چگونه برای خواندن زبان برنامه ریزی کنیم؟ برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی

چگونه برای خواندن زبان برنامه ریزی کنیم؟ برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی

چگونه برای خواندن زبان برنامه ریزی کنیم؟

هممون می دونیم که فرایند یادگیری زبان انگلیسی زمان بر است بسیاری از زبان آموزان از ما می پرسند که چگونه برای خواندن زبان برنامه ریزی کنیم؟ یا اینکه میگن یک برنامه جامع برای یادگیری زبان انگلیسی برای ما بدین تا برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل داشته باشیم. در این مقاله ما برای شما کلید موفقیت یادگیری واقعی زبان اغلب در یک برنامه ی مطالعاتی استوار و محکم مطرح می کنیم 🙂

تصمیم گیری برای یادگیری یک زبان جدید فوق العادست. گرفتن این تصمیم نخستین گام مهم است. اما کمی شبیه به تصمیم گیری برای از دست دادن 20 پوند است.

 

یک برنامه جامع برای یادگیری زبان انگلیسی
چگونه برای خواندن زبان برنامه ریزی کنیم؟

شروع کردن رژیم غذایی و رفتن به باشگاه فردا 🙂 به محض اینکه شما گرفتار حواس پرتی های مختلف در محل کار یا خانه می شوید این وسوسه ای می شود تا شما مطالعه زبان انگلیسی را کنار بگذارید.

آیا شما به تازگی تصمیم به یادگیری یک زبان جدید کرده اید؟ یا خود را متعهد به بهبود مهارت زبانی تان کرده اید؟

اگر چنین است شما باید بدانید که یادگیری یک زبان مانند هر هدف مهم دیگر یا تعهدی نیازمند پیگیری بلند مدت و استوار است.

به همین دلیل کلید موفقیت یادگیری واقعی زبان انگلیسی اغلب در یک برنامه ی مطالعاتی استوار و محکم نهفته است.

آیا واقعا می خواهید بدانید چطور این برنامه ایجاد می شود؟

برای یادگیری زبان انگلیسی ثبات قدم هستید؟

همانطور که می دانید شما نیاز به قرار دادن مقداری زمان برای خواندن به زبان مقصد یا انجام دادن تمرینات دستور زبان یا جلسه ای با یک دوست زبانی دارید. اما ناگهان یک دوست شما را صدا می زند و از شما برای صرف یک نوشیدنی دعوت به عمل می آورد. آیا شما به اندازه ی کافی خودکنترلی دارید که بگویید نه؟

زمانی که شما مطالعه زبان تان را انجام می دهید اگر شما یک زمان تعییین شده از قبل دارید این برای شما آسان تر است که به دوستان و خودتان توضیح دهید که شما باید به برنامه یتان پایبند بمانید و مطالعه کنید. اگر با این حال ، شما فقط زمانی که وقت دارید مطالعه می کنید ، خیلی زود گزینه داشتن زمان پایان می پذیرد و شما همیشه صرف نوشیدنی با دوستان را به جای حفظ لغات انتخاب می کنید.

بنابرین شما می توانید فعالیت هایتان را با اهدافتان هم سو کنید.

همه ی ما زبان ها را به دلایل مختلفی یاد می گیریم:

برخی نیاز به برقراری ارتباط با خویشاوندانشان دارند.

برخی می خواهند در کار پیشرفت کنند

و برخی می خواهند ادبیات را به زبان اصلی بخوانند.

هیچ دلیل درست یا اشتباه برای یادگیری یک زبان خارجی وجود ندارد. اما این مهم است که مطمئن شوید چطور می توانید مطالعه تان را با اهدافتان متناسب سازید. شخصی که می خواهد با خویشاوندش به یک زبان خارجی صحبت کند باید متفاوت تر از شخصی که می خواهد ادبیات بخواند مطالعه کند.

داشتن یک برنامه مطالعاتی برای یادگیری زبان انگلیسی به شما اجازه می دهد تا از این طریق به اهدافتان فکر کنید و با انجام هر بخش از فعالیت های مطالعاتی یتان ، متوجه خواهید شد که به اهدافتان نزدیک تر می شوید.

