معرفی 16 ویدیوی سرگرم کننده و انگیزشی TED

معرفی 16 ویدیوی سرگرم کننده و انگیزشی TED

معرفی 16 ویدیوی سرگرم کننده و انگیزشی TED

تصور کنید با جمعی از دوستانتان به اردو رفته  و دور آتش حلقه زده اید،  اما آیا نشستن کنار آتش به  تنهایی هیجان انگیز است؟ بدون شک داستان هایی که این وسط رد و بدل میشوند فضا را متحول تر می کنند. گاهی داستان هایی که می شنوید ترسناک هستند اما معمولا اغلب آن ها جنبه ی انگیزشی دارند. اگر زمان کافی برای رفتن به اردو را ندارید  و از طرفی علاقمند به شنیدن چنین داستان های هستید این مژه را به شما میدهیم که  امروزه اینترنت شرایطی مشابه برای شما فراهم کرده است.

16 ویدیوی سرگرم کننده و انگیزشی TED
16 ویدیوی سرگرم کننده و انگیزشی TED

سایت TED.com  جایی است که شما می توانید به داستان ها و گفتگو های شخصی و انگیزشی افراد مختلف که به “گفتگوهای TED” معروف هستند گوش کنید. این گفتگوها برای زبان آموزان جنبه ی آموزشی دارند چرا که  پر از ترفند ها و ایده های مختلف به منظور  پیشرفت در زندگی و دنیای اطراف شما  هستند. اکثر این گفتگو ها درباره ی ابتکار و یادگیری زبان انگلیسی می باشند که در نهایت موجب تقویت مهارت شنیداری شما میشوند.

از آنجایی که  “گفتگوهای TED” برخلاف سایر برنامه های تلویزیونی فیلم نامه  ندارند،  با شنیدن آن ها حس می کنید در دنیای واقعی پای صحبت های مردم عادی نشسته اید. در این مقاله ما  16 نمونه از بهترین  “گفتگوهای TED” را به شما معرفی می کنیم ،تماشای این ویدیو ها  به تمامی زبان آموزان توصیه می شود.

 

چرا تماشای  “گفتگوهای TED” به زبان آموزان توصیه می شود؟‌

 • تمامی “گفتگوهای TED” حاصل تجارب شخصی افراد می باشند: برخلاف سایر ویدیوهای آموزشی  تمامی این گفتگو ها برگرفته از  تجربه های شخصی افراد می باشد و همین موضوع باعث ارتباط نزدیک تر مخاطب با این گفتگوها می شود.
 • اکثر “گفتگوهای TED” راهکار های کاربردی در اختیار شما قرار می دهند: می توان گفت که تمامی این گفتگو ها راه حل و ترفندهای مفیدی را در اختیار مخاطب قرار می دهند تا با استفاده ار آن ها سبک زندگی خود را متحول کند.
 • متن تمامی “گفتگوهای TED” موجود می باشند: تمامی این گفتگو ها با  متن زیرنویس شده و به زبان های مختلف در دسترس می باشند.این بدین معناست که  شما با تماشای ویدیو  به طور همزمان قادر به  تقویت مهارت شنیداری و درک مطلب خود خواهید شد. برای داشتن زیر نویس تنها کافی است روی گزینه ی “Transcript” واقع در قسمت پایینی ویدیو کلیک کنید.
 • گفتگوهای TED” منابع مطالعاتی مفیدی را در اختیار شما قرار می دهند: تقریبا در همه ی گفتگوها هر یک از سخنرانان  لیستی از کتاب ها و مقالات مرتبط با موضوع را معرفی می کنند. این منابع به شما کمک می کنند تا برای تحقیق و مطالعه ی بیشتر اطلاعات دقیق تری در اختیار داشته باشید.
 • تمامی  “گفتگوهای TED” جنبه ی انگیزشی دارند: برخلاف سایر ویدیوهای آموزشی این ویدیوها درباره ی موضوعات به روز دنیای امروز می باشند.  به طور کلی تماشای  “گفتگوهای TED” به شما انگیزه میدهند تا دید خود را نسبت به موضوعات مختلف باز تر کنید.
16 ویدیوی سرگرم کننده و انگیزشی TED
16 ویدیوی سرگرم کننده و انگیزشی TED

معرفی 16 نمونه از برترین “گفتگوهای TED” ویژه ی زبان آموزان

 

