اطلاعات کلی نیوزیلند

اطلاعات کلی نیوزیلند


اشاره:

نیوزیلند سرزمین مهاجران ( در حدود سه چهارم از جمعیت ، اروپایی تبار هستند) و متشکل از ملیت های مختلف است
پایتخت :ولینگتون (Wellington).

 

جمعیت :4/4میلیون نفر.

 

جمعیت خارجی : نیوز یلند سرزمین مهاجران ( در حدود سه چهارم از جمعیت ، اروپایی تبار هستند) و متشکل از ملیت های مختلف است ، اگر چه بسیار کمتر از استرالیا . گروه های مهاجران هنوز از انگلستان ( و چند کشور اروپایی دیگر ) به نیوزیلند می آیند، اگر چه درسال های اخیر تعداد روزافزونی از مهاجران نیز از آسیا وآفریقای جنوبی به این کشور مهاجرت می کنند. نژاد بومی مائوری حدود 10 درصد ( در حدود 350000 نفر) و پلی نزیایی ها( که اکثرا ازفیجی ، ساما و تونگا هستند) 4 درصد جمعیت را تشکیل می دهند.

 

مساحت : 268680 کیلومتر مربع (103707 مایل مربع).

 

مساحت : 268680 کیلومتر مربع (103707 مایل مربع).

 

موقعیت جغرافیایی : نیوزیلند در اقیانوس آرام جنوبی و در حدود 2200 کیلومتری (1397 مایلی ) شرق استرالیا واقع شده است . این کشور شامل دو جزیره اصلی است که فقط “شمال ” ( یا جزیره شمالی ) و “جنوب “( یا جزیره جنوبی ) نامیده می شوند و از نظر جغرافیایی ، پوشش گیاهی و خصوصیات ، با یکدیگر بسیار متفاوتند. نیوزیلند سرزمینی کوهستانی است و حدود سه چهارم این سرزمین بیش از 200 متر (650 فوت ) از سطح دریا ارتفاع دارد و بیش از نیمی از آن دارای پوشش جنگی است . بلندترین قله ، کوه کوک (Mount Cook) در آلپ جنوبی (3764 متر / 12349 فوت) در جزیره جنوبی قرار دارد و جنگل های بارانی و مرطوب ، ساحل غربی را از مرغزارهای خشک ساحل شرقی جدا می کنند .نیوزیلند یکی از زیباترین و بکرترین کشورهای جهان است و حدود 30 درصد از مساحت آن از مناطق حفاظت شده تشکیل شده است . این کشور بخاطر منابع طبیعی از جمله آتشفشان ها ، آبفشان ها ، یخچال ها ، آبدره ها ( دریاچه ها) ، رودخانه ها و پوشش گیاهی فراوان، مورد توجه است ،بخصوص جزیره جنوبی که مناظر کوهستانی دست نخورده بسیار و صنعت اسکی پررونقی در فصل زمستان دارد.

 

آب وهوا : اکثر مناطق نیوزیلند آب وهوای اقیانوسی معتدل ( بجز منطقه دورافتاده شمالی ، که آب و هوای نیمه استوایی دارد) و چهار فصل متمایز دارند که مخالف فصول نیمکره شمالی هستند. تابستان درکشور گرم است و گاهی اوقات در ماه دسامبر یا ژانویه موجی از گرما کشور را فرا می گیرد.

 

زمستان سرد است و گاهی در طول روز در ساحل شرقی دما بسیار پایین تر از صفر درجه می رود و بارش برف در شهر کریستچرچ ( در جزیره جنوبی ) نامتعارف نیست. بخش شمالی جزیره جنوبی معمولا آب وهوای معتدل تری دارد و میزان تابش خورشید در آن بیشتر است ( با میانگینی در حدود 5/6 ساعت در روز ) . میانگین بارش باران در جزیره شمالی 135 سانتیمتر (53 اینچ ) در سال است . در ساحل غربی بارش باران بسیار زیاد است (معمولا سیل آساست ) و در بسیاری ازمناطق بیش از 500 سانتیمتر ( 200 اینچ) در سال باران می بارد . سواحل شرقی هر دوجزیره خشک تر هستند مثلا در اوکلند (Auckland) در زمستان حدود 12 روز درماه باران می بار د . درشهرهای اصلی نیوزیلند نیز بادهای شدیدی می وزد و ولینگتون بادگیرترین پایتخت دنیا است که براستی لقب ” شهر بادی ” (THE WINDY CITY) که مردم به آن داده اند ، برازنده آن است . خارج از مناطق کوهستانی دما معتدلتر است و میانگین دما در کریستچرچ در تابستان 22 درجه سانتی گراد( F 72 ) و در زمستان 11 درجه سانتی گراد( F 52 )، در اوکلند به ترتیب 23 درجه سانتی گراد( F 73 ) و 14 درجه سانتی گراد( F 57 ) است .

