چگونه می توان هر زبان جدیدی را در مدت شش ماه یاد گرفت؟

چگونه می توان هر زبان جدیدی را در مدت شش ماه یاد گرفت؟

چگونه می توان هر زبان جدیدی را در مدت شش ماه یاد گرفت؟

پرسش جالب اینه که اگه بدونین که میتونین سرعت یادگیری را بیش تر کنین،آیا وقت کمتری لازمه در مدرسه صرف کنین ؟ اگر واقعا سریع یاد بگیرین ،حتی لازم نیست دیگه به مدرسه برین. وقتی جوون بودم، مدرسه رفتن برام نه بدبود نه خوب، ولی اونجا وقت کمتری را ،صرف یادگرفتن می کردم . پس این پرسش تو ذهنم تداعی شد که آیا می تونم راهی رو پیدا کنم تا روند یادگیری رو سریع ترکنم؟

چگونه می توان هر زبان جدیدی را در مدت شش ماه یاد گرفت؟

 

سخنران : کریس لانس دیل( زبانشناس انگلیسی ) در دانشگاه لینگنان

 

اونایی که پشت نشستن صدای منو واضح می شنون؟

تا به حال این پرسش به ذهن شما خطور کرده که چطور فکر می کنیم ویا این که چه کسی هستیم؟

من سالهای سال این پرسش در ذهنم تداعی شده که چه طور می تونم سرعت یادگیری را زیاد کنم؟

پرسش جالب اینه که اگه  بدونین که میتونین سرعت یادگیری را بیش تر کنین،آیا  وقت کمتری لازمه در مدرسه صرف کنین ؟

 

گردآورنده :

ابراهیم خلیل مهرنو موسس و مشاور آموزشی سرزمین زبان

 

 

اگر واقعا سریع یاد بگیرین ،حتی لازم نیست دیگه به مدرسه برین. وقتی جوون بودم، مدرسه رفتن برام نه بدبود نه خوب، ولی اونجا وقت کمتری را ،صرف یادگرفتن می کردم . پس این پرسش تو ذهنم تداعی شد که آیا می تونم راهی رو پیدا کنم تا روند یادگیری رو سریع ترکنم؟ البته این فکر  منو در جوانی مدت ها مشغول کرد .

من سالهای زیادی تا این لحظه با علم روانشناسی ،سروکار داشته ام  ، در این رشته خیلی شور وهیجان دارم. در سال 1991 خودمو به چین رسوندم و تصمیم گرفتم دوساله زبون چینی رو تا حد چینی زبان ،یادبگیرم. لازمه بدونین که اون سالها اگه کسی می خواست چینی رو یادبگیره 10 سال طول می کشید تا بتونه به خوبی به اون زبان صحبت کند.

اون زمان بود که این فکر به ذهنم خطور کرد. حالا وقتشه نتایج حاصله تا به امروز رو به کار بگیرم و اونا رو در « یادگیری » پیاده کنم. شش ماه طول کشیدتا  زبان ماندرین چینی رو یادگرفتم ومدت بیشتری هم زمان صرف کردم تا خودمو به سطح چینی زبان ها برسونم.

وقتی به اطرافم نگاه می کردم، می دیدم مردم زیادی از کشورهای مختلف، به طرز وحشتناکی سعی می کردند تا چینی رو یاد بگیرن وچینی ها هم خیلی سخت تلاش می کنند تازبان انگلیسی وهر زبان دیگه ای رو یاد بگیرن. این پرسش دوباره مطرح شد که چطور می شه بزرگسالان معمولی ،زبان را در مدت کوتاه و به راحتی و به طور موثر یاد بگیرن؟!

 

در واقع این پرسش بسیار بسیار مهم دنیای کنونی ماست. ما با چالش ها وجابه جایی اجتماعی زیادی در دنیای امروزی رو به رو می شیم و اگه نتونیم ارتباط برقرار کنیم ، این مشکل رو همچنان باخودمون پیش می بریم . بنابراین لازمه تا زبان یکدیگر رو درک کنیم.

