تاریخچه حقوق کشور انگلستان

تاریخچه حقوق کشور انگلستان

تاریخچه حقوق کشور انگلستان

تاریخچه ی حقوق کشور انگلستان به چهار دوره زیر تقسیم می گردد:

1- دوره ی آنگلوساکسون (قوانین بربر)
2- دوره تشکیل کامن لا(1066 تا 1485)
3- دوره تشکیل انصاف (1485 تا 1832)
4- دوره جدید (از 1832 تا کنون)

آنگلو ساکسون

در سال 1066 میلادی کشور انگلستان تحت تسلط نورمن ها در آمد . دوره ی پیش از این تاریخ در انگلستان ،دوره ی حقوق آنگلوساکسون نامیده می شود.
ژرمن ها متشکل از 4 قبیله بودند :

1- ساکسون ها

2- آنگلها

3- ژوتها

4- دانواها

قبایل آلمانی (آنگل و ساکسون) از سال 596 در انگلستان ساکن شدند و به مدت 4 قرن بر انگلستان سلطه داشتند . (قرن 8 تا 11 .م)

در این دوران ، قوانین انگلستان به زبان مخصوصی به نام آنگلوساکسون نوشته شد. زبان آنگلوساکسون، لاتین یا انگلیسی نبود.

امروزه اطلاق کلمه ی آنگلوساکسون به حقوق انگلیس و امریکا صحیح نمی باشد ، زیرا کامن لا در قرن 13 توسط دادگاه های شاهی ایجاد گردید. انگلیسی ها معتقدند تاریخ حقوق انگلستان از دوره ای آغاز می شود که سلطه ی رومیان از میان رفته ،قبایل ژرمنی کشور را میان خود تقسیم کردند و انگلستان به مسیحیت گروید(596 .م.)

 

با پیروزی نورمان ها ، حکومت قبایل پایان یافت و فئودالیته در انگلستان مستقر گردید.

تشکیل کامن لا

در قرن 13 در انگلستان 3 دادگاه وجود داشت که مجری کامن لا بودند :

1- دادگاه خزانه داری
2- دادگاه شاهی (دادگاه های اختصاصی بودند)
3- دادگاه عرایض عامه

اگرچه در یک معنا هر سه ی این دادگاه ها ” شاهی ” بودند ، ولی هریک صلاحیت خاص خود را داشتند . با گذشت زمان این دادگاه ها دایره ی صلاحیت خود را گسترش دادند ، به صورتی که یک موضوع واحد بطور یکسان در هریک از این محاکم مورد رسیدگی قرار می گرفت. این دادگاه ها ماهیتاً یک حقوق را اعمال می کردند و این حقوق مشترک در تمام انگلستان اجرا می شد . این دادگاه ها که تا سال 1875 وجود داشتند تحت عنوان ” دادگاه های کامن لا ” شناخته می شدند.

در ابتدا قضات دادگاه های سلطنتی سیار بودند . در بهار و تابستان به اطراف کشور مسافرت و بر اساس عرف ها و مقررات محلی به دعاوی رسیدگی می کردند و در زمستان در وستمینستر گرد می آمدند و نتیجه ی کار خود را مورد مذاکره قرار می دادند . وجود عرف های متنوع محلی و صدور احکام متفاوت و بعضا ً متناقض در موارد مشابه از سوی قضات سلطنتی به وضعیتی منجر گردید که آنان تمایل یافتند به جای اعمال عرفها و مقررات محلی ، مقررات واحدی را در سراسر کشور اعمال کنند(کامن لا ) .و مقید باشند در موارد مشابه از احکام قبل متابعت نمایند(رویه قضایی) .

تعریف کامن لا

قوانین و مقرراتی که از سوی دادگاه های شاهی در موارد مشابه در سراسر کشور ،اعمال می شد و به منطقه و محل خاصی اختصاص نداشت کامن لا نامیده می شد. طی قرن ها ، عملاً آرای قبلی در موارد مشابه بعدی مورد متابعت قرار گرفت ؛ بدون اینکه چنین متابعتی از نظر حقوقی الزامی باشد . “کامن” یعنی مشترک و” لو” یعنی حقوق .

کو مو ن لی ، زبان حقوقی حقوقدانان انگلیسی بود که تا قرن 17 بدان سخن می گفتند این زبان در اصل از زبان نورمان های فرانسه گرفته شده است . کامن لا در زبان انگلیسی ، در مقابل عرف های محلی، حقوقی بود برای سراسر انگلستان به عبارت دیگر کامن لا یعنی سیستم حقوقی نانوشته که توسط قضات سیار پایه گذاری گردید.

