تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

آلمان یکی از کشورهایی است که دارای متقاضیان بسیاری در زمینه مهاجرت تحصیلی و علی الخصوص مهاجرت تحصیلی پزشکان می باشد. افزایش تقاضای پزشکان برای اقامت تحصیلی و پیشرفت فرایند مهاجرت به آلمان موجب شده تحصیل پزشکان در آلمان در سطح دانشگاه های این کشور که از رنکینگ بسیار خوبی برخوردارند، حائز اهمیت شود. می توان از قدیمی ترین دانشگاه های آلمان به دانشگاه هایدلبرگ که در سال ۱۳۸۶ میلادی تاسیس شده است و دانشگاه های متعدد دیگر از جمله ی دانشگاه بنجامین فرانکلین برلین، دانشگاه پزشکی بخوم،دانشگاه پزشکی بن ، دانشگاه پزشکی کلنو… اشاره نمود.

در ابتدا به بحث ادامه ی تحصیل برای کسانی که مدرک پزشکی عمومی خود را از دانشگاه های ایران اخذ کرده اند (تحصیل در دوره تخصص پزشکی در آلمان ) می پردازیم.یکی از مشکلاتی که برای ادامه تحصیل پزشکان دردوره دستیاری تخصصی پزشکی کشورهای مختلف وجود دارد قبول شدن در آزمونهایی هست که کشورها  بنا به شرایط خود برگزار میکند و در صورت قبولی در آن ها شخص می تواند در دوره های تخصصی شرکت نماید مانند کشور آمریکا که امتحان دشواری چون (usmle ) را برای پزشکان در نظر میگیرد. در مقابل این کشورها کشورهایی وجود دارند که آزمون تخصصی به این مفهوم را ندارند و  شرایط برای پذیرش در مقطع تخصص انعطاف پذیر تر می باشند . یکی از کشورهایی که دارای این شرایط است و به دلیل اعتبار بالایی که مدرک آن دارد مقصد بسیاری از پزشکان برای ادامه تحصیل است ، کشور آلمان میباشد.

برای تحصیل در دوره ی تخصص پزشکی در آلمان متقاضیان می بایست علاوه بر دارا بودن مدرک پزشکی عمومی از دانشگاه های ایران یا دانشگاه های مورد تایید کشور آلمان دارای مدرک زبان ۲Bو همچنان مجوزهای اداره کار و ایالت و بیمارستانی که قصد تحصیل و کار در آن را دارند داشته باشند .همچنین لازم به توضیح است، اینکه اشخاص در کدام یک از زیرگروه های تخصصی پذیرش می شوند در اختیار دانشگاه است و دانشگاه با توجه به شرایط اشخاص و رزومه و همایش ها و … تعیین می نماید که هر شخص در کدام زیرگروه پذیرش شود . تقریبا دوره های تخصص و زیر گروه های آن در کشورهای مختلف نزدیک به یکدیگر است اما گاها ممکن است از یکدیگر متفاوت باشند و مثلا رشته ای که در ایران در دوره ی فوق تخصص ارائه می شود در آلمان در مقطع تخصص ارائه شود . از جمله زیرگروه های قابل اقدام برایتحصیل دوره تخصص پزشکی آلمان می توان به موارد ذیل اشاره نمود .

۱-ادامه تحصیل برای دوره  تخصص جراحی عمومی در آلمان

۲- ادامه تحصیل برای دوره  تخصص داخلی در آلمان

۳- ادامه تحصیل برای دوره  تخصص خون در آلمان

۴- ادامه تحصیل برای دوره  تخصص گوش و حلق و بینی در آلمان

۵- ادامه تحصیل برای دوره  تخصص چشم در آلمان

۶- ادامه تحصیل برای دوره  تخصص جراحی قلب در آلمان

۷- ادامه تحصیل برای دوره  تخصص جراحی مغز و اعصاب در آلمان

۸- و…

کسانی که مدرک پزشکی عمومی را از دانشگاه های ایران اخذ می نمایند و قصد ادامه یتحصیل پزشکی در آلمان در مقطع بالاتر را دارند گرچه نسبت به اشخاصی که قصد اقدام به شروع تحصیل در دوره ی پزشکی عمومی را دارند بیشتر می باشد ، اما عمده مشکلی که پزشکان عزیز ما در این زمینه با آن مواجه می شوند نداشتن مدرک زبان آلمانیست که همانطور که پیشتر گفتیم مقدمه ی فرایند پذیرش برای دوره ی تخصص پزشکی می باشد و همچنین در زمینه ادامه ی تحصیلات پزشکی در آلمان ( به دلیل این که این امر موقعیت کاری محسوب می شود ) متقاضیان ابتدا باید استاد supervisorرا پیدا کنند و مصاحبه ی با ایشان را با موفقیت پشت سر گذارند و به طور معمول استاد هم پس از مصاحبه مدت زمان محدودی را برای شخص در نظر می گیرد تا مراجعه نماید و بدلیل این که عملا پروسه ویزا چند ماه به طول می انجامد (چرا که علاوه بر هماهنگی با supervisorشخص باید پذیرش بیمارستانی را که می خواهد در آن جا مشغول به کار شود را نیز اخذ نماید و همچنین باید اجازه ی کار را از آن ایالتی که قصد کار در آن را دارد اخذ نماید و در پایان نیز می بایست مجوز کار را از وزارت کاردر آلماناخذ نماید) به همین خاطر  این پروسه قابلیت اجرای خودرا از داخل کشور از دست می دهد.

