شرایط مهاجرت به آلمان

شرایط مهاجرت به آلمان

شرایط مهاجرت به آلمان

در این مقاله در مورد شرایط مهاجرت به آلمان برای کسانی که میخواهند برای شروع مهارجرت به کشور آلمان چه کارهایی انجام دهند را توضیح می دهیم.

امروزه متقاضیان بسیاری در سرتاسر دنیا جهت تغییر در شرایط و اوضاع و احوال زندگی خود مسیری را انتخاب می نمایند که به تعداد کشور های موجود متفاوت است. این افراد گاه با دیدگاه های متفاوتی و بعضا با اتکا به شنیده ها و دانسته های غیر معمول و غیر حقوقی خود اقدام به عمل مهاجرت می نمایند در حالی که این پروسه تماما حقوقی بوده و این روند می بایست حتما تحت نظر وکیل و یا حداقل کارشناس حقوقی که تخصص در حقوق بین الملل داشته باشد افراد بسیار زیادی وجود دارند که مدعی هستند در پروسه مهاجرت اطلاعات زیادی دارند و کار شما را به راحتی انجام می دهند اما باید در نظر داشته باشید و از این افراد بپرسید آیا تا به حال سفر به اروپا داشته اند یا خیر؟ و همچنین این افراد مطالعات لازم در زمینه روابط خصوصی افراد و دولت ها را داشته باشند تا بتوانند راهنمایی و مشاوره ای مبتنی بر اصول و قواعد حقوقی و صحیح به متقاضیان ارائه نمایند.

در تمامی کشورهای دنیا و بر اساس تخصص وکیل این امر خطیر توسط افراد به وکلا سپرده می شود، متاسفانه در ایران به علت عدم توجه افراد و همچنین مراجع ذیصلاح باب سواستفاده برای افراد سودجویی که هیچ اطلاعی در این زمینه ندارند به وجود آمده است و گاها این افراد هیچ آگاهی حقوقی، حتی مختصر نداشته و معمولا با یک روش خاص و غیر قابل اعتماد اقدام می نمایند.

سپس با توجه به هر بند نگاهی جزئی به مسائل مذکور خواهیم داشت و اطالاعاتی در رابطه با کشور آلمان خواهیم داد.

کشورها از نظر نظام حقوقی به دو دسته تقسیم می شوند:

 1– کشورهای مبتنی بر قانون وحقوق نوشته یا civil law

این کشورها از نظر قانون گذاری تماما تحت نظر قوه مقننه و با سپری شدن یک سری فرآیندهای اساسی صورت می گیرد. در این کشورها قاضی عملا تنها مجری قانون و احقاق گر حقوق اشخاص است. این کشورها از نظر قانونی بسیار خشک و غیر قابل انعطاف می باشند.

در زمینه حقوق بین الملل خصوصی این کشورها معمول سختگیری های بسیاری داشته و در اصطلاح میتوان گفت که مهاجر ناپذیرند و عملا دریافت اقامت و تابعیت دائم از این کشورها غیر ممکن است.

از کشورهایی که دارای این نظام حقوقی می باشند میتوان کشور فرانسه، بلژیک و همینطور ایران را نام برد که به طور مثال اتباع خارجه ای هستند که بعضا مدت مدیدی است مقیم ایران اند ولی هیچگونه امکان اعطای تابعیتی برای آنها وجود ندارد.

۲- نظام های حقوقی مبتنی بر عرف یاcommon law

در این کشورها عرف و نظر قاضی مسلط بر قانون است به این معنی که قاضی آزادانه امکان تغییر قوانین با در نظر گرفتن شرایط و نوع پرونده را دارد.

این کشور ها معمولا از نظر قانونی به روز تر و از نظر حقوق بشری یک گام جلوترند زیرا که خشکی و عدم انعطاف نظام حقوقی مبتنی بر قانون را ندارن و بسیار نوین تر و منعطف ترند.

از منظر حقوق بین الملل این نوع نظام، اصطلاحا مهاجرپذیر بوده و این قابلیت را دارد که به راحتی اقامت دائم و تابعیت اعطا نماید. از کشورهای صاحب نام این نظام حقوقی می توان آمریکا و انگلستان را نام برد.

انواع مهاجرت و توضیح آن

۱- ازدواج و تولد

این طریق از مهاجرت با ازدواج تبعه یک کشور با کشوری دیگر صورت می گیرد. ازدواج دارای آثاری است که به هر دو طرف بار می شود معمولا در تمامی کشورها با ازدواج تابعیت مرد به زن بار می شود و او تابعیت مضاعف بر کشور خود دریافت می نماید.در کشورهای با نظام عرفی معمولا تابعیت زن هم به مرد اعطا می شود ولی شرطی دارد که فرد باید برای همسر خود باید پشتوانه مالی و قدرت حمایت نشان دهد.

