9 نکته ذهنی برای جذب لغات مانند یک اسفنج

9 نکته ذهنی برای جذب لغات مانند یک اسفنج

9 نکته ذهنی برای جذب لغات مانند یک اسفنج

فراگیران زبان در همه ی سطوح یک نکته مشترک دارند.

همه ی شما نیازمند یادگیری لغات بیشتر هستید.

درست است – حتی شما خانمی که تقریبا زبان را سلیس صحبت می کنید.

آموزش لغات انگلیسی
آموزش لغات انگلیسی

چه شما در حال تکاپو برای ساختن یک جمله باشید و چه مانند یک بومی سخن بگویید، هرگز نمی توانید یادگیری لغت را متوقف کنید.

این اولویت برای همه ی دانش آموزان در همه ی سنین، با همه ی توانایی ها و سبک های یادگیری است.

البته، شما در زبان مادری خود نیز نمی توانید یادگیری لغت را متوقف کنید.

دستور زبان ممکن است اسکلتی باشد که به بدنه های زبانشناختی ما ساختار می بخشد اما لغات ارگان های اصلی ما را تشکیل می دهند.

لغات هستند که به ما اجازه می دهند تا چیزی را به نحوی که دوست داریم، بگوییم.

لغات جدید بیشمار در کتب ما ظاهر می شوند و در کلاس نیز به سمت ما هجوم می آورند. اغلب آنها مستقیما از یک گوش وارد و از گوش دیگر خارج می شوند و برای همیشه از ذهن ما خارج می گردند. آیا دوست نداشتید که می توانستید قبل از ناپدید شدن آنها را یادبگیرید، و آنها را یک بار برای همیشه در ذهن خود ماندگار کنید؟

خوب، ما 9 نکته ی عالی را جمع آوری کرده ایم تا به شما در جذب طبیعی زبان بدون اجبار برای حفظ فهرست بلند بالا از لغات، کمک کنیم.

9 نکته ذهنی برای جذب لغات مانند یک اسفنج

  1. روشی را که در آن به بهترین شکل یاد می گیرید را پیدا کنید

مغزهای ما همگی به طرق مختلف کار می کنند که یعنی همه ی ما به صورت متفاوت از هم یاد می گیریم.

یکی برای همه را فراموش کنید. شما می دانید که پوشیدن یک شلوار جین مناسب، کهنه ترین و دوست داشتنی ترین آن، همواره لذت بخش است – چون کاملا برای بدن منحصر به فرد شما مناسب است. به همین منوال، مغز شما می تواند زمانی که آن را به گونه ای درگی می کنید که برای شما مناسب است، استراحت و کار کند.

بعضی از ما فراگیران بصری هستیم لذا باید لغت را به صورت نوشته ببینیم تا آن را به خاطر بسپاریم.

برخی دیگر جنبشی هستند؛ دستان و بدن های ما باید آن را بنویسیند، انجام دهند یا لمس کنند تا به خاطر بسپارند.

خوش شناس ترین افراد، آنهایی هستند که فراگیران شنیداری می باشند. به هنگام یادگیری زبانف کار آنها بسیار راحت است. همه ی آنچه که آنها باید انجام دهند، شنیدن لغت برای یادگیری است.

به دوران مدرسه فکر کنید، زمانی که مجبور بودید برای امتحان مطالعه کنید. به هنگام آزمون، صفحات کتاب را به خاطر می آوردید؟ یا آیا زمانی که دستان شما درگیر فعالیت یا آزمایش بودند، بهتر یاد می گرفتید؟ یا آیا می توانستید صدای معلم را واضح تر بشنوید؟

اغلب ما از یکی از این روش های یادگیری سود می بریم اما همه ی شما نیز متوجه می شوید که ما همه از این سه نوع یادگیری در میزان متفاوت استفاده می کنیم. لذا، شرایط ایده آل استفاده از هر سه روش به صورت ترکیبی و تاکید بیشتر بر سبک یادگیری ارجح می باشد. بدین گونه، لغات دشوار در مغز شما گرفتار می شوند.