بنابرین زمانی را شما صرف مطالعه خواهید کرد ، درحالی که تصمیم گیری نکرده اید چه چیزی را مطالعه کنید.

هر بار که شما می نشینید تا مطالعه کنید شما گزینه هایی دارید. زبان ها مانند هیولاهایی پیچیده هستند و یادگیری یک مورد ، نیازمند تسلط به مجموعه عظیمی از مهارت ها را دارد. بنابرین هر زمان که شما می نشینید تا مطالعه کنید یک طیف وسیعی از فعالیت ها وجود دارد که شما می توانید انجام دهید و مهارت هایی که شما می توانید روی آن ها کار کنید.

اگر شما مقدار محدودی از زمان را در اختیار دارید (مثل خیلی از افراد) شما نمی خواهید زمانی بیش از حد لزوم صرف تصمیم گیری برای این که آیا به یک مصاحبه ی رادیویی گوش دهید یا یک تمرین درک مطلب خواندن انجام دهید بکنید. اگر شما یک برنامه خوب دارید شما خواهید دانست نه تنها چه وقت قصد مطالعه دارید بلکه دقیقا چیزی را که قصد مطالعه اش را در هر لحظه دارید می دانید.

بنابرین هنگامی که زمان فرا می رسد  شما نباید به چیزی که می خواهید انجام دهید ، فکر کنید. فقط باید در آن شیرجه بزنید.

1- با توجه به دیگر تعهداتتان مطالعه زبان هم باید واقع بینانه باشد.

آیا تا به حال کسانی را ملاقات کرده اید که می گویند:  قصد دارند 4 ساعت در طول روز مطالعه کنند علی رغم داشتن یک کار تمام وقت و سه بچه؟ 🙂 شاید آن ها بتوانند موفق شوند اما احتمال دارد که آن ها بعد از چند هفته خسته شوند و سپس مطالعه را به طور کامل متوقف کنند.

پیرامون کارتان و خانواده تان برنامه ریزی کنید.

همه ما چیزهای زیادی برای ادامه دادن در زندگیمان داریم و مهم است قبل از این که پروژه ای مانند یادگیری زبان انگلیسی را شروع کنیم. ارزیابی واقع بینانه ای از تمام تعهدات دیگرمان داشته باشیم.

در زیر خواهیم گفت چگونه این ارزیابی را داشته باشید:

در یک ورقه کاغذ یک شبکه ایجاد کنید که شنبه تا جمعه را نشان دهد و هر روز را به فواصل ساعات بشکنید.

شبکه را با فعالیت هایتان در یک هفته معمولی پر کنید. شامل همه چیز باشد اگر شما به طور معمول با دوستانتان در یک شب خاص از هفته بیرون می روید آن را شامل این شبکه کنید. اگر شما یک نمایش تلویزیونی تماشا می کنید آن را نیز شامل کنید.

زمانی را که شما معمولا هیچ فعالیتی انجام نمی دهید شناسایی کنید. آن ها اولین اهداف شما برای برنامه ریزی مطالعه زمان می باشند.

در مرحله دوم ، فعالیت هایی را که ممکن است شما مایل به رها کردن آن باشید تا زمان بیشتری را برای مطالعه زبان ایجاد کنید شناسایی کنید (به خصوص اگر شما هیچ عقب ماندگی در برنامه تان نداشتید.)

در نهایت ، هر فعالیتی در برنامه تان که می تواند با مطالعه زبان انگلیسی هم پوشانی داشته باشد پیدا کنید. زمان های رفت و آمد بهترین مثال هستند. در واقع زمان خوبی هستند تا به مواد زبانی گوش دهید. (اما بدیهی است زمان خوبی برای کارکردن روی نوشتن و خواندن نیست مخصوصا اگر در حال رانندگی هستید.)

زمان های پیشنهادی مطالعه زبان انگلیسی را در تقویم خود خود قرار دهید.

شما همچنین می توانید از برنامه مدیریت زمان مثل Rescue Time یا Focus Booster استفاده کنید تا به شما کمک کنند عقب ماندگیتان را در برنامه هایتان مشخص کنید و بهترین استفاده را از آن بکنید.

