بخوانید. بنابراین می توانید بدنبال دلایلی باشید تا پاسخها را همیشه تغییر دهید.
 • اطراف لغات کلیدی را مرور کنید . لغات کلیدی عبارت می تواند شما را به محلی که نویسنده در عبارات بحث می کند راهنمایی کند. در آنجا بدنبال نشانه ها باشیید.
 • در متن بدنبال لغات عقیده ای و اصلی بگردید. از نحوه گفتن عنوان توسط نویسنده یادداشت بردارید. آیا این نویسنده به عنوان اهمیت می دهد؟ آیا نویسنده نفرت و علاقه ای نسبت به عنوان دارد؟ تمامی اینها می تواند نشان دهد که نویسنده نسبت به عبارت چه فکری می کند.

 

ترفندهای آیلتس: نگارش مؤثر جملات استنتاجی بخش 2 Writing

بیشتر متقاضی ها مشکلی در اتمام به موقع بخش Task 2 Writing آیلتس را دارند. در حالیکه ، متقاضیانی که نمره قسمت بالاتر از 7 را می خواهند ، باید جملاتی نتیجه بخش که نه تنها شامل عبارات بازگو کننده مقاله باشد، بلکه دارای جملاتی پایانی نیز باشند. هدف از جمله پایانی این است که خواننده را با یک نظر نهایی رها کنید و بحث را با یک پایان راضی کننده به اتمام رسانید . اغلب ، جمله می تواند مقاله را با بازگشت به نظر قبلی منسجم کند.

جمله نتیجه گیری نباید شامل نظر اصلی یا حتی بدتر عقیده قوی باشد. فقط خواننده را باید با یک نظر نهایی رها کند، بنابراین آنها را مانند یک پیشنهاد ، یک توصیه یا پیش بینی بنویسید.

به عنوان مثال، اگر یک مقاله عقیده ای در مورد بازنشستگی اجباری می نویسید و مخالفت خود را نسبت به آن نشان داده اید، دوست ندارید عقیده ای دیگر را در آن جای دهید. به معنای دیگر ، با نظری قوی تر انرا تمام نکنید مانند: ” دولت سیاست خود را نسبت به بازنشستگی اجباری باید قبل از اینکه باعث مشکلات اقتصادی شود، تغییر دهد.“ این بسیار قوی است. در عوض ، با این نوع عبارت را ببرید:

 • توصیه ها، از آنجایی که مردم توانایی کار مؤثر را در این روز دارند، شاید بهتر باشد دولت در مورد سیاست هایش تجدید نظر کند.
 • پیشنهاد( از آنجا یی که هزینه ها افزایش می یابد و مردم نیازدارند بیشتر کار کنند، این امر به نفع اقتصاد است که دولت نسبت به سیاست های بازنشستگی تجدید نظر کند.
 • پیش بینی : اگر دولت در مورد سیاست های بازنشستگی تجدید نظر کند، کارکنانی که توانایی دارند می توانند بالاتر از سن بازنشستگی کار کنند.

دقت کنید که هیچ یک از جملات به دولت نمی گویند که چه کاری انجام دهد. انها پیشنهادی برای تجدید نظر در مورد سیاست می دهند. همچنین، دقت داشته باشید که عبارات پیش بینی نیز نمی گوید چه اتفاقی خواهد افتاد که خود نوع متفاوتی از پیش بینی می باشد. اما احتمال و امکان نتیجه را می گوید. همچنین استفاده از لغاتی مانند perhaps و maybe نیز در تقویت جملات مفید هستند. زیرا انها اغلب احتمالات را نشان می دهند تا یقین را.

 

 

ترفند Speaking آیلتس: امتیاز بخش را با صحبت نکردن از دست ندهید.

قانون نانوشته آزمون Speaking آیلتس این است که اگر یک متقاضی به مدت 10 ثانیه در طی آزمون دست از صحبت بردارد، امتیاز بخش را از دست خواهد داد. این در طی دوره Long Turn (طولانی مدت،بخش دوم آزمون Speaking) نیز صدق می کندجایی که باید به مدت یک تا دو دقیقه بدون کمک صحبت کنید.

یکی از اصلی ترین تکالیف آزمون های Listening  آیلتس ، فصاحت متقاضی است. این به معنی صحبت مانند زبان مادری است ، فقط فصاحت داشته باشد کافیست، یعنی بدون هیچ مکثی. راه حلی که برای هر یک از مشکلات بخش Speaking آیلتس وجود دارد ساده و مشابه می باشد: صحبت کن.

همیشه از پاسخ به سؤالات بخش مطمئن شوید. اگر صدای شما نشان ندهد که مطلب خود را به پایان رسانده اید، ممتحن فکر می کند که توانایی بیان نظرات خود را ندارید ، یا تصور می کند که دچار کمبود لغات شده اید.

 • اگر پاسخ به سؤالی را تمام کرده اید و ممنحن با سؤال دیگر جواب نداد، چیزی مانند این جمله بگویید : that’s all I have to say about this question. یا those are my thoughts on your question

این امر کاملاً آشکار می کند که شما پاسخ را به انمام رسانده اید و در سؤال گیر نکرده اید.

 • سعی کنید از این موقعیت با استفاده از الگوی گفتاری انگلیسی دوری کنید. به عنوان مثال، طنین صدای خود را پایین آورید و تأکید را در صحبتهایی که می کنید، افزایش دهید. سعی کنید بدون اینکه سخنی بگویید، نشان دهید که جوابتان تمام شده.
 • هنگامی که Long turn را به پایان رساندید، با صدایی واضح عبارت نتیجه را بگویید. به عنوان مثال، اگر از شما خواسته شد تا اهمیت اینترنت را در زندگی مدرن بگویید ، علاقه خود را با عباراتی مانند: that’s why I think internet is vital to modern life.  نتیجه گیری کنید. ( شما باید Long turn  را به جملات آغازین مانند:

Now I am going to tell you why I think the internet is to such great important to modern communications. شروع کنید.

 • در تمام اوقات ، موقعیت را در کنترل خود قرار دهید. اگر پاسخ به سؤالات را تمام کردید، هرگز با بی اعتنایی منتظر نباشید تا ممتحن از شما سؤال دیگری بپرسد. شاید ممتحن در حال امتحان توانایی های شما می باشد تا ببیند که شما صحبت را تمام کرده اید. اگر شک دارید که تحن در مورد تمام شدن صحبت های شما با خبر است یا نه ، به او اطلاع دهید.

 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link