7 تئوری درخشان ارائه شده یادگیری زبان انگلیسی

7 تئوری درخشان ارائه شده یادگیری زبان انگلیسی

7 تئوری درخشان ارائه شده یادگیری زبان انگلیسی

در این مقاله می خواهیم بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی توسط بزرگانی مانند چامسکی و افلاطون و دیگر تئوریسین های مطرح زبان انگلیسی را برای شما به طور کامل توضیح دهیم.

کاربران و دوستان گرامی از این که مقالات ارزش مند و مفید در سایت سرزمین زبان را با مدیریت آقای مهرنو ، پیگیری می کنید کمال امتنان و تشکر را داریم .

 

امید است خدمات رایگان سایت سرزمین زبان شما را در امر یادگیری زبان انگلیسی یاری کند .

7 تئوری درخشان ارائه شده یادگیری زبان انگلیسی
7 تئوری درخشان ارائه شده یادگیری زبان انگلیسی

هفت تئوری درخشان ارائه شده درباره یادگیری زبان ،  توسط افلاطون ، چامسکی و دیگر تئوریسین های مطرح زبان

زبان : ما با آن در محیط پیرامون خود ، سرو کار داریم . موجودیت زبان در امور روزمره ی ما نقش مهمی دارد . تاکنون همه ی ما بر سر راه انتخاب یادگیری یک زبان جدید ، چالش های زیادی را تجربه کرده ایم .

مشکل در این است که دائم به خود می گوئیم که یادگیری آن کار سختی می باشد.

راه حل در این است که باید مانند کودکانی بیاموزیم که زبان اول ( مادری ) را ، به آن روش  آموخته اند .

به طور ساده به روش آن ها مطالبی را جذب کنید که بدون فکر کردن زیاد به آن حقایق انگلیسی ، بتوانیم آن ها را فرا بگیریم .

در یادگیری مطالب انگلیسی برای متقاعد شدن هر واقعیت زبانی نیازی به فکر کردن زیاد نمی باشد . اما مشکل اینجاست که ما دیگر کودک نیستیم و هرگز دوباره به آن دوران برنمی گردیم . بنابراین فرصت یادگیری زبان انگلیسی را به روش نیتیو از دست داده ایم .

چرا که در یادگیری زبان مادری والدین و اعضای خانواده ی ما ، اشکالات زبان ما را تصحیح می کردند .

و مورد بعدی این است که هر کدام از ما نمی خواهیم 18 سال از زندگی خود را صرف یادگیری فصیح و صحیح زبان کنیم .  در حال حاضر نیازی نیست که درس هایی را که از دوران کودکی در یادگیری زبان گرفته ایم را رها کنیم . ما باید قطعا بتوانیم به کمک وسیله ی دیگری آن ها را خمیر مایه ی درستی درآوریم و آن خمیر مایع استفاده ازتئوری های زبان است .

یک تئوری به طور قابل ملاحظه ای از یک فکر شکل گرفته که بر مبنای اصول و شواهدی استخراج شده است .  و این قابلیت را دارد که می تواند با بهره گیری از آن یادگیری زبان را میسر سازد ، که البته به روش های دیگر امکان پذیر نیست .

به هرحال یادگیری تئوری های زبان ، زمان بر است .

اما در این مقاله ی مختصر مفید بر آنیم تا با صرف اندک زمانی استفاده های بیکرانی از یادگیری تئوری ها ببریم . حال بدون حاشیه پردازی به اصل مطلب می پردازیم.

هفت تئوری برجسته درباره ی پیرامون یادگیری زبان توسط تئوریسین های مطرح دنیا

بهتر است در ابتدا بدانیم که مسائلی  که بر سر راه فیلسوف های یونان قدیم و قرن شانزده فرانسه بوده است  ، تاکنون نیز به طور قابل ملا حظه ای مورد توجه تئوریسین های مطرح زبان می باشد .

بهتر است نظر اجمالی به تئوری های اولیه یادگیری زبان بیاندازیم . در این راستا ایده های سه فیلسوف مطرح بسیار مورد توجه ما می باشد به طور یقین  آن ها را می شناسید .

1-موضوع افلاطون

نوشته های افلاطون هم جهت با ایده های اولیه غربی می باشد اما افلاطون مسائلی را مطرح کرده بود که دید انتقادی نسبت به نقطه نظرات زبان شناسی مدرن داشته است .

بحث طبیعت در مقابل بحث تربیت ، افلاطون طرفدار مقوله ی طبیعت است .

او بر این باور است که دانش امری است طبیعی .

این مقوله پاسخ اوست که تحت عنوان موضوع افلاطون یا برتراند راسل شناخته شده است : (( چطور ممکن است بشر با تعامل شخصی و مختصر و محدود می تواند به چنین دانش و تجربه ای دست یابد ؟ ))

بنابراین این دانش به صورت ذاتی به بشر ودیعه شده است  و با آن پا به عرصه جهان گذاشته است .

2- زبان شناسی رنه دکارت ( فیلسوف و ریاضی دان فرانسه )

قرن ها بعد فیلسوف و ریاضی دان فرانسوی به نام دکارت ، نگاهی  بر فلسفه ی زبان  شناسی انداخت .

