تابعیت در کشور آمریکا از طریق تولد

تابعیت در کشور آمریکا از طریق تولد

تابعیت در کشور آمریکا از طریق تولد

آمریکا از معدود کشورهای جهان است که هنوز از سیستم خاک (Jus soli) در اعطای تابعیت در کشور آمریکا از طریق تولد پیروی می کند. در این سیستم، کودکانی که در آمریکا متولد می شوند، صرف نظر از تابعیت والدینشان، از امتیاز تابعیت آمریکا برخوردار می شوند.

تابعیت در کشور آمریکا از طریق تولد
تابعیت در کشور آمریکا از طریق تولد

از جمله نکات این روش در آمریکا این است که فرزندان مهاجرانی که از کشورهای پیرو نظام خون به آمریکا مهاجرت کرده اند، از دو تابعیت همزمان برخوردار می شوند و ضمن حفظ تابعیتی که از والدینشان به آنان تحمیل می شود، از تابعیت آمریکا نیز برخوردار خواهند شد. این مسئله، با قاعده وحدت پذیری تابعیت مغایر است و مشکل تابعیت مضاعف را در پی خواهد داشت.

این نکته هنگامی مسائل را پیچیده تر می کند که به یاد داشته باشیم که در نظام تابعیت خاک، تولد طفل در کشتی، هواپیما و حتی سفارت خانه های دارای پرچم آمریکا نیز در حکم تولد در خاک آمریکاست.

در این جا لازم به یادآوری است که بر خلاف باور برخی از مردم، اعطای تابعیت به طفل متولد در آمریکا، به معنای تضمین تابعیت برای والدین این طفل نیست. دریافت تابعیت به پیروی از تابعیت فرزند، مستلزم طی فرایندی طولانی و وقت گیر است که تا 14 سالگی طفل طول می کشد و در پایان، به والدین او تنها اجازه اقامت در آمریکا اعطا می شود که به معنای اعطای تابعیت نیست.

شایان ذکر است که اقامت، مفهومی جدا از تابعیت است زیرا اقامت تنها اجازه سکونت در خاک یک کشور است اما تابعیت، رابطه ای حقوقی، سیاسی و معنوی میان یک فرد و یک کشور است که حتی به حضور شخص در خاک آن کشور محدود نمی شود.

از این جهت، سیستم کشورهایی همچون ایران و فرانسه که از سیستم تابعیت خون پیروی می کنند، متفاوت است زیرا با اصل قرار دادن تابعیت والدین، امکان اعطای تابعیت به فرزندان ایرانیان را در همه جای دنیا فراهم می کنند و در موارد استثنایی که والدین طفل مشخص نیستند، از سیستم خاک پیروی می کند.

شاید با توجه به همین دشواری ها بوده است که قانون گذاران آمریکایی به فکر تغییر قوانین خود افتاده اند و قصد دارند همچون کشور انگلستان، سیستم خاک را کنار بگذارند و همچون بیشتر کشورهای دنیا، از سیستم خون پیروی کنند. هم اکنون کشورهای اندکی در جهان هستند که همچنان از سیستم خاک پیروی می کنند که در میان کشورهای اروپایی می توان به دانمارک و اسپانیا اشاره کرد و در دیگر نقاط جهان نیز مستعمرات پیشین بریتانیا، از جمله کانادا، استرالیا و مالزی، همچنان از سیستم خاک پیروی می کنند.

کانال تلگرام سرزمین زبان :

کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

برای گوش دادن به آموزش های صوتی سرزمین زبان به صورت رایگان به بخش رادیو اینترنتی سرزمین زبان مراجعه کنید.

اگر در  یادگیری زبان انگلیسی تنبلی می کنید و یا هرچه تلاش می کنید نتیجه ای حاصل نمی شود و حتی اگر برای یادگیری زبان انگلیسی با دیگران مشورت می کنید و جواب آن ها به شما جوابی گنگ است پیشنهاد ما خواندن مقالات مشاوره ای و برنامه ریزی سرزمین زبان می باشد.

از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر مشاوران سرزمین زبان آماده ی پاسخگویی به شما زبان آموزان می باشند.

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان :

09121035797

02144008685

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه سرزمین زبان مهرنو تحت شماره 22465و شناسه ملی 10320891155 در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

سرزمین زبان برگزار کننده بیش از ٢٠٠ برنامه موفق در شبکه های سه سیما ، رادیو جوان ، رادیو اقتصاد ، رادیو فرهنگ صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با موضوع آموزش زبان انگلیسی

جهت مشاوره رایگان از طرف سرزمین زبان فرم زیر را پر کنید.

لطفا صبر کنید

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link