تاثیر آموزش گرامر بر مهارت نوشتن

تاثیر آموزش گرامر بر مهارت نوشتن

متن انگلیسی مقاله حاضر ،در ژورنال زبان شناسی جلتال کانادا به تاریخ 25 ژانویه 2014،به چاپ رسیده است.

موسس سرزمین زبان ،جناب آقای ابراهیم خلیل مهرنو سعی دارد تا با انتقال مطالب نوشته به شما کمک کرده تا با تاثیر گذاری در این امر،راهگشای شما عزیزان در رسیدن به اهداف زبانی خود در کوتاهترین مدت باشید. امیداست با نظرات ارزشمند خود وازسوی دیگر قدردانی ازخدمات رایگانی که در اختیار شما گذاشته می شود،ما را در این امر همراهی کنید.
سخن ابراهیم خلیل مهرنو  مؤسس سرزمین زبان :
درد بزرگ ما در این مملکت نگرش ماست ! کسی نگرش را به ما آموزش نداده است.  یک مسئله پیچیده جوابش لزوما پیچیده نیست. بیایید نگاه ساده داشته باشیم به موضوعات.
بیایید دست معلمی را ببوسیم که پاسخ سوْال ما را نمی دهد بلکه ما را به چالش می کشاند تا بهتر یاد بگیریم. (دوست همیشگی شما مهرنو )
سرزمین زبان برگزار کننده بیش از ٢٠٠ برنامه موفق در شبکه های سه سیما ، رادیو جوان ، رادیو اقتصاد ، رادیو فرهنگ صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با موضوع آموزش زبان انگلیسی
(صفحه ی رسمی سرزمین زبان را در اینستاگرام دنبال کنید)

http://www.Instagram.com/Sarzaminezaban

 

عنوان مقاله : ( تاثیر آموزش گرامر آشکار بر روی پیشرفت صحت مهارت نوشتن )
متن انگلیسی مقاله حاضر ،در ژورنال زبان شناسی جلتال کانادا به تاریخ 25 ژانویه 2014،به چاپرسیده است. لازم به توضیح است که خواندن ترجمه این گونه مقالات به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تمامی رشته ها کمک می کند،تابا نحوه نوشتن مقالات ،طرح کلی وقسمت های مختلف آن ،جهت گرفتن پذیرش وچاپ آنها درژورنال های داخلی وخارجی آشناشوند.درضمن به دلیل جلوگیری از طولانی شدن مطالب وعدم ایجاد علاقه عموم،ازآوردن جدول های طویل آماری خودداری کرده ام.امیدوارم ارائه ترجمه این مقاله مورد توجه شما خوانندگان عزیز سرزمین زبان وسایرزبان آموزان عزیز قراربگیرد.

بخش اول مقاله

مقاله ی حاضر تحت عنوان تاثیر آموزش گرامر آشکار بر روی پیشرفت صحت مهارت نوشتن  زبان آموزان ایرانی می باشد. که محقق در این مطالعه سعی دارد تاثیر آموزش گرامر آشکار را بر روی پیشرفت صحت مهارت نوشتن زبان آموزان ایرانی، بررسی کند. در واقع گرامر آشکار ،همان توضیح مباحث گرامری است، به صورتی که به هنگام مواجه شدن مشکلات گرامری زبان آموزان در انشاء ها ونوشته هایشان (که مورد نظر این تحقیق می باشد)،مربی به طور دقیق ومختصر ومفید ،توضیحات گرامری لازم را به مدت 5-2 دقیقه به منظور رفع مشکلات گرامری در اختیار زبان آموزان قرار می دهد.در مطالعات قبلی تاثیر این گونه گرامر برروی ساختارهای سخت ودشوار وحتی ساده، بررسی شده وبه نتایج مشابهی با مطالعات سایر کشورهای مختلف،در این زمینه رسیده است.

تفاوت این مقاله در این است که با ارائه چهار تکنیک ابتدا  اشکالات دانش آموزان استخراج شده  وسپس با ارائه ی فعالیت های (تمرین- محور) وضمن توضیح مطالب گرامری به طرز آشکار ،پیشرفت دو گروه گواه (شاهد) و آزمایشی بررسی گردید.

لازم به توضیح است که برای گروه گواه (شاهد) ،دوره ی آموزشی نداریم،اما در گروه آزمایشی دوره ی آموزش به مدت دو ماه داده می شود و بعد به بررسی نتایج حاصله ونیز مقایسه نتایج این مطالعه با سایر مطالعات در سطح جهانی می پردازیم.

 

چکیده مقاله :

تاثیر آموزش گرامر آشکار برروی پیشرفت صحت مهارت نوشتن زبان آموزان ایرانی

هدف تحقیق حاضر ، تاثیر آموزش گرامر محض به صورت آشکار وصریح است وبررسی آن بر روی پیشرفت صحت مهارت نوشتن می باشد که درابتدای کار با ارائه ی چهارنوع تمرین ، مشکلات گرامری فراگیران زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی را استخراج کردیم. شرکت کنندگان در این تحقیق ،70 دانشجوی رشته کامپیوتر نرم افزار در ترم اول دانشگاه شهیدبهشتی می باشند که برای اطمینان حاصل کردن از معیارهمگون سازی گروهها در ابتدای کار ،از 130 نفر دانشجو 70 نفر آن ها را بر اساس نتیجه تست تافل انتخاب کردیم . پیش آزمون و پس آزمون ها شامل داستان گوئی(نوشتاری –شفاهی) مواد درسی مصور ،

خواندن انشاء با صدای بلند،پر کردن جا خالی بودند.

در این مطالعه این تعداد به طرز تصادفی به دو گروه تحت عنوان گروه آزمایش و گروه گواه تقسیم بندی شدند.

به گروه آزمایشی ، گرامر آشکار را با استفاده از فعالیت های (تمرین- محور) به مدت دو ماه آموزش داده شده ، درحالی که به گروه گواه هیچ آموزشی داده نشده .