به عقیده ی او ، یادگیری زبان طی یک روند ساده و آسان صورت می گیرد . می توان گفت که مانند افلاطون به ذاتی بودن زبان اعتقاد داشت چرا که او این طور تصور می کرد که زبان نشات گرفته از  عقل و منطق بشری  .

بلکه  بیشتر از خود دکارت  ، یک حرکتی وجود داشت که از  فلسفه عقلانی نشات گرفته بود . او آن را نمادینه کرد ودر زمانی که او می زیست برای زبان شناس ها بسیار حائز اهمیت بود . این حرکت دکارتی بر مبنای نظریه ی چامسکی بوده است(  که بعدها در مورد آن توضیح می دهیم ) .

اشاره به خلاقیت زبان در کاربرد روزانه آن دارد ،  که ایده ی جهانی بودن اصول ها  را در خصوص هر زبانی مطرح کرده است .

به این معنا که هر زبان زنده ی دنیا از اصول های جهانی پیروی  می کند .به عنوان مثال همه زبان ها در بخش گرامر هم فاعل دارند و هم فعل و مفعول.

 

 tabula rasa -3-لوح سفید

بیشتر مردم با فلسفه ی Lock  آشنا هستند . و درباره ی لوح سفید مطالبی شنیدم . می توان به طور خلاصه به این ایده اشاره کرد که تمام دانش ما بیشتر  از محیط   بیرون آمده تا این که به طور طبیعی هنگام تولد دانسته هایی را با خود آورده ایم . در واقع lock   با نهادینه بودن این دانش در بدو تولد مخالفت کرده است .

این تئوری ها به طور مشخص جایگاهی در سطح  کاربرد روزانه ی زبان ما ندارد . بیشتر وارد جزئیات فلسفه ی زبان می شود تا تئوری های علمی مدرن که در گذشته استفاده می شده است . اما آن ها اشارات مهمی را در بر گرفته اند . اگر افلاطون و دکارت درست می گویند بنابراین تاکید بر روی یادگیری زبان بر مبنای توانایی های زبان در بدو تولد ، دروغی بیش نمی باشد .

 

اگر نظریه ی lock  درست است بنابراین باید بر روی داده های حسی به اندازه داده های خارجی تمرکز کنیم .

4-تئوری رفتارگرایی اسکینر

اواسط قرن بیستم ، بی . اف . اسکینر ، بر روی نظریه ی داده های حسی  lock  نظر مثبت داد . برمبنای رفتار گرایی تمام رفتار ما چیزی بیش از پاسخ به محرک خارجی نیست و هیچ برنامه ی ذاتی از پیش تعیین شده ای  در هنگام تولد  بشر تعبیه نشده است .

 

 

در ایده ی اسکینر که آن را شرایط سازی موثر ، یادگیری زبان نامگذاری شده طی

تنبیه و تقویت انجام می شود .  تا زمانی که اشخاص بتوانند جملات صحیحی را تولید کنند .  به عنوان مثال وقتی کودکی  گرسنه است  با گفتن جمله ی من گرسنه ام به  گرفتن غذا ، تشویق می شود  . بنابراین دفعه ی بعد می داند که به هنگام گفتن این جمله ی صحیح پاداشی را خواهد گرفت . و به این ترتیب با تقویت سازی منجر به  تولید جملات صحیح زبانی می شویم .

اجازه بدهید مسئله را کمی بازتر کنیم و آن را به چالش بکشانیم . با نظریه ی اسکینر در مکانیسم یادگیری زبان جایی برای ایده ی Tabula rasa نمی ماند . در نظریه ی اسکینر ، موضوع بازخورد ،  مطرح می شود . به این ترتیب که به هنگام تولید صحیح

 

جمله ی زبانی بازخورد خوب می گیریم و برعکس تا زمانی که نتوانیم جمله ی صحیحی تولید کنیم بازخورد مثبتی نخواهیم گرفت .

یادگیری زبان انگلیسی 2

5-نظریه ی گرامر جهانی چامسکی

در همان  اسکینر زبان شناس قدرتمند دیگری از خود تاثیر ماندگاری در زمینه ی زبان شناسی گذاشت به نام نوئم چامسکی .

تئوری چامسکی تحت عنوان گرامر جهانی مطرح شد . و دقیقا مقابل نقطه نظرات تئوری پیشنهادی اسکینر قرار گرفت . در جایی که اسکینر بحث محرک خارجی را مطرح کرد ، چامسکی یک وسیله ی ذاتی و درونی برای یادگیری زبانی پیشنهاد داد . طبق نظریه ی چامسکی تمامی زبان های دنیا از یکسری قوانین جهانی پیروی می کنند که آن عوامل عمومیت دارد و در همه ی زبان ها صدق می کنند .

کانال تلگرام سرزمین زبان :
کانال تلگرام آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی در تلگرام

مشاوران :
-سرکار خانم جلالی مشاور آموزشی سرزمین زبان

ساعت تماس از 10 صبح تا 10 شب

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان :

09121035797

02144008685

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

جهت مشاوره رایگان از طرف سرزمین زبان فرم زیر را پر کنید.

لطفا صبر کنید

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link