بیش از حد بلند پروازانه نباشید!

همانطور که شما در حال کار برای ایجاد یک برنامه هستید که در کنار تعهدات دیگر قابل اجرا باشد در برابر وسوسه پر کردن هر ساعت از بیداری با مطالعه زبان مقاومت کنید. این شما را خسته خواهد کرد. یک برنامه مطالعاتی زبانی خوب قابل تحمل است. بنابراین برنامه ریزی نکنید که برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را ترک کنید یا هرشب 2 ساعت بیشتر بیدار بمانید.

2- فعالیت های متنوع یادگیری را باهم ترکیب کنید.

برنامه مطالعه زبان شما باید صرفا شامل زمان هایی باشد که در حال گوش دادن به پادکست ها هستید. گرامر را یاد می گیرید و تمرین می کنید و یا واژگان را حفظ می کنید. اما همچنین نیاز دارید با سخنگویان نیتیو کار کنید کسانی که زبان مادریشان انگلیسی است و از آن ها آموزش ببینید.

این می تواند یک کلاس باشد یا یک معلم خصوصی (این شخص می تواند از یک سایت مثل iTalki باشد) یا یک دوست که با شما به مبادله زبان بپردازد (شما می توانید از یک سایت که به مبادله زبان اختصاص داده شده مثلِConversation Exchange یاِ Craislist آن را پیدا کنید.) یک برنامه زبانی خوب به مطالعه مستقل و زمانی برای آموزش دیدن باهم نیاز دارد آن باید برنامه ریزی شده باشد.

مهارت های مختلف زبان را تمرین کنید.

تسلط به یک زبان خارجی نیاز به تسلط به خواندن ، نوشتن ، صحبت کردن و گوش دادن دارد و بهترین برنامه مطالعاتی زبان ، زمانی را برای کسب همه این مهارت ها ایجاد می کند.

به درستی برنامه مطالعاتی مدیریتی با نوعی از مهارت هم تراز شده که با سطح انرژی شما و فعالیت های دیگرتان تمرین شود.

برای مثال اگر شما در حال رفتن به محل کارتان هستید می توانید هر روز به پادکست های انگلیسی در طول این مسیر گوش دهید. متناوبا اگر نوشتن سخت ترین مهارت برای شماست تا در آن به تسلط برسید تمرین نوشتنتان را در زمان هایی برنامه ریزی کنید که بتوانید صد در صد متمرکز باشید و وقتی شما پرانرژی هستید.

 

3- هدف گیری به سمت اهداف خود

تمرین مهارت های زبانی مهم متناسب با اهدافتان

هر کس اهداف متفاوتی دارد شما نیاز دارید مطمئن شوید که برنامه مطالعاتی زبان تان نشان دهنده شماست نه کس دیگری. بنابرین اگر هدف زبانی شما این است که ادبیات را به زبان اصلی بخوانید برنامه مطالعاتی شما باید بر تمرین خواندن بیشتر تمرکز کند. اگر شما نیاز به استفاده از زبان در محل کار خود دارید باید بر روی واژگان اداری و تجاری تمرکز کنید.

معیارهای هدف خاص را ایجاد کنید.

معیارها به طور کلی برای یک برنامه مطالعاتی خوب زبانی ضروری هستند. اما همچنین شما نیاز دارید به معیارهایی که برای اهدافتان ویژه هستند. کسب نمره بالا در یک آزمون که توانایی خواندن شما را ارزیابی می کند فایده ای ندارد اگر شما واقعا می خواهید مهارت صحبت کردن تان را بهتر کنید.

در اینجا برخی از نمونه معیارهایی را آورده ایم که ممکن است مربوط به اهداف خاص باشند.

به زبان مقصد با یک گوینده بومی مکالمه داشته باشید.

یک کتاب کامل به زبان مقصد بخوانید(شما حتی می توانید خیلی ویژه باشید به عنوان مثال کتابی را که می خواهید بخوانید مشخص کنید)

فیلمی بدون زیر نویس به زبان مقصدتان ببینید.

