تقویت مهارت اسپیکینگ زبان انگلیسی با کتاب های صوتی

تقویت مهارت اسپیکینگ زبان انگلیسی با کتاب های صوتی

تقویت مهارت اسپیکینگ زبان انگلیسی با کتاب های صوتی

در این مقاله جواب سوال چگونه مهارت صحبت کردن (speaking) زبان خود را تقویت کنیم؟ را به شما خواهیم داد و راهکار های تقویت مهارت اسپیکینگ زبان انگلیسی با کتاب های صوتی را به شما مطرح خواهیم کرد.

بیایید به سال های قبل از اختراع تلویزیون بازگردیم زمانی که تنها با صدا و افکت های ساده شروع به تصویر سازی ذهنی می کردیم.داستان های عصر طلایی رادیو از چنان محبوبیتی میان نسل‌ها برخوردار بودند که هنوز هم به عنوان نوستالژی به راحتی قابل دسترس هستند.

امروزه حتی برخی وب سایت ها به مجری های رادیویی ، خالق این برنامه ها اختصاص داده شده اند. هم اکنون پس از گذشت ۱۰۰ سال ما در عصری مدرن به نام عصر طلایی دیجیتال زندگی می کنیم. عصری که بار دیگر با ترکیب افکت های صوتی و صدای آدمی قوه تخیل شما را برمی انگیزد.

هم اکنون این داستان ها با فرمت کتاب های صوتی از طریق دنیای دیجیتالی تنها با لمس یک انگشت یا کلیک روی موس به راحتی قابل دسترس هستند. به خصوص برای زبان آموزانی که مشتاق یادگیری آهنگ افتان و خیزان کلمات در زبان انگلیسی به لهجه های مختلف می باشد؛ کتاب های صوتی گزینه‌ی هوشمندانه‌ای است.

این کتاب ها بسیاری از زبان ها را پوشش می دهند و در کنار پرداختن به اصول اولیه گرامری و لغات ، زیرنویس اصطلاحات را نمایش می دهند.

وقت خود را تلف نکنید و برای یادگیری هزاران واژه و ساختار گرامری با ما همراه شوید.

 

تقویت مهارت اسپیکینگ زبان انگلیسی
تقویت مهارت اسپیکینگ

چگونه کتاب های صوتی به تقویت مهارت اسپیکینگ زبان انگلیسی کمک می‌کنند؟

با کتابهای صوتی شما لغات را درون متن یاد می گیرید.

اکثر ما یادگیری زبان انگلیسی را از طریق حفظ کردن لغات و اصطلاحات به تنهایی و جدا از متن شروع می‌کنیم و در نهایت با استفاده از این لغات ساختارهای گرامری ابتدایی می سازیم . با حفظ کردن لغات به صورت مجزا دیگر فرصتی برای تمرین و کاربرد آنها در مکالمات روزمره به طور طبیعی نخواهید داشت و این نقطه ضعف بزرگی است. بنابراین به منظور استفاده از لغات در مکالمات روزمره می بایست علاوه بر تلفظ با آهنگ افتان و خیزان کلمات آشنایی پیدا کنید و اینجاست که کتابهای صوتی به کمک شما می آیند.

آموزش زبان انگلیسی

کتاب های صوتی شما را در معرض بهترین زیرنویس های گفتاری قرار می دهند.

حتی اگر تلفظ صحیح حروف صدادار و بیصدا را بلد باشید باز هم ممکن است با تکنیک های غیر کلامی که انگلیسی زبانان بومی برای طبیعی صحبت کردن استفاده می کنند هیچ آشنایی نداشته باشید.
برای آشنایی با اهنگ و وزن کلمات در زبان انگلیسی به منابع صوتی نیازمندید. هر چه بیشتر خود را در معرض منابع شنیداری زبان انگلیسی قرار دهید در مدت زمان کمتری مانند انگلیسی زبانان بومی صحبت خواهید کرد.