 

زبان : زبان های رسمی انگلیسی و مائوری هتسند و علامت های رسمی و فرم ها به هر دو زبان هستند.

 

حکومت :دموکراسی با پارلمان تک مجلسی .

 

ثبات سیاسی : عالی است . نیوزیلند سیستم دموکراسی پارلمانی براساس سیستم انگلیسی دارد . از قدیم الایام سیاست، تحت کنترل دو حزب کارگر ( چپ ) و ملی (محافظه کار ) بوده است ، اگر چه در سالهای اخیر سیستم جدید انتخابات نسبی عرضه شده که موجب شده است تا بدست آوردن اکثریت آرا برای یک حزب منفرد مشکل شود. نیوزیلند عضو کشورهای مشترک المنافع انگلستان است.

 

اقتصاد

 

پول رایج : دلار نیوزیلند( NZ$) .

 

نظارت برارز : وجود ندارد.

 

بانک ها : نیوزیلند سیستم بانکی مدرن و کارآمدی دارد و تعداد زیادی بانک های تجاری در این کشور به ثبت رسیده اند که در سطح ملی فعالیت می کنند و بانک های خارجی بسیاری نیز به چشم می خورند ، اگر چه در پایتخت متمرکز شده اند. بانک پس انداز نیوزیلند به عنوان بانک مرکزی عمل می کند و اندوخته های پولی مرکزی را اداره می کند. توصیه می شود با توجه به استفاده گسترده از معاملات غیر نقدی ، قبل از ورود حساب بانکی افتتاح کنید . این کار را می توانید با تلفن یا نامه انجام دهید.

 

هزینه / سطح زندگی : نیوزیلند استاندارد زندگی بالایی دارد و در بررسی که اخیرا انجام شده، از این نظر در مقام دهم جهان و بالاتر از استرالیا قرار دارد. هزینه زندگی مناسب و غذا، کالا ها و خدمات ضروری نسبتا ارزان هستند. کالاهای وارداتی مثل وسایل نقلیه موتوری و اجناس الکتریکی گران هستند ، اگر چه درسالهای اخیر قیمت های به معنای واقعی کلمه کاهش یافته اند.

 

سرانه تولید ناخالص داخلی : 14600 دلار آمریکا.

 

نظام مالیاتی : مالیات بر در آمد : نرخ مالیات بر در آمد پایین تر از میانگین کشورهای پیشرفته است و انتظار می رود در سالهای آتی کاهش بیشتری داشته باشند. مالیات بر درآمد از حقوق کسر می شود (PAYE) و سه نرخ دارد: پایین ( 15 درصد برای در آمدهای سالیانه زیر 9500 دلار نیوزیلند ) ، استاندراد (5/19 درصد ) و بالا (33 درصد برای درآمدهای سالیانه بالای 38000 دلار نیوزیلند ). افرا د شاغل در نیوزیلند باید در اداره درآمدهای مالیاتی درون کشوری( IRD) در محل اقامت خود ثبت نام کنند که IRD یا کد مالیاتی صادر می کند: گزارش مالیاتی باید سالانه تهیه و تنظیم شود.

 

مالیات سود سرمایه CGT : وجود ندارد.

 

مالیات اموال و دارایی ها :وجود ندارد.

 

مالیات بر ارث و هدیه : در نیوزیلند مالیات بر ارث ( در مورد ملک) اخذ نمی شود . هدایای با ارزش بالای 27000 دلار نیوزیلند درهر سال براساس مقیاس تصاعدی و تا حداکثر 25 درصد برای هدایایی که ارزشی بالای 72000 دلار نیوزیلند دارند، مشمول مالیات می شوند . اعانات و هدایایی که به منظور تامین معاش و تحصیل اعضای درجه اول خانواده اعطا می شوند، از مالیات معاف هستند .

 

مالیات بر ارزش افزوده / خرید/ فروش: در نیوزیلند مالیات خدمات و کالاها ( GST) اخذ می شود که برای اکثر کالاها و خدمات 5/12 درصد است و ملکی که در آن اقامت دارید، اجاره درازمدت املاک و خدمات مالی از این مالیات معاف هستند.