 1. “why I keep speaking up،even when people mock my accent” by Safwat Saleem

چنانچه قصد دارد  زبان انگلیسی را به خوبی صحبت کنید لازم است با دیگران به زبان انگلیسی  ارتباط برقرار کنید. اما اغلب لهجه ی زبان آموزان با  انگلیسی زبانان تفاوت بسیار زیادی دارد و همین موضوع برای زبان آموزان خجالت آور است و موجب قطع امید آن ها از سعی و تمرین مجدد می شود.باید این حقیقت را پذیرفت که تعداد بسیار زیادی از زبان آموزان هیچ گاه نمی توانند تسلطی مشابه با انگلیسی زبانان داشته باشند.” سلیم” یک امریکایی  پاکستانی اصل این سوال را در یکی از  “گفتگوهای TED” مطرح می کند  که چرا   زبان آموزان از لهجه ی متفاوت خود خجالت می کشند؟ “سلیم “یکی از تجربیات شخصی خود را در این زمینه تعریف می کند و درباره ی تفاوت بین داشتن یک لهجه ی متفاوت و اشتباه حرف کردن صحبت می کند. چنانچه شما هم از لهجه ی متفاوت خود احساس شرمندگی می کنید بدون شک با تماشای این ویدیو  انگیزه ی بیشتری برای با اعتماد به نفس صحبت کردن پیدا می کنید.

 1. “TED’s secret to great public speaking” by Chris Anderson

اکثر مردم تصور می کنند که برای صحبت کردن در جمع داشتن صدایی رسا، حرکات نمایشی ، نگاه گیرا و داستان های احساسی دوران کودکی الزامی است. اما “کریس اندرسون” سرپرست برگزاری  برنامه های TED مخالف این باور می باشد. کریس معتقد است که مهم ترین عامل در ارائه ی یک سخنرانی تاثیرگذارایده ای است که در ذهن دارید. و مهم تر از همه جذاب و مفید واقع شدن این ایده برای مخاطبین شما است. اغلب زبان آموزان بیش از اندازه روی جزئیات تکنیکی  سخنرانی خود تمرکز می کنند  و به محتوای سخنرانی خود کم تر اهمیت می دهند. تماشای ویدیوی بالا به شما کمک می کند تا میان کلمات  و ایده ای که در ذهن دارید ارتباط بهتری برقرار کنید.

 1. “ let’s teach for mastery- not test scores” by Sal Khan

اکثر افرادی که به مدرسه رفته اند بر این باورند که سیستم آموزشی مدارس نیازمند تغییر می باشد. زیرا این فرآیند یادگیری نه تنها خوشایند نیست بلکه بسیار زیان بخش نیز می باشد. “خان” بنیانگذار “آکادمی خان” ریشه این مشکل را در ساختار اولیه ی مدارس می بیند. “خان” معتقد است  ساختمانی که پایه ی ضعیفی دارد بالاخره روزی فرو خواهد ریخت.به همین ترتیب اگر مهارت های اولیه ی برخی دروس مانند ریاضی و زبان از پایه ضعیف باشند بالاخره روزی دانش آموزان با مشکل مواجه خواهد شد. “خان ” بر این باور است که هدف از رفتن به مدرسه  تنها یادگیری است  نه نمره گرفتن. این طرز تفکر نه تنها برای دانش آموزان مثمر ثمر است بلکه برای تمامی زبان آموزان سرتاسر جهان کاربردی است.

 1. “ The Nit-picking glory of the New Yorker’s comma Queen” by Mary Norris

زمانی که شما مقاله ای  را از یک مجله یا روزنامه انتخاب کرده و  میخوانید نه تنها حاصل تلاش نویسنده ی اثر بلکه  در حقیقت گروهی از ویراستاران را در دسترس دارید. اما تمامی این ویراستاران در پشت صحنه فعالیت می کنند و هیچ گاه  زحمت و تلاششان  شناخته شده نیست. “ماری نوریس” از ویراستاران یکی از بهترین مجله های ادبی دنیا به نام “The New Yorker” است. در این ویدیو او  از تجربه ی شخصی خود درباره ی  قوانین گرامری و نگارشی به کار رفته در ویرایش بهترین آثار ادبی عصر حاضر سخن می گوید.

این ویدیو با روشی فوق العاده و سرگرم کننده  به زبان آموزان سطح پیشرفته کمک می کند تا با هنر ویرایش و استانداردهای  گرامری مجله های علمی بیشتر آشنا شوند. اکثر زبان آموزان  زمانی که متوجه می شوند بیشتر انگلیسی که در مکالمات روزمره استفاده می کنند  از نظر ویراستاران غلط است ، متعجب می شوند.