البته بهترین پیشنهاد ما برای کسانی که در ایران مدرک پزشکی اخذ می نمایند و قصد ادامه ی تحصیل  در دوره ی تخصص پزشکی  وکار در رشته پزشکی را دارند کشور اتریش می باشد که نیازی به مدرک زبان و دردسر های پیداکردن supervisorاز داخل کشور را ندارد. متقاضیان تحصیل پزشکی می توانند از فرصت استثنایی تحصیل در دوره ی کلینیکال نهایت بهره را ببرند که شرح این دروه ی تخصصی در قسمت تحصیل پزشکان در اتریش مبسوط آمده است فقط لازم به توضیح این نکته می باشد که تحصیل پزشکان در دوره ی کلینیکال اتریش به زبان انگلیسی می باشد و هیچ نیازی به مدرک زبان نمی باشد و همچنین بحث مشکل ویزا شدن در مدت محدود را که در بالا اشاراه کردیم نخواهد داشت بدین علت که در زمان ورود به دوره ی کلینیکال اتریش  این امکان وجود دارد که در هنگام تحصیل استاد supervisorرا آنجا انتخاب نمایید.

مشکل مهاجرت پزشکان به آلمان  به این جهت که آنها مدرک آلمانی ندارند هم میتوانند دلیلی باشد تا به اتریش آمده ، در اتریش، در جمع پزشکان مقیم آلمان، در محیط دانشگاه، آلمانی را فرا بگیرند و از آنجا جهت اهداف آینده، آلمان را انتخاب کنند. به دلیل شرایط مناسب کشور اتریش به طور معمول متخصصین محترم در این کشور مشغول به فعالیت می شوند .

در ضمن لازم به توضیح است که هزینه تحصیل دوره ی کلینیکال اتریش رایگان می باشد و جالب تر آن که اشخاص می توانند با اثبات دانش و توانایی خویش اقدام به اخذ بورسیه نمایند و علاوه براینکه از  تحصیل رایگان استفاده می نمایند بتوانند مبلغی بین دو تا پنج هزار یورو (بسته به میزانی که supervisorمتقاعد شود) حقوق اخذ نمایند .

در زمینه ی پزشکی عمومی در آلمان عمدتا به دلیل بالا بودن تقاضا برای این رشته از کشورهای مختلف افراد از شانس پایینی برای قبولی در کشور آلمان برخوردار خواهند بود و تنها کسانی مشمول این حداقل شانس می باشند که حداقل از حیث معدل شرایط بسیار خوبی در دوره ی دیپلم و پیش دانشگاهی برخوردار باشند و مدرک زبان b2  آلمانی هم داشته باشند. همچنین می بایست در دانشگاه سراسری ایران پذیرش داشته باشند و در ضمن باید مدارس دیپلم و پیش دانشگاهی هم از منظر دانشگاه مقصد معتبر باشد که در عمل درصد ناچیزی می توانند از این شانس استفاده نمایند . البته در زمینه ی پزشکی عمومی، کلیه کشورهایی که مدارک آن ها در زمینه ی پزشکی معتبر است همین رویه یا روش سختگیرانه ی مشابه آن را دارند وعملا شرایط برای پذیرش در رشته ی پزشکی کار بسیار مشکلی است.

به متقاضیان تحصیل پزشکی آلمان که میخواهند درسشان را در آلمان شروع کنند، بهترین پیشنهادی که می توان داد، تحصیل در رشته های پزشکی در کشور انگلستان می باشد و با شرایط ویژه ای که اخیرا قائل شده اند با هزینه های مناسب، سیل تماس های متقاضیان را دریافت داشته اند وجهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به بخش ویزای تحصیلی انگلستان و یا تحصیل پزشکان در انگلستان مراجعه نمایید.

همچنین جهت کسب اطلاعات دقیق در زمینه ی انواع ویزا می توانید به آدرس سایت سفارت آلمان در تهران مراجعه نمایید

کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

مشاوران :
-سرکار خانم جلالی مشاور آموزشی سرزمین زبان

ساعت تماس از 10 صبح تا 10 شب

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان :

09121035797

02144008685

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

جهت مشاوره رایگان از طرف سرزمین زبان فرم زیر را پر کنید.

لطفا صبر کنید

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link