از این آثار می توان جهت دریافت پاسپورت کشور متبوع همسر به عنوان دلیل استفاده کرد. در آلمان و کشورهایی که حقوق civil lawدارند تابعیت مرد به زن تحمیل می شد ولی با به روز شدن قوانین این شرایط برای دو طرف مقدور بوده و فقط شخص باید نکات ذکر شده در بالا را رعایت نماید.

لازم به ذکر است از طرق دیگر مهاجرت، تولد در آن خاک است کشور آلمان به جهت اینکه تابع نظام خون است تابعیتی برای متولدین در این خاک صادر نمیکند و طبق قوانین تابعیت شخص را تابعیت خون پدر و مادر میداند. البته این امکان وجود دارد تا فردی که از پدر یا مادری آلمانی به دنیا آمده باشد تابعیت آلمانی دریافت نماید.

۲- پناهندگی

یکی دیگر از طرق مهاجرت، مهاجرت از طریق پناهندگی می باشد. این روش از روش هایی بوده که طبق کنوانسیون حقوق پناهندگان، کشورهایی که عضو آن می باشند ملزم به حمایت و کمک به پناهندگانی هستند که وارد خاک آن کشور شده اند.

این روش به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا که فرد باید اثبات کند که مشکل امنیت جانی و یا این که شرایط ادامه زندگی در کشور متبوعش را به دلیل عقیدتی و … ندارد. اثبات این امر بسیار دشوار بوده و به هیچ وجه توصیه نمی گردد زیرا در زمان حضور در کمپ و سپری شدن آن موعد کرامت انسانی فرد عملا زیر سوال می رود و به حدی از سختی می رسد که فرد معمولا از ادامه این روند سرباز زده و به کشور خود بر می گردد.

آلمان از کشورهایی بوده که از نظر قبول پناهندگان رویکرد سختگیرانه ای در پیش گرفته است و عملا پناهندگی در این کشور بسیار سخت و نامناسب صورت می گیرد از جمله دلایل آن میتوان به نژاد پرستی رایج در بین اتباع آلمان اشاره کرد.

۳- ویزای کار

این نوع از مهاجرت بهترین نوع مهاجرت است و شرایط به نحوی می باشد که فرد امکان زندگی توام با آسایش را داشته و این امکان را دارد تا بتواند اقامت دریافت نماید.

لازم به ذکر است ویزای کار دو دسته است:

۱-    ویزای کارگر ماهر یا (skilled worker): این نوع از مهاجرت به این نحو است که شما با دریافت ویزای کار اجازه این را دارید که در کشور صادر کننده ویزای کار به مدت محدودی دنبال کار بگردد و بعد از آن که مشغول به کار شد با پرداخت مالیات اجازه دریافت اقامت دائم به وی اعطا می شود.

۲-    ویزای دریافت پیشنهاد کار: این نوع ویزا طبق قانون عام تمام کشورها به این صورت است که در ابتدا باید کار مورد نظر سه ماه آگهی شود و بعد از آن تعداد اشخاصی که برای آن کار اعلام آمادگی کرده اند و دلایل رد شدن آنها باید ذکر شده و به همراه درخواست کارفرما و کارگر تقدیم سفارت شود البته در اتحادیه اروپا علاوه بر آن کشور باید در اتحادیه هم آگهی شود. معمولا از این طریق سواستفاده های بسیاری از متقاضیان می شود و امکان یافتن کار از خارج آن کشور بسیار دشوار است.

۳-     کشور آلمان به هیچ وجه ویزای کارگر ماهر ندارد ولی ویزایی به متقاضیانی که در رشته مهندسی دارای مدرک معتبر و سابقه کار مفید هستند ویزای کاری اعطا می نماید تا به مدت شش ماه به دنبال کار گشته و بعد از آن بتواند ویزای خود را تمدید نماید.

۴- سرمایه گذاری در آلمان

این نوع از ویزا را می توان ویزای کار آفرینی نامید. این روش یکی از طرق با ریسک بالای مهاجرت می باشد.

بعضا در رابطه با سرمایه گذاری، خرید شرکت های از قبل ثبت شده به متقاضیان سرمایه گذاری، از طریق موسسات دیگر پیشنهاد می شود که این روش به هیچ وجه مورد تایید حقوقدانان نمی باشد .

۵- تحصیلی

مهاجرت تحصیلی در آلمان راحت ترین و مطمئن ترین و همچنین ارزان ترین راه مهاجرت است. از این طریق برای محصلین امکان کار و دریافت ویزای کار وجود دارد.  تحصیل در آلمان در ابتدا نیاز به داشتن مدرک B2  دارد. از دیگر مباحث قابل توجه دانشجو و یا فارغ التحصیل دانشگاه های سراسری و و همچنین داشتن معدل و سطح علمی بالا است. در مقطع دکتری متقاضی نیاز دارد که از استاد راهنما تاییدیه دریافت نماید تا بتواند ویزا دریافت نماید. دراین راستا و به جهت داشتن شرایط مناسب تر برای تحصیل کشورهای دیگری نظیر اتریش، انگلستان، آفریقای جنوبی و …. را پیشنهاد مینماید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link