 1. “Go ahead،make up new words” by Erin Mckean

اگر شما تاریخچه ی زبان انگلیسی را مطالعه کرده باشید  بدون  شک با تغییرات سریع و پیوسته ی این زبان آشنا هستید . این در حالی است که بسیاری از افراد از ورود لغات جدید به زبان انگلیسی شگفت زده می شوند. امروزه انگلیسی زبانان کلماتی را استفاده می کنند که صدها سال پیش وجود نداشته اند و تنها تعداد کمی از آن ها از این موضوع باخبرند. Erin Mckeanبه عنوان یکی از نویسندگان فرهنگ لغت درباره ریشه ی لغات و کاربرد آن ها تحقیقات گوناگونی انجام داده است. اغلب انگلیسی زبانان تصور می کنند که برخی لغات مانند حقایق علمی هیچ گاه تغییر نمی کنند، اما لازم است بدانید که  لغات بین زبان آموزان قراردادی می باشند.اگر اکثریت مردم تصور کنند که   فلان لغت فلان معنا را در زبان دارد بنابراین لغت مربوطه قرادادی می شود. اغلب انگلیسی زبانان تصور می کنند که در مقابل زبان بیگانه هستند و می بایست قوانین زبانی را بی چون و چرا رعایت کنند. اما Erin Mckean ما را متقاعد به شرکت فعالانه درزبان وابداع کلمات جدید می کند.

 1. “Metaphorically speaking” by James Geary

“متافور” یا استعاره درواقع  نوعی مقایسه بین دو شی مشابه می باشد. برای مثال شکسپیر جهان را به صحنه ی تئاترو مردم را به بازیگران نمایش تشبیه  می کند. همانطور که می دانید  استعاره نه تنها روشی برا ی مقایسه ی دو  شی  می باشد بلکه دیدگاه ما رو نسبت به  محیط اطرافمان تغییر می دهد.برای مثال اگر شکسپیر جهان را به یک زندان تشبیه می کرد بدون شک دیدگاه ما نسبت به جهان منفی تر می شد. در این ویدیو “جیمز” درباره ی قدرت استعاره در تغییر افکار سخن می گوید. او از مثال های ساده  حتی روان شناسی برای کاربرد در مکالمات روزمره سخن می گوید. بدون شک زبان آموزان با تماشای این  ویدیو   با نحوه ی استفاده از استعاره برای تاثیر گذاری بیشتر روی شنونده  آشنا می شوند و  همزمان مهارت های گفتاری خود را تقویت می کنند.

 1. “ How to write descriptively” by Nalo Hopkinson

اکثر افراد به شنیدن داستان علاقمند می باشند زیرا دوست دارند در واقعیت های مختلف زندگی کنند.  کتابی را تصور کنید که با خواندن آن غرق در فضای داستان می شوید. این ویدیو درباره ی ترفند هایی است که می تواند خواننده را به اثر هنری شما علاقمند تر کند، به گونه ای که  با ارئه ی مثال ها عینی و ترفند های کاربردی به مخاطب این امکان را می دهد تا از احساس واقعی شخصیت های اثر باخبر شود. یادگیری این ترفندها به زبان آموزان کمک می کنند  که از لغات به روش هدفمندانه تری استفاده کنند.

 1. “How to get better at the things you care about” by Eduardo Briceno

Eduardo Briceno در این ویدیو درباره ی دو حیطه ی عملکرد و یادگیری سخن می گوید.او معتقد است که افراد معمولا این حیطه ها را قاطی می کنند و اغلب پس از سعی و کوشش فراوان نتیجه ای نمی گیرند. آنچه در اینجا حائز اهمیت است میزان تلاش ما نیست بلکه  نحوه ی عملکرد ماست. حیطه ی یادگیری در حقیقت زمانی اتفاق می افتد که ما روی نقاط ضعف خود تمرکز می کنیم  و سعی در تقویت آن ها داریم.بنابراین اگر شما یک وکیل هستید حیطه ی اجرایی شما مربوط به انجام کارهایی می شود که در آن ها به اندازه ی کافی تبحر دارید،  با این وجود در حوزه ی کاری شما هنوز بخش هایی وجود دارد که برای شما دشوار به نظر می رسند. چنانچه شما  بخشی از زمان خود را صرف تقویت  آن ها کنید در حقیقت  در حیطه ی یادگیری قرار گرفته اید. Eduardo Briceno در این ویدیو درباره ی تفاوت بین یادگیری و سخت کوشی صحبت می کند.  معمولا همه ی ما با توجه بیش از حد به نحوه ی عملکرد خود   با گذشت زمان موجب کاهش  آن می شویم زیرا این وسط عوامل  پیشرفتمان را نادیده گرفته ایم .