نتایج در طی یکسری روند آماری به دست آمده که ارجعیت واولویت پیشرفت گروه آزمایشی در مهارت نوشتن از طریق آموزش گرامر صریح وآشکار نشان می دهد و دستورالعمل های گرامر آشکار را به عنوان وسیله ای در نظر گرفته که با تکیه به آن می توانند به طور مستقل ، در مهارت نوشتن پیشرفت کنند.

 

1-مقدمه :

از وراء شک وتردید، این امر مسلم گشته است که مهارت نوشتن دشوارترین مهارت برای فراگیران زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم می باشد.

معیارهای موجود در مهارت ،پیچیده هستند به حدی که نمی توان آن ها رابه راحتی درنظر گرفت .

لازم است از میان عناصر ضعیف تر به همان اندازه به عناصر مهم تر اشاره کرد، از جمله ؛ سازماندهی ، عبارت ها، مکانیسم نوشتن، ترتیب کلمات وعناصر ضعیف تر مانند؛ تلفظ ، نقطه وعلامت گذاری ،دانش کلمات وغیره می باشد.

بسیاری از فاکتورها در این موضوع، دخیل هستند ازجمله صحت گرامری که بر روی کیفیت نوشتن فراگیران مانور می دهد.

درتحقیقات (ماکارو مسترمن،2006) بیشتر محققان به این نتیجه رسیده اند که دستورالعمل گرامری آشکار در قانون های سخت گرامری بهتر از قانون های تلویحی ،جواب داده است.

(به این معنا که توضیح خود گرامر با مثال ونمونه ،در موارد گرامری دشوار ،موثرتر می باشد. در مباحثه ی هالستین وگرفنر (1994) آمده است که دستورالعمل گرامر آشکار وصریح در قوانین گرامری پیچیده ،موثرتر از قوانین ساده می باشد. دلایل موجود این است که، قوانین ساده تر گرامری در ضمیر آگاه فراگیرها مطالب راحت تر ثبت می شوند.(بدون کمک گرفتن از توضیح قانون محض گرامری).

در این مورد می توانیم برروی ارزش گرامر آشکار وصریح در کلاس زبان تاکید کنیم.

درتحقیق امین سال 2009 آمده است که تاثیر آموزش گرامر در متن ،درکم کردن غلط های گرامری و مهارت نوشتن فراگیران زبان موثر تر می باشد.

نتایج حاصله، نمایانگر این بوده که دانش آموزانی که  تدریس گرامری را در متن ،آموزش   دیده اند،نسبت به دانش آموزانی که به صورت قراردادی گرامر را یاد گرفتند ، از اشتباهات کمتری برخوردار هستند .

طبق نظریه ی ریچارد وراجرز (1986) هنوز تحقیقات گسترده ای پیرامون آموزش گرامر به صورت آشکار یا به صورت تلویحی وجود دارد. استفاده از هردونظریه تاثیرات مفیدی برروی مهارت های زبانی خواهد داشت. علاوه بر این ، الیس به سال 2008 بیان کرده است که فراگیران توانستند نمرات بهتری را از تست های مربوط به دانش آشکار زبانی با استفاده

از قوانین خاص گرامر کسب کنند.

از سوی دیگر ، می توان تاثیر نقش مثبت بر روی ساختار آشکار وصریح را مشاهده کرد. او به سال 2001 پیشنهاد داد که ساختار صریح بهتر از ساختار تلویحی بر روی قوانین پیچیده وساده، جواب می دهد.

 

به موازات نقطه نظرات ارائه شده قبلی ، راد الیس به سال (2008) ثابت کرده که دانش تلویحی ، مناسب برای یادگیری برخی نکات گرامری پیچیده می باشد . درهرصورت ، دستورالعمل صریح وآشکار خیلی بهتر ومناسب تر ، در قوانین دشوارگرامری عمل می کند.

 

2- بیان مسئله (طرح مسئله)

تحقیق قابل مطالعه ای درباره ارتباط میان گرامر صریح وآشکار وجود دارد که نحوه ی تاثیر این نوع تدریس بر روی پیشرفت توانایی های زبانی درحیطه ی مهارت نوشتن را نشان می دهد. (الیس ،2005).

توجه و دقت شخص بر روی میزان دانش تلویحی ممکن است درارائه محصول نوشتاری فراگیران ،توزیع شود .(الیس 1990).

پس از آن تحقیق فرانتزن به سال 1995 مطرح شدکه درباره ی تدریس گرامر آشکار وباز خورد تصحیحی آن مطالعه شده بودکه می تواند دانش گرامری صحت و روان بودن مهارت نوشتن را ارتقاء ببخشد .تعیین کننده ی عوامل دخیل در صحت نوشتاری است که می تواند با تمرین گرامر محض ونگارش انشاء قبل وبعد از دوره تدریس برروی گروه آزمایشی ومقایسه ی آن باگروه گواه (شاهد)،صورت می گیرد.

همان طوری که در سطرهای بالا، اشاره شد ، نمرات حاصله از مطالعات برروی گرامرصریح و آشکار منتج شده اما فقدان توجه در طول تدریس دوره آموزشی و روشی که محققان، قوانین گرامری را تدریس می کنندباعث خستگی زبان آموزان شده وخستگی رانه تنها از آن ها دور نکرده بلکه باعث کاهش انگیزش آنها در امر یادگیری شده است .

تدریس گرامر محض به صورت سنتی، قدمت تاریخی در ایران دارد به خصوص این که در سیستم آموزشی مدارس دولتی این قبیل روش ها بیش تر یافت می شود . این معضل سایه بر مهارت نوشتن سطح آکادمیک دانشجویان دانشگاه انداخته وریشه ی این معضل از دوره متوسطه و دبیرستان سیستم آموزشی ما نشات گرفته است.

حفظ کردن قوانین و فرمول های گرامری به سبک سنتی باعث ،ایجاد چنین معضلی بر سطح آکادمیک دانشگاهی شده است اما در تحقیق حاضر ، جهت ازبین بردن چنین معضلی ،محقق در صدد است تا با ارائه و استفاده چهار تکنیک خاص که دربالا ذکرشده ،مشکلات گرامری استخراج شده و سپس تصحیح کار توسط معلم در تمرین های نوشتاری آنها صورت گرفته . تا زبان آموزان مطمئن شوند که صحت مهارت نوشتن خود را ارتقاء بدهند.