آموزش زبان انگلیسی

کتاب های صوتی به شما این امکان را می دهند تا تنها روی شکل گفتاری کلمات تمرکز کنید.

برخلاف تلویزیون و فیلم که با دارا بودن جلوه های بصری حواس مخاطب را پرت میکنند؛کتاب های صوتی شما را روی آنچه میشنوید متمرکز میکنند. بدون شک زمانی که کتابی برای شما خوانده میشود شروع به تصویر سازی ذهنی میکنید، به همین ترتیب با گوش دادن به کتاب های صوتی ورودی های صوتی وارد ذهنتان شده و قوه ی تصور شما را پر میکنند. لازم به ذکر است که گوش دادن به آهنگ های خارجی هم موجب تقویت زبان انگلیسی میشود اما از طرفی ملودی که می شنوید باعث می شود آهنگ افتان و خیزان کلمات را به وضوح متوجه نشوید.

آموزش زبان انگلیسی

کتاب های صوتی قابل حمل و دسترسی آسان و کاربردی هستند.

هر کجا که هستید میتوانید به کتاب های صوتی گوش کنید و در زمان و هزینه ی خود صرفه جویی کنید حتی زمانی که دستتان بند ولی ذهنتان نسبتا آزاد است.
کتاب های صوتی برای سطوح مختلف زبانی طراحی شده اند و پاسخگوی تمامی سلایق هستند. بسته به سطح زبانی خود می توانید از کتاب ها و تکنیک های متنوع یادگیری بهره ببرید.

آموزش زبان انگلیسی

کتاب های صوتی به شما این امکان را می دهند تا آهنگ کلمات را احساس کنید.

زمانی که موزیک گوش میدهید لغات را با آهنگ تصادفی میشنوید. اما در مکالمات روزمره میتوانید با وضوح بیشتری با استرس هجاها در تک تک کلمات آشنا شوید. به خاطر داشته باشید که در اکثر زبان ها از جمله انگلیسی؛ استرس لغات موجب تفاوت معنایی میشود.

تغییر آهنگ افتان و خیزان کلام موجب تفاوت معنایی می شود. اگر شما در حال یادگیری یک زبان خارجی مانند ماندارین هستید با آهنگ افتان و کلام صدا تا حدی آشنایی دارید. کتاب های صوتی ابزار بی نظیری برای یادگیری آهنگ افتان و خیزان جملات و پاراگراف‌ها به‌منظور ایجاد تفاوت معنایی است.
برخلاف لحن, آهنگ افتان و خیزان لزوما به تفاوت میان لغات مشابه نمی‌پردازد. به عبارت دیگر آهنگ کلام با استفاده از ویژگی های غیر کلامی هدف شما را از بیان جملات و احساسات نهفته در انها القا می کند. آهنگ پرسشی یکی از مثالهای شناخته شده در این زمینه است زمانی که صدای خود را در ابتدای جمله بالا برده و در انتها پایین می آورید به این معناست که در حال پرسیدن سوال هستید.

آموزش زبان انگلیسی

کتابهای صوتی به شما کمک می کند تا سرعت کلمات را تغییر دهید.

برای مثال ‌شما می توانید با کاهش و افزایش سرعت بیان کلمات احساساتی از قبیل هیجان و ناراحتی را بیان کنید. زمانی که به یک کتاب گوش می دهید توجه کنید که راوی داستان چگونه جملات ناراحت کننده را به آهستگی بیان میکند و در مقابل در شرایط نفس گیر و اورژانسی با صدای بلند و به‌تندی بیان صحبت می کند.

تقویت مهارت اسپیکینگ زبان انگلیسی با کتاب های صوتی

چگونه مهارت های زبانی خود را با کتابهای صوتی تقویت کنیم؟

ژانر های مختلف را ترکیب کنید.

اگر قصد دارید با احساسات و اهنگ مختلف کلمات آشنا شوید به شما پیشنهاد میکنیم به کتاب‌های ادبی و غیر ادبی با موضوعات مختلف گوش کنید.