 1. “ 4 reasons to learn a new language” by John Mcwhorter

آیا تا به حال احساس کرده اید که پس از سال ها یادگیری زبان انگلیسی بخشی از  انگیزه ی خود را از دست داده اید و هم اکنون  مجبور هستید با زور و اجبار درس بخوانید؟ اگر شما برای ادامه ی یادگیری نیاز به انگیزه ی بیشتری دارید  تماشای این ویدیو را از دست ندهید. در این ویدیو ” جان ” از مزایای  یادگیری یک زبان خارجی صحبت می کند، یادگیری یک زبان جدید نه تنها به شما کمک میکند تا با بیماریهایی مانند الزایمر بجنگید  بلکه شما را با فرهنگ ها ی مختلف آشنا می کند.

 1. 10. “Why you should define your fears instead of your goals” by Tim Ferriss

تاکنون چند بار این  توصیه را شنیده اید که راز موفقیت در داشتن هدف است؟اکثر افراد این جمله  را هزاران بار در زندگی خود شنیده اند. Tim Ferriss دیدگاه عجیبی درباره ی موفقیت دارد، او معتقد است که کارهایی که بیشترین ترس را از آن ها داریم در حقیقت همان کارهایی هستند که موفقیت ما در گرو آنها است. او در سخنرانی های خود از یک روش ساده اما عجیب  به نام ” فاکتور ترس “صحبت می کند، به جای نادیده گرفتن کارهایی که از آن ها هراس دارید سعی کنید خود را با  آن ها روبه رو کنید.این روش نه تنها  موجب تقویت مهارت های زبانی شما می شود  بلکه زندگی شخص را متحول می کنند.

 1. “What’s a snollygoster” A short lesson in political speak? by Mark Forsyth

این ویدیو راهنمای مفیدی برای فهم زبان سیاستمداران می باشد. “مارک” معتقد است که  اکثر سیاستمداران  از زبان برای بیان دیدگاه مردم عادی از واقعیت های موجود استفاده می کنند.  تقریبا همه ی ما با  دروغ های سیاستمداران آشنا هستیم ، اما “مارک” معتقد است که موضوع پیچیده تر از تصور ماست. “مارک” در این ویدیو درباره ی ریشه ی بسیاری از لغات مانند ” رییس جمهور” صحبت می کند. زبان آموزان می توانند تنها با تماشای این ویدیوی 6 دقیقه ای لغات کاربردی بسیاری یاد بگیرند.

 1. The first 20 hours- how to learn anything” by Josh Kaufman

آیا تا به حال تصمیم به یادگیری  یک مهارت جدید گرفته اید اما به دلیل  نداشتن زمان کافی  منصرف شده اید؟ Josh Kaufman در این ویدیو از تجربه ای مشابه صحبت می کند اما خوشبختانه راه حلی برای این موضوع پیدا می کند. او طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که ما می توانیم پس از 20 ساعت تمرین هر مهارتی را به سادگی یاد بگیریم. برای مثال Josh Kaufman قصد یادگیری یک آلت موسیقی را داشته که پس از 20 ساعت تمرین موفق به نواختن آن شده است. توصیه های او برای زبان آموزان مبتدی بسیار نتیجه بخش می باشد.

 1. “5 Techniques to speak any language” by Sid Efromovich

Sid Efromovich یک چند زبانه ی واقعی است که می تواند به چندین زبان زنده ی دنیا صحبت کند. او پس از اتمام دوران نوجوانی خود قادر بود به 4 زبان صحبت کند سپس 3 سال بعد  3 زبان دیگر را یاد گرفت. Sid Efromovich از روش 5 مرحله ای خود در یادگیری زبان ها ی مختلف صحبت می کند. اولین مرحله  که از نظر او مهم ترین بخش یادگیری یک زبان جدید می باشد” اشتباه کردن ” است که شما را وادار به صحبت کردن به زبان های خارجی می کند.  Sid Efromovich در این ویدیوها ی ترفند ها ی مفیدی به منظور تقویت تلفظ ودرک مطلب معرفی می کند و از تجربه های شخصی خود درخصوص یادگیری زبان های انگلیسی ، اسپانیایی و پرتغالی صحبت می کند.