محقق به عنوان یک معلم باید دانش آموزان را به جهتی سوق دهد که دانش گرامری خود را از جهت استنتاجی به قیاسی (مثال درست کردن)  به پیش ببرند.

به عنوان مثال ، همان طوری که بیشتر دانش آموزان دریادگیری جملات حال استمراری و ماضی نقلی وضمایر موصول  مشکل دارند (اگر هم به دلیل تداخل زبان مادری که باعث می شود جملات غیر گرامری را وارد دوم کنند.(ماکرو وماسترمن به سال 2006).

ضروری است خاطر نشان کنیم که تلفیق عناصر تکنیک ها با تمرین ها ونهایتا کارگیری آنها در نوشتار فراگیران ، باعث ارتقاء صحت زبانی ونوشتاری آنها می شود که ابداع محقق می باشد.

آموزشگاههای زبان انگلیسی در ایران با چنین تمرین هایی به صورت مجزا ، برروی دانش آموزان کار می کنند، البته به شکل فرمت های متوالی که دراین تحقیق آمده ،کارنکرده اند.

با توجه به دلایل  منطقی که دراین مطالعه وجود دارد، فرضیه های صفردر این تحقیق عبارتنداز:

1-     تدریس دستورالعمل گرامر صریح وآشکار هیچ تاثیری بر روی پیشرفت صحت مهارت نوشتن فراگیران ایرانی (انگلیسی به عنوان زبان خارجی) ندارد.

 

2-     داستان گوئی هیچ تاثیری بر روی پیشرفت صحت مهارت نوشتن فراگیران (انگلیسی به عنوان زبان دوم )ایرانی ندارد.

 

3-     مواد درسی مصور هیچ تاثیری برروی پیشرفت صحت مهارت نوشتن فراگیران (انگلیسی به عنوان زبان دوم) ایرانی ندارد.

 

4-     جا خالی پرکردن هیچ تاثیری برروی پیشرفت صحت مهارت نوشتن فراگیران (انگلیسی به عنوان زبان دوم) ایرانی ندارد.

 

5-     بلند خواندن انشاء آزاد هیچ تاثیری برروی پیشرفت صحت مهارت نوشتن فراگیران (انگلیسی به عنوان زبان دوم) ایرانی ندارد.

 

3-اهمیت تحقیق  

در واقع، گرامر آشکار وصریح باعث حساس شدن طراحان مواد درسی انگلیسی در به کار گیری این نوع روش تدریس و به منظور بالا بردن صحت مهارت نوشتن زبانی آنها شده است . بنابراین تعداد اندکی از معلمان متخصص در مهارت نوشتن، این مهارت را به عنوان فرایندی می دانند که درآن تمرکز بر روی شکل ها وکنترل برروی ویژگی ظاهری وسطحی زبان شده است ،فراگیران نیاز به درک منظم سازی واژه ها ،جملات وساختار متن های نوشتاری طولانی تر دارند. محقق به طور مسلم پیشنهاد می کند که بهره گیری از سودمندترین روش، با کمک گرفتن از مباحث گرامری صورت می گیرد که منجر به ارتقاء سطح نوشتن زبان آموزان شود تا بتوانند از پیاده کردن اصول گرامری ،مهارت نوشتن خودرابه هنگام نوشتن انشاء ، مقاله وغیره ارتقاء دهند (دیستفانو وکیلپون 1984).

گرچه مطالب گرامری سنتی ودستورالعمل نوشتن سنتی هنوز جایگاه مهمی در تدوین مواد درسی در کشور ما دارند به خصوص در سیستم مدارس دولتی در مقاطع راهنمایی و دبیرستان وحتی در سطح دانشگاهها.(لازم به توضیح است که مطالب گرامری سنتی به شکلی ست که دستورالعمل ها به صورت لیستی از اصول وقواعد گرامری در غالب فرمول های گرامری یا جدول هایی باشند که باحفظ کردن وتمرین وتکرار قابل فهم می شوند). شاید اهمیت این مطالعه به عبارتی اهمیت آن در سطوح بالاتر صحت مهارت نوشتن برپایه دستورالعمل گرامر آشکار وصریح باشد چرا که تمرکز بر روی تدریس آشکار وصریح ،پاسخگوی نیازهای افراد در نوشتن صحیح می باشد.

حال می پردازیم به بخش دوم این تحقیق

دربخش روش تدریس با روند ونحوه تدریس گرامر برروی گروه آزمایشی ، دقیق تر آشنا می شویم . این بخش شامل ابزار وروند کار تحقیق می باشد.دربخش ابزار کار ، به تست هائی که برروی شرکت کنندگان اجرا می شود اشاره شده ودربخش روندکار تحقیق با نحوه تدریس با شرح وتفضیل، جزئیات را آورده ایم .

 

 

4-روش تدریس

تمامی شرکت کنندگان در این مطالعه ،130 دانشجو هستند که در مجموع 70 نفر دانشجوی انگلیسی (به عنوان زبان خارجی) انتخاب شدند که دردانشگاه شهید بهشتی در رشته ی نرم افزار کامپیوتر مشغول به تحصیل در ترم اول هستند.

همگی آنها هم خانم وهم آقا از سنین (25-18) که البته تعداد آقایان بیش تراز خانم ها هستند . تعداد 35 نفر از آنها به صورت تصادفی به عنوان گروه آزمایشی و35 نفر از آنها به عنوان گروه گواه (شاهد) تقسیم بندی شدند.

برای تعیین سطح صلاحیت زبانی آنها،از تست تافل شامل 40چهارگزینه ای به کارگرفته شد، که در ابتدا به تمامی شرکت کنندگان داده شد.بعد به دوگروه تقسیم شدند که البته متعاقبا پرسشنامه ای هم پرکردند. البته لازم به ذکر است که آن دسته از دانشجویان وارد این تحقیق شده اند که درابتدای کار به آنها گفته شده که بعداز فارغ التحصیل شدن از دبیرستان، وقبل از ورود به دانشگاه در هیچ کلاس زبانی شرکت نکرده باشد .