آموزش زبان انگلیسی

به دقت گوش کنید و ببینید.

برای آشنایی بیشتر با شکل نوشتاری جملات به شما پیشنهاد میکنیم که متن کتاب های صوتی را مقابل خود داشته باشید.این کار به ذهن شما کمک می کند تا میان شکل نوشتاری کلمات و نحوه تلفظ آنها ارتباط برقرار کند. و از این طریق به راحتی تشخیص دهید که چگونه با تغییر آهنگ کلمه بُعد دیگری را از معنا را انتقال دهید.

آموزش زبان انگلیسی

صدای خود را ضبط کنید.

سعی کنید یک پاراگراف از کتاب را انتخاب کرده و صدای خود را هنگام خواندن متن ضبط کنید و در پایان آن را با نسخه اصلی کتاب مقایسه کنید ؛سعی کنید دفعات بعد مانند راوی صحبت کنید.

معرفی ۵ بانک کتاب‌صوتی برای زبان آموزان

 معرفی ۵ بانک کتاب‌صوتی برای زبان آموزان
معرفی ۵ بانک کتاب‌صوتی برای زبان آموزان

۱.Amazon Audible

حال که به اهمیت کتاب های صوتی و نقش آنها در یادگیری عناصر مهم گفتاری آشنا شدید به شما پیشنهاد می کنیم که این پنج منبع ارزشمند کتابهای صوتی را از دست ندهید تا بتوانید هر چه سریع تر مانند یک انگلیسی زبان بومی صحبت کنید.

زبان‌های پشتیبان:

چینی ، انگلیسی ، فرانسوی ، آلمانی ، ایتالیایی و پرتغالی.

کتاب های موجود:

آثار ادبی کلاسیک
ادبیات معاصر
کتاب های غیر ادبی.

ویژگی ها:

این مجموعه به شما این امکان را می‌دهد تا بدون گم کردن صفحه ی کتاب ، به راحتی از یک دستگاه به دستگاه دیگر نقل مکان کنید. برای مثال در طول روز کتاب مورد نظر خود را روی لپتاپ گوش کنید سپس ادامه ی ان را قبل از خواب روی تلفن همراه خود دنبال کنید.

به شما پیشنهاد می کنیم که قابلیت تایمر خواب مجموعه را از دست ندهید. به همین ترتیب روز بعد فنجان قهوه خود را بردارید ، سوار ماشین شوید و با روشن کردن جی پی اس اتومبیل خود ادامه کتاب را در مسیر رفت و آمد به محل کار گوش کنید.

به منظور استفاده از این منبع می بایست علاوه بر یک اتصال اینترنتی بی‌سیم در وب سایت حق اشتراک داشته باشید.

هزینه ها و فرمت ها:

از آنجایی که بیشتر کتاب‌های آمازون روی این منبع قابل دسترسی هستند هر کتاب تقریبا از ۳ دلار تا ۲۴ دلار هزینه دارد. یکی دیگر از گزینه های خرید عضویت در وب سایت است که شامل دسترسی به کتاب های جدید به صورت ماهانه می شود. شما می‌توانید یک ماه به صورت رایگان از این منبع استفاده کنید و سپس ماهانه ۱۵ دلار به عنوان حق اشتراک بپردازید. این کتاب ها به صورت مجازی هستند و برای دسترسی به آنها به یک اتصال اینترنت قوی و یک کتابخوان اینترنتی نیاز دارید. پس از دانلود می توانید به صورت آفلاین و بدون نیاز به اتصال وای فای از گوش دادن به کتاب های مورد علاقه ی خود لذت ببرید.

آموزش زبان انگلیسی

۲.LibriVox

از آنجایی که هدف این مجموعه خدمتگزاری است استفاده از آن کاملا به صورت رایگان می باشد .این مجموعه یک کتابخانه چند زبانه است که توسط داوطلبین تهیه شده و با رعایت قانون حق چاپ در اختیار عموم قرار گرفته است.