پس، شما جزو کدام دسته از فراگیران هستید؟

  1. لغات را بر روی برگه های چسبدار یادداشت کنید

خدا را شکر که یکی برگه های چسبدار را اختراع کرد. اندازه ی آنها برای یک لغت عالی است. لغاتی را که مطالعه می کنید بر روی برگه های چسبدار یادداشت کنید و آنها را بر روی همه چیز بچسبانید: mesa (میز)، silla (صندلی)، cuchillo (چاقو)، puerta (در)، novio (دوست پسر).

وقتی که این کار را انجام دادید، می توانید لغات دشوارتر را یادداشت کرده و آنها را در جایی بچسبانید که احتمال دیده شدن بالاتر است- بر روی یخچال، بالای سینک دستشویی، بر روی کامپیوتر و غیره.

وقتی که مقدار زیادی لغت با برگه های چسبدار جمع آوری کردید، می توانید پوستر با حروف بزرگ درست کنید (این امر مهم است- ما بسیار پرمشغله هستیم و یا استرس داریم که زمان آزاد و ارزشمند خود را برای یادداشت های کوچک صرف کنیم) و آنها را بر روی دیوار بچسبانید، جایی که احتمال دیده شدن آن بسیار زیاد است. حتی دیدن لغات به صورت ناخودآگاه با گوشه چشم به مغز در یادگیری آن کمک می کند.

من این پوستر را در دستشویی قرار داده ام. لذا، هر وقت که می نشینم، مجبورم به لغات روی آن نگاه کنم. حتی اگر به صورت آگاهانه اطلاعات را مطالعه نکنم، به صورت ناخودآگاه آن لغات را می بینم و جذبشان می کنم.

همه چیز به رویاهایتان بستگى دارد :
براى تحقق رویاهایتان به تخیل براى رویا پردازى ، به شجاعت براى تصمیم گیرى ، به عشق بى نهایت براى رسیدن به هدف ، به انگیزه براى شور و هیجان ، به صبور بودن براى گذر زمان ، به پشتکار براى عبور از سختى ها ، به قدرت روح و روان براى قدم گذاشتن به ناشناخته ها و به یک ذهن سالم براى رهبرى و مدیریت نیاز داریم
نویسنده ابراهیم خلیل مهرنو

سرزمین زبان برگزار کننده بیش از ٢٠٠ برنامه موفق در شبکه های سه سیما ، رادیو جوان ، رادیو اقتصاد ، رادیو فرهنگ صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با موضوع آموزش زبان انگلیسی

(صفحه ی رسمی سرزمین زبان را در اینستاگرام دنبال کنید)

http://www.Instagram.com/Sarzaminezaban

اطلاعیه مهم :

دوستان گرامی توجه کنید که سرزمین زبان با هیچکدام از مراکز برگزار کننده ی آیلتس و تافل همکاری ندارد . و مراقب باشید که افراد سود جو از شما سوء استفاده ننمایند . متاسفانه دیده شده است که بعضی از افراد و مراکز از نام سرزمین زبان سو استفاده کرده و هزینه های گزافی را بر شما متحمل می کنند.

  1. هنرمند درون خود را آزاد کنید

برای آنهایی که فراگیران بصری هستند، یا آنهایی که هنر و گرافیک را دوست دارند، ما یک روش هنری داریم. یک تصویر از لغت را کشیده یا چاپ کنید و سپس لغت مربوط به آن را داخل یا اطراف آن یادداشت کنید. چیزی مانند mano (دست) می تواند ساده باشد اما چگونه می توان لغتی مانند castigar(تنبیه کردن) را نشان داد؟

آن تصاویر را جایی بچسبانید که هر روز آنها را ببینید. این نقاشی ها و تعابیر لغات را به همکاران، دوستان و بچه ها بچسبانید. هرچه بامزه تر، بهتر!