گروه آزمایشی ،دوره ی آموزشی گذراندند در حالی که گروه گواه (شاهد) دوره ی تدریس نگذراندند.

4.2   ابزار کار (instruments  )

دراین تحقیق ،ابزار کار عبارتند از :

تست صلاحیت زبان(تافل)

که شامل متن خواندن با  30 چهارگزینه ای، 30 واژه و60 بخش گرامری می باشد.

تست گرامر در زبان: تست گرامر در زبان ازکتاب (in use (Grammar استفاده شده،زمان اختصاص داده شده همان 60 دقیقه ای است که درمرحله آزمایش اولیه اختصاص داده شده بود.

تمرین های گرامری به کارگرفته شده دراین مطالعه شامل داستان سرایی،مواددرسی مصور، پرکردن جاخالی،بلندخواندن انشاء آزاد 30 جمله ای توسط زبان آموزان در درس، با بکارگیری 4 تکنیک ،مشکل گرامری فراگیر برروی پیشرفت صحت مهارت نوشتن لحاظ شده. به منظور اطمینان پیش تست ها ، محقق از فرمولCoefficient Alfa  استفاده کرده  که دارای درجه اطمینان باشاخص بالا وبرابر با 72/. می باشد.

درهرصورت ،برخی از موارد در تست های اصلی، بعد از نتایج تست های تجزیه وتحلیل شده تغییر یا متعادل شده اند.بعد از محاسبه  Correlation Coefficient معادل (70/.) میان تست تافل وتست گرامر در مرحله ی آزمایشی ( Piloting Stage ) جهت داشتن تست معتبر گرامر آماده شده .

پیش آزمون وپس آزمون دارای یکسری محتویات مساوی هستند. برنامه ی تدریس شامل دو جلسه در هفته می باشد که هرجلسه یک ساعت ونیم، به مدت دوماه طول می کشد . هدف از قضاوت در خصوص معتبربودن یک تست این است که ببینیم یک تست به طور دقیق همان چیزی را اندازه گیری کند که قراربوده اندازه گیری شود.(هاگز1989)

به منظور تایید معتبربودن یک تست ،محقق از دو مدرس دانشگاه که مدرک دکترای زبان دارند تایید تست ها را گرفته .

قبل شروع رسمی تحقیق، اصلاحات درمتن صورت گرفته است .

4.3 روند کار تحقیق

در یک مطالعه ی اولیه (آزمایشی) توسط محقق جهت اطمینان حاصل کردن از مطالعه ،باید تحقیق به صورت آهسته ولی پیوسته صورت بگیرد. جهت پیشبرد مطالعه ی اولیه ،محقق معتبربودن واستانداردبودن تست ها را امتحان کرده. شرکت کنندگان در مطالعه ی آزمایشی با شرکت کنندگان در مطالعه ی اصلی از صلاحیت برابری برخوردار هستند.

در واقع همگی از یک سطح صلاحیت زبانی برخوردار هستند. تست اولیه (مقدماتی) موثق وموزون با نتایج می باشد.

بعداز پرکردن پرسشنامه ،صلاحیت 70 نفرازشرکت کنندگان باتست تافل تعیین شد. برمبنای نتیجه ی این تست، شرکت کنندگان به دوگروه تقسیم می شوند.بنابراین به تمامی شرکت کنندگان ،تمرین های نوشتاری داده می شود که شامل داستان گوئی (نوشتاری وگفتاری ) که درآن مباحث گرامری در زمان حال ساده گنجانده شده که درتمرین 7 (index) در  انتهای این تحقیق نشان داده شده .

مربی از دانش اموزان خواسته تا داستانی را خلاصه نویسی کنند.(به صورت کتبی وشفاهی) که لازم بود تا جملات برطبق زمان حال ساده نوشته وگفته شوند. مواد درسی مصور که دراین روش ، مبحث گرامری حال استمراری وماضی استمراری بوده که از دانشجویان خواسته شده دراین مرحله با توجه به شکلی که داده شده (مربوط به سیمان سازی می باشد)،جملات خود را درغالب حال استمراری وماضی استمراری بگویند به شکل نگاه کننده درباره ی مراحل ساخت سیمان به زمان حال استمراری وگذشته ی استمراری جمله بسازند.

پرکردن جای خالی :

دراین تکنیک از دانشجویان خواسته شده تاجاهای خالی را با گذشته ساده وگذشته استمراری و فعل to  دار و فرم ing  پرکنند.درواقع مدرس از دانشجویان خواسته تااز افعال صحیح استفاده کند وجای خالی را پرکنند.

درمورد تکنیک بعدی که بلند خواندن انشاء توسط دانشجویان می باشد،از آنها خواسته شده تابا 30 جمله انشاء خود را بسازند که البته عنوان انشاء هم به آنها داده شده (اگر به گذشته یا آینده سفر می کردید ، کدام را انتخاب می کردید و دقیقآ چه زمانی را انتخاب می کردید تا آن را تجربه کنید؟)

از آنها خواسته شده تا با استفاده از زمان گذشته وحال وآینده 30 جمله بسازند وبعد آنهارا باصدای بلند برای بقیه بخوانند.

سوالات ترکیبی از چهارگزینه ای ،جاخالی ،انشاء نگاری ،جایگزینی وغیره می باشند.

دراین جا لازم به توضیح است که دراین خصوص ، یادآوری شود که متن تست ها در پیش آزمون وپس آزمون یکی می باشد. هردو دقیقآ یک متن مساوی دارند.

بعداز تعیین دوگروه ، آزمایشی وگروه گواه (شاهد) ،معلم به هردوگروه پیش آزمون می دهد تاعملکردآنها را مشاهده کندتا ببیندقبل ازشروع دوره ی تدریس گرامرآشکار به گروه آزمایش عملکرد هردوگروه به چه شکلی بوده .