 

قیمت مسکن : میانگین قیمت برای خانه ویلایی سه خوابه از 80000دلار نیوزیلند در اتاگو تا 300000 دلار نیوز یلند در اوکلند ( گران ترین شهر ) متفاوت است و میانگین آن حدود 260000 دلار نیوزیلند است. آپارتمان ها اغلب گران تر از خانه های ویلایی و خانه های نیم مستقل اند چرا که همه در بخش های مرکزی شهر واقع شده اند، در حالیکه اکثر خانه ها در حومه شهرها قرار دارند (زندگی در مرکز شهر در سال های اخیر مد شده است ). قیمت هایی که در آگهی ها درج می شوند معمولا حدود 10 درصد بالاتر از ارزش واقعی ملک دربازار هستند.

 

هزینه ها : شامل حق الزحمه وکیل برای انتقال مالکیت ( معمولا بین 1000 تا2000 دلار نیوزیلند )، بعلاوه هزینه ثبت انتقال زمین ( به میزان 150 دلار نیوزیلند) است . بانک ها حق الزحمه اعطای وام ، با بهای معادل 1 درصد از میزان وام مطالبه می کنند و باید سپرده ای در بانک داشته باشید ( معمولا حداقل 500 دلار نیوزیلند).

 

وام محلی برای خرید مسکن : وام هایی تا 80 درصد قیمت ملک را می توانید از همه بانک های اصلی وانجمن های ساختمان سازی دریافت کنید. حداکثر دوره بازپرداخت 25 سال است، اگر چه رویه جاری ، 20 یا حتی 15 ساله است .

 

محدودیت مالکیت خارجی : خارجیان می توانند املاک کمتر از یک جریب را بدون هیچ محدودیتی خریداری کنند . برای املاکی که بیش از یک جریب باشند، اخذ مجوز از اداره ثبت زمین ناحیه یا هیأت ارزش گذاری زمین ضروری است . چنانچه خریدار مجوز اقامت دائم داشته باشد، به مجوز نیازی نیست.

 

استانداردهای ساختمانی : عموما بسیار خوب است ، اگر چه در خانه های ارزان تر از سقف های آهنی موجدار و دیوارهای بیرونی با روکوب تخته استفاده میشود که همیشه در آب و هوای نامساعد پایداری خوبی ندارند.

 

مالیات املاک : مالیات املاک( نرخ های مسکونی ) را که معمولا شامل هزینه آب نیز هست، مسئولان امر محلی بسته به اندازه ملک تعیین می کنند. صوتحساب سالیانه برای یک خانواده متوسط بین 1000 تا 2000 دلار است ( میانگین درواکلند 1142 دلار نیوزیلند است ). در برخی مناطق هزینه های اضافی برای برخی خدمات مثل جمع آوری زباله و آب اخذ می شود.

 

اجاره : معمولا درنیوزیلند ملک اجاره ای به آسانی قابل دسترسی است ، اگر چه ممکن است در شهرهای دانشگاهی یافتن آن دشوار باشد. اولکند و ولینگتون گران ترین مناطق برای اجاره هستند و اجاره یک آپارتمان کوچک در حدود 200 دلار نیوزیلند درهفته و برای یک خانه در حدود 300 دلار نیوزیلند در هفته است . خارج از این دو شهر ، می توانید انتظار پرداخت مبلغی به میزان 50 درصد کمتر از مبالغ ذکر شده در بالا را داشته باشید . مسکن اجاره ای معمولا به صورت غیر مبله اجاره داده می شود و دوره اجاره معمولا حداقل 12 ماه است .

 

لوازم شخصی : افراد مقیم دا ئم می توانند کالاهایی را که 12 ماه تحت مالکیت داشته اند ( از جمله اتومبیل ) بدون پرداخت گمرکی وارد کننده، هر چند در این مورد محدودیت هایی اعمال می شود.

 

خدمات شهری : شرکت های برق محلی ، که اکثرا به بخش خصوصی واگذار شده اند، برق را در نیوزیلند تامین می کنند. قیمت ها مناسب است ، برق 230 ولت و تامین آن معمولا قابل اطمینان است. جزیره شمالی تقریبا در همه مناطق لوله کشی گاز دارد اما در جزیره جنوبی فقط شهرهای کریستچرچ و دوندین گاز لوله کشی دارند، ا ما گاز کپسولی فراوان است . نرخ آب معمولا ثابت است و جزو مالیات املاک محلی اخذ می شود، اگر چه برخی منازل جدید ممکن است کنتور آب مخصوص به خود داشته باشند. آب معمولا فراوان است ، با این وجود در برخی مناطق جزیره شمالی ، خشکسالی هایی اتفاق می افتد.