 1. “Making sense of spelling” by Gina Cooke

املای کلمات انگلیسی تقریبا برای تمامی زبان آموزان دشوار است. اکثر افراد  نمی دانند که چرا کلمات هم آوا املای متفاوتی دارند و کلماتی که صداهای مختلفی دارند اغلب املای یکسان دارند. این ویدیو برخی از قوانین املای انگلیسی را به شما معرفی می کند، Gina Cooke از استعاره ی “پیاز” برا ی توضیح این قوانین استفاده می کند، املای کلمات هم درست مانند لایه های مختلف سبزیجات نتیجه ی تاریخ، معنا  و ساختار کلمه می باشد. Gina Cooke در این ویدیو روش های نوشتن املای کلمات مختلف را به زیبایی آموزش می دهد، تماشای این ویدیو به تمامی زبان آموزان در تمامی سطوح اکیدا پیشنهاد می شود.

 1. “ How to gain control of your free time” by Laura Vanderkam

تاکنون چند بار تصور کرده اید که انجام کاری تنها 1 ساعت طول می کشد اما در حقیقت 5 ساعت از وقت خود را صرف انجام آن کرده اید؟ این اشتباه برای  اکثر ما اتفاق  افتاده است ، اما مطالعات Laura Vanderkam نشان می دهد که افرادی که مرتکب چنین اشتباهاتی نمی شوند از زمان خود بهترین بهره را می برند. او معتقد است که ذهن ما همیشه تصور می کند که در طول یک هفته کارهای زیادی برای انجام دارد، در حالی که در حقیقت زمان لازم برای اتمام فعالیت ها را به حداقل می رساند. راه حل او برخلاف تصور عموم “صرفه جویی در زمان ” نیست؛ بلکه  زندگی کردن به سبکی است که زمان خودش را ذخیره کند. این طرز فکر برای زبان آموزان بسیار مفید است  زیرا اکثر آنها از تمرین مهارت های  اصلی مانند نوشتاری و گفتاری در طول هفته گریزان هستند. بدون شک  موضوع ذکر شده در  بالا دلیل شکست یا نامید شدن بیشتر زبان آموزان از یادگیری یک زبان جدید می باشد.

 1. “Rapid language hacking” by Benny Lewis

هدف اصلی یادگیری زبان برقرای ارتباط با دیگران می باشد این در حالی است که اکثر ما این هدف را با شروع فرآیند یادگیری فراموش می کنیم و زبان را مانند ریاضی با فرمول و قانون یاد می گیریم  بدون اینکه  حتی از این اشتباه بزرگ مطلع باشیم. بهترین راه برای یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری تمرین و کاربرد مستقیم آن است. بدون شک ما  در ابتدا زبان مادری  خود را از طریق گوش دادن و برقراری ارتباط با اطرافیانمان یاد گرفتیم . در این ویدیو “لویس” از تجربه ی شخصی خود به عنوان بهترین روش یادگیری سریع زبان صحبت می کند. او توصیه می کند که با لغات شناخته شده ای  مانند”کوکا کولا” که بیشترین کاربرد را در دنیای امروز دارند شروع به یادگیری کنید. با این روش زبان آموز می تواند به سرعت کلمه ی مورد نظر را حفظ کرده  و از آن استفاده کند.

تمامی گفتگوهای معرفی شده در این مقاله جنبه ی آموزشی و انگیزشی دارند، اما تا زمانی که از توصیه هاو تجارب سخنرانان آن ها در عمل استفاده نکنید  هیچ کدام مثمر ثمر نخواهند بود.

دانلود PDF مقاله معرفی 16 ویدیوی سرگرم کننده و انگیزشی TED

 

مترجمان:

ابراهیم خلیل مهرنو موسس سرزمین زبان

مترجم: خانم پگاه سعیدی وفا کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

 

تابلو اعلان تخفیف پکیج شش ماهه ی آموزش زبان انگلیسی

50 درصد تخفیف پکیج آموزش زبان انگلیسی
یادگیری زبان انگلیسی در منزل
کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

 

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با مطالب وبسایت سرزمین زبان مطلع کنید 🙂

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link