مرحله ی بعدی با شروع دوره های تدریس آموزش گرامر به صورت آشکار به گروه آزمایشی شروع می شود . شاگردان گروه آزمایش ،تمرینات گرامری را به کمک مربی انجام می دادند. البته اینجا باید بگوییم که معلم با توجه به تکنیک های ارائه شده ، توضیحات گرامری را به صورت مختصرومفید داده و بلافاصله از آنها خواسته آنها را در تمرین های نوشتاری خود لحاظ کنند وبعد آنها را چک کرده تا نتیجه ی تدریس خود را مشاهده کند. تا بتواند در آخرنتیجه کار  گروه آزمایش را با گروه گواه که دوره ای تدریس نداشتند را مقایسه کنند.

در تحقیقات قبلی به گروه آزمایش گرامر را به روش صریح وآشکار تدریس کردند وگروه گواه رابه صورت گرامر تلویحی تدریس دادند. ولی در این تحقیق گروه گواه (شاهد) همان آموزش آموزش زبان عمومی را که دردانشگاه به عنوان سیلابس  زبان عمومی بوده ، تدریس دادند. که کل دوره دوماه طول کشید.

شرکت کنندگان بعد از اتمام دوره ، وارد مرحله ی تست بعدپس آزمون شدند که درآن همان تست شبیه به پیش آزمون به آنها داده شده تا ببینند دوره ی تدریس برروی عملکرد آنها موثر واقع شده یا خیر.

نمرات آنها بررسی شده تاتاثیر تدریس گرامر آشکار برروی مهارت نوشتن آنها بررسی شوند. نتایج نمرات در پیش آزمون و پس آزمون جهت تجزیه وتحلیل داده ها در نمودار درج گردیده . لازم به توضیح است که به دلیل طولانی شدن مبحث ،نمودارهارا حذف کرده ایم .

بخش سوم مقاله

دراین مقاله به جای یک فرضیه ویک پرسش تحقیق ،پنج فرضیه وپنج پرسش تحقیق بررسی شده چرا که تاثیر چهار تکنیک برروی صحت نوشتن زبان آموزان ، هرکدام به صورت مجزا مورد تحقیق قرار گرفته است .

5- نتایج

جهت پاسخگوئی به سوال تحقیق ارائه شده ، اطلاعات تجزیه وتحلیل گردیده وجدول های آمار استنتاجی وتوصیفی درج شدند. نتایج آمار استنتاجی به صورت شاخص تست دو دامنه ای صورت گرفته وبرای تست کردن فرضیه ی آن را درسطح 5/.آزمایش کردند.

1- تدریس گرامر آشکار وصریح برروی پیشرفت صحت مهارت نوشتن فراگیران ایرانی تاثیری ندارد

آمارتوصیفی این مطالعه در نتایج جدول ها آمده . فرضیه مذکور جهت تآیید رابطه ی میان دو متغیرتدریس گرامر وپیشرفت مهارت نوشتن به مرحله آزمایش گذاشته شده .

برای تست فرضیه ی صفر، چند مرحله انجام شده ، به همین منظور ،نمونه t-test مستقل انجام شده t-test مستقل برای مقایسه میانگین نمرات گروههای آزمایشی وگواه درپیش آزمون آنها انجام شد .متعاقبآ ضروری است .

اعداد صحیح :

لازم به توضیح است که تفاوت آماری میان میانگین نمرات دو گروه، امری ضروری ولازم است. بنابراین با توجه به مقایسه میانگین نمرات می توانیم با اطمینان خاطر ادعا کنیم که قبل از اجرای دوره ی آموزشی ،هیچ تفاوتی میان گروه آزمایشی وگروه گواه (شاهد) وجود ندارد و هردوگروه ، در دانش گرامری، همین و یکسان هستند.

اطلاعات جزئی پیرامون پایان نامه ، در آمار توصیفی پس آزمون های مربوط به گروه آزمایش بیان شده است . نمره میانگین پس آزمون گروه گواه 54/24 بوده که در مقایسه با عملکرد گروه آزمایش با نمره 97/27 در طرف مخالف یکدیگر قرار گرفته اند وبر پایه ی نتیجه ی توصیفی که نشان داده شده رابطه ی بالایی میان چهار تکنیک ارائه شده در این تحقیق وصحت مهارت نوشتن در گروه آزمایشی که دوره آزمایش انجام شده ،وجود دارد. بنابراین تفاوت معناداری میان گروه آزمایشی وگواه در نتایج پس آزمون وجود دارند.

بنابراین فرضیه ی صفر دراین مورد، رد می شود که ایده آل ماست.

نتیجه :  به دلیل استفاده از تکنیک های گرامری تفاوت فاحش در عملکرد گروه آزمایش بر روی پس آزمون ها نشان داده شده است .

2- دومین فرضیه ی صفر: داستان گویی هیچ تاثیری بر روی صحت مهارت نوشتن ایرانیان ندارد.

نتیجه ی حاصل از مقایسه عملکرد دو گروه مذکور به وضوح نشان می دهد که ؛ نمرات میانگین گروههای آزمایشی وگواه به ترتیب 15025 و 13.71 بوده است که بیانگر این مطلب است شرکت کنندگان هردوگروه در داستان گویی همگون وهمسان نبوده اند. وتست نوع t که تست تخصصی می باشد وبرای مقایسه دو گروه به کار می رود انجام شده. البته نتایج حاصله از مشاهده نمرات دو گروه ومقایسه نمرات آنها بانمره استاندارد 5/. درمعیار t-critical می باشد. بیانگر این مطلب است که تفاوت معناداری میان گروه آزمایشی وگواه در پیاده کردن داستان گویی دارد . بنابراین فرضیه صفر دوم هم رد شده که ایده آل این تحقیق می باشد.

 

 

نتیجه : در گروه آزمایش که دوره آموزش درتکنیک داستان گویی اعمال شد، گروه آزمایشی از نتایج بهتری در انشاء های خود ، نسبت به گروه گواه برخوردار بودند که دوره آموزشی نداشتند.