چگونه می توان هر زبان جدیدی را در مدت شش ماه یاد گرفت؟
چگونه می توان هر زبان جدیدی را در مدت شش ماه یاد گرفت؟

این خیلی مهمه که بدونیم چه جوری این کار رو بکنیم؟

ساده است.اگه به اطرافمون توجه کنیم می بینیم مردم دارن ، همین حالا این کاررو می کنن.

به محیط وموقعیتی که داره عملا این اتفاق می افته و این که اصول رامشخص می کنیم و اونارو به کار می گیریم که به اون مدل سازی می گن.وقتی مدل ها و الگوهای زبانی رو به مدت 15 تا 20 سال مشاهده می کردم، از روی اونا به این نتیجه رسیدم که هر بزرگسالی می تونه زبان دوم رو به مدت شش ماه سلیس وروان یاد بگیره .

وقتی این مطلبو عنوان می کنم ،مردم می گن دیوانه ام . این غیرممکنه ……..

پس اجازه بدین همین حالا « تاریخچه ی پیشرفت بشری » رو به یادتون بیارم که درباره ی پیشرفت بشری در محدودیت های خود بوده .

درسال 1950 همه فکر می کردن که دویدن مسافت یک مایلی به مدت 4 دقیقه ، امری است محال.تا این که راجرز بنیش  در سال 1956 این رکورد رو کوتاه و کوتاهتر هم کرد.

100 سال پیش باور مردم براین بود که با استفاده ازمواد سنگین نمی شه پرواز کرد ولی ما همه می دونیم که این اتفاق افتاد و می دونیم که چطور این اتفاق افتاد! چه جوری مواد سنگین ،قابلیت پرواز پیدا کردن؟

ماوسایل و مواد را مجددا منسجم می کنیم و با مشاهده و الهام گرفتن از طبیعت ، اصولی را یاد می گیریم و اونا رو به کار می بندیم . در این مورد مانند پرواز پرندگان .

امروز جلوتر هم پیش می ریم . بنابراین با ماشین هم پرواز می کنیم. حتی می تونیم یکی از اونارو با پرداختن چند صد دلار، از آن خودمون کنیم و سوارش بشیم. صاحب ماشینی می شیم که می تونیم با اون پرواز هم کنیم.

ما از سنجاقک، مدل های مختلف پرواز یاد می گیریم . کاری که می کنیم اینه که مدل لباس اونارو می پوشیم ومانند اونا پرواز می کنیم. بیشتر مردم ، البته نه همه ی مردم می تونن نقاشی کنن. در هر صورت اونا می تونن با رعایت پنج اصل کلیدی و به کارگیری اونا ، سطح نقاشی کشیدن خودشونو ارتقاء بدن . اگه بتونین یه نقاشی غیرحرفه ای بکشین با رعایت این اصول می تونین ، اونو حرفه ای تر بکشین.من می دونم که واقعیت داره ،چرا که خود من هم این کار رو کردم . با دیدن پیشرفت کارم به خودم می گم عجب !

وقتی به طور فشرده و زیاد بر روی چیزی تمرکز می کنیم ، مغز شروع به پس زدن عقیده ی کهنه می کنه ، پس وقتی هر کسی می تونه ظرف 5 روز سطح نقاشی کشیدن شو ، بالا ببره ، با همین روش ومنطق می تونیم ظرف شش ماه ، زبان دوم را یاد بگیریم .

این چطور ممکنه ؟

به کمک 5 اصل و7 عمل (راهکار)

شاید بیش تر از این ها هم باشند ولی این اصول اساسی هستند.

الان می خوام دو افسانه درباره ی یادگیری زبان رو بگم ، دوچیزی که اصلا مهم نیستند .

اولی استعداده .

اجازه بدین قبل از شروع ، ماجرای زوئی را بگم که از استرالیا به هلنداومده بود تا زبان هلندی یاد بگیره .خیلی سخت تلاش می کرد ولی این اتفاق نیفتاد . بهش می گفتن تو استعداد نداری و باید دست از این کار برداری .خلاصه این

که وقتی به برزیل رفت تونست با رعایت این اصول به مدت شش ماه زبان برزیلی را یاد بگیره .مردم می گن غرق شدن در محیط زبانی در یک کشور، باعث یادگیری زبان می شه . بنابراین استعداد مهم نیست.