 

اشتغال

مجوز کار : در نیوزیلند ویزای کار فقط به صورت موقتی صادر می شود و به افرادی که قصد دارند اقامت دائم بگیرند، تعلق نمی گیرد. برای اخذ ویزای کار ، باید پیشنهاد معتبر کار به شکل مکتوب داشته باشید و از خدمات مهاجرت نیوزیلند (NZIS) برای گرفتن ویزا ، اقدام کنید . ویزای کار تنها در صورتی اعطا می شود که هیچکدام از اتباع نیوزیلندی صلاحیت انجام آن کار را نداشته باشند ، اقامت دائم با حق زندگی و کار در نیوزیلند طبق یک سیستم امتیازبندی و براساس ویژگی ها، مهارت های استخدام و یا پیوندهای خانوادگی اعطا می شود. این سیستم پیچیده است و باید برای بررسی قوانین دراین خصوص با مسئولان نیوزیلندی مشورت کنید.

 

شرایط کار : شرایط کار در نیوز یلند عموما خوب است و کارگران تا حدودی تحت حمایت قانون قرار می گیرند. ساعات کاری هفتگی 38 تا 40 ساعت است و بعد از اتمام12 ماه دوره استخدامی ،به کارگران تا 3 هفته مرخصی با حقوق تعلق می گیرد.

 

میزان حقوق :میزان حقوق در نیوزیلند معمولا پایین تر از کشورهای پیشرفته دیگر است ، اگر چه هزینه های پایین تر زندگی آنرا جبران می کند. حقوق در اوکلند و ولینگتون حدود 20 درصد بیشتر از بقیه مناطق کشور است. این کشور برای کارگران حداقل حقوق ملی تعیین شده است

تامین اجتماعی : همه کارگران باید سهمی را به شرکت جبران خسارت ( ACC) بپردازند که جانشین سهم تامین اجتماعی می شود . این سهم هر ساله تعیین می شود و کارفرما آن را از حقوق کسر می کند. نرخ آن حدود 20 /1 دلار نیوزیلند برای هر 100 دلار نیوزیلند از حقوق کلی است . این کشور ناتوانی و بیماری ، طرح بازنشستگی ، کمک هزینه های عائله مندی و پرداخت حقوق بیکاری .فقط بعد از یک حداقل دوره اقامت مشمول استفاده از مزایای تامین اجتماعی میشوید، اگر چه نیوزیلند با برخی کشورها توافقات دو جانبه ای دارد که بر اساس آنها می توانید به محض اینکه اقامت خود را دریافت کردید، برای استفاده از مزایای تامین اجتماعی اقدام کنید.

خدمات

 

اداره پست : اداره پست نیوزیلند(NZ Post) نسبتا کارآمد است و اداره های پست یا عاملین آنها در سراسر کشور یافت می شوند. علاوه بر خدمات پستی ، اداره پست پرداخت صورتحساب ها را انجام میدهد و برخی اداره ها ممکن است خدمات نقد کردن چک را نیز عرضه کنند.

 

تلفن : سیستم مخابراتی نیوزیلند مدرن و کارآمد است و شرکت تله کام نیوزیلند (TCNZ) خدمات تلفن را عرضه می کند . مکالمات داخلی رایگان و نرخ سایر مکالمات مناسب است .

 

اینترنت : شرکت های تامین کننده خدمات اینترنت متعددی در نیوزیلند فعالیت دارند و بیشتر به دلیل رایگان بودن مکالمات داخلی ، استفاده از اینترنت روز به روز پر طرفدار تر می شود.

 

رادیو و تلویزیون انگلیسی زبان : نیوزیلند سه ایستگاه تلویزیونی ملی و در برخی مناطق ایستگاههای محلی دارد . سطح برنامه ها چندان خوب نیست و اکثر آنها از استرالیا ، انگلستان و آمریکا وارد می شوند. تلویزیون کابلی و ماهواره پرطرفدارترند و وقایع ورزشی مهم را نشان می دهند.