3- سومین فرضیه ی صفر: مطالب درسی مصور (عکس دار) هیچ تآثیری برروی پیشرفت صحت مهارت نوشتن ایرانیان ندارد

در آمار توضیحی هردو گروه این طور نشان داده شده که نمره ی شرکت کنندگان گروه گواه در مقایسه با گروه آزمایش که کمتربوده ، بنابراین بین دو گروه ارتباط بالایی وجود دارد. 5% کمتر بوده لذا فرضیه سوم صفر هم در این جا رد می شود که ایده آل این تحقیق می باشد به این معنا که تدریس مطالب گرامری از طریق عکس برروی مهارت نوشتن زبان زبان آموزان ، تآثیر مثبت دارد.

 

فرضیه ی صفر چهارم:  پرکردن جاخالی هیچ تآثیری بر روی پیشرفت مهارت نوشتن فراگیران زبان ایرانی ندارد

طبق نتایج حاصله در جدول، میانگین گروه آزمایشی بیش تر از گروه گواه می باشد. 8./14<10/16  بنابراین تفاوت قابل ملاحظه ای میان پیشرفت دو گروه بود. وقتی گروه آزمایشی از جاخالی پرکردن در دوره ی آزمایشی خود با استفاده از توضیح آشکار گرامری، استفاده کردند ، پیشرفت قابل ملاحظه ای نسبت به گروه گواه ، داشتند. تجزیه وتحلیل اطلاعات در (t-test)  نشان داده شدهکه ./5 >  ./2  است . لذا فرضیه صفر چهارم نیز در سطح 95% اطمینان، رد شد که به نفع محقق بوده ونمایانگر تآثیر مثبت این تکنیک در گرامر آشکار بر روی صحت مهارت نوشتن می باشد.

پنجمین فرضیه ی صفر: خواندن انشاء آزاد با صدای بلند هیچ تآثیری برروی پیشرفت صحت مهات نوشتن زبان آموزان ایرانی ندارد در مقایسه و بررسی آمار توصیفی دوگروه آزمایشی وگواه ومقایسه میانگین نمرات دوگروه به میزان14.04 <  16.14 بیانگر این واقعیت است که خواندن انشاء هیچ تاثیری برروی مهارت نوشتن زبان آموزان تآثیر دارد. بنابراین رد فرضیه صفر ، به نفع این مطالع ، بوده است .

 

بخش چهارم تحقیق

دراین بخش به دست آوردهای کلان اشاره شده است طوری که هرکدام از پرسش های تحقیق به صورت مجزا با نتایج حاصله تقریبا مشابه ویا همراستا با سایر تحقیقات قبل در سرتاسر جهان مقایسه شده وبا شرح وتفضیل توضیح داده شده است .

 

6-بحث ونتیجه

برای توضیح هدف مورد نظر دراین مطالعه باید به تاثیر دستورالعمل گرامری بااستفاده از 4 تکنیک (داستان گوئی، مواد درسی مصور ،پر کردن جای خالی ، خواندن انشاء آزاد با صدای بلند ) اشاره کرد . لازم به یادآوری است که تمامی فاکتورهای تکنیک ها دراین تحقیق وتلفیق آنها در تکالیف وتمرین ها ودرنهایت به کاربردن آنها در مهارت نوشتاری باعث پیشرفت مهارت نوشتن می شود که هدف محقق دراین تحقیق می باشد.

اما درکشور ما ایران آموزشگاههای زبان از این تکنیک ها به صورت مجزا در قالب طرح تمرین ها آورده شده که ما دراین تحقیق می خواهیم با استفاده از این تکنیک ها واعمال آنها در مهارت نوشتاری ،باعث ارتقاء این مهارت شویم.

در بخش های بعدی بیشترین یافته های این مطالعه به صورت مختصر در قالب نتایج واشارات به روش تدریس درج گردیده است .

سوالات تحقیق باعث راهنمائی زبان آموزان ایرانی ( انگلیسی به عنوان زبان خارجی ) شده که درنهایت صحت مهارت نوشتاری زبان آموزان را افزایش می دهد. واین امر از سوی تاثیر گرامر محض محقق شده است .

این پیشنهادات در مطالعه حاضر ، نمایانگر این مطلب است که متبحر شدن با تکنیک های مختلف زبانی باعث بالا بردن مهارت ها ودانش زبانی می شود. نتایج بدست آمده از تجزیه وتحلیل آماری مذکور بیانگر این مطلب است که شرکت کنندگانی که به صورت آشکار و واضح گرامر را یادگرفتند با استفاده از این تکنیک ها نمرات بهتری را در صحت مهارت نوشتن بدست آوردند.

 

 

سوالات تحقیق که به این مطالعه انگیزه داده عبارتنداز:

سوال تحقیق اول :

آیا دستورالعمل گرامر آشکار تاثیری بر پیشرفت صحت مهارت فراگیران ایرانی (انگلیسی به عنوان زبان خارجی ) دارد؟

نتیجه این مطالعه با تحقیق فرانت زن (1995) مطابقت می کند.

او می گوید تدریس گرامر آشکار  باعث ارتقاء دانش گرامری وصحت وفصاحت در مهارت نوشتاری می شود که با تحقیق حاضر مطابقت می کند.

با توجه به تست های گرامری و انشاء آزاد قبل وبعد از دوره تدریس این پیشرفت اندازه گیری شده است .

استانداردهای اتخاذ شده در صحت نوشتاری فراخور تمام سخنوران انگلیسی غیربومی می باشد،به ویژه آن دسته از زبان آموزانی که در سطح آکادمیک می باشند می توانند از نتایج این مقوله در جهت نوشتن مطالب آکادمیک استفاده کنند. درابتدای این تحقیق ، محقق مشکلات گرامری زبان آموزان را با بکارگیری 4 تکنیک درآورده که در پیش آزمون وپس آزمون ودرتمام جلسات کلاس های دوره ای بکاربرده ( شامل گروه آزمایشی بوده ) . تمام اطلاعات حاصله از این نتایج ،در طول آموزش دوماه میسر شده است .