حالا به هنگ کنگ یه نظری بیندازین .

به مردمی که به مدت 10 سال اونجا بودند ولی اون زبونو یاد نگرفتن. به چینی هایی که به امریکا و کانادا و انگلیس واسترالیا مهاجرت می کنن و 20 سال اونجا می مونن ولی نمی تونن انگلیسی صحبت کنن. بنابراین قرار گرفتن در محیط زبانی به تنهائی جواب نمی ده ،که (این افسانه دوم می باشد). چرا که وقتی کسی که داره در آب غرق می شه ، نمی تونه شناکردن یاد بگیره ! وقتی مثل یه بچه دارین انگلیسی یاد می گیرین اگه شما را در محیطی قرار بدن که بزرگسالان با هم انگلیسی صحبت می کنن ، نمی شه انگلیسی یاد بگیرین .

بنابراین 5 اصل یادگیری سریع زبان دوم چگونه عمل می کنند؟

با توجه به چهار عنصر اساسی:  1) توجه 2)حافظه 3)معنا 4) ارتباط

این اصول ، ارتباط تنگاتنگی با هم دارن .

 

حالا اجازه بدین در این باره باهاتون بیشتر صحبت کنم :

با من به یه سفر بیاین ، به یه جنگل. شما یه چیزی شبیه تنه ی درخت می بینین که روش جای پنگول ، است . شاید بهش دقت کنین ، شاید هم توجه شما رو جلب نکنه . 50 متر جلوتر می رین و بعد جای پا می بینین که باید بهش دقت کنین .50 متر بعدی وقتی که یه خرسو می بینین این دفعه دیگه حواستون بهش کاملا معطوف می شه . در این لحظه دیگه به اون متمرکز می شین .حالا دیگه اهمیت اونو متوجه شدین . چرا که کاملا به همدیگه ربط دارن. هر اطلاعاتی که به بقای حیات شما مربوط بشه ، مهمه و اونو به یاد می سپارین . اگر اطلاعاتی رو که به شما کمک کنه به اهداف شخصی تون برسین ، اون اطلاعات مهم و معنا دار می شن و باید به اونا توجه کنین .اونا رو به خاطر خواهید سپرد. بنابراین اولین اصل : به آن دسته از  محتوای زبانی توجه می کنید که برای شما  ارتباط ذهنی داشته باشند.

البته ابزار آلات رو در دستانتون قرار می دن . ما با استفاده از ابزار آلات ، به اونا تبحر پیدا می کنیم و زمانی به سرعت، طرز استفاده ی اونا رو یاد می گیریم که ارتباط با ما داشته باشن. حالا اجازه بدین داستانی رو براتون تعریف کنم . تایپ کردن زبان چینی ، متود خاصی داره که نیاز به ابزار آلاتی داره که در این جا ، صفحه  کلید، ابزار آلات محسوب میشه . چند سال پیش همکاری داشتم که خیلی تمرین می کرد تا تایپ کردن چینی رو یاد بگیره . شب های سه شنبه و چهارشنبه ، به مدرسه ی شبانه می رفت ، و هربار دوساعت تمرین می کرد. البته در منزل هم تمرین داشت . خلاصه ، مدت نه ماه ، زمان صرف کرد ولی نتونست چینی یاد بگیره . تا این که یه شب با یه بحرانی مواجه شدیم . ما دو روز ، یعنی (48) ساعت وقت داشتیم تا دستورالعمل آموزشی رو به مقصد چین برسونیم .همکارم کارو به عهده گرفت . من به شما تضمین می کنم.  زیرا که او تونست ظرف 48 ساعت ، تایپ کردن چینی رو یاد بگیره .

از اونجائی که کاملا به کارش ربط داشت ، معنا دار بود و براش مهم هم بود . استفاده از ابزار آلات برای ساختن ارزش هاست .