برای آنهایی که مدرن تر هستند، برنامه های نقاشی تبلت را نصب کرده و اجازه دهید که تخیل شما به کار افتد. یک تصویر در روز در پس زمینه ی تبلت به مخزن واژگانی شما می افزاید.

حتی برنامه های آنلاین وجود دارند مانند Wordle، که به شما در ایجاد ابرهای لغتی با طراحی عجیب و غریب کمک می کنند و شما می توانید آنها را به صورت پوستر چاپ کنید.

اما اگر شما دوست ندارید استعداد هنری خود را به همه ی آنهایی که وارد منزل شما می شوند یا به سمت میز شما می روند، نشان دهید، خبر خوب این است که تنها کشیدن آن نقاشی شما را یک قدم به هرگز فراموش نکردن لغت نزدیکتر می کند.

  1. جمله بسازید

یک جمله بسازید که لغت مورد نظر در آن به کار رفته باشد.

این مهم است چون شما از لغت در بافت استفاده می کنید. مغز شما انواع شرایط و باهم آیی های مربوط به آن لغت را برای دفعه بعد به خاطر می سپارد.

به عنوان مثال: شما به تازگی لغت burro (الاغ) را یاد گرفته اید. می توانید بنویسید: Los burros apestan (الاغ ها بو می دهند).

فراموش نکنید که از خانه خارج شده و از آن لغت دوباره و دوباره در زندگی واقعی استفاده کنید.

صحبت با دیگری را برای خود به یک ماموریت تبدیل کنید و آن لغت را به هنگام صحبت استفاده کنید «Mira ese burro, es muy gordo» (به آن الاغ نگاه کن. خیلی چاقه!)

ممکن است شما با چیزهای عجیب و غریب مواجه شوید، اما مغز شما به خاطر خواهد آورد!

  1. از زبان خود استفاده کنید

معاشرت. این کار می تواند مفرح باشد. تعدادی لغت در زبان هدف شما وجود دارند که بدون شک صدایی شبیه به موارد موجود در زبان بومی شما دارند. تلاش کنید تا آنها را به یک دیگر در ذهن خود ارتباط دهید.

به عنوان مثال: Bigote، لغت اسپانیایی برای Bread، که صدایی مانند Big Goatee! دارد

لغت مرتبط در زبان بومی خود را در نظر گرفته و سپس متوجه می شوید که لغت جدید را به خاطر سپرده اید. این امر به طور خاص برای ارتباطات صوتی خنده دار کارگر است.

  1. از حرکات دست و بدن استفاده کنید

برای آنهایی که فراگیر جنبشی هستند، ارتباط دادن لغت با یک حرکت می تواند بسیار سودمند باشد.

فراموش نکنید که سخنوران لاتین به طور طبیعی بیش از انگلیسی زبان ها از حرکات دست و بدن استفاده می کنندو به عنوان مثال، در آرژانتین، خارش زیر چانه با بالای انگشتان یعنی Que me importa? (به چی اهمیت می دم؟). چرا فقط آرژانتینی ها باید تفریح داشته باشند؟ شما باید تلاش کنید که تفریح مختص به خود را ایجاد کنید.

برای «فرود هواپیما» (aterrizar) یا برای «بردن» (ganar) چطور عمل می کنید؟

یک حرکت دست را به یک لغت متفاوت تخصیص دهید، لذا احتمال بیشتری وجود دارد که مغز شما با تکرار آن حرکت دست، لغت را به خاطر آورد.

  1. از اضافه بار لغوی اجتناب کنید

به طور کل، مغز ما نمی تواند اطلاعات بیش از حد را جذب کند، لذا دیوانه نشوید و تلاش نکنید که روزی 40 لغت حفظ کنید. اینگونه، جای خالی بر روی دیوار خانه ی شما باقی نخواهد ماند.

خود را به 10 لغت جدید در روز محدود کنید. به طور کل، من با 5 لغت در روز شروع می کند. یعنی 35 لغت در هفته، 140 لغت در ماه و 1680 لغت در سال.