زبان های پشتیبان:

چینی ، انگلیسی ، فرانسوی ، آلمانی ، ایتالیایی ژاپنی ، کره ای ، پرتغالی ، روسی و اسپانیایی بعلاوه بیش از ۵۰ زبان باستان و مدرن از جمله یونان قدیم ، ایرلندی ، عربی ‌و اکراینی.

کتاب های پشتیبان:

کلیه کتابهای این منبع حق چاپ دارند و تمامی ژان ها از جمله کتاب های کودکان و نوجوانان ، طنز ، ترسناک ، داستان های جنایی و کاراگاهی ، تاریخی ، نمایشنامه ها ، اشعار ، کتاب های غربی ، عاشقانه و غیر ادبی را پوشش میدهد.

ویژگی های برتر:

این مجموعه خاصیت تبادل نظر دارد برای مثال اگر موفق به یافتن کتاب مورد نظر خود نشدید میتوانید در بخش” لیست آرزوها” با در نظر گرفتن حق ڄاپ عنوان کتاب‌ را ذکر کنید. در صورت مشاهده ی هر نوع خطا میتوانید در بخش تبادل نظرات مشکل را گزارش کنید. حتی می توانید به صورت داوطلبانه کتاب های جدید و مورد علاقه ی خود را ضبط کرده و روایت کنید.

امکان جستجو در وب سایت بر اساس نام نویسنده ، عنوان کتاب و ژانر امکان پذیر است.

‌ هزینه ها و فرمت ها:

تمامی کتابهای این مجموعه به صورت رایگان می باشند تنها کافیست با کلیک بر روی دکمه پخش کتاب مورد نظر خود را جستجو کرده و آن را به صورت آنلاین گوش کنید. همچنین می توانید کل کتاب ها را به صورت فایل زیپ دانلود کرده و استفاده کنید .نسخه ی ‌نرم افزاری ios این مجموعه برای آیفون و آیپد و حتی اندروید به صورت رایگان و با کم ترین‌ هزینه در دسترس علاقمندان‌ می‌باشد.

آموزش زبان انگلیسی

۳.Spotify

این مجموعه نه تنها میزبان هزاران کتاب صوتی به زبان های مختلف می باشد بلکه امکان دسترسی به میلیون ها آهنگ خارجی را نیز برای شما فراهم می کند.

زبان های پشتیبان:

چینی ، انگلیسی ، فرانسوی ، آلمانی ، ایتالیایی و اسپانیایی.

کتاب های موجود:

ادبیات کودکان
آثار ادبی کلاسیک و ترجمه شده از سایر زبان ها مانند ژاپنی و پرتغالی.
کلکسیون کتاب های فرانسوی و آلمانی این منبع کمی متفاوت هستند و تعدادشان محدودتر است.

هزینه ها و فرمت ها :

شما با عضویت رایگان در این وب سایت می توانید به راحتی از آن استفاده کنید چنانچه مایل به استفاده از ویژگی های مضاعف مانند دسترسی به تبلیغات ، آرشیو آهنگ ها و استفاده ی آفلاین هستید میتوانید حق شهریه را بپردازید.

روش های دسترسی به‌ منبع:

وب پلیر
نرم افزار اندروید و آی او اس
نسخه ویندوزی.

 

آموزش زبان انگلیسی

۴.Audiobooks.com

این کتابخانه صوتی لیستی از شناخته ترین کتاب های دنیا را به زبان های مختلف در اختیار علاقمندان به صورت منحصر به فرد قرار می دهد.

زبان های پشتیبانی :

انگلیسی ، فرانسوی ، آلمانی ، ایتالیایی ، لهستانی ، روسی و اسپانیایی. چنانچه در پیدا کردن یک کتاب خارجی ادبی یا غیر ادبی با مشکل مواجه شدید سعی کنید نام کتاب را به خارجی تایپ کنید تا نتایج بهتری به دست آورید.