 

بنابراین دومین اصل :

از زبان جدید به عنوان یک وسیله برای ارتباط برقرار کردن از همان روز اول ، استفاده کنید. درست از همون روز اول مثل کودک که همین کارو می کنه . اولین بار که به چین رسیدم ، چینی صحبت نکردم ولی باید نیمه شب بلیت قطاری می گرفتم . در قطار به مکالمه ی یه نفر علاقمند شدم، من هم شروع کردم به گپ زدن، به زبان چینی . او برای تفهیم بیشتر عکس هم می کشیدوبادستاش حرف می زد.

خلاصه ، با هر عبارتی که می گفت من بیشتر وبیشتر یاد می گرفتم. خیلی باحال بود . درست دو هفته بعد ، وقتی مردم در اطراف من چینی صحبت می کردن ،بعضی از حرفاشونو می فهمیدم. حتی زیاد تلاش نکردم که اونو یاد بگیرم .اما این اتفاق افتاد من زبان چینی رو جذب کرده بودم . این اتفاق در قطار افتاده بود.

 

بنابراین می رسیم به اصل سوم؛

وقتی از  اول پیام رو درک می کنین ، به صورت ناخودآگاهانه زبان را خواهید آموخت . که البته این مطلب ، قطعیت علمی داره . تحقیقاتی به مدت 30-20 سال برروی آن صورت گرفته .

استیون کراشن کتابی را در این باره چاپ کرده که البته این تحقیق یکی از اونا محسوب می شه مطالعات آماری حاصله از تحقیقات برروی زبان های مختلف به عمل آمده . عده ای هستند که از گرامر رسمی ، درک زبانی پیدا کردن بنابراین می بینیم که درک مطلب عمل می کند . در ک مطلب جنبه کلیدی داره . یادگیری زبان در واقع جمع آوری مقدار زیادی دانش زبانی نیست ، بلکه روش های بسیار زیادی صورت می گیره که مانند آموزش فیزیولوژیکی بدن می مونه .

 

اصل چهارم: آموزش فیزیولوژی

در تایوان ، دانشجویان با نمراتی بالا درسطح عالی بودند. در کالج با نمرات A  وارد امریکا شدن و متوجه شدند که حرفهای مردمو نمی فهمن ، طوری که از اونا می پرسیدن مگه شما کر هستین ؟بله  اونا کر بودن . در انگلیسی کر بودن .می دونین چرا؟ در مغز فیلترهایی داریم که صداهایی را که برامون آشنا نیستند وارد مغزمون نمی شن و صداهایی که آشنا هستن بعدا محصولات بروندادی مغزی ما می شن . اگر می شنوین ومی فهمین پس یاد می گیرین ، اگه می شنوین ونمی فهمین بنابراین یادگیری صورت نمی گیره . در واقع باید از طریق شنیدن با این صداها ملموس بشین . در این روش ، آموزش فیزیولوژیکی صورت می گیره .

صحبت کردن ، حرکات ماهیچه ای رو می طلبه . ما ، در صورت 43 ماهیچه داریم که درهنگام صحبت، نیاز به هماهنگ سازی این ماهیچه ها با یکدیگر داریم . به روشی که صداهایی را تولید کنن تا دیگران از شنیدن آنها ، شما را بفهمند ودرک کنند. اگه چند روزی هیچ حرکتی نکنین ، می دونین بدنتون چه جوری می شه ؟! آسیب می بینه! وقتی صورت شما درد می کنه ، نشونه ی اینه که دارین درست عمل می کنین .

 

اصل پنجم :

این اصل بیان می کنه که وضعیت روان- فیزیکی شما مهمه . اگه عصبی ویا پریشان هستین ، یادگیری اتفاق نخواهد افتاد. وقتی خوشحال وآسوده هستین در اون لحظه کنجکاوی شما در یادگیری بیشتر می شه . در اون صورته که می تونین آستانه ی تحمل خودتونو در مواجه شدن با مجهولات و ابهامات بالا ببرین . خیلی مهمه : باید یاد بگیرین که ابهامات رو تحمل کنین تا بعد به شفافیت ودرک برسین . اگه از اون دسته افرادی هستین که می خواهین صد درصد از حرفهایی رو که می شنوین بفهمین ، بنابراین همیشه آشفتگی خاطر دارین .  از اونجائی که نمی شه صددر صد کامل بشین  .