 

سوال تحقیق دوم:

آیا داستان گویی تاثیری برروی ارتقاء صحت مهارت نوشتاری زبان آموزان ایرانی دارد؟

نتیجه این سوال با تجزیه تحلیل اطلاعات حاصله از تحقیق (بردی 1995) دارد. به عبارتی داستان سرایی برروی پیشرفت مهارت های نوشتاری و ارتقاء اعتماد به نفس اثر مثبتی داشته .

با درنظر گرفتن این مطلب، محقق با داستان سرایی در کلاس باعث ایجاد رابطه غیررسمی وصمیمی میان فراگیران می شود.

 

علاوه براین ، در بحث های گروهی زبان آموزان درباره دانش جمع آوری شده درمیان شرکت کنندگان کلاس با یکدیگر تعامل ایجاد می کنند ودرغالب داستان گویی این اطلاعات را با یکدیگر تقسیم می کنند.

سوال تحقیق سوم:

آیا مواد درسی مصور برروی پیشرفت مهارت نوشتاری زبان آموزان ایرانی دارد؟

پاسخ این پرسش با تحقیق جدید ( هی یو 2002)  مطابقت دارد.

مطالعه اخیر برروی 64 نفر از فراگیران چینی صورت گرفته که ، تدریس فشرده وخصوصی انگلیسی در پروژه ای درکشور سنگاپور اتفاق افتاده .

هرکدام از شرکت کنندگان به صورت فردی قوانین گرامری را در قالب ساختار مصور ( عکس دار) به زبان دوم تعریف کرده اند، تکالیف نوشتاری داده شده است .

در نهایت به این نتیجه رسیده اند که آن دسته از زبان آموزانی که  توضیح صحیحی از قوانین گرامری داشته اند در ارائه مثال های صحیح نوشتاری واجرای آنها ،موفقیت بیشتری کسب کرده اند .

تحقیق حاضر مربی پس از توضیح دادن درباره زمان های گذشته ساده وگذشته استمراری با استفاده از اشکال وطبق توضیحات ارائه شده در بخش های قبلی ، پیشرفت نوشتاری آنها را مشاهده کرده .

 

سوال تحقیق چهارم:

آیا جاخالی پرکردن تاثیری برروی ارتقاء صحت مهارت نوشتاری زبان آموزان ایرانی دارد؟ از سوی دیگر نتیجه این مطالعه با یافته های قبلی (دافتی وویلیامز 1998) ،تایید می شود. پرکردن جاخالی به نوعی تمرین بالا بردن آگاهی وهوشیاری ما می شود که مارا به سوی یادگیری برخی از تمرین های گرامری می کشاند.

دراین تمرین اول ، مربی توضیحات مختصرمفیدی درقالب درس های کوچک پیرامون مقوله های گرامری می دهد که بیش از 5-1 دقیقه زمان نمی برد.

بلافاصله پس از آن 7 تمرین جاخالی به آن ها می دهد تا بازخورد توضیحات وتمرینات نوشتاری را ببیند.

 

سوال تحقیق پنجم:

آیا بلندخواندن انشاء آزاد زبان آموزان تاثیری برروی ارتقاء صحت نوشتاری زبان آموزان ایرانی دارد؟

درهرصورت نتایج مطالعه با تحقیق دافتی به سال 2003 مطابقت می کند. او اینطور توضیح داد که تدریس گرامر آشکار وخواستن زبان آموزان در بلندخواندن انشاء هایشان باعث می شود قانون وساختار گرامری توضیح داده شده از قبل در ساختن قالب شکلی آن فورمت ها ، تثبیت شده وبلندخواندن باعث ارتقاء سطح آگاهی زبان آموزان در یادگیری شود .

در مطالعه حاضرنیز ازدانش آموزان خواستیم تا درمورد عنوانی که در بخش های قبلی مطرح شد ، انشاء بنویسند وسپس آن را باصدای بلند بخوانند.

مقوله های گرامری مشخص بود و کارگیری آنها در نوشتارشان توسط استاد چک می شد. این مطالعه پیرامون دانش زایشی ( مانند نوشتن) کارائی بالایی داشته و مقوله گرامرسنتی را به کارگیری از این تکنیک ها واعمال آنها در انشاء ها به مرحله عمل رسانده .

به طور کلی می دانیم که یادگیری گرامر می تواند نقش شاخصی در مهارت خواندن وسایر عناصر زبانی دارد.

همانطور که در محیط آموزش زبان میان فراگیران فارسی زبان داشته ، من فکرمی کنم یکی از دلایل فقدان وکم کارائی در مهارت نوشتاری به دلیل عدم توانایی زبان آموزان ومطرح کردن خود به زبان انگلیسی باتوجه به قالب های استاندارد انگلیسی می باشد.

مشکل دیگر دراین است که ما فارسی زبانان نمی توانیم درخارج ازکلاس درس درزندگی عادی وروزمره خود از زبان انگلیسی استفاده کنیم، علیرغم مطالعاتی که دراین رشته داریم. علاوه برآن زبان آموزان مشکلات گرامری خود را در نوشتن با خود به همراه می آورند . برخی از زبان آموزان قادر به فهمیدن این مطلب نیستند که چگونه به طرز صحیحی بنویسند ، چرا که با استراتژی ها وتکنیک های مشابه در زبان انگلیسی آشنانیستند.

براین باورم که نتیجه این مطالعه هم برای مدرسان وهم برای دانش آموزان مفید می باشد تا با تکنیک های جدیدی آشنا شوند که آنهارا در صحت مهارت نوشتن ، مستقل سازند.

 

 

بخش پنجم تحقیق

ایده ها و موارد مورد استفاده از این تحقیق درسرتاسرجهان شرح داده شده تا الگوئی مناسب برای پیاده کردن این تحقیق برروی زبان آموزان سایر کشورها باشد. و دربخش روش تدریس دری به سوی پیشرفت مهارت نوشتن گشوده شده است .

 

اشاراتی برتئوری ها

تحقیق حاصل برگرفته از مطالعات انجام شده برروی یکی از دانشگاهها در ایران می باشد، جالب است که بتوانیم آن را باسایر گروههای زبان آموز با ملیت های مختلف دوباره آن را مطالعه وتحقیق کنیم.