کتابهای پشتیبان:

ادبیات کودکان؛ ادبیات کلاسیک و معاصر, مجموعه ای از نقل قول ها, کتاب های فلسفی مانند فلسفه افلاطون کافکا و کانت و… کتابهای تاریخی و آموزشی مانند معماری و طراحی و زندگی نامه ها.

 

ویژگی های منحصر به فرد :

این کتابخانه صوتی با الهام از تکنولوژی روز به شما این امکان را می دهد تا کتاب مورد نظر خود را از تلفن هوشمند به تبلت و لپ تاپ خود بدون گم کردن صفحه انتقال دهید . اعضای این مجموعه می‌توانند کتاب های مورد نظر خود را پس از دانلود به صورت آفلاین در هر مکان و هر زمان استفاده کنند.

هزینه ها و فرمت ها :

هزینه ی عضویت در این کتابخانه صوتی تقریباً ماهانه ۱۵ دلار است که از طریق کارت های اعتباری قابل پرداخت است. شما با داشتن حق عضویت می توانید ماهیانه تخفیف هم بگیرید. کتابهای این مرجع به راحتی روی آیپد آیفون و سایر ابزارهای اندروید از جمله تبلت و یا لپ تاپ در دسترس می باشند.

آموزش زبان انگلیسی

۵.Hoopla

کارت کتابخانه عمومی شما می تواند به منزله پاسپورت ورود شما به دنیای کتاب های صوتی این منبع آنلاین آموزشی باشد.

زبان های پشتیبان :

انگلیسی ، ژاپنی ، پرتغالی ، روسی و اسپانیایی.

کتاب های پشتیبان:

کتاب های ادبی ، غیر ادبی ، آموزشی و علمی تخیلی.

این بانک صوتی محتوای غیر تبلیغاتی را بدون دریافت شهریه در اختیار شما قرار میدهد . توجه داشته باشید که کتاب هایی که از این کتابخانه به امانت میگیرید ۲۱ روز بعد به صورت خودکار به کتابخانه مجازی بازگردانده می شوند. این مجموعه علاوه بر کتابهای صوتی امکان دسترسی به موزیک، مجلات و کتابهای الکترونیکی را برای شما فراهم می کند.

زبان اسپانیایی یکی از پرطرفدار ترین و پرکاربردترین زبان های این منبع صوتی به شمار می آید. از آنجایی که این برنامه تحت حمایت کتابخانه عمومی ‌می باشد بنابراین استفاده از آن کاملاً رایگان است تنها چیزی که نیاز دارید شماره ی کارت عضویت شما در کتابخانه ی عمومی به همراه یک رمز عبور است. این برنامه روی سیستم عامل های اندروید ،ios و ویندوز قابل دسترس است.

پس از انتخاب یک منبع صوتی مناسب شروع به تمرین و تکرار کنید ؛ اجازه دهید این کتاب ها جادوی خود را اعمال کنند. درست مانند داستان هایی که در عصر طلایی رادیو می شنیدید کتاب های صوتی نیز در یک ماجراجویی فراموش نشدنی با شما همسفر خواهند شد و به شما کمک می کنند که مانند یک فرد بومی به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنید.تقویت مهارت اسپیکینگ زبان انگلیسی

 

مترجمان:

ابراهیم خلیل مهرنو موسس سرزمین زبان

خانم پگاه سعیدی وفا کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی.

 

دانلود PDF مقاله تقویت مهارت اسپیکینگ زبان انگلیسی با کتاب های صوتی TED

تابلو اعلان تخفیف پکیج شش ماهه ی آموزش زبان انگلیسی

کاملترین پکیج آموزش زبان انگلیسی
کاملترین پکیج آموزش زبان انگلیسی
کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

 

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با مطالب وبسایت سرزمین زبان مطلع کنید 🙂

 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link