اگر سعی کنین به مقداری از این مطلب واون مطلب چیزی یاد بگیرین ،توجه شما کم کم متمرکز می شه و خوب پیش می رین . دراین صورت با آسایش وآرامش فکری ،یادگیری سریع تر اتفاق می افته .

 

7 راهکار برای یادگیری سریع زبان

براساس 5 اصل باید به موازات رعایت کردن آنها ،7 راهکار را انجام بدهیم .

راهکار اول :

سعی کنید گوش کردن خود را به حد زیادی انجام بدین  که من اسمشو (خیس کردن مغز)گذاشتم . وقتی تو محیط چند زبانه قرار می گیریم مهم نیست که همه مطالب رو می فهمیم یا نه ؟ شما به ریتم والگوی صحبت کردن گوش می دهید . بنابراین ، مغزتونو خیس می کنید یعنی اونو آماده می کنید.

راهکاردوم:

اول برروی مفهوم تمرکز کنید نه بر روی واژه ها  . من واژه ها را نمی فهمیدم ولی با مشاهده حرکات دست وبدن و ژست های گوینده چینی زبان ، می فهمیدم . ارتباط بشری با مقدار زیادی زبان اشاره صورت می گیره با این روش شما می تونید ارتباط برقرار کنید. بنابراین کلی از اطلاعات پیرامونی ( اطلاعات ورودی ) را از این روش دریافت می کنید. در واقع ، برای درک بهتر از الگوهائی استفاده می کنید که از قبل اونارو می شناختید. سخنور چینی به دو زبان ماندرین و کانتانی حرف می زند . اگه ویتنام برین وچینی بلد باشین در واقع ، 60 درصد حرف های اونا رو می فهمیم .

چرا که از 30 درصد زبان ماندرین و 30 درصد زبان کانتانی تشکیل شده است .

راهکار سوم:

حالا وقتشه که کلمات رو باهم تلفیق کنید. اگه 10 فعل و10 اسم و10 صفت بدونید با ضرب کردن اونا می تونید 1000 عبارت بسازید. اما زبان ، فرایند خلاقی است . درست مثل کاری که کودک انجام می ده . این که می گه : مرا ، اما ، حالا …… این طوری ارتباط برقرار می کنه . وقتی واژ ه ها را باهم تلفیق کنید بنابراین خلاق می شوید. این کار

سرگرم کننده و لذت بخشه . لازم نیست به طور کامل وایده ال عمل کنید . وقتی این کار رو انجام می دین در واقع برروی هسته یا محور تمرکز می کنید. محور یا هسته چیه ؟ هر زبانی در محتوای خود از یک میزان، نسبت تکرار برخورداره.به این معناکه هزار کلمه در انگلیسی 85 درصد ازصحبت های روزمره ما رو پوشش می ده. بنابراین ، سه هزار واژه ،نودوهشت درصد از صحبت های روزمره مارو پوشش می ده.

راهکارچهارم :

شروع یادگیری زبان جدید، از جعبه ابزار آلات استفاده کنید.مثل این عبارات :این چیه ؟  چه جوری تلفظ می شه ؟   من نمی فهمم.لازمه همه این جملات را به زبان مقصد ادا کنید. 

راهکار پنجم :

حالا می تونید از کلمات : مثلا ، مرا ، این ، شما ، آن ، بده ، داغ …..هم استفاده کنید، که عبارتند از ضمایرساده ، اسامی ساده ، فعل ساده ،صفت ساده .درست مانند کودک .

در هفته بعدی کلمات را به هم بچسبانید. که من اصطلاحا  به اون می گم از چسب استفاده کنید. اما ،چرا، در هر صورت این کلمات ،تبدلات منطقی و چسباندن کلمات در زبان را میسر می سازد. به شما اجازه می دهد معانی پیچیده را ادا کنید و آنها را معنادار کنید. در این لحظه متوجه می شید که عمل صحبت کردن صورت گرفته .یعنی همان کاری که والدین با کودکانشان می کنند. (زبان والدین) کودک در صحبت از کلمات وترکیب های ساده استفاده می کنه .بعضی اوقات عجیب هستند! تلفظ های عجیب وغریب دارند. طوری که دیگران اونا رو درک نمی کنند.فقط افراد خانواده اونارو می فهمند . بنابراین کودک در محیط امنی زبان را یاد می گیره . اگر زبان والدینی رو انتخاب نمی کردیم نمی توانستیم این طور راحت به زبان مادری صحبت کنیم.