رویه قضایی

به صورت خلاصه ” رویه قضایی ” به مفهوم یکسان شدن نظر محاکم می باشد . زمانی که قانون توسط قانونگذار وضع می شود به علت اجمال قانون ، قانونگذار نمی تواند همه ی روابط حقوقی را در قانون بیاورد . وظیفه ی یافتن راه حل مسائل مطروحه در حقوق به عهده ی دادگاه است . در واقع این دادگاه ها هستند که تفسیر رسمی قوانین را انجام می دهند. نظر دادگاه را هرگاه درباره ی راه حلی ثابت شود ،رویه ی قضایی می نامند.

رویه قضایی در نظام حقوقِ نوشته و کامن لا چگونه است؟

در نظام حقوق ِ نوشته (به عنوان مثال در کشوری نظیر ایران) ، قوانین و مقررات به صورت کلی و عام توسط قانونگذار به تصویب می رسد و بوسیله دادگاه ها با مصادیق و موارد تطبیق داده شده و مطابق با آنان اختلافات حل و فصل می گردد. در صورتی که در کامن لا، به وسیله ی قانونگذار به تصویب نرسیده و دادگاه ها مجبورند با رجوع به آراء سابق ،اختلاف مورد نظر را حل و فصل کنند.

برای درک بهتر این موضوع بهتر است بدانیم که در نظام کامن لا :

1- دادگاه های بالاتر برای دادگاه های پایین تر ایجاد رویه می کنند.
2- شیوه حل و فصل اختلاف بر اساس رویه است .
3- آن بخش از رای دادگاه که به حل و فصل موضوع مطروحه می پردازد ، الزام آور است.
4- آن بخش از رای که الزاماً به حکم صادره ارتباطی ندارد ، الزام آور نیست .

قوانین موضوعه در کامن لا

در کامن لا ، بدنه ی اصلی مقررات بر اساس رویه قضایی است و تلقی کلی این بوده که قوانین باید از طریق رویه ی قضایی و به وسیله قضات استخراج و اعلام شود و دخالت قانونگذار تنها باید جنبه تکمیلی داشته باشد. این نوع تلقی سبب شده که دادگاه ها قوانین موضوعه را به صورت مضیق تفسیر کنند ؛ به خصوص در مواردی که رویه قضایی بر خلاف قانون موضوعه می باشد تنها در صورتی می توانند به مفاد آن رای دهند که قانون به روشنی ، مفاد رویه را نقض کرده باشد. در طول زمان تفسیرهای مضیق دادگاه ها موجب گردیده تا قانونگذار نیز متقابلاً قوانین را به صورتی تنظیم کند که دادگاه ها به آسانی نتوانند با ارائه تفاسیر مضیق ، اهداف قانون را تحت الشعاع قرار دهند.

در نتیجه قوانین موضوعه در کامن لا ، همواره تفصیلی و با تعریف اصطلاحات و عباراتی است که در قانون بکار رفته است . وقتی دادگاهی که ایجاد رویه می کند برای اولین بار با قانون موضوعه روبه رو می شود و قانون مزبور را به صورت خاصی تفسیر و تعبیر می کند رای دادگاه مزبور برای دیگر دادگاه ها الزام آور خواهد بود این امر به چه معناست ؟

این امر بدین معناست که : در رابطه با آن موضوع دادگاه های بعدی نمی توانند به متن قانون رجوع کنند ؛ بلکه باید از تفسیر ارائه شده تبعیت کنند . بعد از مدتی که قانون مزبور مورد استناد دادگاه های متفاوت قرار گیرد کم کم متن خود قانون در لابه لای آرای قضایی گم می شود.

محصول جدید سرزمین زبان با نام پکیج شش ماهه ی زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی

کانال تلگرام سرزمین زبان :

کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

برای گوش دادن به آموزش های صوتی سرزمین زبان به صورت رایگان به بخش رادیو اینترنتی سرزمین زبان مراجعه کنید.

اگر در  یادگیری زبان انگلیسی تنبلی می کنید و یا هرچه تلاش می کنید نتیجه ای حاصل نمی شود و حتی اگر برای یادگیری زبان انگلیسی با دیگران مشورت می کنید و جواب آن ها به شما جوابی گنگ است پیشنهاد ما خواندن مقالات مشاوره ای و برنامه ریزی سرزمین زبان می باشد.

از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر مشاوران سرزمین زبان آماده ی پاسخگویی به سوالات مهاجرتی شما می باشند.

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان :

09121035797

02144008685

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه سرزمین زبان مهرنو تحت شماره 22465و شناسه ملی 10320891155 در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

سرزمین زبان برگزار کننده بیش از ٢٠٠ برنامه موفق در شبکه های سه سیما ، رادیو جوان ، رادیو اقتصاد ، رادیو فرهنگ صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با موضوع آموزش زبان انگلیسی

جهت مشاوره رایگان از طرف سرزمین زبان فرم زیر را پر کنید.

لطفا صبر کنید

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link