این کار به شما در رسیدن به میانگین 2000 لغتی که بر مبنای رایج استفاده می کنیم و هسته ی واژگان ما را می سازد، کمک می کند. فراموش نکنید که شما باید واژگان قدیمی را که از ذهن شما خارج شده اند مرور کنید، لذا بدون خواندن تعداد زیاد لغت در روز نیز پرمشغله خواهید شد.

  1. کار نیکو کردن از پر کردن است

متاسفانه، این مثل قدیمی هنوز صدق می کند: کار نیکو کردن از پر کردن است.

به دوچرخه سواری فکر کنید. همه ی ما چطور آن را یاد گرفتیم؟

یکی آن را به ما توضیح داد. ما گوش دادیم و نصفه و نیمه فهمیدیم. فکر کردیم که امتحان کنیم و افتادیم. شاید گریه هم کردیم، اما برگشتیم و دوباره افتادیم. این کار ادامه پیدا کرد تا وقتی که ماهیچه های ما حرکت را یاد گرفتند و ما شروع کردیم به دوچرخه سواری.

خوب، چگونه ما چرخ دنده های متحرک سیستم حافظه ی خود را کنترل می کنیم و اطلاعات را در حافظه های بلند مدت خود ثبت می کنیم؟

مسئله ی کلیدی برای همه ی چیزهای جدید، تکرار است و تکرار و تکرار.

لغات جدید را بارها و بارها گوش بده، بکش، ببین، بنویس، عمل کن و بگو و بدین گونه لغات برای مدت بسیار طولانی در حافظه ی شما باقی خواهند مانند، البته اگر تا آخر عمر باقی نمانند.

  1. یک زبان را با FluentU یاد بگیرید

FluentU برای یادگیری در بافت است. FluentU ویدئوهای واقعی را گرفته و آنها را به درس های یادگیری زبان تبدیل می کند.

پس از انتخاب یک ویدئوی منفرد براساس سطح مهارتی و علائق فردی، می توانید بین حالات «تماشا» و «یادگیری» انتخاب کنید.

اگر گزینه ی «تماشا» را انتخاب کنید، شما ویدئوها را با زیرنویسی مشاهده خواهید کرد که لغت به لغت و جمله به جمله ترجمه شده اند. لغتی را از دست داد؟ به سادگی نشانگر را بر روی لغت در زیرنویس بگذارید تا تعریف و کاربرد آن را بر روی صفحه ببینید.

اگر بر روی «یادگیری» کلیک کنید، مستقیما به فلش کارتهای مربوط به لغات کلیدی ویدئو می روید. این به شما شانس تمرین مهارتهای زبانی قبل و بعد از مشاهده ی کلیپ را می دهد. حالت «یادگیری»، تصاویر، کلیپ های ویدئویی و مثالهایی از کاربرد بیشتر را در فلش کارتهای یکپارچه می کند و آنها را برای تجارب یادگیری در بافت، قابل حفظ کردن و مبتنی بر تصویر می کند. لذا آرزوی فراگیر بصری در اینجا برآورده می شود.

لطفا جهت ورود به هر بخش کلیک کنید:

شبکه ی تصویری سرزمین زبان
رادیو اینترنتی سرزمین زبان
مشاهده محصولات سرزمین زبان
مقالات مشاوره و برنامه ریزی
عصرونه با سرزمین زبان

و جهت مشاوره رایگان حتما با ما تماس بگیرید

-سرکار خانم موسوی مشاور و کارشناس فروش

– سرکار خانم راد مشاور و کارشناس فروش

– سرکار خانم فیضی مشاور و کارشناس فروش

-سرکار خانم مهرنو مشاور و کارشناس فروش

– ابراهیم خلیل مهرنو موسس و مشاور آموزشی سرزمین زبان

ساعت تماس از 10 صبح تا 10 شب

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان :

09121035797

02144961935

02144961936

09128299196

09128299197

09128299198

سامانه پیامک :

30004033

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

این مطلب توسط سرزمین زبان برای اولین بار ارائه می شود هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی و جدی دارد ! موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

لطفا صبر کنید

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link