 

زبان والدین 4 ویژگی دارند.

1-هرآنچه که کودک می گوید برروی آن کار می کند.

2-اشتباهات شمارا تصحیح می کند.

3-درک شما را اززبان تائید می کند( با دادن باز خورد به شما می گوید از زبان صحیح استفاده می کنید یانه )

4-از کلماتی که شما آنها را می دانید ،استفاده می کند.

راهکار ششم :

حالا باید از صورت خود کپی برداری کنید.یعنی این که یاد بگیرید چگونه از ماهیچه های صورت خود به طرز صحیح استفاده کنید .طوری که مردم متوجه حرف های شما بشوند . به این منظور، لازمه چند کار انجام بدهید . حرف هاتونو با احسا س بگید. باید صداها رو آگاهانه تولید کنید و روی اونها کنترل داشته باشید . با انگلیسی زبان ها در تعامل باشید . به حرکات صورت آنها دقت کنید مثلا : وقتی کلمه Sing  را تولید می کنند بر روی تولید حرف  s  دقت کنید و آن را تقلید کنید .

راهکار هفتم :

و آخر از همه این که ؛ ارتباطی را که برقرار می کنید باید معنادار باشد . یعنی این که وقتی کلمه ی آتش را می شنوید ، همانطور ی که حس گرما ودود در ذهن شما تداعی می شود، معنای آن را درک می کنید. بنابراین درحین ادای کلمات باید دقیقا آن ها  را درک کنید.تا در مجموع صحبت های شما معنا دار شوند . در واقع با شنیدن ویا برخورد کردن یک کلمه ، مغز شما از طریق مسیرهای متفاوت معنایی عبور می کند تا آنها را درک کند. با شنیدن صداهای مختلف زبانی ، مغز تصاویری را که از قبل آنها را ذخیره کرده ، دوباره آنها را تداعی می کند تا ارتباط برقرار کند. بعد خودتان می بینید که این روند به صورت ناخودآگاهانه وبه طور طبیعی صورت می گیرد. حالا وقت آن رسیده که این 5 اصل و7 راهکار را استفاده کنید. ولی دقت کنید که کنترل حرف های شما به دست شما صورت می گیرد.هر چه بیشتر تمرین کنید بیشتر به زبان دوم ، مسلط می شوید.

باتشکر از آقای ابراهیم خلیل مهرنو موسس و مشاور آموزشی سرزمین زبان جهت معرفی این سخنرانی برای ترجمه شدن تا به شما عزیزان تقدیم شود.

سخنران : کریس لانس دیل در دانشگاه لینگنان

 

 

از تخفیف های ویژه ی ما در صفحات مجازی اینستاگرام و تلگرام بهره مند شوید !

هر هفته یک آموزش تصویری از اصطلاحات زبان انگلیسی در کانال تلگرام سرزمین زبان ببینید.

کانال تلگرام مرجع آموزشی زبان انگلیسی

برای گوش دادن به آموزش های صوتی سرزمین زبان به صورت رایگان به بخش رادیو اینترنتی سرزمین زبان مراجعه کنید.

اگر در یادگیری زبان انگلیسی تنبلی می کنید و یا هرچه تلاش می کنید نتیجه ای حاصل نمی شود و حتی اگر برای یادگیری زبان انگلیسی با دیگران مشورت می کنید و جواب آن ها به شما جوابی گنگ است پیشنهاد ما خواندن مقالات مشاوره ای و برنامه ریزی سرزمین زبان می باشد.

شما دوستان گرامی می توانید از طریق فرم مشاوره ی زیر با مشاوران آموزشی ما به طور رایگان در ارتباط باشید .

لطفا صبر کنید

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link