 

اطلاعات متفرقه

 

راههای ارتباطی : به طور کلی ، نیوزیلند سیستم ارتباطی خوبی دارد از جمله فری های متعددی که دوجزیره را به هم متصل می کنند. حمل ونقل عمومی کار آمد و بسیار منظم است و شامل خدمات اتوبوسرانی گسترده ای درمسافت های دوراست که جایگزین خوبی برای سفر با هواپیما محسوب می شود. استفاه از هواپیما برای انجام مسافرت های داخلی پرطرفدار است ، اگر چه نرخ بلیط چندان ارزان نیست . این کشور پروازهای بین المللی بسیاری دارد که عمدتا به مقصد اوکلند هستند. راه آهن نیوزیلند شبکه محدودی دارد و بین د و جزیره خط آهن کشیده نشده است . چون خدمات آن سریع و منظم نیست ، بیشتر گردشگران و به منظور دیدن کشور ازآن استفاده میکنند با افرادی که باید هر روز از منزل به محل کار رفت وآمد کنند. ولینگتون شبکه خط آهن قابل اطمینان و سریعی دارد. نیوزیلند جزو کشورهایی است که بالاترین میزان مالکیت اتومبیل را در جهان داراست، با وجود این جاده ها نسبتا خلوت هستند و ترافیک مشکل عمده ای محسوب نمی شود . از طرف دیگر ، به دلیل رانندگی های خطرناک، این کشور یکی از بالاترین میزان تصادفات را نیز دارد. اتومبیل نسبت به اکثر کشورهای اروپایی غربی گران تر است و رانندگی از سمت چپ صورت می گیرد. نیوزیلند به میزان زیادی به خدمات فری متکی است که با سرویس های مکرر، دو جزیره را به هم متصل می کنند.

 

میزان بزهکاری : پایین است . نیوزیلند با میزان پایین خشونت و جرائم جدی ، کشور امنی به شمار می رود . با وجود این ، همانند بسیاری از کشور های غربی دیگر ، در دهه گذشته میزان بزهکاری افزایش یافته است . اوکلند نسبت به مناطق روستایی میزان بزهکاری بالاتری دارد.

 

تحصیلات : تحصیل برای بچه ها از 6 تا 16 سالگی اجباری است ، اگر چه اکثر آنها تحصیل را در سن 5 سالگی آغاز میکنند . سطح تحصیلی بالاست و سیستم تحصیلی نیوزیلند معمولا یکی از بهترین سیستم های تحصیلی در جهان شناخته می شود . اکثر بچه ها در مدارس دولتی حضور می یابند که شهریه ای دریافت نمی کنند اما ممکن است نیاز به اهدای مبلغی مشخص در هر سال باشد. در این کشور چندین مدرسه خصوصی نیز دایر است .

 

تسهیلات پزشکی : بسیار خوب است . نیوزیلند برای افراد مقیم طرح درمان ملی دارد، اگر چه برای خدمات غیر اضطراری بیمارستان ، فهرست های انتظار طولانی به چشم می خورد. طرح دولتی ، هزینه ویزیت پزشکان ، هزینه دارو ( اگر چه نرخ یارانه ای دارند)، هزینه بینایی سنجی یا خدمات دندانپزشکی را نمی پردازد. بیش از یک سوم نیوزیلندی ها بیمه درمانی خصوصی مکمل دارند که داشتن آن بسیار توصیه می شود چون هزینه خدماتی را که تحت پوشش طرح ملی نیستند، می پردازد و خدمات بیمارستان های خصوصی را نیز شامل می شود . توافقات دوجانبه ، گردشگران بسیاری از کشورها از جمله انگلستان را تحت پوشش قرار میدهد و خدمات درمانی آسیب های ناشی از تصادف ، برای همه گردشگران رایگان است .

 

مجوز اقامت :نیوز یلند با سهیمه ای سالانه ، مثلا 55000 نفر در سال 1999 ، برنامه ای دائمی برای پذیرش مهاجران دارد. همانند استرالیا، مهاجرت با یک سیستم انتخابی و بر اساس سیستم امتیازبندی اجرا میشود و در آن اولویت با افرادی است که دارای مهارت های خاص مورد تقاضا باشند، قصد داشته باشند تجارتی را آغار کنند و یا پیوندهایی خانوادگی در نیوزیلند داشته باشد.

 

ویزا: اتباع همه کشورها بجز استرالیا برای ورود به نیوزیلند با هر موقعیتی نیاز به اخذ ویزا دارند . ویزا را می توانید از سفارت یا کنسولگری نیوزیلند در کشور خود تهیه کنید.

 

 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link