به عبارتی دیگر این تحقیق برروی سطح دانشجویان زیر فارغ التحصیلی صورت گرفته ، بنابراین ارزشمنداست که بتوانیم آن را برروی سطوح مختلف بویژه سطح مبتدی انجام دهیم، تا زبان آموزان شاهد پیشرفت همزمان گرامر وتوام با آن ،مهارت نوشتن شوند.

پیشنهاد دیگر این است که زمانی که زبان آموزان با این تکنیک ها آشنا می شوند دانش گرامری وصحت نوشتاری آنها را محک زده ومقایسه کنیم. تست گرامر در سطوح مختلف با تعداد متنوعی از مقوله ها داده شود تا بیشتر بتوانیم پی به رابطه دانش گرامری وصحت نوشتاری آنها ببریم.

در بخش دیگری از این مباحثه، محققان می توانند با استفاده از متدهای کیفیتی به مطالعات مشابهی دراین زمینه برسند .

در واقع می توانم پیشرفتهای جزئی زبان آموزان و واکنش های آنها در ساختار گرامری ، را مشاهده کنند.

با پیشرفت زبان آموزان (انگلیسی به عنوان زبان خارجی ) در روند یادگیری گرامر ، محققان فرصت مطالعه پیدامی کنند تا در زمینه یادگیری زبان آموزان در بخش صحت مهارت نوشتاری بتوانند نوشتن را با گرامر نهادینه کنند، و آن دانش را درمهارت تولید متن ها پیاده کنند.

 

 

در واقع رضایت بخش تر آن  است که چگونگی یادگیری فراگیران زبان در حیطه دانش گرامری تحقیق شودتا داده های خود را تبدیل به اطلاعات برون دادی کنند.

به این روش آنها توانمند می شوند تا متن های انگلیسی را راحت تر تولید کنند.

 

اشاراتی بر روش تدریس

هدف این مطالعه تحقیق برروی تاثیرات گرامر آشکار به منظور پیشرفت صحت مهارت نوشتن است . به طور کلی ، نتایج نشان می دهد که دانش گرامری زبان دوم با صحت مهارت

نوشتن آنها ارتباط دارد.

آموزش گرامر تاثیرات مثبت بسزائی برروی صحت مهارت شرکت کنندگان دارد. درطول پنجاه سال اخیر ،بیشتر مدرسان( انگلیسی به زبان خارجی ) تمرکز خود را برروی تدریس آشکار گرامر داده اند.اما مدرسان کمتری توجه وانرژی خودرا برروی ارتقاء نوشتن با استفاده از آموزش آشکار گرامر ، کرده اند.

برای بازکردن این مسئله باید بگویم که تحقیق حاضر راهی بسوی آسان تر کردن یادگیری مهارت نوشتن با استفاده از دانش گرامری می باشد.

یافته های این تحقیق این طور نشان می دهد که هرچه بیشتر با تکنیک های گرامر ، آشنا شویم بهتر وسریع تر می توانیم سطح مهارت نوشتن خود را با سطح انگلیسی زبان بومی یکی کنیم .

همانطور که بعضی از شرکت کنندگان دراین تحقیق به این باور رسیده اند ، صحت مهارت نوشتن نمی تواند بدون آموزش میسر شود. بنابراین ضروریست که مطالب گرامری هم در این کلاس ها به گونه ای که گفتیم به صورت تلفیقی کار شود.

باید سطح آگاهی معلم های این رشته را در زمینه تکنیک های گرامر بالا ببریم تا بتوانیم با پیشرفت دانش گرامری، وتلفیق آن با مهارت نوشتن در این امر موفق شویم.

باتشکر از توجه و عنایت شما خواننده عزیز

نویسنده ومترجم: الهام دژکام ، کارشناس ارشد تدریس زبان انگلیسی

(صفحه ی رسمی سرزمین زبان را در اینستاگرام دنبال کنید)

http://www.Instagram.com/Sarzaminezaban

( موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو ارائه دهنده خدمات آموزش زبان انگلیسی و برنامه ریزی فردی از سطح پایه تا آیلتس با تدریس اساتید مطرح انگلستان و تهران یادگیری انگلیسی شما را تضمین می کند
جهت اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید
رادیو اینترنتی سرزمین زبان )

در دهه ی اخیر مهارتهای انگلیسی یک اصل ناگریز است چرا که زبان انگلیسی ،زبان دنیاست و همه ی ما باید با آن جلو برویم . اگر از آن دسته افرادی هستید که زبان را جزو کارهای روزمره خود قرار نداده اید بلکه هرزگاهی وقت خود را به آن اختصاص می دهید. باید بگویم در ارتباط برقرار کردن با دنیای بیرون دچار مشکل می شوید ،و در روند یادگیری هم افت می کنید. شما نیاز به وقف کردن زمان دارید و خبرخوب ما در سرزمین زبان این است که با  گردآوری آنها توسط آقای ابراهیم خلیل مهرنو ،این فرصت را به شما می دهیم

 

لطفا جهت ورود به هر بخش کلیک کنید:

آموزش تصویری سرزمین زبان

رادیو اینترنتی سرزمین زبان

محصولات آموزشی سرزمین زبان

و جهت مشاوره رایگان حتما با ما تماس بگیرید

-سرکار خانم موسوی مشاور و کارشناس فروش

– سرکار خانم راد مشاور و کارشناس فروش

– سرکار خانم فیضی مشاور و کارشناس فروش

-سرکار خانم مهرنو مشاور و کارشناس فروش

 – ابراهیم خلیل مهرنو موسس و مشاور آموزشی سرزمین زبان

ساعت تماس از 10 صبح تا 10 شب

شماره های تماس با تیم مشاوره ای سرزمین زبان :

09121035797

09128382836

09128382837

02144961935

02144961936

09128299196

09128299197

09128299198

سامانه پیامک :

30004033

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

لطفا صبر کنید

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 دانلود رایگان هفته سرزمین زبان

نکات ضروری گرامر زبان انگلیسی

برای دانلود فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود جزوه
close-link