4- برنامه شامل ارزیابی متناوب وقابل اندازه گیری باشد.

شما نیاز دارید به روش هایی که مشخص می کند که آیا برنامه شما تاثیر گذار است و خوب کار میکند یا نه؟ و مکانیسم ارزیابی در واقع باید بخشی از برنامه مطالعاتی تان باشد. در اینجا 2 راه اصلی برای ارزیابی عملکرد شما وجود دارد.

1- آزمون های تخصصی زبان بدهید.

بسیاری از زبان ها ، آزمون های استاندارد تخصصی زبان دارند که مردم برای اینکه به کارفرمایانشان و دیگران ثابت کنند که می توانند زبان صحبت کنند از آن ها استفاده می کنند. برخی از این آزمون ها که بیشتر شناخته شده اند مانند HSK برای چینی ها،the DELF/DALF برای فرانسوی ها و DELE برای اسپانیایی ها.

این آزمون دادن ها را با برنامه مطالعاتی کلی خودتان ترکیب کنید. آن ها ارزیابی علمی و بیرونی از پیشرفت شما در اختیارتان قرار می دهند و به شما یک ایده می دهند که کدام مهارت های زبانی شما در مقایسه با بقیه ضعیف تر است.

یک آزمون می تواند محرک قوی باشد که شما زمان بیشتری را برای مطالعه زبان قرار دهید.

2- از معلم زبانتان بخواهید که ارزیابی از خودتان در اختیارتان قرار دهد.

معلمان زبان شما می توانند و باید گزارشی از پیشرفت شما در اختیارتان قرار دهند. این گزارش پیشرفت بهتر است هر ماه یا هر دو ماه یک بار باشد.در نتیجه با این ارزیابی شما می توانید مطمئن شوید که در مسیر درست هستید یا نه.

5- در برنامه تان ثابت قدم باشید.

تمام هدف و نکته یک برنامه مطالعاتی استواریآن است. در اینجا به شما خواهیم گفت که چطور مطمئن شوید که برنامه تان با استحکام و ثبات لازم پرورش می یابد.

هر فعالیت را برنامه ریزی کنید.

هر فعالیت یادگیری زبان باید زمان و مکان داشته باشد شما نباید بگویید من یک ساعت در این هفته تمرین شنیدن (listening) انجام بدهم به جای آن ، این گونه باید گفته شود هر سه شنبه و پنج شنبه یک ساعت تمرین شنیدن (listening) انجام می دهم

شما به احتمال زیاد هفته به هفته پیش می روید اگر شما زمان و مکان دقیق داشته باشید و به راحتی پیشرفت می کنید.

از مزاحم ها و وقفه ها جلوگیری کنید.

زمان مطالعه زبان شما باید مقدس باشد هیچ اس ام اس و پیغامی مزاحم شما نباشد. هیچ هم اتاقی ای به شما شام پیشنهاد ندهد. هیچ بچه ای اطراف شما به دنبال توجه شما نباشد که از این طریق حواس شما را پرت کند. داشتن فعالیت های برنامه ریزی شده به شما کمک می کند که وقفه ها و مزاحم ها را به طور موثری مدیریت کنید.

با برنامه درست مطالعاتی درست زبان شما می توانید به پیشرفت خودتان به سمت تسلط به زبان مقصد ادامه بدهید. یادگیری زبان اغلب نیاز به پیشرفت آهسته و پیوسته دارد. داشتن یک برنامه استوار به شما کمک می کند در مسافت های طولانی در مسیر باقی بمانید.

مطالعه مبارک!

نویسندگان:

ابراهیم خلیل مهرنو (موسس سرزمین زبان) و حامد کرباسی (مشاور انگیزشی سرزمین زبان)

تابلو اعلان تخفیف پکیج طلایی سرزمین زبان

پکیج طلایی آموزش زبان انگلیسی سرزمین زبان
90 درصد تخفیف بزرگترین پکیج آموزش زبان انگلیسی
کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

 

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با مطالب وبسایت سرزمین زبان مطلع کنید 🙂

 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link